Рішення від 04.11.2025 по справі 560/13358/25

Справа № 560/13358/25

РІШЕННЯ

іменем України

04 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку щодо позивача, оскільки відносно останнього не виносилася. Посилання на те, що громадянин ОСОБА_1 «можливо вчинив» адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП, не є відомостями, які вносяться до реєстру, оскільки це не є фактом притягнення до відповідальності.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Також, цією ухвалою витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію щодо підстав внесення до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів відомостей про розшук та порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , з наданням копій підтверджуючих документів.

Також, ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.08.2025 судом витребувано у відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію щодо підстав внесення до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів відомостей про розшук та порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , з наданням копій підтверджуючих документів.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву та не надав витребувану судом інформацію, про розгляд справи повідомлений належним чином.

На виконання вимог ухвали суду від 23.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , порушник правил військового обліку з 09.01.25 неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначене у повістці, згідно ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.10.2025 залучено ІНФОРМАЦІЯ_2 як другого відповідача по справі №560/13358/25.

10.10.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 подано клопотання про долучення до матеріалів справи копії Розпорядження № 379, в якому, зокрема, зазначено про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою проходження медичного обліку та звірки облікових даних.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після оновлення облікових даних в застосунку Резерв+ позивач отримав з Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів Оберіг (номер в реєстрі: 020220232684243500034) інформацію наступного змісту: «Порушення правил військового обліку», а у Додатку з'явилася інформація «Вас розшукує ТЦК від 09.01.2025».

З метою з'ясування причин появи в реєстрі інформації про порушення військового обліку та вилучення такої, представник позивача звернувся з запитом до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У зазначеному запиті було прохання: «виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Оберіг дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; надати інформацію щодо підстав внесення до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів Оберіг відомостей про розшук та порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , яка, зокрема відображається у застосунку Резерв +, з наданням копій підтверджуючих документів (ухвала суду про розшук, повістка, конверт, докази вручення, протокол, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності, тощо)».

Листом №3/3357 від 1 липня 2025 року Начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відповідь на запит у якому, зокрема зазначив: «що згідно Статті 8. Закону України «Про державну таємницю» не може надати Вами запитувану інформацію».

Також, у відповідь на адвокатський запит, Головним управлінням національної поліції в Хмельницькій області листом № 104058-2025 від 25 червня 2025 року повідомлено: «інформація щодо гр. ОСОБА_1 , міститься в ІП «Облік звернень» у відділі поліцейської діяльності №2 (м. Ізяслав) ШРУП ГУНП в Хмельницькій області зі статусом активний за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_6 (Ізяслав) - № Е 1048540 від 09.01.2025 у зв'язку із можливим вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення».

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.

Згідно з частинами 1, 3 статті 1 Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин 1, 3 статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Частиною 1 статті 2 Закону №1951-VIII встановлено, що основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

За приписами частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Таким чином, територіальні центри комплектування є органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинні забезпечувати актуалізацію його бази даних, а відтак саме відповідачі є органами ведення зазначеного реєстру.

Частиною 1 статті 6 Закону №1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1951-VIII держатель та адміністратори Реєстру, органи адміністрування та ведення Реєстру під час ведення Реєстру забезпечують його захист, зокрема захист цілісності бази даних Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних, відповідно до цього Закону, законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною другою статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що персональні дані мають бути точними, достовірними та оновлюватися в міру потреби, визначеної метою їх обробки.

Відповідно до частини третьої стаття 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.

Статтею 7 Закону № 1951-VIII визначено виключний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, які можуть бути внесені в Реєстр, а статтею 8 Закону № 1951-VIII - службових даних.

Зокрема, пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII передбачено внесення до Реєстру відомостей про притягнення призовника, військовозобов'язаного та резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Будь-яких інших відомостей щодо порушення призовником, військовозобов'язаним та резервістом дотримання правил військового обліку, що підлягають внесенню до Реєстру, статтями 7 і 8 Закону № 1951-VIII не передбачено.

Суд зазначає, що диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

У військово-обліковому документі, що сформований через мобільний застосунок «РЕЗЕРВ+», відомості про порушення призовником, військовозобов'язаним і резервістом правил військового обліку, зокрема шляхом розміщення інформації про розшук особи територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, можуть відображатися лише в тому випадку, коли до Реєстру стосовно відповідної особи введено дані про її притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а саме: дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення.

Як встановлено та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 (Ізяслав).

Згідно з даними, сформованими 19.06.2025 через мобільний застосунок «РЕЗЕРВ+», позивач є військовозобов'язаним, придатний до військової служби.

У листі від 02.10.2025 № 6/7714 відповідач зазначив, що позивач порушник правил військового обліку з 09.01.2025 неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначене у повістці.

Поряд з цим в матеріалах справи відсутні та відповідачем не надані відомості про дату, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення за статтями 210, 210-1 КУпАП стосовно позивача.

Таким чином, відповідач вніс до Реєстру дані про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, за відсутності відповідного протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення.

Суд зазначає, що сам факт недотримання позивачем правил військового обліку (непроходження у встановлені строки ВЛК, повідомлення недостовірних даних про місце свого фактичного проживання, неприбуття за викликом до ТЦК та СП тощо) без складання протоколу та/або постанови про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, не є підставою для введення до Реєстру відповідних відомостей.

Тобто, відповідач вніс до Реєстру недостовірні персональні дані про позивача, чим порушив вимоги частини другої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних», статей 6, 7 і 10 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного, враховуючи, відсутність інформації щодо адміністративних правопорушень стосовно позивача та притягнення такого до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що дії відповідачів щодо внесення інформації до Єдиного реєстру інформації стосовно порушень позивачем правил військового обліку є протиправними.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 (Ізяслав), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 (Ізяслав) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 , сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Головуючий суддя Я.В. Драновський