Справа №500/5858/25
03 листопада 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши клопотання представника відповідача про витребування доказівв адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування наказу
09 жовтня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство "Національні інформаційні системи" про визнання протиправним та скасування п.3, п.5 наказу №984/5 від 08.04.2025.
Ухвалою суду від 13.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
27.10.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Міністерство юстиції України просило у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
28.10.2025 представником Міністерства юстиції України до суду подано клопотання про витребування доказів.
В обґрунтування поданого клопотання зазначено, що розгляд скарг Колегією здійснюється, зокрема, на підставі відомостей Державного реєстру прав. З метою забезпечення всебічного та відповідного дослідження всіх обставин справи відповідач вважає, що необхідно дослідити в судовому засіданні відомості Державного реєстру прав, зокрема, заяви, сформовані та зареєстровані державним реєстратором ОСОБА_1., додані до них документи, що слугували підставою для прийняття рішень, а також подальші дії з виправлення заяви, внесення відомостей до Державного реєстру прав та скасування відомостей та розділу, як помилкових.
Наголошує, що Міністерством юстиції України в межах повноважень досліджуються відомості саме документів, що містяться в Державному реєстрі прав щодо об'єкта нерухомості, оскільки законодавством передбачено, що реєстраційна справа формується у паперовій та електронній формах після відкриття розділу на об'єкт нерухомого майна, та за наслідком перегляду відомостей, що містяться в Державному реєстрі прав, встановлюється чи наявні в діях (рішеннях) державних реєстраторів або нотаріусів порушення у сфері законодавства про державну реєстрацію прав.
Вказані докази підлягають дослідженню у судовому засіданні та підтверджують:
1) правомірність прийняття наказу № 984/5 від 08.04.2025 "Про задоволення скарг", оскільки Відповідачем досліджувалися саме відомості Державного реєстру прав;
2) факт державної реєстрації прав за відсутності документів, передбачених вимогами законодавства та за наявності підстав для прийняття рішення про відмову в державній реєстрації;
3) факт порушення позивачем вимог законодавства у сфері державної реєстрації шляхом відміни рішення про державну реєстрацію прав, корегування заяви по суб'єкту і об'єкту права, прийняття повторного рішення та видалення розділу.
Загальні засади формування та зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, зокрема, у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, права і обов'язки суб'єктів, що забезпечують зберігання реєстраційних справ, та інших суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури визначено Порядком формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3267/5 (далі - Порядок).
Відповідно до абзацу першого пункту 1 розділу VIII Порядку доступ до документів реєстраційної справи відповідно до статті 17 Закону забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Абзацом третім пункту 2 розділу I Порядку визначено, що посадова особа із зберігання реєстраційних справ - державний реєстратор суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, або посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління) суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів (якщо кількість державних реєстраторів становить три і більше особи).
Суб'єкт, що забезпечує зберігання реєстраційних справ - суб'єкт державної реєстрації, що відповідно до закону наділений повноваженнями із забезпечення зберігання реєстраційних справ (абзац четвертий пункту 2 розділу I Порядку).
Водночас, відповідно до абзаців другого та третього пункту 1 розділу VIII Порядку доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, шляхом друку таких документів за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру з проставлянням власного підпису та печатки (за наявності) на кожній сторінці документа. У разі коли доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ, яка не є державним реєстратором, на документах, роздрукованих за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, Єдиного державного реєстру, проставляється печатка суб'єкта (за наявності), що забезпечує зберігання реєстраційних справ.
Частиною шостою статті 17 Закону визначено, що витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.
Звертає увагу, що суб'єктами державної реєстрації прав, згідно із абзацом другим пункту 2 частини першої статті 6 Закону є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації.
До повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить:
1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ.
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Водночас, Міністерство юстиції України не є суб'єктом державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ відповідно до Закону. Враховуючи вищезазначене, доступ до документів реєстраційної справи в електронній формі, забезпечує посадова особа із зберігання реєстраційних справ відповідного суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, якою щодо даної реєстраційної справи, згідно відомостей Державного реєстру прав є Залозецька селищна рада Тернопільського району Тернопільської області. Однак, слід зауважити, що в Залозецькій селищній раді Тернопільського району Тернопільської області відсутні реєстратори, що мають доступ до Державного реєстру прав, а отже не зможуть виконати ухвалу суду, у разі задоволення клопотання.
Таким чином, задля забезпечення належного розгляду справи та можливістю суду оглянути докази, наявні в Державному реєстрі прав, враховуючи, що надавачем документів з електронної справи може бути інший суб'єкт державної реєстрації та відсутність відповідних повноважень у Міністерства юстиції України, вважаємо, що документи реєстраційної справи в електронній формі слід витребувати у суб'єкта державної реєстрації, в якому 7 державних реєстраторів мають доступ до Державного реєстру прав - Тернопільської міської ради.
Просить витребувати у Тернопільської міської ради належним чином, відповідно до вимог Порядку формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3267/5, засвідчені документи реєстраційної справи номер 3045310661226 в електронній формі, зокрема:
заяву №63957283 від 12.11.2024 та засвідчені копії документів, доданих до цієї заяви (у разі їх відсутності зазначити про це);
копію витягу №404161934, сформованого за результатом розгляду заяви №63957283;
заяву №65258835 від 16.02.2025 та засвідчені копії документів, доданих до цієї заяви;
копію витягу №414956756, сформованого 25.02.2025 в 09:39:30 за результатом розгляду заяви №65258835 від 16.02.2025;
копію витягу №414972897, сформованого 25.02.2025 в 10:17:13 за результатом розгляду заяви №65258835 від 16.02.2025.
Дослідивши матеріали судової справи суд дійшов висновку про наявність підстав для витребування у відповідача необхідні для розгляду судової справи докази, з огляду на таке.
Згідно статті 9 КАС України принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує суд вчинити необхідні дії для повного та всебічного з'ясування фактичних обставин справи з метою забезпечення прийняття правосудного рішення.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. (частина перша статті 72 КАС України)
Згідно із частиною третьою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Відповідно до частин першої-шостої статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Згідно з частиною шостою статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Таким чином для встановлення усіх фактичних обставин справи, необхідно витребувати у Тернопільської міської ради належним чином, відповідно до вимог Порядку формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3267/5, засвідчені документи реєстраційної справи номер 3045310661226 в електронній формі, зокрема:
заяву №63957283 від 12.11.2024 та засвідчені копії документів, доданих до цієї заяви (у разі їх відсутності зазначити про це);
копію витягу №404161934, сформованого за результатом розгляду заяви №63957283;
заяву №65258835 від 16.02.2025 та засвідчені копії документів, доданих до цієї заяви;
копію витягу №414956756, сформованого 25.02.2025 в 09:39:30 за результатом розгляду заяви №65258835 від 16.02.2025;
копію витягу №414972897, сформованого 25.02.2025 в 10:17:13 за результатом розгляду заяви №65258835 від 16.02.2025.
Керуючись статтями 9, 77, 80, 241, 243, 248 КАС України, суд
Клопотання Міністерства юстиції України про витребування доказів в адміністративній справі №500/5858/25 задовольнити.
Витребувати у Тернопільської міської ради (46001, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ел-пошта: ternopil_rada@ukr.net, letter@ternopilcity.gov.ua, код ЄДРПОУ 34334305) належним чином, відповідно до вимог Порядку формування та зберігання реєстраційних справ, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3267/5, засвідчені документи реєстраційної справи номер 3045310661226 в електронній формі, зокрема:
Заяву №63957283 від 12.11.2024 та засвідчені копії документів, доданих до цієї заяви (у разі їх відсутності зазначити про це);
Копію витягу № 404161934, сформованого за результатом розгляду заяви № 63957283;
Заяву №65258835 від 16.02.2025 та засвідчені копії документів, доданих до цієї заяви;
Копію витягу № 414956756, сформованого 25.02.2025 в 09:39:30 за результатом розгляду заяви №65258835 від 16.02.2025.
Копію витягу №414972897, сформованого 25.02.2025 в 10:17:13 за результатом розгляду заяви №65258835 від 16.02.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Повний текст ухвали виготовлено 03 листопада 2025 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.