03 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5795/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
23 жовтня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24, у якій він просить:
1) здійснити судовий контроль за виконанням судового рішення по справі №440/5795/24, а саме, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області з 01.03.2024 перерахувати та виплатити раніше призначену ОСОБА_1 пенсію в розмірі 28975,05 грн. відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження її максимального розміру та з урахуванням виплачених сум;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 по справі №440/5795/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, упродовж достатнього терміну для підготовки звіту з дня постановлення ухвали суду.
В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24, що набрало законної сили, залишилося невиконаним в частині виплати коштів та пенсія виплачується з обмеженням максимальним розміром.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року призначено заяву позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 до розгляду в порядку письмового провадження.
31 жовтня 2025 року до Полтавського окружного адміністративного суду до суду надійшли письмові пояснення боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в яких зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24 Управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 без обмеження максимальним розміром. Із 20.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 28975,05 грн., з 01.03.2025 проведено індексацію пенсійних виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився до 30475,05 грн. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20.03.2024. За період з 20.03.2024 по 28.02.2025 нараховано заборгованість в сумі 55126,49 грн., яку обліковано Головним управлінням в «Інтегрованій комплексній інформаційній системі» підсистемі «Реєстр судових рішень» для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою. Вказану заборгованість обліковано в Головному управлінні за номером справи та датою набрання рішення законної сили за порядковим № 785872. Відповідач вважає, що рішення суду виконане в межах покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язань.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо обмеження з 20 березня 2024 року пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2025 року у справі №440/5795/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишено без задоволення. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 2 липня 2024 року по справі № 440/5795/24 - залишено без змін.
14 січня 2025 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/5795/24 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі Горнсбі проти Греції суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.
Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
Як слідує з матеріалів справи, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24, що набрало законної сили 10 січня 2025 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області нараховано ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії, що підтверджено рішенням про перерахунок пенсії №916010167982 від 06.03.2025, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 215/. За результатом проведеного перерахунку пенсії з 20 березня 2024 року підсумок пенсії (з надбавками) становить 28975,05 грн.
Згідно витягу з реєстру судових рішень за період з 20.03.2024 по 28.02.2025 позивачу нараховано доплату пенсії за вказаний період в розмірі 55126,49 грн.
Однак, відповідачем не надано до суду розрахунку на доплату пенсії, що унеможливлює перевірку судом правильності здійснення розрахунку на доплату.
Обрахована боржником сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з 20.03.2024 по 28.02.2025 позивачу не виплачена та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Таким чином рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24, що набрало законної сили, на даний час відповідачем у повному обсязі не виконано.
Водночас, суд зазначає, що дії відповідача щодо подальшого перерахунку та виплати позивачу з 01 березня 2025 року пенсії /а.с. 216/ вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у зв'язку з виникненням нових правовідносин, які не були предметом спору у цій справі та на час ухвалення судом рішення у цій справі не існували, тому суд відхиляє доводи позивача про невиконання рішення суду у справі №440/5795/24, що полягає у обмеженні пенсії максимальним розміром саме з 01 березня 2025 року.
Відповідно до положень частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24 та вважає достатнім строк для підготовки звіту - два місяці з дати отримання копії цієї ухвали.
Отже, заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2024 року у справі №440/5795/24 - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати протягом двох місяців з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.С. Сич