Рішення від 03.11.2025 по справі 420/14903/25

Справа № 420/14903/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльність щодо нерозгляду заяви про внесення змін д о актового запису,

встановив:

Позивачка, інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 , звернулась з позовною заявою до Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) код ЄДРПОУ 34712467 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 поданої в інтересах ОСОБА_2 від 12.02.2025 року про внесення змін до актового запису №205 внесеного 27 вересня 2012 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Березівського районного управління юстиції Одеської області про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , видачі нового свідоцтва про народження, зобов'язавши Березівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) код ЄДРПОУ 34712467 внести зміни в актовий запис №205 внесеного 27 вересня 2012 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Березівського районного управління юстиції Одеської області про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині внесення відомостей про батька згідно з рішенням Березівського районного суду Одеської області від 28.08.2024 року по справі №494/959/24 та видати нове свідоцтво про народження позивача;

- стягнути з Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) код ЄДРПОУ 34712467 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати в розмірі 13 511,20 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження дитини. Проте відповідач станом на день подання позову, заяву не розглянув. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Відповідач відзив не надав, ухвалу про відкриття провадження доставлено до електронного кабінету відповідача 22.05.2025 року.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом, як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Рішенням Березівського районного суду Одеської області від 28.08.2024 року по справі №494/959/24, яке набрало законної сили задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства; встановлено факт батьківства ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

12.02.2025 року позивачка звернулась до відповідача, з заявою, в якій просила про внесення змін до актового запису відомостей про батька дитини згідно з рішенням Березівського районного суду Одеської області від 28.08.2024 року по справі №494/959/24, яким встановлено факт батьківства ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та з метою видачі нового свідоцтва про народження відповідно до статті 134 Сімейного Кодексу України. Дана заява отримана відповідачем 14.02.2025 року.

14.02.2025 року відповідачем отримано зазначену вище заяву, засобами поштового зв'язку.

Матеріали справи не містять доказів розгляду заяви позивачки від 12.02.2025 року.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Вирішуючи цей спір суд керувався наступними приписами законодавства.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI).

Згідно зі ст. 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до ст. 3 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI закріплено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Положеннями частини 1 статті 22 Закону № 2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частиною 2, 3 статті 22 Закону № 2398-VI визначено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою:

особи, щодо якої складено актовий запис;

одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи;

спадкоємців померлого;

представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Частиною 4 статті 22 Закону № 2398-VI передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Суд зазначає, що приписи статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відносно необхідності складення висновку за наслідками перевірки зібраних документів щодо внесення змін до актового запису цивільного стану, є чіткими та передбачуваними.

При цьому, порядок внесення змін до актових записів цивільного стану визначений Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила).

Згідно із пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.15 Правил передбачено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Таким чином, суд зазначає, що з метою внесення відповідних змін до актових записів цивільного стану зацікавлена особа подає до уповноваженого органу заяву, а відповідний орган має скласти обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Проте, відповідачем, в порушення вищевказаних вимог, за результатами розгляду заяви позивачки не складено обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у внесенні таких змін.

Відсутність належним чином оформленого висновку за результатами розгляду заяви позивачки, свідчить про протиправну бездіяльність уповноваженого органу.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяви.

Крім того, відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яка міститься у постановах від 14.11.2018 у справі № 425/2737/17 та від 23.01.2019 у справі № 807/45/17, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану, суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

Таким чином, належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльність Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) щодо щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 12.02.2025 року про внесення змін до актового запису №205 внесеного 27 вересня 2012 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Березівського районного управління юстиції Одеської області про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , видачі нового свідоцтва про народження та зобов'язання Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) розглянути зазначену заяву.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Також позивачкою заявлено вимоги щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу, однак станом на час розгляду справи не надано доказів підтвердження вказаних витрат.

Судовий збір розподілено відповідно до ст. 139 КАС України. Часткове задоволення позовних вимог не впливає на суму судового збору, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки, оскільки кількість задоволених вимог фактично не відрізняється від кількості заявлених, та тих, за які такий збір сплачувався.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 12.02.2025 року про внесення змін до актового запису №205 внесеного 27.09.2012 року.

Зобов'язати Березівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.02.2025 року про внесення змін до актового запису №205 внесеного 27.09.2012 року.

У задоволені іншої частини позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Одеса) (67300, Березівський р-н., Одеська обл., м. Березівка, пл. Генерала Плієва, буд. 25, код ЄДРПОУ 34712467) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов