04 листопада 2025 р. № 400/6038/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправними дії
ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови про внесення змін до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів,
-зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.03.2025 року та виключити з військового обліку за станом здоров'я за пп.3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Позивач обґрунтовує позов тим, що йому стало відомо, що у «РЕЗЕРВ+» відсутні дані щодо виключення його з військового обліку за результатами медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.03.2000 та міститься недостовірна інформація про перебування його на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 (Казанка), що наразі не відповідає дійсним обставинам справи.
Відповідач надав суду відзив, в якому просить відмовити у позові, оскільки виписка з протоколу ВЛК від 30.03.2000, на яку посилається позивач, містить формулювання «непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час», що не є підставою для виключення з військового обліку. Пункт 12 прикінцевих положень Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 встановлює безперервну чинність військово-облікових документів, виданих до набрання чинності новою редакцією закону, і не передбачає автоматичне їх анулювання чи виключення осіб з обліку. Наявність у Реєстрі статусу «військовозобов'язаний» є обґрунтованою. Позивач не надав жодного медичного документа або нового рішення ВЛК, яке містило би формулювання: «непридатний з виключенням з військового обліку».
У відповіді на відзив позивач зазначив, що позивач був визнаний неприданим до проходження військової служби із виключенням з військового обліку. Саме з посиланням на пп.3 п.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 було внесено відповідний запис в військово-обліковий документ позивача про виключення з військового обліку. Ні Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ні Порядок №1487 не передбачають можливості поновлення на військовому обліку осіб, які з нього були виключені. Більш того жодним нормативно-правовим актом не передбачено повторне взяття на військовий облік особи, яка за результатами військово-лікарської комісії була визнана непридатною до військової служби із виключенням з такого обліку.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_1 відповідно до відмітки обліково-послужної картки до військового квитка №255 30.03.2000 був визнаний непридатним до військової служби за ст. 77 «б» наказу Міністерства оборони України № 207 від 1999 року рішенням призивної комісії.
В подальшому відповідно до відмітки обліково-послужної картки до військового квитка 16.08.2006 після проходження медичного огляду позивач був виключений з військового обліку за медичним висновком ВЛК за станом здоров'я згідно із Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» на підставі ст. 37 п. 6 пп. 3.
10.03.2025 позивач звернувся із заявою щодо виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів до ІНФОРМАЦІЯ_6 :
- щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) з військового обліку 30.03.2000 року ІНФОРМАЦІЯ_8 , за станом здоров'я за ст. 37 п. 6, пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
- щодо проходження ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 , за результатами якого був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
- Змінити категорію військового обліку з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ». - Змінити «Постанова ВЛК» - на «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Листом №11/3510 від 17.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 було відмовлено у внесенні змін до Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки відповідно до виписки з протоколу від 30.03.2000 ОСОБА_1 1983 року народження військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі ст. 77 «б» Наказу Міністерства оборони України №2 від 04.01.1994 визнаний "Непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час".
Надана позивачем облікова-послужна картка № 255 свідчить, що цей документ виданий замість військового квитка та термін її дії необмежений. В ній міститься інформація:
-п.13- рішення призивної комісії від 30.03.2000 «непридатний зарахований в запас ст.77б наказ МОУ №207 від 1999».
- п.23 -16.08.2006 пройшов (пере)медобстеження ст.77б наказ МОУ №207 від 1999,
- п.11- не служив. Згідно зі ст.37 п.6 п.п.3» Про військовий обов'язок та військову службу» виключений з військового обліку».
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ч.1 ст.33 ЗУ № 2322).
Згідно з частиною першою статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст. 37 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
2) на військовий облік військовозобов'язаних:
які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
Законом України « Про військовий обов'язок та військову службу» ( станом на 16.08.2006- виключення позивача з обліку) п.п.3 ч.6 ст.37 було передбачено, що виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які:
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
16.03.2017 був прийнятий Закону України « Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», яким передбачено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України(ст.1).
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.(ст.5).
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
Органами ведення Реєстру є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки,.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.(ст6).
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);(ст.8).
Для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до статті 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", віком до 60 років.
До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону (ст.13).
Ведення Реєстру включає:
внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним(ст.14).
Відповідно до постанови КМУ №599 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа»:
п.3. Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним .
4. У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
-у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
-в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Отже, цим Порядком передбачено алгоритм дій щодо усунення розбіжностей зазначених у паперових військово-облікових документах та у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 12 прикінцевих положень Закону України №3633-ІХ від 11.04.2024 встановлює безперервну чинність військово-облікових документів, виданих до набрання чинності новою редакцією закону, і не передбачає автоматичне їх анулювання чи виключення осіб з обліку.
Позивач проходив ВЛК 30.03.2000, коли був чинний наказ Міністерства Оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» № 2 від 04.01.1999, зі змінами № 207 від 12.07.1999 який містив такі норми:
Розділ II. Порядок медичного огляду у Збройних Силах України
II.1. Загальні положення
П.74. Медичний огляд у Збройних Силах України проводиться з
метою виявлення:
придатності до військової служби призовників, військовозобов'язаних та показників для правильного розподілу їх за видами Збройних Сил України, родами військ і за військовою спеціальністю згідно із станом здоров'я та фізичним розвитком;
п. 96. Лікар виносить одну із таких постанов про придатність (тимчасову або повну непридатність) до строкової служби:
а) "придатний до військової служби. Ступінь обмеження 1 (2, 3, 4)";
б) "тимчасово непридатний до військової служби. Ступінь обмеження 5";
в) Ступінь обмеження 6";
г) "непридатний до військової служби зі зняттям з військового
обліку. Ступінь обмеження 7".
Позивача визнано непридатним на підставі ст.77 б Наказу, якою до пункту "б" належать: свіжий перелом тіла хребця незалежно від функціональних порушень (для оглянутих за графами I, II Розкладу хвороб); віддалені наслідки перелому одного та більше тіл хребців з клиновидноподібною деформацією 2-3-го ступеня; стан після однобічних переломів кісток таза без порушення цілісності тазового кільця та лобкового з'єднання при незадовільних результатах лікування.
Наказом №207 не передбачена можливість визнання призовника непридатним до військового служби на підставі ст.77б.
Розділом II.5.11. Постанови військово-лікарських комісій
П.250 При медичному огляді військовослужбовців та інших
контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту:
а) Придатний ...
- до військової служби;
- до вступу у ВНЗ;
- до служби на підводних човнах, на надводних кораблях, у морській піхоті, аеромобільних військах, спецспорудах, оператором УПР;
- до підводного водіння танків;
- до роботи з РР, ДІВ, КРП, джерелами ЕМП;
- до навчання у ВНЗі, учбовій частині, за спеціальністю водолаза, водолаза-глибоководника, акванавта;
б) Непридатний
- до військової служби зі зняття з військового обліку;
- до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
п.262. Свідоцтво про хворобу у мирний час складається:
на усіх військовослужбовців, визнаних непридатними до
військової служби зі зняттям з військового обліку.
Відповідач у відзиві зазначив, що виписка з протоколу ВЛК від 30.03.2000 р., на яку посилається позивач, містить формулювання «непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час», що не є підставою для виключення з військового обліку. Позивач не надав жодного медичного документа або нового рішення ВЛК, яке містило би формулювання: «непридатний з виключенням з військового обліку».
Позивач вважає, що відповідач протиправно поновив його на військовому обліку військовозобов'язаних, оскільки ні Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ні Порядок №1487 не передбачають можливості поновлення на військовому обліку осіб, які з нього були виключені. Також жодним нормативно-правовим актом не передбачено повторне взяття на військовий облік особи, яка за результатами військово-лікарської комісії була визнана непридатною до військової служби із виключенням з такого обліку.
Надана позивачем облікова картка свідчать, що позивач 16.08.2006 був виключений з військового обліку за медичним висновком ВЛК.
Суд зазначає, що в обліковій карті позивача зазначено, що він не служив, тому відповідно до наказу п.96 МОУ № 207 ВЛК могла прийняти рішення про його непридатність тільки з таким формулюванням «непридатний до військової служби зі зняттям з військового
обліку" або «непридатний до військової служби у мирний час, обмежено здатний у воєнний час».
Позивач погоджується, що Наказом МО України N 2 (зі змінами, внесеними наказом N 207) не було передбачено такого терміну як виключення з військового обліку, а лише зняття, тому дійшов висновку, що непридатні до військової служби зі зняттям з військового обліку це особи непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.
Суд не погоджується з такими доводами позивача, оскільки рішення ВЛК з формулюванням « непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку» було передбачено наказом № 207 (п. 250), яке застосовуються при медичному огляді військовослужбовців , а не призовників.
Тому ВЛК військкомату на той час не мала повноважень приймати рішення про визнання призовника «неприданим до проходження військової служби із виключенням з військового обліку» , а військкомат не мав прав виключати призовника з обліку на підставі пп.3 п.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Оскільки у наданому позивачем військово-обліковому документів міститься інформація, яка не узгоджується з нормами права чинними на 2000 та 2006, то суд критично відноситься до внесення до облікової картки інформації стосовно того, що позивач виключений з військового обліку.
Відповідач зазначає, що в ІНФОРМАЦІЯ_10 позивач перебуває на обліку з 30.03.2000.
Позивач доказів на спростування доводів відповідача, а саме постанову ВЛК, в якій було б зазначено, що позивач визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку не надав.
Суд зазначає, що позивач є громадянином України , якому не виповнилось 60 років, тому відповідач правомірно зазначив стосовно позивача дані в Єдиному Державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що він є військовозобов'язаним та зазначив про відсутність підстав для виключення його з військового обліку, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко