Рішення від 03.11.2025 по справі 400/410/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 р. № 400/410/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомБерезнегуватського приватного підприємства "НАФТОПРОДУКТИ", вул. 1 Травня, 49, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, 56203,

до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв,54005,

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2023р. № 960114290902,

ВСТАНОВИВ:

Березнегуватське приватне підприємство “Нафтопродукти»(далі - позивач) звернулось за позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 18.10.2023р. №960114290902.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення, прийняте за результатами перевірки є протиправним.

Фактичною перевіркою встановлено, що на акцизному складі з уніфікованим номером 1005627 розташовано: 5 введених в експлуатацію наземних резервуарів для зберігання ПММ: резервуар РГС-10 інв. №1, зав. №18132, ємністю 10 куб. м.; резервуар РГС-10 інв. №2, зав. №623 ємністю 10 куб. м.; резервуар РГС-25 інв. №5, зав. №б/н ємністю 25 куб. м.; резервуар РГС-25 інв. №6, зав. №б/н ємністю 25 куб. м.; резервуар РГС-50 інв. №7, зав. №688 ємністю 50 куб. м.;- 3 паливороздавальні колонки моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. № 298081/298082, № 297434/297435, № 298935/298936, які БЕРЕЗНЕГУВАТСЬКЕ ПП «НАФТОПРОДУКТИ» використовує у своїй діяльності. Березнегуватським ПП «НАФТОПРОДУКТИ» до перевірки надано копію формулярів на колонки паливороздавальні моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. № 298081/298082, № 297434/297435, № 298935/298936, в яких відображено, із засвідченими відбитками повірочного тавра, позитивний результат повірки або оцінку відповідності 25.08.2023, чинні до 25.08.2024.

Інших документів, які свідчать, що колонки паливороздавальні моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 відповідають вимогам законодавства та/або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, у період з 01.11.2020 по 24.08.2023, до перевірки не надано.

Згідно інформації Реєстру, резервуари, які Березнегуватське ПП «НАФТОПРОДУКТИ» використовує на акцизному складі з уніфікованим номером 1005627, обладнано рівнемірами - лічильниками моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976.

До перевірки надано копію Декларації про відповідність перетворювачів магнітних поплавкових ПМП-201 №014/0620, згідно якої рівнеміри моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976відповідають вимогам законодавства та/або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності або калібрування, у період з 15.06.2020 по 15.06.2022.

Також до перевірки надано копії свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме: свідоцтво від 25.08.2023 №086/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26945, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №085/М на рівнемір - сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26944, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 № 084/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. № 25976, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №083/М на рівнемір - сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №25982, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №087/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26943, чинний до 25.08.2024. Дата реєстрації рівнемірів-лічильників моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976 в Реєстрі 25.11.2020. Перевіркою встановлено, що Березнегуватське ПП «НАФТОПРОДУКТИ» здійснювало діяльність із зберігання, реалізація пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020 по 24.11.2020 включно без реєстрації рівнемірів -лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Здійснення діяльності із зберігання та реалізація пального у період з 01.11.2020 по 24.11.2020 підтверджується даними, поданими Березнегуватським ПП «НАФТОПРОДУКТИ» - довідкою про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за цей період та касових чеків (фіскальний номер РРО 3000731204).

Згідно з абз. 1 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст.230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Згідно з абз. 4 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст. 230 ПК України, витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами -лічильниками та рівнемірами лічильниками.

Згідно з абз. 5 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст.2 30 ПК України, паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Відповідно до абз. 6 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст. 230 ПК України, платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального; усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Тобто, у зв'язку із тим, що 3 (три) колонки паливороздавальні моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 у період з 01.11.2020 по 24.08.2023 не відповідали вимогам законодавства та/або мали позитивного результату повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, у період з 01.11.2020 по 24.08.2023, вони не виконували функції витратомірів-лічильників. У період з 01.11.2020 по 24.08.2023 3 (три) місця відпуску пального з акцизного складу не були обладнані витратомірами -лічильниками. До того ж встановлено факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі 5 (п'яти) рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.

Оскільки термін для обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками закінчувався 01.04.2020, то період з 12 по 31 березня 2020 року припадає на період дії карантину, встановленого відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19». Березнегуватське ПП «Нафтопродукти», є розпорядником акцизного складу за № 1005627.

Позивач як розпорядник акцизного складу, для виконання вимог законодавства, замовив у ТОВ “ІНСТАЛ-РЕСУРС» рівнеміри ПМП-201 для обладнання акцизного складу по вул. Піонерська, 72, смт.Березнегувате, Березнегуватський район Миколаївської області, уклавши договір № 02/03-2020 від 02.03.2020 р. та узгодивши умови поставки в специфікації до цього договору. Специфікацією до договору № 02/03-2020 від 02.03.2020 р. було узгоджено найменування, кількість, ціна та вартість товару, місце поставки, умови оплати, строк поставки.

У зв'язку зі введеними карантинними обмеженнями, що були зумовлені розповсюдженням короновірусної хвороби (COVID -19), між постачальником ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» та Березнегуватським ПП «Нафтопродукти» було укладено Додаткову угоду № 1 від 16.03.2020 р. до договору № 02/03-2020 від 02.03.2020 р., якою з моменту встановлення карантину, введеного Постановою КМУ від 11.03.2020 р.№211, і до його завершення в установленому законом порядку, але не пізніше 31.12.2020р., сторони звільняються від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань за договором, та строк дії виконання зобов'язань продовжено було до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, якщо таке виконання сталося раніше, ніж скасування карантинних заходів. 13.10.2020 р. за № 309 постачальником ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» виставлено рахунок на оплату замовлених Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» рівнемірів ПМП-201 (модуль F) в кількості 5 одиниць, який сплачено на підставі платіжних доручень № 353 від 22.10.2020 р. та № 368 від 30.10.2020 р., та згідно видаткової накладної № 295 від 30.10.2020 р. обладнання було поставлено. 25.11.2020 р.

ФОП Воронкіним О.О. було здійснено монтаж та пусконаладка рівнемірів на акцизному складі Березнегуватське ПП «Нафтопродукти», що підтверджується актом надання послуг № 335 від 25.11.2020 р. Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» вважає, що у зв'язку із веденням Державою карантинних обмежень на території України, у контролюючого органу відсутні підстави для визначення дій платника податків як порушення п.п. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПК України у зв'язку із здійсненням діяльності із зберігання, реалізації пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020 по 24.11.2020 включно без реєстрації рівнемірі-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального, а також в подальшому відсутні підстави для застосування запроваджених до платника податків як розпорядника акцизного складу штрафних санкцій у відповідності до п.128-1 ст.128-1 ПКУ Кодексу.

Карантин, встановлений постановою КМУ в Україні, став для Березнегуватське ПП «Нафтопродукти» та його контрагента форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною волі сторін договору щодо поставки обладнання акцизного складу рівнемірами. Вказана обставина була непередбачуваною та перешкоджала здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками.

При таких обставинах відсутні підстави для притягнення підприємства до відповідальності за порушення п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПКУ та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, та відповідно як похідних від нього за порушення за порушення п.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПКУ, п.21 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, пунктів 5,6,7 Порядку №891, якій визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що з 29.08.2023 по 07.09.2023 на підставі наказу ГУ ДПС у Миколаївській від 25.08.2023 №962-п проведено фактичну перевірку Березнегуватського ПП «НАФТОПРОДУКТИ» за адресою: вул. Піонерська, буд. 72, смт. Березнегувате, Миколаївська область.

Згідно доводів відповідача в ході перевірки встановлені наступні порушення: - п.п. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме: факт не обладнання витратомірами-лічильниками трьох місць відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020 по 24.08.2023; факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі п'яти рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах. Відповідачем за результатами перевірки вказані вище порушення зафіксовані в акті фактичної перевірки від 08.09.2023 № 8046/14/29/07/32548215.

Відповідач вказує, що з 01.04.2020 відповідно до ст.128-1 ПК України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 грн за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, та за кожне необладнане витратоміром-лічильником місце відпуску пального.

На підставі зазначеного акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.10.2023 № 960114290902 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) в розмірі 160 000,00 грн в зв'язку з встановленим порушенням пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України.

Позивач зобов'язаний обладнати акцизний склад з уніфікованим номером 1005627 засобами вимірювальної техніки та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, не пізніше 1 січня 2020 року, проте позивачем цього виконано не було.

Відповідач не приймає до уваги жодних з доводів позивача щодо виникнення форс мажорних обставин внаслідок дії карантину, пов'язаного з розповсюдженням коронавірусної хвороби COVID-19 та у зв'язку із військовою агресією РФ, просить в задоводенні позову відмовити.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечив обґрунтування відповідача та повністю підтримав позовні вимоги. Позивач вважає, що у зв'язку із веденням Державою карантинних обмежень на території України, у контролюючого органу відсутні підстави для визначення дій платника податків як порушення п.п. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПК України у зв'язку із здійсненням діяльності із зберігання, реалізації пального з акцизного

складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020 по 24.11.2020 включно без реєстрації рівнемірів - лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів -лічильників

та рівнемірів-лічильників рівня пального, а також в подальшому відсутні підстави для застосування запроваджених з 01.04.2020 року до платника податків як розпорядника акцизного складу штрафних санкцій у відповідності до п.128-1 ст.128-1 ПКУ Кодексу.

Податковим кодексом України не визначається порядок реєстрації акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження,зберігання пального,а також не врегульовані на законодавчому рівні питання можливості призупинити реєстрацію акцизного складу при виникненні форс-мажорних обставин.

Карантин, встановлений постановою КМУ в Україні, став для Березнегуватського ПП «Нафтопродукти» та його контрагента форс-мажором, тобто надзвичайною і не підвладною волі сторін договору щодо поставки обладнання акцизного складу рівнемірами.

Вказана обставина була непередбачуваною та перешкоджала здійснити обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками.

При таких обставинах відсутні підстави для притягнення підприємства до відповідальності за порушення п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПКУ та п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, та відповідно як похідних від нього за порушення за порушення п.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПКУ, п.21 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, пунктів 5,6,7 Порядку №891, якій визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.

У зв'язку із запровадження на території України Указом Президента України 06.02.2024 9 № 64 від 24.02.2022 воєнного стану, Торгово-промисловою палатою України було оприлюднено лист № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким повідомлено, що військова агресія Російської Федерації проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили).

Це означає, що введення воєнного стану на території України є форс-мажором та є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договору, але тільки в тому випадку, якщо саме ця обставина стала підставою для невиконання договірних зобов'язань. У зв'язку з початком російської військової агресії на Україну та введенням воєнного стану Верховною Радою України було прийнято Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-IX від 15.03.2022 року (набрав чинності 17 березня 2022 року).

Воєнний стан ведений Указом Президента України за № 64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року та не є припиненим або скасованим і станом на день подання позовної заяви. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року» (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 р. за № 453/37789, було затверджено відповідний Перелік громад, що розташовані в районах проведення бойових дій або які є тимчасово окупованими.

Зазначений перелік постійно змінювався з урахуванням воєнної ситуації. Згідно Розділу V. «Миколаївська область» п. 1 «Баштанський район» до переліку таких територій було віднесено в тому числі Березнегуватську селищну територіальну громаду (п.п. 2).

Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні

адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 376 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 травня 2020 р.

№ 371) Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, а також головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Серед основних завдань Міністерства є забезпечення формування та реалізація державної політики з питань тимчасово окупованих територій України та захисту прав населення, що на них проживає, кінцевою метою якої є їх реінтеграція в єдиний конституційний простір України, відновлення територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаного державного кордону України ( п.п. 1, 2 п. 3 Положення).

Мінреінтеграції в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

Накази Мінреінтеграції, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Накази Мінреінтеграції, видані в межах його повноважень, є обов'язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами (п. 9 Положення). Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року» (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 р. за № 453/37789, був чинним до моменту втрати чинності на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022. Так, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004, в рамках постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (преамбула наказу) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

В свою чергу, ч.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 6 грудня 2022 р. № 1364 встановлює, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Зазначений Перелік не є фіксованим документом, а регулярно актуалізується, з урахуванням воєнної ситуації в країні. До нього ретроспективно включені території, на яких велися бойові дії та які були тимчасово окуповані з 24 лютого 2022 року і на яких бойові дії або тимчасова окупація завершилися. \

Постанова Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 (далі постанова № 1364) визначає деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться

(велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Зокрема, пунктом 1 постанови № 1364 визначається орган виконавчої влади (Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій), якому делегуються повноваження щодо затвердження переліку територій, а також визначаються складові переліку територій, вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у переліку, та затверджена форма переліку територій.

Враховуючи зазначене, у контексті Закону № 3050 постанова № 1364 може вважатися такою, що встановила порядок визначення Переліку територій. У зв'язку з цим Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004 (далі наказ № 309), може застосовуватися при застосуванні податкового законодавства при сплавлянні податків та виконання інших вимог законодавства з питань оподаткування.

Розділом І п.2 п.п. 2.6. Переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.12.2022 р. за № 1668/39004, до території активних бойових дій віднесено Березнегуватську селищну територіальну громаду UA48020030000061219 з 21.03.2022 р. по 11.11.2022 р.

Розділом І п. 1 п.п.1.5. Переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.12.2022 р. за № 1668/39004, до території, на яких ведуться (велися) бойові дії, території можливих бойових дій віднесено Березнегуватську селищну територіальну громаду UA 48020030000061219 з 11.11.2022 р. (дата виникнення можливості бойових дій).

Позивач вказує, протягом всього часу з 24.02.2022 р. по теперішній час для платника податків діють форс - мажорні обставини в зв'язку із запровадження на території України воєнного стану, що підтверджено Торгово-промисловою палатою України на підставі листа №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, просить позов задовольнити, а прийняте податкове повідомлення- рішення скасувати.

Відповідач надав пояснення на відзив та вказав, що під час перевірки і до матеріалів справи позивачем не було надано будь - яких доказів щодо неможливості обладнання акцизного складу витратомірами-лічильниками та рівнемірами - лічильниками в зв'язку з форс мажорними обставинами.

Підпункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не передбачено звільнення від відповідальності, визначеної п.128-1.1 ст. 128 -1 ПК України.

Позивач в період що перевірявся, не зупинив реалізацію та зберігання палива до встановлення обладнання.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 КАС України без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Березнегуватське приватне підприємство “Нафтопродукти» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному реєстрі про державну реєстрацію юридичних осіб 04.02.04 р., основний вид діяльності 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, є розпорядником акцизного складу за адресою: Піонерська, 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, на яку здійснює діяльність з роздрібної торгівлі пальним на підстав ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 14130314201900295 від 15.11.19 р., термін дії з 15.11.19 р. до 15.11.24 р., а також здійснює діяльність з оптової торгівлі пальним на підставі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі № 990514201900488 від 27.12.19 р., термін дії з 27.12.19 р. до 27.12.24 р.

Наказом Головного управління ДПС у Миколаївській області від 25.08.23 р. № 962-Г«Про проведення фактичної перевірки», на виконання підпункту 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2, статі 80 Податкового кодексу України, а саме здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, призначено провести з 29.08.23 р. фактичну перевірку Березнегуватського ПП “Нафтопродукти» за місцем здійснення діяльності: вул. Піонерська, 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, тривалістю 10 діб. Перевірку провести за період діяльності з 31.10.20 р. по дату закінчення перевірки, з метою здійснення контролю за дотриманням платниками

податків законодавства в частині виробництва, обліку, обігу, зберігання та транспортування підакцизних товарів.

За результатами фактичної перевірки позивача, посадовими особами відповідача складено акт №8046/1/07/32548215 від 08.09.23 р.

Згідно висновків акту, податковою встановлено: порушення п.п. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме: факт не обладнання витратомірами-лічильниками трьох місць відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 (на ст. 6 Акту допущено технічну помилку: при зазначенні уніфікованого номеру акцизного складу помилково вказано 1008550 замість 1005627) у період з 01.11.2020 по 24.08.2023; факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі п'яти рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах.

На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 18.10.23 р. № 960114290902 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в сумі 160 000 грн.

Пунктом 230.1 статті 230 ПК України визначено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Відповідно до п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

Згідно з п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України розпорядник акцизного складу суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.

25.06.2019 Березнегуватським ПП «НАФТОПРОДУКТИ» було зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1005627, місцезнаходження акцизного складу: вул. Піонерська, буд. 72, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область. Станом на 29.08.2023 Березнегуватським ПП «НАФТОПРОДУКТИ» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр):- резервуар РГС-50, ємністю 10 м куб.;- резервуар РГС-25, ємністю 25 м куб.;- резервуар РГС-25, ємністю 25 м куб.;- резервуар РГС-10, ємністю 10 м куб.;- резервуар РГС-10, ємністю 10 м куб.;- рівнеміри моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976;- витратоміри моделі ПРК 587, з серійними номерами 298082, 297434, 298081, 297435, 298935, 298936. Фактичною перевіркою встановлено, що на акцизному складі з уніфікованим номером 1005627 розташовано:- 5 введених в експлуатацію наземних резервуарів для зберігання ПММ: резервуар РГС-10 інв. №1, зав. №18132, ємністю 10 куб. м.; резервуар РГС-10 інв. №2, зав. №623 ємністю 10 куб. м.; резервуар РГС-25 інв. №5, зав. №б/н ємністю 25 куб. м.; резервуар РГС-25 інв. №6, зав. №б/н ємністю 25 куб. м.; резервуар РГС-50 інв. №7, зав. №688 ємністю 50 куб. м.;- 3 паливороздавальні колонки моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав.№298081/298082, №297434/297435, №298935/298936, які БЕРЕЗНЕГУВАТСЬКЕ ПП «НАФТОПРОДУКТИ'використовує у своїй діяльності.

Березнегуватським ПП «НАФТОПРОДУКТИ'до перевірки надано копію формулярів на колонки паливороздавальні моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, № 298935/298936, в яких відображено, із засвідченими відбитками повірочного тавра, позитивний результат повірки або оцінку відповідності 25.08.2023, чинні до 25.08.2024. Інших документів, які свідчать, що колонки паливороздавальні моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 відповідають вимогам законодавства та/ або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, у період з 01.11.2020 по 24.08.2023, до перевірки не надано.

Згідно інформації реєстру, резервуари,які БерезнегуватськеПП«НАФТОПРОДУКТИ» використовує на акцизному складі з уніфікованим номером 1005627, обладнано рівнемірами-лічильниками моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976. До перевірки надано копію Декларації про відповідність перетворювачів магнітних поплавкових ПМП-201 №014/0620, згідно якої рівнеміри моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976 відповідають вимогам законодавства та/або мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності або калібрування, у період з 15.06.2020 по 15.06.2022.

Також до перевірки надано копії свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме: свідоцтво від 25.08.2023 №086/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26945, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №085/М на рівнемір - сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26944, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №084/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №25976, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №083/М на рівнемір - сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №25982, чинний до 25.08.2024; свідоцтво від 25.08.2023 №087/М на рівнемір сигналізатор ультразвуковий ПМП- 201 зав. №26943, чинний до 25.08.2024. Дата реєстрації рівнемірів-лічильників моделі ПМП-201 з серійними (ідентифікаційними) номерами 26945, 26943, 26944, 25982, 25976 в Реєстрі 25.11.2020.

Перевіркою встановлено, що Березнегуватське ПП «НАФТОПРОДУКТИ» здійснювало діяльність із зберігання, реалізація пального акцизного складу з уніфікованим номером 1005627 у період з 01.11.2020 по 24.11.2020 включно без реєстрації рівнемірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Здійснення діяльності із зберігання та реалізація пального у період з 01.11.2020 по 24.11.2020 підтверджується даними, поданими Березнегуватським ПП «НАФТОПРОДУКТИ» -довідкою про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/ відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за цей період та касових чеків (фіскальний номер РРО 3000731204).

Згідно з абз. 1 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст.2 30 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 27111391 00, 2711 13 97 00, 271114 00 00, 271119 00 00, 290110 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Згідно з абз. 4 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст. 230 ПК України, витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства.

У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками. Згідно з абз. 5 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст.2 30 ПК України, паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників. Відповідно до абз. 6 п.п. 230.1.2. п. 230.1. ст. 230 ПК України, платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального; усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

У зв'язку із тим, що 3 (три) колонки паливороздавальні моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. № 298081/298082, № 297434/297435, № 298935/298936 у період з 01.11.2020 по 24.08.2023 не відповідали вимогам законодавства та/або мали позитивного результату повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, у період з 01.11.2020 по 24.08.2023, вони не виконували функції витратомірів-лічильників.

У період з 01.11.2020 по 24.08.2023 3 (три) місця відпуску пального з акцизного складу не були обладнані витратомірами-лічильниками. Встановлено факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі 5 (п'яти) рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.

Позивач до Головного управління ДПС у Миколаївській області подав заперечення, від 27.09.2023. Постійною діючою комісією ГУ ДПС у Миколаївській області з питань розгляду заперечень (проблемних/спірних питань) та пояснень до актів, 12.10.2023 розглянуто заперечення та надані копії документів.

За результатами розгляду заперечень, зміни до акту перевірки, у частині порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, не внесено.

Відповідальність за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у

резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, передбачена п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України: необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/ або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/ або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір лічильник спирту етилового.

Пунктом 18 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України було встановлено, що норми п. 128 1.1 ст. 128-1 цього Кодексу застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб.метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п. 212.1 ст. 212 цього Кодексу) з 1 січня 2020 року.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» від 18.12.2019 № 391-ІХ до пункту 18 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України внесені зміни, а саме в абзаці четвертому слово «січня» замінено словом «квітня».

Суд зазначає, що з 01.04.2020 відповідно до ст. 128-1 ПК України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20 000,00 грн за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, та за кожне необладнане витратоміром-лічильником місце відпуску пального.

У зв'язку із встановленням порушення п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, ГУ ДПС у Миколаївській області, на підставі акта перевірки від 08.09.2023 № 8046/14/29/07/32548215, прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.10.2023 №960114290902 форма «ПС» яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 160 000, 00 гривень.

Згідно з п.12 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами - лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: - акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Загальна місткість резервуарів, розташованих на акцизному складі Березнегуватського ПП «НАФТОПРОДУКТИ» з уніфікованим номером 1005627 становить 80 куб.м.

Отже, після дати 01.01.2020, з якої акцизні склади, до встановлення карантинних обмежень та воєнного стану на території України, вже повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Згідно з п. 18 підр. 5 р. ХХ ПК України, норми п. 128-1.1 ст. 1281- Кодексу застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу) з 1 квітня 2020 року.

Позивач підпадав під визначення платника податку до 01.07.2019, та було зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального (дата реєстрації платником - 29.02.2016). Березнегуватське ПП «НАФТОПРОДУКТИ», відповідно до вимог ПК України, було зобов'язане обладнати акцизний склад з уніфікованим номером 1005627 засобами вимірювальної техніки та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі, не пізніше 1 січня 2020 року, проте позивачем цього виконано не було.

Відносно неможливості проведення періодичної повірки 3(трьох) паливороздавальних колонок моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав.№298081/298082, №297434/297435, №298935/298936, у зв'язку із форс мажорними обставинами - з початком російської військової агресії проти України та введенням воєнного стану, суд зазначає наступне.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 05.04.2022 № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах

воєнного стану» (далі - Постанова №412), встановлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.

Згідно з Постановою КМУ від 07.04.2023 №440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» (далі - Постанова № 440) (відповідно до якої, зокрема, втратила чинність Постанова №412) встановлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та / або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні:- на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях;- на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку (п.1 Постанови).

Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Березнегуватська селищна територіальна громада у період з 21.03.2022 по 11.11.2022 входила до території активних бойових дій, а з 11.11.2022 входить території можливих бойових дій.

У наданих до перевірки документах єдині відомості щодо проведення повірки 3 (трьох) паливороздавальних колонок моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. №298081/298082, №297434/297435, №298935/298936 були датовані 24.08.2023. Документи, які б містили записи (відомості), відповідно до яких строк дії повірок 3 (трьох) паливороздавальних колонок моделі DRESSER WAYNE 587-DPBA050GE20-U з зав. № 298081/298082, № 297434/297435, № 298935/298936 закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, до перевірки не надавали (були відсутні), тому Постанову №412 та Постанову №440 до Березнегуватського ПП «НАФТОПРОДУКТИ» застосувати неможливо.

Позивач вважає, що з 01.11.2020 по 24.08.2023 для платника податків діяли обставини непереборної сили, пов'язані з початку із запровадженням обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а потім у зв'язку із запровадженням на території України воєнного стану внаслідок військової збройної агресії проти України».

Згідно із статті 14-1 Закону України від 02.12.1997 № 671/97-ВР "Про Торгово промислові палати в Україні", форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/ імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Ознаками форс - мажорних обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за даних умов здійснення господарської діяльності.

Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер.

При їх виникненні сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна це довести.

Сторона яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність. Те, що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом.

Суд бере до уваги, посилання відповідача, що ні під час проведення перевірки, ні до матеріалів позовної заяви, позивачем не було надано будь-яких доказів щодо неможливості обладнання акцизного складу витратомірами - лічильниками та рівнемірами -лічильниками в зв'язку з форс мажорними обставинами. Податковий кодекс України не містить виключень щодо недотримання вимог пп. 230.1.2 п.230.1 ст.230, з урахуванням п. 18 підр. 5 роз. ХХ ПК України, а його норми мають пріоритетне застосування у відносинах нарахування та сплати податків і зборів, відповідно до п. 5.2 ст. 5 ПК України.

За п. 52-1 підр. 10 р. ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, за порушення вимог законодавства в частині, зокрема, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

П.п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не передбачено звільнення від відповідальності, визначеної п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України. Суд також, вказує, що замовлення рівнемірів ПМП-201 зроблено у ТОВ «ІНСТАЛ-РЕСУРС» лише в березні 2020 року згідно з договором від 02.03.2020 № 02/03-2020. В будь-якому випадку таке замовлення відбулося після дати 01.01.2020, з якої акцизні склади до внесення змін Законом України від 18.12.2019 №391-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку», вже повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами лічильниками.

Доказів неможливості укладення такого договору щодо постачання магнітострикційних рівнемірів раніше, з іншим контрагентом або з інших підстав, які не залежали від його волі та позбавили останнього можливості вчасно придбати відповідні прилади, позивачем не наведено. Позивач в періоді, що перевірявся, не зупинив реалізацію та зберігання палива до встановлення обладнання.

Посилання позивача на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2021 у справі № 420/6949/20 є безпідставним, суд не приймає таке посилання до уваги, оскільки в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду, на яку посилається позивач, правовідносини є відмінними від тих, що розглядаються у даній справі, а саме у тому випадку суб'єкт господарювання зупинив свою діяльність до встановлення обладнання.

Таким чином, спірне податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.

За таких обставин, суд знаходить позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.В задоволенні позову Березнегуватського приватного підприємства "НАФТОПРОДУКТИ" (вул. 1 Травня, 49, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, 56203 код ЄДРПОУ 32548215) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.10.2023р. № 960114290902 - відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко