04 листопада 2025 року справа №640/2957/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "УКРАЇНЦІ РАЗОМ" анулювання реєстраційного свідоцтва,
Міністерство юстиції України звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Політичної партії «Українці разом» про анулювання реєстраційного свідоцтва відповідача № 106-п.п. від 28.01.2005р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскільки Партія протягом десяти років не висувала кандидатів на виборах Президента України та народних депутатів України, то реєстраційне свідоцтво такої Партії підлягає скасуванню в силу положень Закону України "Про політичні партії в Україні".
Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.02.2020р. відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
13.03.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
30.03.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив.
08.04.2020 від відповідача надійшли заперечення проти відповіді на відзив.
Згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2020р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні за участю сторін.
Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.06.2020р. відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні за участю сторін.
Згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.02.2021р. відмовлено у задоволенні клопотання Громадській організації «Контроль за виборами» про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва 22.12.2022р. скеровано за належністю матеріали цієї справи до Київського окружного адміністративного суду.
За результатом автоматизованого розподілу, 18.04.2023р. справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.05.2023р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
З огляду на звільнення судді ОСОБА_1 з посади судді Київського окружного адміністративного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку, проведено повторний автоматизований розподіл даної справи, за результатами якого головуючим суддею визначено суддю Марича Є.В.
Ухвалою суду справу прийнято до провадження, вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного провадження без призначення судового засідання.
Представник Партії подав до суду відзив на позовну заяву, в якому наголосив, що Мін'юст передчасно звернувся з даним позовом до суду, оскільки вважає, що підстави для звернення до адміністративного суду з вимогою про анулювання реєстраційного свідоцтва в Мін'юсту могли б виникнути після спливу десятирічного терміну Партії та за умови невисування кандидатів на відповідних виборах. Також зазначив, що законодавством взагалі не передбачено право Мін'юсту подавати до суду позов про анулювання реєстраційного свідоцтва Партії. При цьому, відповідач наголошує на необґрунтованості заявленого позову, адже 18.01.2020р. Партією було висунуто кандидата на вибори народних депутатів по мажоритарному округу № 179.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
28.01.2005р. Міністерством юстиції України зареєстровано відповідача, як Політичну партію «ТРЕТЯ СИЛА» (реєстраційне свідоцтво № 106-п.п.).
28.12.2019р. за результатом реорганізаційних процесів, які тривали протягом 2016-2019р.р. та завершились з'їздом партії 09.10.2019р., рішенням Міністерства юстиції України від 28.12.2019р. №616/19.4 проведено державну реєстрацію зміни найменування з Політичної партії «Третя сила» на Політичну партію «Українці разом».
Відповідач має статус юридичної особи (номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - 1 068 120 0000 003460, ідентифікаційний код юридичної особи - 33295936, місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 143-А, керівник - Найда Ігор Володимирович).
Мін'юст звернувся до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) з листом від 15.01.2020р. №415/00019.4.1/6-20 про надання інформації щодо політичних партій, які не висували своїх кандидатів на виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом останніх 10 років.
У відповідь, листом від 31.01.2020р. № 21-41-211 ЦВК надало Мін'юсту інформацію стосовно партій, які висували та подавали до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2012-2019 років.
Відповідно до наданої ЦВК інформації Партія протягом 2010-2019 років не висувала та не подавала до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України, а також кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.
Виходячи з наведених обставин, використовуючи своє право на звернення до суду, передбачене частиною першою статті 24 Закону України "Про політичні партії в Україні", Мін'юст звернулось до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та Законом України від 05.04.2001 № 2365-III "Про політичні партії в Україні" (далі - Закон № 2365-III).
Частиною першою статті 2 Закону № 2365-III визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (частина перша статті 3 Закону № 2365-III).
Відповідно до приписів статті 23 Закону № 2365-III політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Статтею 24 Закону № 2365-III (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
Водночас, пунктом 59 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру" від 10 жовтня 2024 року внесено зміни до Закону України "Про політичні партії в Україні".
Зокрема, у пункті 4 частини першої статті 178 Закону про партії слова "анулювання реєстраційного свідоцтва" замінено словами "скасування реєстрації".
У частині першій статті 23 Закону про партії слово "анулювання" замінено словом "скасування". Назву статті 24 Закону про партії викладено в такій редакції: "Стаття 24. Скасування реєстрації"; у частині першій: у першому реченні слова "анулювання реєстраційного свідоцтва" замінено словами "скасування реєстрації такої політичної партії"; у другому реченні слова "анулювання реєстраційного свідоцтва" замінено словами "скасування реєстрації політичної партії"; у частинах другій і третій слова "анулювання реєстрації політичної партії" замінено словами "скасування реєстрації політичної партії".
Відповідно до статті 2 та частини дев'ятої статті 17 Закону України від 30.06.2004 № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія (далі - Комісія) відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад, зокрема, виборчого процесу, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України. Комісія здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб'єктами виборчого процесу, зокрема, вимог законодавства про вибори.
Крім того, комісія згідно із Законами України "Про вибори Президента України" та "Про вибори народних депутатів України" реєструє кандидатів на пост Президента України, кандидатів у депутати, включених до виборчого списку політичної партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, та кандидата в депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному виборчому окрузі за умови отримання нею відповідних документів.
З матеріалів справи судом встановлено, що з метою перевірки дотримання Партією вимог статті 24 Закону № 2365-III Мін'юст звертався до ЦВК за інформацією щодо висування Партією кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
У відповідь Комісія надала інформацію стосовно партій, які висували та подавали до Комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.
Відповідно до пункту 1 частина першої статті 18 Закону № 2365-III державний контроль за діяльністю політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади.
Згідно з Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 (далі - Положення), Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до підпункту 83-15 пункту 4 Положення, Мін'юст здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з позовом та бере участь у справі про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду з позовом та бере участь у справі про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом, зокрема через територіальні органи Мін'юсту.
Виходячи з системного аналізу фактичних обставин справи та наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що у Міністерства юстиції України наявні правові підстави для звернення до суду з позовом про скасування реєстрації Партії.
Зважаючи на наведене суд вважає, що зміни в законодавстві, на які посилається відповідач, автоматично не призводять до нечинності документів, що були видані до їх внесення у спосіб, визначений законодавством, яке діяло на той час, не є підставою для незастосування приписів законодавства, на підставі яких у позивача виникає право звернення з позовом про анулювання реєстраційного свідоцтва (реєстрації) партії.
Закон № 2365-III же визначає спосіб офіційного встановлення і державного визнання факту припинення діяльності партії у вигляді обов'язку ініціювання Міністерством юстиції України - органом уповноваженим здійснювати державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції і законів України, а також статуту політичної партії (стаття 18 цього Закону), - анулювання реєстрації (реєстраційного свідоцтва) політичної партії шляхом звернення до суду. Судовий спосіб прийняття остаточного рішення означає перевірку підстав та аргументів органу адміністративного контролю і прийнятого відповідного рішення. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Отже, скасування реєстрації політичної партії відбувається судом за зверненням Міністерства юстиції України (контролюючого органу) після закінчення десятирічного періоду бездіяльності у виконанні свого конституційного обов'язку щодо висування своїх кандидатів на загальнодержавних виборах.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Ураховуючи встановлені обставини справи в сукупності з правовим регулюванням спірних правовідносин, суд вважає, що позовну заяву належить задовольнити.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13; код ЄДРПОУ 00015622) до Політичної партії «Українці разом» (місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 143-А; код ЄДРПОУ 33295936) про анулювання реєстраційного свідоцтва, - задовольнити.
2. Анулювати реєстраційне свідоцтво Політичної партії «Українці разом» (місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 143-А; код ЄДРПОУ 33295936) свідоцтво № 106-п.п. від 28.01.2005р.
3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.