ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" листопада 2025 р. справа № 300/8713/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Серін-Ліс" (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 567669,19 грн.
Позовні вимоги мотивовані наявністю у відповідача заборгованості перед бюджетом в загальному розмірі 567669,19 грн, що виникла внаслідок несплати узгодженої суми грошового зобов'язання за податковими зобов'язаннями, штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) та пені по платежах: орендної плати з юридичних осіб в розмірі 564 459,19 грн; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 3011,90 грн; рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 165,52 грн; рентної плати за спеціальне використання води в розмірі 32,58 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.62-63).
Ухвала про відкриття провадження отримана відповідачем через підсистему «Електронний суд», що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.64).
Проте, Приватне акціонерне товариство «Серін-Ліс» правом на подання відзиву у визначений судом строк не скористалося.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа належить до вирішення за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 31.08.2009 ПРАТ "Серін-Ліс" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.
За результатами здійснення фінансово-господарської діяльності за ПРАТ «Серін-Ліс», станом на 08.11.2024, обліковується заборгованість в загальній сумі 567669,19 грн, яка утворилась внаслідок несплати грошових зобов'язань за платежами:
- з орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету - 18010600) в загальному розмірі 564 459,19 грн, що виник на підставі уточненого розрахунку до податкової декларації за 2024 рік від 25.07.2024 (до стягнення підлягає залишок податкового боргу за січень 2024 в сумі 17 614,77 грн, та нарахування за лютий-вересень 2024 (8х61388,51 грн) (а.с.10-11), податкових повідомлень-рішень форми "Ш" від 08.10.2024 за №0/21725/0408 (а.с.41) винесеного на підставі акта камеральної перевірки №15771/09-19-04-08-15/36480308 від 06.09.2024, та форми «Ш» №0/18663/0408 (а.с.57) винесеного на підставі акта камеральної перевірки №13726/09-19-04-08-15/36480308 від 25.07.2024, а також та пені, нарахованої на суму несплаченого грошового зобов'язання згідно облікової картки платника податків на підставі статті 129 Податкового кодексу України;
- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (код класифікації доходів бюджету - 18010400) в загальному розмірі 3011,90 грн, що виник на підставі податкової декларації за 2024 рік від 13.06.2024 (враховуючи часткове погашення до стягнення підлягає 2292,15 грн) (а.с.23-24), податкових повідомлень-рішень форми "Ш" від 08.10.2024 за №0/21722/0408 (а.с.37) та №0/21724/0408 (а.с.39) винесених на підставі акта камеральної перевірки №15771/09-19-04-08-15/36480308 від 06.09.2024, і податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0/18664/0408 (а.с.55) винесеного на підставі акта камеральної перевірки №13726/09-19-04-08-15/36480308 від 25.07.2024;
- з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (код класифікації доходів бюджету - 13030100) в загальному розмірі 165,52 грн, що виник на підставі податкових повідомлень-рішень форми «Ш» від 22.08.2024 за №0/18669/0408 (а.с.49) та №0/18669/0408 (а.с.53) винесених на підставі акта камеральної перевірки №13726/09-19-04-08-15/36480308 від 25.07.2024 і податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0/21692/0408 (а.с.33) винесеного на підставі акта камеральної перевірки №15771/09-19-04-08-15/36480308 від 06.09.2024;
- з рентної плати за спеціальне використання води (код класифікації доходів бюджету - 13020100) в загальному розмірі 32,58 грн, що виник на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 22.08.2024 за №0/18667/0408 (а.с.51) винесеного на підставі акта камеральної перевірки №13726/09-19-04-08-15/36480308 від 25.07.2024 та податкового повідомлення-рішення форми «Ш» №0/21694/0408 (а.с.35) винесеного на підставі акта камеральної перевірки №15771/09-19-04-08-15/36480308 від 06.09.2024.
Судом встановлено, що сума грошового зобов'язання за податковими зобов'язаннями, штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) та пені по платежах: орендної плати з юридичних осіб в розмірі 564 459,19 грн; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 3011,90 грн; рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 165,52 грн; рентної плати за спеціальне використання води в розмірі 32,58 грн, а всього разом 567669,19 грн, є узгодженою.
На виконання вимог абзацу 1 пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області надсилалась відповідачу податкова вимога форми "Ю" від 10.05.2023 за №0002482-1308-0919 (а.с.25), та була отримана відповідачем 13.05.2023, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.26). На час розгляду справи податкова вимога є неоскаржена та невідкликана.
Приписами частини 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України являється платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно підпункту 14.1.39. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого грошового зобов'язання по платежах: орендної плати з юридичних осіб в розмірі 564 459,19 грн; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 3011,90 грн; рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 165,52 грн; рентної плати за спеціальне використання води в розмірі 32,58 грн, що разом становить 567669,19 грн, є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Податковий борг відповідача підтверджується також довідкою про суму податкового боргу (а.с.9), розрахунками (уточненням) податкового зобов'язання до податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (а.с.10-11,12-13), податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік (а.с.14-15), податковою декларацією з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024рік (а.с.23-24) актом ГУ ДПС в Івано-Франківській області про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки №15771/09-19-04-08-15/36480308 від 06.09.2024 (а.с.27-30), податковими повідомленнями-рішеннями форми «Ш» від 08.10.2024 та розрахунками до них, винесених на підставі акта камеральної перевірки №15771/09-19-04-08-15/36480308 від 06.09.2024 (а.с.32-41), актом ГУ ДПС в Івано-Франківській області про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки та рентних платежів №13726/09-19-04-08-15/36480308 від 25.07.2024 (а.с.44-47), податковими повідомленнями-рішеннями форми «Ш» від 22.08.2024 та розрахунками до них, винесених на підставі акта камеральної перевірки №13726/09-19-04-08-15/36480308 від 25.07.2024 (а.с.49-58) та зворотнім боком облікових карток платника податків (а.с.16-22).
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в загальному розмірі 567669,19 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про стягнення з ПРАТ «Серін-Ліс» податкового боргу у розмірі 567669,19 грн, є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) до Приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» (код ЄДРПОУ 36480308, вул. 16 липня, буд.11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» (код ЄДРПОУ 36480308, вул. 16 липня, буд.11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442) в дохід бюджету податковий борг у розмірі 567669 (п'ятсот шістдесят сім тисяч шістсот шістдесят дев'ять) гривень 19 копійок з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.