03 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/2508/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивачка просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій за період з 01 січня 2024 року по 30 вересня 2024 року у розмірі 87474,78 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що відповідачем безпідставно утримано з її пенсії суми, що підлягали виплаті з 01 січня 2024 року по 30 вересня 2024 року в загальному розмірі 87474,78 грн, оскільки з її боку не було допущено зловживань. Відповідачем не вказано жодних на те підстав, як і не надано відповідного рішення про утримання спірних сум, тому таке рішення підлягає скасуванню.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. Подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає про те, що внаслідок проведеного перерахунку на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року у справі № 240/12021/20 та з дотриманням умов статті 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" утворилась надміру виплачена сума пенсії за період з 01 січня по 30 вересня 2024 року у розмірі 37474,78 грн, яка була зменшена на суму доплати за період з 17 серпня 2021 року по 31 січня 2022 року та становить 25474,78 грн. Тому відповідачем правомірно проведено відповідне утримання відповідно до положень статті 50 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-IV), у результаті якого з пенсії позивачки вже утримано 8246,08 грн, а залишок неутриманих коштів складає 17228,70 грн.
Розглянувши доводи позовної заяви, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши докази у справі суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності (ІІ група) відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року у справі № 240/12021/20, яке залишено у відповідній частині без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 23 липня 2020 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючій пенсіонерці, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 24 жовтня 2024 року № 33885/03-16, розглянувши пенсійну справу у 918150180463 ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 і одержує пенсію по інвалідності в розмірі 10499,12 грн на місяць відповідно до Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що внаслідок проведеного перерахунку на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року у справі № 240/12021/20 з урахуванням вимоги державного виконавця від 29 серпня 2024 та дотримуючись умов статті 8 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік", згідно з якою з 01 січня 2024 року визначено розмір мінімальної заробітної плати, який застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду на рівні 1600 грн, утворилась надміру виплачена сума пенсії за період з 01 січня 2024 року по 30 вересня 2024 року в розмірі 37474,78 грн, яка підлягає поверненню ОСОБА_1 . У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення, утримувати надміру виплачену суму пенсії в розмірі 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01 листопада 2024 року до повного погашення.
Листом від 18 жовтня 2024 року за № 0600-0306-8/132430 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачку про прийняття зазначеного рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Відповідно до статті 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4 затверджено Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення. Цей Порядок визначає механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення.
Згідно з абзацом 3 пункту 2 цього Порядку переплата пенсії - сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Відповідно до пункту 3 Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц зазначила, що у статті 1215 Цивільного кодексу України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Надаючи оцінку доводам відповідача щодо утворення переплати внаслідок застосування положень статті 8 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та нововведень щодо визначення з 01 січня 2024 року розміру мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для цілей обчислення виплат за рішеннями суду на рівні 1600 грн, суд, враховуючи правові висновки Великої Палати, зауважує на тому, що для утримання надміру сплачених сум пенсії пенсійний орган мав достеменно встановити факт переплати у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальної виплати у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Слід врахувати, що Верховний Суд у постанові від 04 грудня 2024 року у справі № 340/1173/23 указує, що для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії необхідним є встановлення наявності свідомих, активних та навмисних дій з боку пенсіонера, які призвели до надмірної виплати йому пенсії.
Передумовою прийняття рішення про утримання надміру сплачених сум пенсії є встановлення органом, що уповноважений призначати пенсії, факту переплати пенсії, яка мала місце у зв'язку із поданням пенсіонером недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні.
Відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За змістом спірних правовідносин цієї справи, по пенсійній виплаті позивачки у зв'язку із нововведенням щодо нарахування пенсійних виплат за судовими рішеннями згідно із статтею 8 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" за період з 01 січня 2024 року по 30 вересня 2024 року утворилась переплата у пенсійній виплаті в розмірі 37474,78 грн. Однак у спірному рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 24 жовтня 2024 року № 33885/03-16 не наведено жодних обґрунтувань щодо наявності умислу позивачки на отримання доплати до пенсії без законних на те підстав, як і не встановлено недобросовісних дій з боку позивачки.
За встановлених обставин цієї справи позивачкою не допущено зловживання при отриманні пенсійної доплати упродовж спірного періоду, тому спірне рішення відповідача від 24 жовтня 2024 року № 33885/03-16 про утримання переплати пенсії ухвалене відповідачем всупереч визначеним у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям обґрунтованості та добросовісності, розсудливості та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивачки і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (критерій пропорційності), а тому визнається судом протиправним.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірності ухваленого рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії, натомість доводи позивачки ґрунтуються на матеріальному законі та відповідають фактичним обставинам цієї справи, а тому визнаються судом обґрунтованими.
Разом з тим, не знайшла підтвердження матеріалами справи визначена позивачкою у позові сума утримання у розмірі 87474,78 грн, й ця сума не відповідає визначеній в оскаржуваному рішенні про утримання надміру виплачених сум пенсії. Однак, така невідповідність не має визначального значення враховуючи предмет оскарження - рішення відповідача про утримання надміру виплачених сум пенсії.
Отже, виходячи зі встановлених обставин цієї справи та за наведеного правового регулювання спірних правовідносин, позовні вимоги слід задовольнити, скасувавши оскаржуване рішення відповідача.
Зважаючи на відсутність понесених позивачкою судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій від 24 жовтня 2024 року № 33885/03-16.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
03.11.25