про прийняття звіту про виконання судового рішення
03 листопада 2025 року м. Житомир Справа №240/14915/24
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/14915/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року скасовано рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії позивачки відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01 березня 2021 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 березня 2021 року.
Ухвалою суду від 15 липня 2025 року заяву представника ОСОБА_1 , адвоката Хомича І.О. про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 240/14915/24 задоволено: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року упродовж трьох місяців з дня постановлення цієї ухвали суду.
14 жовтня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду надійшов звіт про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року у справі № 240/14915/24, який відкликано поданим клопотанням 29 жовтня 2025 року у зв'язку з помилково доданими матеріалами, та подано новий звіт з матеріалами щодо виконання судового рішення у цій справі та нарахування пенсійної виплати ОСОБА_1 .
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення та оцінюючи повноту і належність виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року у справі № 240/14915/24 в частині покладених на Управління зобов'язань щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 : з 01 березня 2021 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11; з 01 березня 2021 року відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14; з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197; з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 та з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" та проведення виплати недоотриманих сум пенсії, суд зазначає про таке.
Конституція України гарантує обов'язковість судового рішення, що є однією з основних засад судочинства (пункт 9 частини другої статті 129 Основного Закону); держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (стаття 129-1 Основного Закону).
Європейська Комісія "За демократію через право" (Венеційська Комісія) у Доповіді про правовладдя, ухваленій на її 86-му пленарному засіданні, яке відбулося 25- 26 березня 2011 року [CDL-AD(2011)003rev], зазначила, що "юридична визначеність" вимагає додержання принципу res judicata, що в тому числі охоплює виконання остаточних рішень судів (пункт 46).
Судовий контроль є одним з найефективніших способів забезпечення виконання судових рішень, оскільки є гарантією дотримання закону та прав інших суб'єктів; дозволяє мінімізувати можливість зловживань; стимулює зобов'язану особу виконувати судові рішення добровільно та без застосування до неї відповідних санкцій; передбачає можливість застосування додаткових заходів для виявлення реальних перешкод у виконанні судового рішення, зокрема шляхом реагування на це окремими судовими рішеннями; сприяє підвищенню рівня довіри суспільства до судової системи.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав та свобод особи.
Усталеною судовою практикою сформовано правову позицію, відповідно до якої для застосування інституту судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Верховний Суд у постанові від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи.
Під час розгляду заяви та вирішення питання про прийняття звіту Управління судом встановлено, що на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року у справі № 240/14915/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 березня 2021 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Наданими матеріалами пенсійної справи підтверджено, що страховий стаж ОСОБА_1 станом на 01 березня 2021 року становив 39 років 2 місяці 5 днів, а коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - 0,39167 ((39 років х 12 + 2 місяці)/ 1200). Після проведеного перерахунку з урахуванням набутого після призначення пенсії страхового стажу та заробітної плати з 01 квітня 2023 року страховий стаж ОСОБА_1 становить 41 рік 10 місяців 15 днів, а коефіцієнт страхового стажу - 0,41833 ((41 рік x12 +10)/1200).
Для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2021 року пенсійним органом враховано заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року за період з 01 січня 1993 року по 31 грудня 1997 року відповідно до довідки від 10 липня 2020 року № 6, виданої ТОВ "Житомироблпаливо", та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 30 червня 2020 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (обчислено шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на середню заробітну плату, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати) склав 0,56995.
З 01 квітня 2023 року після проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії враховано заробітну плату за період з 01 січня 1993 року по 31 грудня 1997 року та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 28 лютого 2023 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати з 01 березня 2023 року становить 0,58546.
В результаті перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2021 року обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки - 7763,17 грн, збільшеної на коефіцієнт 1,11. Розмір пенсійної виплати з 01 березня 2021 року склав 2510,51 грн, у тому числі: 1923,62 грн - пенсія (7763,17 грн х 1,11 х 0,56995 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати х 0,39167 - коефіцієнт страхового стажу); 154,08 грн - доплата за 9 років понаднормового стажу; 432,81 грн - підвищення до пенсії відповідно до частини третьої статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 01 березня 2022 року розмір пенсії обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки - 7763,17 грн збільшеної на коефіцієнт 1,11 та 1,14. Розмір пенсійної виплати з 01 березня 2022 року склав 2840,42 грн: 2192,93 грн - пенсія (7763,17 грн х 1,11 х 1,14 х 0,56995 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати х 0,39167 - коефіцієнт страхового стажу); 154,08 грн - доплата за 9 років понаднормового стажу; 493,41 грн - підвищення до пенсії відповідно до частини третьої статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
3 01 березня 2023 року розмір пенсії обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки - 7763,17 грн збільшеної на коефіцієнт 1,11, 1,14, та 1,197. Розмір пенсійної виплати з 01 березня 2023 року склав 3369,62 грн: 2624,93 грн - пенсія (7763,17 грн х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 0,56995 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати х 0,39167 - коефіцієнт страхового стажу); 154,08 грн - доплата за 9 років понаднормового стажу; 590,61 грн. - підвищення до пенсії відповідно до частини третьої статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 01 березня 2024 року розмір пенсії обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки - 7763,17 грн збільшеної на коефіцієнт 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796. Розмір пенсійної виплати з 01 березня 2024 року склав 3997,02 грн: 3109,14 грн - пенсія (7763,17 грн х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 0,58546 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати х 0,41833 - коефіцієнт страхового стажу); 188,32 грн - доплата за 11 років понаднормового стажу; 699,56 грн - підвищення до пенсії відповідно до частини третьої статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 01 вересня 2025 року виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється відповідно до постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року.
У звіті пенсійний орган вказує, що на виконання постанови суду у цій справі здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та за результатами проведеного перерахунку з урахуванням вже виплаченої суми пенсії доплата за період з 01 березня 2021 року по 31 серпня 2025 року становить 33346,57 грн, яка зарахована на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 у серпні 2025 року, що підтверджено довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04 вересня 2025 року № 11171/04-16.
Від ОСОБА_1 заперечень на вказаний звіт не надходило (доданими до звіту доказами підтверджено направлення копії звіту заявниці).
Згідно з частиною першою - третьою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
За результатом розгляду поданого Управлінням звіту суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконало постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду в повній мірі та здійснило нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови суду у цій справі, що утворює достатні підстави для прийняття звіту Управління про виконання судового рішення у цій справі.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 КАС України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09 травня 2025 року в адміністративній справі № 240/14915/24.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя О.Г. Приходько