Рішення від 03.11.2025 по справі 240/14499/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/14499/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про:

- визнання протиправною бездіяльність щодо не підвищення пенсії як інваліду війни 2 групи у порядку та розмірі, визначеному Законом України віл 23 листопада 1995 року №458/95-ВР "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із 17.04.2019 року;

- зобов'язання здійснити з 17.04.2019 року перерахунок пенсії відповідно до Закону України віл 23 листопада 1995 року №458/95-ВР "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням, що пенсії інвалідам війни 2 групи підвищуються в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) згідно Закону України про державний бюджет на відповідний рік та здійснити виплату пенсії із 17.04.2019 року без обмежень максимального розміру.

Позивні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач з 25.02.2005 року є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. Позивач зазначає, що як учасник бойових дій до 31.03.2011 року отримував підвищення до пенсії в розмірі 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає, що відповідно до Закону України віл 23 листопада 1995 року №458/95-ВР "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" внесені зміни та доповнення до частини 3 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а тому з 17.04.2019 року має право на підвищення до пенсії в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком як інвалід війни.

Ухвалою суду від 02.06.2025 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у відзиві проти позову заперечує і зазначає, що Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Підтверджує про наявність звернення Позивача з питання розміру підвищення пенсійних виплат особам з інвалідністю внаслідок війни.

Як зазначається у відзиві, таке звернення Позивача було розглянуто у відповідності до вимог Закону України " Про звернення громадян" і листом від 22.04.2025 року Позивачу були надані відповідні роз'яснення.

Крім того, представник Відповідача зазначає про пропуск Позивачем строку для звернення до суду з даним позовом.

У відповіді на відзив Позивача зазначає про безпідставність доводів Відповідача, наведених у відзиві на позов, та про пропущення строків подання такого відзиву.

28.10.2025 року Позивач подав до суду клопотання щодо звернення за результатами розгляду спору до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 5 жовтня 2005 року №2939-IV.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, Позивач з 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Як зазначено в протоколі призначення (перерахунку) пенсії Позивача, копія якого долучена до відзиву на позов, 17.09.2019 року Позивача було переведено на пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", а з 04.01.2021 року - Позивача було переведено на пенсію відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру".

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивачу з 17.04.2019 року встановлено 2 групу інвалідності, зумовленої пораненням (каліцтвом), отриманими при виконання обов'язків військової служби.

Беззаперечно, наявність у Позивача статусу особи з інвалідністю внаслідок війни передбачає відповідні пільги особам з інвалідністю внаслідок війни, які визначені правовими нормами Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII).

Приписи статті 13 цього ж Закону №3551-XII, окрім іншого, передбачають право особи з інвалідністю внаслідок війни на підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.

Так, суд визнає та не заперечується сторонами, що Законом України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 23 листопада 1995 року №458/95-ВР внесено зміни до Закону №3551-XII, а саме частину третю статті 13 викладено в такій редакції: "Інвалідам війни пенсії підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 400 процентів мінімальної пенсії за віком, II групи - 350 процентів мінімальної пенсії за віком, III групи - 200 процентів мінімальної пенсії за віком".

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 5 жовтня 2005 року N 2939-IV внесено зміни до Закону №3551-XII, а саме частину третю статті 13 викладено в такій редакції: ""Інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність".

Як зазначено в протоколі призначення (перерахунку) пенсії Позивача, копія якого долучена до відзиву на позов, Позивачу встановлено підвищення до його пенсії в розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до позовних вимог суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача з 17.04.2019 року на підвищення до пенсії в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком як інваліду війни 2 групи.

Судом встановлено, що Позивач звертався до Відповідача із заявою (зверненням) саме щодо перерахунку розміру такого підвищення та виплати йому з 17.04.2019 року на підвищення до пенсії в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком як інваліду війни 2 групи.

Судом встановлено, що таке звернення Позивача Відповідачем було розглянуто у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громаддя" і за результатами розгляду листом від 22.04.2025 року, копія кого долучена до позову, Позивачу були надані роз'яснення, що розмір підвищення до пенсії Позивача встановлено відповідно до абзацу 4 пункту 28 статті 13 Закону №3551-XII.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається управлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України щодо розгляду звернень для перерахунку пенсій врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Приписами розділу "ІІ. Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" цього Порядку визначені переліки документів, які додаються до заяви про призначення до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, яких визнано особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків).

Правові норми розділу "ІV. Приймання, оформлення і розгляд документів" вказаного Порядку врегульовують дії територіальних органів Пенсійного фонду України щодо порядку розгляду звернень про перерахунок пенсії.

Так, в розумінні вимог п.4.1 цього Порядку заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, в тому числі про перерахунок пенсії, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 розділу IV цього Порядку).

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви (пункт 4.3 розділу IV цього Порядку).

Тобто, такий перерахунок призначених пенсії, в тому числі підвищень до пенсії Позивачу, проводиться виключно територіальним органом Пенсійного фонду України, який визначається засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності, шляхом прийняття відповідного рішення, а не шляхом надання тих чи інших роз'яснень.

Разом з тим, звернення Позивача вх. №15835/К-0600-25 від 25.03.2025 року не було розглянуто у відповідності до вимог цього Порядку і, як наслідок, за результати не було ухвалено рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії, із незрозумілих суду підстав було розглянуто у відповідності до Закону України "Про звернення громадян" і за результатами такого розгляду Позивачу були надані лише певні роз'яснення без ухвалення відповідних рішень.

Більш того, Відповідач не врахував, що відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів регулюються правовими нормами Закону України Про адміністративну процедуру" від 17 лютого 2022 року № 2073-IX.

Як зазначено в статті 12 Закону України "Про звернення громадян", дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений законом України "Про адміністративну процедуру".

Відсутність прийнятого Відповідачем рішення про відмову в перерахунку пенсії Позивача шляхом перерахунку підвищення до такої пенсії, передбаченої вимогами статті 13 цього ж Закону №3551-XII, виключає можливість суду визначити відповідність такого рішення вимогам чинного законодавства з урахуванням позицій Конституційного Суду України, викладених в його рішеннях у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) Справа №1-29/2007 від 9 липня 2007 року; у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 9 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018.

Одночасно по цій причині суд вважає передчасним розгляд клопотання Позивача про звернення за результатами розгляду спору до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 5 жовтня 2005 року №2939-IV.

Зазначене свідчить про наявність порушення Відповідачем права Позивача на такий розгляд його звернення.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 вх. №15835/К-0600-25 від 25.03.2025 року у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7 м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при розгляді звернення ОСОБА_1 вх. №15835/К-0600-25 від 25.03.2025 року про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 вх. №15835/К-0600-25 від 25.03.2025 року у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

03.11.25