Справа 688/4193/13-ц
№ 4-с/688/8/25
Іменем України
30 жовтня 2025 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Стаднічук Н. Л.,
з участю секретаря Березюк Н. А.,
представника ВДВС Давидюк В. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 на дії головного державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Туркан О. М., заінтересована особа ОСОБА_2 ,
1. Короткий зміст скарги
14.10.2025 боржник ОСОБА_1 звернувся до Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області зі скаргою на рішення та дії головного державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Туркан О. М. щодо проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № 55060455 станом на 14.02.2025, просив зобов'язати головного державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Туркан О. М. здійснити перерахунок заборгованості зі сплати аліментів за період з квітня 2025 по вересень 2025 у виконавчому провадженні № 55060455 відповідно до чинного законодавства, беручи за показник середньої заробітної плати працівника для даної місцевості показник середньої заробітної плати у Хмельницькій області за січень 2022 року -12352,20 грн.
На обґрунтування скарги послався на те, що у Шепетівському ВДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)перебуває виконавче провадження № 55060455 з виконання виконавчого листа Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області у справі № 688/4193/13ц про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/6 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісяця на кожну дитину, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 26.09.2013 і до досягнення дітьми повноліття. Згідно з розрахунком заборгованість ОСОБА_1 становить 329137,41 грн, при цьому нарахування сум аліментів відбувалось виходячи із розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості - 17028 грн. 03.09.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) здійснити перерахунок заборгованості по сплаті аліментів, застосувавши як показник середньої заробітної плати для даної місцевості - 12352,20 грн, тобто середню заробітну плату у Хмельницькій області за січень 2022 року. 16.09.2025 Шепетівський ВДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) листом повідомив, що розрахунок аліментів проведено відповідно до норм чинного законодавства та фактично відмовив у проведенні перерахунку. Вважає дії та рішення державного виконавця незаконними.
2. Рух справи
Ухвалою суду від 17 жовтня 2025 року скаргу призначено до розгляду.
3. Позиція сторін
Скаржник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Стягувачка ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Представник Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Давидюк В. В. проти скарги заперечувала, вважає, що розрахунок заборгованості здійснений правильно, виходячи з середньої заробітної плати працівника Шепетівського району Хмельницької області згідно зі статистичними даними.
4. Фактичні обставини, встановлені судом
03.09.2025 ОСОБА_1 подав до Шепетівського відділу ДВС у Шепетівському районі Хмельницької області ЦУМЮ заяву про витребування інформації про його дохід, здійснення перерахунку заборгованості по сплаті аліментів у виконавчому провадженні № 5060455 за періоди з 15.10.2020 по 19.04.2021, з 21.05.2021 по 17.10.2021, з 18.10.2021 по 21.03.2022, взявши для розрахунку 1/6 відповідних доходів з 01.02.2022 по теперішній час, застосувавши показник середньої заробітної плати для даної місцевості - 12352,20 грн, тобто середню заробітну плату у Хмельницькій області за січень 2022; скасування арештів його карткових рахунків та нерухомого майна, та нездійснення його примусової реалізації.
Листом № 25.15-28-66067/06 від 16.09.2025 Шепетівський відділ державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області повідомив заявнику, що якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Судовим рішенням боржник зобов'язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/6 частини доходу на кожну дитину, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно до досягнення повноліття. Державним виконавцем неодноразово було направлені електронні запити, зокрема щодо джерел отримання доходів. 01.11.2020 винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника та направлено для виконання в Ленковецьку сільську раду - за період з 01.11.2020 по 30.04.2021 аліменти утримувались з заробітної плати в розмірі 50%. 18.06.2021 винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника та направлено для виконання в Хмельницький обласний центр зайнятості - за період з 18.06.2021 по 17.10.2021 аліменти утримувались з допомоги по безробіттю в розмірі 50%. 07.12.2021 винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника та направлено для виконання в Ленковецьку сільську раду - кошти на депозитний рахунок відділу надходили за період з грудня 2021 по квітень 2022. Заборгованість станом на 01.09.2025 складає 329137,41 грн без врахування штрафу та виконавчого збору. За весь час примусового виконання боржником аліменти жодного разу самостійно не сплачувались. Частиною 9 статті 71 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50% суми заборгованості, який складає 130764,01 грн. Згідно розрахунку державного виконавця сума заборгованості на 01.09.2025 зі сплати аліментів становить 329137,21 грн, що перевищує суму платежів за три роки. Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника, у порядку передбаченому цим законом і перераховуються стягувачу. 04.10.2023 винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника та направлено в ТОВ «ЛОТІВКА ЕЛІТ» для утримання аліментів із доходів, нарахованих боржнику за користування його земельними ділянками. Станом на 01.09.2025 залишок заборгованості становить 329137,41 грн, залишок нестягнутого штрафу на користь стягувача - 130764,01 грн. 16.04.2025 згідно постанови про опис майна (коштів) боржника описані земельні ділянки за кадастровими номерами 6825588000:05:005:0006 та 6825588000:06:003:0050. Станом на 16.09.2025 будь-яких заяв, рішень, ухвал, постанов судів щодо скасування або повного виконання вказаних рішень ні від боржника ні від довірених осіб до відділу не надходило. Жодна виконавча дія, жодний процесуальний документ сторонами виконавчого провадження не оскаржувались. Отже, державний виконавець при проведенні розрахунку заборгованості, штрафу зі сплати аліментів діяв в межах наданих йому законом повноважень. За розрахунком заборгованості зі сплати аліментів у ВП № 55060455 заборгованість ОСОБА_1 за період з вересня 2013 року по квітень 2025 року станом на 02.05.2025 становить 378741,51 грн, при цьому заборгованість за період з вересня 2022 року по квітень 2025 року обчислена виходячи із середньої заробітної плати для працівника цієї місцевості в розмірі 17028,00 грн.
4. Мотиви суду
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 129-1 Конституції України гарантується, що судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно з частиною другою статті 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
В силу пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно з частиною першою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом (частина перша статті 74 Закону).
Частиною першою статті 71 Закону передбачено, що порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
Згідно з частиною 2 статті 195 CК України заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою - підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості
Відповідно до частини третьої цієї статті визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
Згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14 квітня 2021 року у справі № 759/1727/16, поняття "середня заробітна плата для даної місцевості" є макроекономічним показником, який як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов'язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується, виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень. Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник, який використовується, у тому числі, і в разі застосування частини другої статті 195 СК України, обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.
В ухвалі від 02.06.2023 у справі № 348/1513/20 Верховний Суд визначив, що правильним є розрахунок, здійснений виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості - по району, де проживає боржник, оприлюдненої органом статистики.
Судом встановлено, що державним виконавцем Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) Туркан О. М. здійснено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, беручи за показник розмір доходу/середню заробітну плату працівника для цієї місцевості за січень 2022 року - 17028,00 грн.
Суд вважає дії державним виконавцем Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) Туркан О. М. є правомірними, вчиненими відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», а тому підстав для визнання їх незаконними та скасування не вбачає.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що скарга є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 13, 76, 80, 81, 258-260, 263, 447, 450, 451 ЦПК України, суд
В задоволенні скарги відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст ухвали складено 30 жовтня 2025 року.
Суддя Н. Л. Стаднічук