Вирок від 29.10.2025 по справі 766/9069/24

Справа № 766/9069/24

н.п 1-кп/766/2482/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області

в складі головуючого судді - ОСОБА_1 ,

при секретарі - ОСОБА_2 ,

за участю прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

захисника: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за процедурою спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) матеріали об'єднаного кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР 16.05.2024 року за № 22024230000000219, від 15.08.2024 року за № 22024230000000345, за обвинуваченням:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Улянівськ, російської федерації, останнє відоме місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 ,

раніше судимого вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 28.07.2025 року за ч.5 ст. 111-1 КК України до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та суб'єктах господарювання державної та комунальної форми власності, а також займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом на строк 15 років з конфіскацією всього належного йому майна,

у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч. 1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України, ч.1 ст.111-2 КК України-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 2 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1-1 цього Закону окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який триває.

Спочатку березня 2022 року до 11.11.2022 територію м. Херсона було тимчасово окуповано збройними формуваннями Російської Федерації внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.

Так, невстановлені представники збройних сил та спецорганів російської федерації 03.03.2022 незаконно вторглись у м. Херсон та частину Херсонської області та фактично здійснили її окупацію, згідно положень Гаазької Конвенції 1907, а також вчиняли дії по усуненню законних органів влади, що діяли на вказаних територіях, з метою повалення і захоплення влади на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

З метою організації розрахунково-касових операції як готівкових, так безготівкових, фінансового обслуговування незаконно створених на окупованій території підприємств, установ та організацій, у тому числі, які входять у структуру окупаційної адміністрації, а також з метою інтеграції в російський економічний простір окупованої території Херсонської області, створення так званої «рубльової зони», невстановленими представниками російської федерації прийнято рішення щодо відкриття відділень банків, зокрема Херсонського відділення ПАТ «Промсвязьбанк» (адреса реєстрації юридичної особи: російська федерації, м. Москва, вул. Смирновська 10, будова 22; реєстраційний номер юридичної особи зареєстрованої в російській федерації: 7744000912) на території м. Херсон, за адресою: проспект Ушакова, 53 (знаходиться у захопленому приміщенні АТ «Райффайзен Банк»).

З метою організації та керівництва роботи Херсонського відділення ПАТ «Промсвязьбанк» ОСОБА_6 , якому у невстановлений досудовим розслідуванням час представниками рф запропоновано очолити зазначене відділення, надав добровільну згоду та 29 червня 2022 року уклав з ПАТ «Промсвязьбанк» трудовий договір № 1233, відповідно якого зайняв посаду керуючого Херсонським відділенням ПАТ «Промсвязьбанк».

У послідуючому, у період з 29 червня 2022 року по теперішній час, ОСОБА_6 , продовжуючи свій злочинний умисел направлений на допомогу державі-агресору та організацію діяльності Херсонського відділення ПАТ «Промсвязьбанк», здійснює керівництво вказаним відділенням банку та контролює діяльність інших співробітників відділення.

Крім того, ОСОБА_6 здійснив агітацію місцевих мешканців окупованих територій Херсонської області до співпраці з окупаційною владою шляхом працевлаштування до Херсонського відділення ПАТ «Промсвязьбанк» та приймав активну участь у публічних заходах окупаційної влади, на яких закликав місцевих мешканців окупованої території Херсонської області та власників підприємств до відкриття рахунків у російському банку - Херсонському відділенні ПАТ «Промсвязьбанк».

Зазначене вказує на вчинення ОСОБА_6 умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору - російській федерації, її збройним формуванням та створеній ними у Херсонській області окупаційній адміністрації з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації та підтримки їх рішень, спрямованих на фінансове обслуговування незаконно створених на окупованій території підприємств, установ та організацій, у тому числі, які входять у структуру окупаційної адміністрації, а також з метою незаконної інтеграції в російський економічний простір окупованої території Херсонської області, створення так званої «рубльової зони» на території тимчасово окупованої Херсонської області.

Суд кваліфікує дії обвинуваченого ОСОБА_6 за ч. 1 ст. 111-2 КК України - як вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом підтримання рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора.

Крім того, ОСОБА_6 , будучи обізнаним про факт збройної агресії рф проти України, усвідомлював негативні наслідки щодо співпраці з представниками держави-агресора та контрольованої ними окупаційної адміністрації, у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж 2 серпня 2023 року, діючи добровільно, в групі невстановлених осіб без попередньої змови, переслідуючи мету обрання до незаконних окупаційних органів влади, умисно, тобто розуміючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, погодився на обрання його дотак званої «Херсонской обласной думы первого созыва» від політичної партії російської федерації «Единая россия».

10 вересня 2023 року, відповідно до постанови так званої «Избирательной комиссии Херсонской области» № 22/145 «О результатах выборов депутатов Херсонской областной Думы первого созыва» за результатами проведених виборів політична партія «Единая россия» отримала 74,86% голосів виборців, які прийняли участь в незаконному голосуванні та отримала 28 мандатів у так званій «Херсонской областной Думе первого созыва», один з яких зокрема отримав ОСОБА_6 .

У послідуючому, ОСОБА_6 продовжуючи свій злочинний умисел, виконуючи обов'язки депутата незаконного органу влади створеного на тимчасово окупованій території Херсонської області - «Херсонской областной Думе первого созыва», у невстановлену дату та час, але не пізніше 20 вересня 2023 року, був обраний головою комісії по контролю за достовірністю відомостей про прибутки, майно і зобов'язання майнового характеру у так званій «Херсонской областной думе первого созыва» та не пізніше 20 листопада 2023 зайняв посаду члена комітету по фінансам та бюджету «Херсонской областной Думы первого созыва». Перебуваючи у складі окупаційного органу влади ОСОБА_6 , приймає активну участь у розроблені та прийнятті нормативних актів в інтересах держави-агресора, для їх впровадження на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Крім того, ОСОБА_6 , у період з 10 вересня 2023 року по цей час перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області будучи так званим «депутатом Херсонской областной Думы первого созыва» та членом фракції політичної партії «Единая россия», проводить активну роботу з місцевим населенням окупованих територій Херсонської області, з метою популяризації незаконної діяльності нелегітимної влади та органів місцевого самоврядування серед жителів тимчасово окупованих територій Херсонської області та дискредитації офіційної української влади.

Так ОСОБА_6 , 16.03.2024 перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме в смт. Іванівка Генічеського району Херсонської області, реалізуючи єдиний злочинний умисел, дiючи умисно, усвiдомлюючи суспiльно-небезпечний характер своїх дiй, передбачаючи їх суспiльно-небезпечнi наслiдки та бажаючи їx настання, публічно закликав місцеве населення, яке перебуває в умовах тимчасової окупації до участі у виборах президента російської федерації, що проводились на території суб'єктів російської федерації та на тимчасово окупованих територіях України, зокрема частині Херсонської області.

Суд кваліфікує дії ОСОБА_6 за ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України, тобто у добровільному обранні до незаконного органу влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиненого групою осіб без попередньої змови.

Вказане кримінальне провадження здійснювалось за відсутності ОСОБА_6 у зв'язку з його ухиленням від органу досудового розслідування та суду.

Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 28.08.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні № 22024230000000345 від 15.08.2024 року.

Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 27.05.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні № 220242300000000219 від 16.05.2024 року.

Під час досудового розслідування повістки про виклик ОСОБА_6 та повідомлення про підозру публікувалися в засобах масової інформації у газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 17.12.2024 року кримінальне провадження № 22024230000000219 відносно ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 111-2 КК України, надано дозвіл на здійснення провадження відповідно до ч.3 ст.323 КПК України, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia).

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.01.2025 року кримінальне провадження № 22024230000000345 відносно ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України, надано дозвіл на здійснення провадження відповідно до ч.3 ст.323 КПК України, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia).

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 12.03.2025 року кримінальне провадження № 22024230000000345 від 15.08.2024 року та кримінальне провадження № 22024230000000219 від 16.05.2024 року було обєднане в одне провадження.

Повідомлення, виклики та процесуальні документи відносно ОСОБА_6 здійснювались усіма можливими способами, зокрема шляхом оприлюднення їх у газеті "Урядовий кур'єр", офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та Херсонського міського суду Херсонської області, направленням за останнім відомим місцем проживання обвинуваченого, врученням захиснику, що відповідає встановленим вимогам кримінального процесуального законодавства.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_7 - адвокат ОСОБА_5 вважає недоведеною винуватість ОСОБА_6 в інкримінованих злочинах, оскільки на його думку, стороною обвинувачення не було доведено, без розумного сумніву, вину ОСОБА_6 у пред 'явленому йому обвинуваченню, за основу доказів були взяті відео, зроблені з мережі інтернет, що є неналежними та недопустими доказами, а тому просив суд ухвалити виправдувальний вирок.

Суд вважає, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_6 повністю доведена сукупністю наступних досліджених у судовому засіданні доказів, які ретельно перевірені та оцінені з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв'язку для ухвалення даного процесуального рішення, а саме:

За ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України:

- Протоколом огляду від 01.11.2023, а саме сайту так званої «Избирательной комиссии Херсонской области», на якому отримано протокол від 10.09.2023 за результатами незаконних виборів депутатів «Херсонской областной думы первого созыва». У вказаному протоколі містяться відомості щодо обрання ОСОБА_6 до так званої «Херсонской областной думы первого созыва» за списками політичної партії російсько федерації «Единая россия»;

- Протоколом огляду від 07.02.2024, а саме Інтернет ресурсу «ЕДИНАЯ РОССИЯ», на якому міститься публікація з інформацією щодо формування 20.09.2023, на першому засіданні депутатів «Херсонской областной думы первого созыва» двох комісій, зокрема по контролю за достовірністю відомостей про прибутки, майно і зобов'язання майнового характеру, яку очолив ОСОБА_6 ;

- Протоколом огляду від 07.02.2024, а саме статті в Інтернет-Бразуере “GoogleChrome» під назвою “Единоросы возглавили 5 профильных коитетов в Херсонской областной Думе», в якій зазначено, що депутатами були розглянуті питання створення фракций, профильних комітетів та комісій, були прийняті ряд регіональних законів, рішенням Херсонської обласної думи були затверджені 2 комісії, серед яких: “по контролю за достоверностью сведений о доходах, об иуществе и обязательствах - ОСОБА_8 »;

- Протоколом огляду від 06.02.2024, а саме публікації в каналі «Херсонская областная Дума» в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо робочого візиту комітету з фінансів та бюджету «Херсонской областной думы первого созыва»;

- Протоколом огляду від 06.02.2024, а саме Інтернет ресурсу «КОММУНИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ», на якому міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо першого засідання 20.09.2023 депутатів «Херсонской областной думы первого созыва» двох комісій;

- Протоколом огляду від 06.02.2024, а саме публікації в каналі «Херсонская областная Дума» в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо розгляду комітетом з фінансів та бюджету «Херсонской областной думы первого созыва» «законопроекта «О межбюджетных отношениях в Херсонской области». Відповідно до висновку експерта № 21 від 03.04.2024 за результатами проведення судової портретної експертизи, на одній з вищевказаній фотографії зображений ОСОБА_6 ;

- Протоколом огляду від 07.02.2024, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», на логотипі якого встановлено фотографію ОСОБА_6 . Відповідно до висновку експерта № 21 від 03.04.2024 за результатами проведення судової портретної експертизи, на вищевказаній фотографії зображений ОСОБА_6 ;

- Протоколом огляду від 17.07.2024, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо розгляду законопроектів депутатами «Херсонской областной думы первого созыва»;

- Протоколом огляду від 17.07.2024, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо засідання комітету з фінансів та бюджету «Херсонской областной думы первого созыва»;

- Протоколом огляду від 17.07.2024, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо участі депутата «Херсонской областной думы первого созыва» у проведенні виборів на окупованих територіях Херсонської області;

- Протоколом огляду від 17.07.2024, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація щодо проведення особистого прийому громадян на тимчасово окупованій території Херсонської області депутатом «Херсонской областной думы первого созыва» ОСОБА_6 ;

- Протоколом огляду від 25.07.2024 року, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація, в якій міститься агітування ОСОБА_6 про здійснення голосування на виборах президента РОсії;

- Протоколом огляду від 25.07.2024 року, офіційного каналу « ОСОБА_8 » в месенджері «Telegram», у якій міститься фотоматеріал (з зображенням у тому числі ОСОБА_6 ) та текстова інформація, в якій міститься агітування ОСОБА_6 про здійснення голосування на виборах;

- копіями протоколів; “Алешкинской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Великолепетихской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Верхнерогачинской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Генической территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», « Голопристанской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Каланчацкой территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Каховской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Новокаховской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Новотроицкой территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Скадовской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», «Чаплінской территориальной избирательной комиссии о результатах выборов», “Избиратльной комиссии Херсонской области о результатах выборах»; копією указу «Временно исполняющего обязанности губернатора Херсонской области» «Об утверждении Положения о выборах муниципальных образований в Херсонской области первого созыва»;

- протоколом обшуку від 27.08.2024 року квартири, що належить ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого був виявлений паспорт громадянина України ОСОБА_6 , що підтверджує громадянство обвинуваченого;

- Протоколом огляду від 17.10.2023 року публікації з відкритого ресурсу мережі Інтернет під назвою “Владимир Сальдо подписал указы об утверждении положения о выборах», що розташована 31.05.2023 на веб - сайті “Администрация Херсонской области»;

- висновком експерта № 21 від 03.04.2024 за результатами проведення судової портретної експертизи якої було встановлено, що в електронному фаулі під назвою “photo 2023-21-14 21-25-45» на оптичному диску типу ДВД-Р - додатку протоколу огляду від 06.02.2024 та у файлах “ГРІШИН 1», “ГРІШИН 2» на диску ДВД- Р із зображенням громадянинна України ОСОБА_6 , який надано як порівняльний зразок, зображена одна й та сама особа. В електронному файлі під назвою “photo 2023-08-15_19-13-35» на оптичному диску типу ДВД-Р - додатку протоколу огляду від 07.02.2024 та у файлах “ГРІШИН 1», “ГРІШИН 2» на диску ДВД- Р із зображенням громадянина України ОСОБА_6 , який надано як порівняльний зразок, зображена одна й та сама особа;

- Протоколами впізнання особи за фотознімками зі свідками ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , у яких останні впізнали ОСОБА_6 на фотографіях, що містяться у вищевказаних протоколах огляду;

- Показаннями свідка ОСОБА_10 , наданих нею під час судового засідання, у ході допиту яких, свідок зазначила, що впізнала ОСОБА_6 в різних публікаціях та відео, на різних каналах та сайтах в мережі Інтернет, згідно яких останній приблизно в кінці 2022 - 2023 році став депутатом Херсонской областной Думы первого созыва» та членом фракції політичної партії «Единая россия».

За ч.1 ст. 111-2 КК України:

- протоколом огляду від 13.05.2024 року Інтернет ресурсу в месенджері “Telegram», у якій міститься сторінка “ ОСОБА_8 », на якій містяться публікації про проведення ОСОБА_6 особистого прийому як депутата “областной Думы», де вирішувались питання пенсій, отримання ОСОБА_11 , та інші;

- протоколом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем від 16.08.2022 року, згідно з яким по переписці між ОСОБА_12 та ОСОБА_13 список з посадами працівників ПАТ “Промсвязьбанк», серед яких був ОСОБА_6 , отриманий копія файлу трудового договору між ОСОБА_6 та ПАТ “Промсвязьбанк» № 1233. за результатами проведення вказаної слідчої дії були зроблені додаток з скріншотами отриманих документів;

- копією трудового договора між ОСОБА_6 та ПАТ “Промсвязьбанк» № 1233;

- протоколом огляду від 07.07.2022 року Інтернет сторінки “Youtube» з відеозаписом під назвою “ ІНФОРМАЦІЯ_2 есть работа Херсон», датований 06.07.2022, на якому міститься інформація про відкриття тимчасовою окупаційною владою у м. Херсоні відділення російського ПАТ “Промсвязьбанк», де херсонці можуть отримати російські банківські картки, а також пошук співробітників банку на роботу;

- протоколом огляду від 28.07.2022 року Інтернет сторінки “Youtube» з відеозаписом під назвою “Информация для представителей ОСМД в Херсоне», датований 27.07.2022, на якому міститься відео з виступом ОСОБА_6 , як “управляющего Промсвязьбанка Херсонской области» , де він вказує про відкриття відділень російських банків в Херсоні та Херсонській області, та послуги, які пропонують ці банки, в тому числі відкриття рахунків фізичними та юридичними особами, банківські картки, видачу грошових коштів;

- протоколом огляду від 17.08.2022 року мобільного телефону ОСОБА_14 , яка добровільно погодилась надати дозвіл на огляд її телефону, який містить скриншоти з інших месенджерів, де зазначена інформація про відкриття відділення Промсвязьбанку в м. Херсоні, оголошення про прийом на роботу працівників, надання ними послуг, в тому числі відкриття рахунків, пластикових карт, кредитування та іпотеки, також особисті повідомлення від ОСОБА_6 , який пропонує роботу за спеціальністю в банку;

- протоколом огляду від 26.07.2022 року Телеграм - каналу “ ІНФОРМАЦІЯ_3 », на якому міститься публікація, розміщена ІНФОРМАЦІЯ_4 з відеофайлом з інформацією: “Украинская гривна будет выведена из обороти на территории Херсонской области, в регионе будет использоваться только российский рубль - замглавы ВГА»;

- протоколом огляду від 02.08.2022 року Телеграм каналу «ВГА Херсонской области», де виявлена публікація статті під назвою “В доме профсоюзов прошел круглый стол», на якій висвітлена інформація про нараду співробітників податкової служби з керівництвом регіонального відділення російського Промсвязьбанку, в ході якого обговорювались питання використання онлайн-банкінка, перереєстрації, порядку оформлення нових банківських рахунків, форм податкування;

- протоколом огляду від 02.08.2022 року Телеграм каналу «ВГА Херсонской области», де виявлена публікація статті під назвою “Приглашаем на работу», на якій висвітлена інформація про пошук працівників регіонального відділення російського Промсвязьбанку в м. Херсоні та Херсонській області;

- протоколом огляду від 04.08.2022 року Телеграм каналу «Херсон-ру», де виявлена публікація про пошук працівників регіонального відділення російського Промсвязьбанку в м. Херсоні та Херсонській області, адреса та контактні дані відділень;

- протоколом огляду від 07.06.2022 року Інтернет сторінки “Youtube» з відеозаписом під назвою “05 07 2022 Есть работа Херсон», датований 06.07.2022, на якому міститься публікація про пошук працівників регіонального відділення російського Промсвязьбанку в м. Херсоні та Херсонській області, адреса та контактні дані відділень;

- протоколом огляду від 13.12.2022 року приміщення відділення АТ КБ “Приват Банк» за адресою: м. Херсон, вул. Стрітенська 21, в ході якого було виявлено документи, які підтверджують діяльність російського відділення банку “Промсвязьбанк», а саме: Копія «Договора о полной индивидуальной материальной ответственности № 06400180/06.09.2022»; «Журнал приема-передачи клише между работниками Дополнительный офис «На Комкова» ПАО «Промсвязьбанк»»; «Порядок действий кассового работника, с функциями заведующего кассой»; «Приказ № 08/6 от 19.01.2022 «О размещении документов на стенде и в досье операционных касс внутренних структурных подразделений ПАО «Промсвязьбанк» филиалов ПАО «Промсвязьбанк» и их внутренних структурных подразделений»». До документу долучені 3 аркуша паперу формату А-4 з назвами: «Приложение № 1 к приказу ПАО «Промсвязьбанк» от 19.01.2022 № 08/6 «Список документов, размещаемых на стенде операционных касс ВСП, Филиалов и ВСП филиалов»»; «Приложение № 2 к приказу ПАО «Промсвязьбанк» от 19.01.2022 № 08/6 «Список документов, размещаемых в досье операционных касс ВСП, Филиалов и ВСП филиалов, в том числе центрального кассового узла»»; «Правила приема поврежденных денежных знаков иностранных государств (группы иностранных государств) утверждены Приказом ПАО «Промсвязьбанк» от 28.01.2019 № 14»; «Памятка по проведению ревизии операционной кассы»; Документ з назвою «PSB-RETAIL: ПАМЯТКА по функциональности «Дополнительный контроль операций клиента»» ПАО «Промсвязьбанк»; Документ з назвою «Для проведения валютно-обменных операций»; «Перечень обязательных документов, помещенных в досье кассы (Офисы «Стандарт»)» ПАО «Промсвязьбанк»; «Инкассация денежной наличности и ценностей»; «Заявления № 1969352192 от 28.09.2022, № 1959378226 от 19.09.2022, № 1960624884 от 20.09.2022, № 1980009571 от 07.10.2022 на закрытие банковского счета для расчетов с использованием международной банковской карты в ПАО «Промсвязьбанк»; «Заявление на выпуск банковской карты ПАО «Промсвязьбанк», на предоставление комплексного банковского обслуживания, на предоставление дистанционного банковского обслуживания, на открытие накопительного счета «Акцент на процент» на ім'я « ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 » та « ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_6 »; «Заявление на отключение от правил ПАО «Промсвязьбанк» об оказании физическим лицам услуги «Индивидуальный зарплатный проект»» на ім'я « ОСОБА_17 »; «Заявление № 1980010815 от 07.10.2022 на закрытие банковского счета в ПАО «Промсвязьбанк» на ім'я ОСОБА_18 ; «Опись № 1 денежной наличности, вложенной в инкассаторскую сумку № 19 для отправки в дополнительный офис «Кассовый центр» ПАО «Промсвязьбанк»» (в 3 примірниках) та «Опись № 5 денежной наличности, вложенной в инкассаторскую сумку № 19 для отправки в дополнительный офис «Кассовый центр» ПАО «Промсвязьбанк»» від 28.09.2022; «Список инкассаторов, обслуживающих Херсонскую область»; «Документы за 16.09.2022 ПАО «Промсвязьбанк»», «Кассовый журнал по приходу», «Кассовый журнал по расходу» , Картонні накладки для грошей «банкноты банка России»: «? 10 000» - 3 шт, «? 50 000» - 2 шт, «? 100 000» - 3 шт, «? 200 000» - 2 шт, «? 500 000» - 2 шт, «? 1 000 000» - 2 шт, «? 2 000 000» - 2 шт, «? 5 000 000» - 2 шт; Фрагмент паперу з написом «Банкноты банка России на сумму 373 250,00»; Копія «Расходных кассовых ордеров №№ 2, 3 от 06.05.2022» ПАО «Промсвязьбанк»»;

- протоколом огляду від 10-13 травня 2024 року, в ході якого було проведено огляд предметів та документів, виявлених в ході огляду 13.12.2022 року відділення “Херонське 8 АТ КБ “Приватбанк»;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання від 31.08.2022 року, відповідно до якого свідок ОСОБА_19 впізнав ОСОБА_6 як особу, який зайняв посаду керівника в відділенні російського банку “Промсвязьбанк»;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання від 17.08.2022 року, відповідно до якого свідок ОСОБА_14 впізнала ОСОБА_6 як особу, який зайняв посаду керівника в відділенні російського банку “Промсвязьбанк»;

- показаннями свідка ОСОБА_20 , наданими під час судового засідання, в ході яких свідок повідомила, що працювала з ОСОБА_6 перед початком повномасштабного вторгнення у відділенні Ощадбанка в м. Херсоні. Під час окупації в м. Херсоні, до 18.05.2022 року вони виходили на роботу до відділення банку, 18.05.2022 року до них у відділення прийшли представники російської влади та попросили покинути приміщення відділення, залишивши всю техніку та речі на місці, дозволили взяти лише свої особисті речі. Приблизно влітку вона перебувала на вул. Суворова в м. Херсоні, бачила особисто ОСОБА_6 разом з представниками російської влади біля відділення їх банку та чула їх розмову між собою, вони розмовляли про плани на майбутнє, що треба буде змінити у відділенні, змінити вивіску та інше. Також зазначила, що декілька разів бачила як ОСОБА_6 , під час окупації, коли вони ще працювали у відділенні банку, приходив у відділення разом з іншими представниками російської влади та військовими, роздивлялись все у відділенні, просили скласти список співробітників. Також знає від колег та з різних телеграм - каналів, що ОСОБА_6 очолив відділення російського банку “Промсвязьбанк» в м. Херсоні;

- показаннями свідка ОСОБА_21 , наданими під час судового засідання, в ході яких свідок повідомив, що під час окупації м.Херсона приблизно з середини серпня до середини жовтня 2022 року він працював в російському відділенні “Промсвязьбанк» в м. Херсоні, займався оформленням платіжних карток банку. Рішення про прийом його на роботу до російського банку приймав Базелій (заступник ОСОБА_6 ), а ОСОБА_6 погоджував його кандидатуру. У відділенні цього банку він особисто бачив ОСОБА_6 майже кожного дня, коли той приходив на роботу в якості керівника банку. ОСОБА_6 займався організацією роботи банку, керував ним, давав різні вказівки підлеглим, їздив до адміністрації, також займався організацією процесу обміну гривні в рублі, вживав заходів з виведення з обігу гривні та впровадження рубля.

- показаннями свідка ОСОБА_19 , наданими в судовому засіданні, в ході яких свідок повідомив, що був знайомий з ОСОБА_6 з яким разом працював у відділенні Ощадбанку в м. Херсоні. Під час окупації м. Херсона, приблизно влітку, ОСОБА_6 особисто зв'язався з ним за телефоном та запропонував роботу в російському банку “Промсвязьбанк» в м. Херсоні. Від колег по роботі знає, що ОСОБА_6 очолив керівну посаду в російському банку “Промсвязьбанк в м. Херсоні.

Оцінюючи досліджені судом докази, суд приходить до висновку, що всі досліджені докази є належними, оскільки підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані, отримані з цих доказів не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.

Посилання сторони захисту про те, що протоколи огляду телеграм-каналів та інтернет-ресурсів є недопустимими й неналежними доказами, суд вважає неспроможними з таких міркувань.

В Постанові від 21.07.2025 року за № 201/11849/23 Верховний Суд прийшов до висновку, що доказами є, зокрема електронні (цифрові) докази, як-от: матеріали фотозйомки, звуко-, відеозапису та інші носії інформації (у тому числі комп'ютерні дані), що містяться у відкритих мережах (інтернет; різноманітні засоби масової інформації; соціальні мережі) чи закритих (приватні месенджери та телеграм-канали, особисте листування з використанням комп'ютерної техніки і мобільних телефонів, флешносії, карти пам'яті тощо). За змістом ст. 99 КПК матеріали, у яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих осіб та груп осіб, зібрані оперативними підрозділами з дотриманням вимог процесуального законодавства, є документами і можуть використовуватися в кримінальному провадженні як докази.

Таким чином, огляди зазначених інтернет-сайтів та телеграм-каналів проведено із дотриманням вимог ст. 237 КПК, зафіксовано (за допомогою функцій скриншоту, друку та запису на технічні носії інформації) зміст відображеної на інтернет-сайтах і в телеграм-каналах як електронних документах інформації, що підтверджує існування обставин, які підлягають доказуванню в цьому кримінальному провадженні.

Підстав для визнання вказаних вище протоколів, у яких зафіксовано хід і результати оглядів інтернет-сайтів та телеграм-каналів, недопустимими і неналежними суд не вбачає, оскільки ці фактичні дані отримано в порядку, передбаченому КПК.

Крім того, сторона захисту не дала жодних відомостей щодо спростування цієї інформації і не аргументувала, що інформація, надана органом досудового розслідування, не відповідає дійсності, зокрема, містить ознаки фальсифікації та/або навмисного спотворення даних.

За таких обставин, всі зазначені докази у своїй сукупності та взаємозв'язку не містять суперечностей, доповнюють один одного і дають можливість суду дійти однозначного висновку про те, що вина ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень передбаченого ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України доведена в повному обсязі.

При призначенні певного виду та конкретної міри покарання в межах, встановлених у санкціях ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України та відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу, суд враховує характер і ступінь суспільної небезпеки, ступінь тяжкості вчинених злочинів, які відповідно до ст.12 КК України віднесено до тяжких, та особливо-тяжких, обставини їх вчинення, дані про особу обвинуваченого та спричинені наслідки.

Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_6 відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено.

Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому ОСОБА_6 відповідно до ст.67 КК України, суд визнає: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

При призначенні ОСОБА_6 покарання, суд враховує вимоги ч.2 ст.61 Конституції України, згідно якої - юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Відповідно до ч.2 ст.50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів, як засудженим так і іншими особами.

Тож, враховуючи наведене, зважаючи на те, що ОСОБА_6 переховується від суду, з урахуванням тяжкості і обставин вчинених кримінальних правопорушень, їх невідворотних наслідків, відсутності обставин, що пом'якшують, та враховуючи обставину, що обтяжують покарання обвинуваченого: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану, з урахуванням особи обвинуваченого, який є раніше судимою особою, на обліках в нарко та психдиспансері не значиться, суд приходить до висновку про необхідність призначення обвинуваченому покарання в межах санкцій ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України, умовах ізоляції його від суспільства, з позбавленням права обіймати будь-які посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, органах державного управління, місцевого самоврядування та суб'єктах господарювання державної та комунальної форми власності, а також займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом та у сфері надання кредитно-фінансових послуг строком на 15 років з застосуванням правил, передбачених ч.1,4 ст. 70 КК України, з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.

Процесуальні витрати, пов'язані із залученням експертів, підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави у повному обсязі.

Доля речових доказів підлягає вирішенню відповідно до ст. 100 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України, суд, одночасно із ухваленням рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації.

Як встановлено під час судового розгляду, ухвалами слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 02.09.2024 року та від 22.05.2024 року накладено арешт на майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_6 квартира за адресою:

АДРЕСА_1 , з метою забезпечення конфіскації.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_6 призначається додаткове покарання у виді конфіскації всього майна, яке є його особистою власністю, з метою забезпечення виконання вироку, арешт, накладений на зазначене вище майно, слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 368, 374 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1, ч.1 ст. 111-2 КК України і призначити йому покарання:

- за ч.1 ст. 28, ч.5 ст. 111-1 КК України - 8 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, органах державного управління, місцевого самоврядування, а також займатися діяльністю, повязаною з виборчим процесом строком на 15 років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна;

- за ч. 1 ст. 111-2 КК України - 12 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, та субєктах господарювання державної та комунальної форми власності, та займатися діяльністю у сфері надання кредитно-фінансових послуг строком на 15 років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинання менш суворих покарань більш суворими, остаточно призначити покарання у виді 12 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та суб'єктах господарювання державної та комунальної форми власності, а також займатись діяльністю, повязаною з виборчим процесом та у сфері надання кредитно-фінансових послуг строком на 15 років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.

На підставі ч. 4 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання, призначеного вироком Херсонського міського суду від 28.07.2025 року, більш суворим, призначеного за цим вироком, остаточно призначити ОСОБА_6 покарання у виді 12 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади, повязані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, органах державного управління, місцевого самоврядування та суб'єктах господарювання державної та комунальної форми власності, а також займатись діяльністю, пов'язаною з виборчим процесом та у сфері надання кредитно-фінансових послуг строком на 15 років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна.

Початок строку відбування покарання у вигляді позбавлення волі ОСОБА_6 рахувати з дня його затримання та приведення вироку до виконання.

Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади та займатись певною діяльністю рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, застосований ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 28.08.2024 року - залишити без змін до затримання обвинуваченого та приведення вироку до виконання.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 02.09.2024 року, та ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 22.05.2024 року на майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_6 , а саме: - квартиру за адресою : АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна 14687795 - залишити без змін до виконання в частині конфіскації майна.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 02.09.2024 року на речові докази, виявлені за адресою АДРЕСА_2 , а саме: SSD диск «Kingston 128 Gb», з написом на ньому «КС-S44128-6F»- скасувати.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави процесуальні витрати на проведення експертизи у сумі 4543,68 гривень.

Речові докази:

- SSD диск «Kingston 128 Gb», з написом на ньому «КС-S44128-6F»- зберігати в матеріалах кримінального провадження.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Вирок може бути оскаржений до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 30 днів з дня його проголошення, а особою, яка перебуває під вартою - в той же строк з моменту вручення копії судового рішення.

Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст.138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції, з дотриманням правил, передбачених ст.399 КПК України.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити/надіслати учасникам судового провадження.

Суддя ОСОБА_1