Ухвала від 22.10.2025 по справі 758/16085/25

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/16085/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 року м. Київ

Слідча суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12024100070001996 від 04.09.2024 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до документів,

ВСТАНОВИЛА :

Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до Подільського районного суду міста Києва із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме документів відносно ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з можливістю вилучення її оригіналу.

Клопотання мотивоване тим, що слідчим відділом Подільського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100070001996 від 04.09.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням перевіряються факти розтрати бюджетних коштів окремими особами комунальних підприємств дорожньої галузі м. Києва, шляхом укладення та виконання договорів на закупівлю солі для експлуатаційного утримання автомобільних доріг, яка за своєю якістю не відповідає нормам ДСТУ та визначеним умовам укладених договорів.

Встановлено, що між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) укладено договір №179-23 від 16.10.2023 на закупівлю солі для експлуатаційного утримання автомобільних доріг.

Окрім цього встановлено, що між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) укладено договір №198-23 від 04.12.2023 на закупівлю солі для експлуатаційного утримання автомобільних доріг.

В той же час, за наявною інформацію, сіль, яка поставлена в ході виконання вищевказаних договорів, не відповідає вимогам тендерних документацій та діючим ДСТУ 4246:2003 «Сіль для промислового переробляння. Технічні умови» та ДСТУ 8853:2019 «Матеріали протиожеледні для автомобільних доріг. Технічні умови» тощо, що призвело до розтрати бюджетних коштів вищевказаних комунальних підприємств.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 .

Так, з метою виконання вимог ст. 91 КПК України, встановлення обставин кримінального правопорушення (часу, місця, способу та іншого), форми вини, мотиву і мети, виду та розміру шкоди, завданої Державному бюджету, виникла необхідність у отриманні копій документів в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) та її територіальних підрозділах відносно ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме:

- реєстраційної картки зазначеного товариства та завірені копії документальних матеріалів, які містять інформацію щодо відкритих та закритих поточних рахунків, у банківських установах;

- відомостей про основні засоби товариства, у тому числі із форми-повідомлення 20-ОПП за період з 01.01.2023 по 01.08.2025;

- довідок (актів) з додатками про результати планових/позапланових, виїзних/невиїзних, камеральних перевірок за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- загальної кількості найманих працівників товариства за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- таблиць даних платника податку, рішення/витяги з рішень (протоколи засідань/витяги з протоколів засідань) комісій контролюючого органу про врахування або неврахування таблиць даних платника з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- доповідних записок, у разі підготовки за результатами розгляду звітності товариства за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- рішень/витягів з рішень (протоколи засідань/витяги з протоколів засідань) комісій контролюючого органу (з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі) із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025, на підставі яких товариства було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку та виключено з такого переліку, згідно Порядку, затвердженого постановою КМУ № 1165 від 11.12.2019;

- реєстру податкових накладних із зазначенням контрагентів, номенклатури товарів/послуг, дат виникнення податкових зобов'язань, кодів згідно з класифікаторами, кількості, цін, в яких продавцями/покупцями (з розшифруванням даних неплатників ПДВ) товарів/послуг виступало товариство, у тому числі копії податкових накладних за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- IP-адрес, з яких здійснювалася реєстрація податкових декларацій в АС «Податковий блок» за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- реєстраційних сум (лімітів) платників ПДВ за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- проведень коригувань податкових зобов'язань/кредиту з ПДВ за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- довідок про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірок, із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- довідок щодо ризиків заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ та/або формування від'ємного значення податку, із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- фінансових звітів, поданих вказаним платником податку за період з 01.01.2023 по 01.10.2025.

Вказані документи дадуть можливість встановити у кого та за яку ціну були придбані товарно-матеріальні цінності, які надалі використовувались під час виконання договорів № 179-23 від 16.10.2023 та № 198-23 від 04.12.2023, укладених між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), порівняти загальний обсяг та ціноутворення поставлених товарно-матеріальних цінностей за відповідний період з обсягом товарно-матеріальних цінностей, які закуплялись вказаними суб'єктами господарювання для виконання своїх зобов'язань підтвердити або спростувати причетність посадових осіб ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » до вчинення даного злочину.

Вказані документи знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та її територіальних підрозділах.

Згідно із ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

У судове засідання прокурор ОСОБА_3 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання без його участі, в якій він підтримав подане клопотання в повному обсязі та просив задовільнити.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи у володінні якої перебувають речі і документи, щодо яких подане клопотання, подав до суду заяву, в якій просив відмовити у задоволені клопотання про тимчасовий доступ до документів. Зазначив, що відповідно до положень ст. 49, 61, 62, 63.3, Гл. 6 Податкового кодексу України, ІНФОРМАЦІЯ_4 не є належним володільцем зазначених в клопотанні речей і документів. Проти здійснення розгляду справи без технічної фіксації не заперечує.

Із урахуванням наведеного, враховуючи положення ч. 4 ст. 107 КПК України слідча суддя розглянула клопотання за відсутності учасників процесу та без фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів фіксування кримінального провадження.

Дослідивши клопотання прокурора, заяви представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, слідча суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

У відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Пунктом 8 частини 1 статті 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Згідно з п. 63.1 ст. 63 Податкового Кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасності і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. 63.3 ст. 63 Податкового Кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.

Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розподілом цього кодексу.

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом (ч. 5, 6 ст. 163 КПК України).

Як встановлено слідчою суддею, слідчим відділом Подільського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100070001996 від 04.09.2024, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Подільської окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні.

На даний час в межах вказаного кримінального провадження виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, що можуть надати органу досудового розслідування можливість встановити у кого та за яку ціну були придбані товарно-матеріальні цінності, які надалі використовувались під час виконання договорів № 179-23 від 16.10.2023 та № 198-23 від 04.12.2023, укладених між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), порівняти загальний обсяг та ціноутворення поставлених товарно-матеріальних цінностей за відповідний період з обсягом товарно-матеріальних цінностей, які закуплялись вказаними суб'єктами господарювання для виконання своїх зобов'язань підтвердити або спростувати причетність посадових осіб ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » до вчинення даного злочину.

Слідчою суддею встановлено, що клопотання слідчого про надання тимчасового доступу до речей і документів відповідає вимогам КПК України, а доводи органу досудового розслідування щодо необхідності доступу до таких документів є обґрунтованими.

У разі, якщо вказані документи не будуть вилучені, в органу досудового розслідування не буде змоги довести всі обставини вчинення даного кримінального правопорушення.

Документи, зазначені у клопотанні прокурора, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та її територіальних підрозділах. При цьому, слідча суддя зауважує, що ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » може знаходитись як за основним, так і за неосновним місцем обліку, може бути віднесене до великих платників податків тощо. Отже, повнотою інформації щодо даного платника податків володіє саме ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Крім того, відповідно до п. 17.1.9 Податкового Кодексу України платник податків має право, у тому числі на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, держану, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі від час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законом.

Відтак, документи, надання дозволу на тимчасовий доступ до яких, просить прокурор у клопотанні, містять охоронювану законом таємницю, що виключає її надання контролюючим органом на запит органу досудового розслідування. Отже, одержати в межах досудового розслідування вказаного кримінального провадження тимчасовий доступ до наведених вище документів та їх вилучення в інший спосіб, окрім як на підставі рішення суду, неможливо.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши письмові докази, долучені на обґрунтування клопотання, слідча суддя дійшла висновку про необхідність задоволення клопотання прокурора про тимчасовий доступ до документів.

Керуючись ст. 27, 131, 132, 159-164, 166, 309 КПК України, слідча суддя

УХВАЛИЛА:

Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12024100070001996 від 04.09.2024 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів - задовольнити.

Надати слідчим, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні № 12024100070001996 від 04.09.2024, а саме ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та прокурорам, які входять до групи прокурорів у даному кримінальному провадженні, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх копій, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 , та її територіальних підрозділах відносно ПП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме:

- реєстраційної картки зазначеного товариства та завірені копії документальних матеріалів, які містять інформацію щодо відкритих та закритих поточних рахунків, у банківських установах;

- відомостей про основні засоби товариства, у тому числі із форми-повідомлення 20-ОПП за період з 01.01.2023 по 01.08.2025;

- довідок (актів) з додатками про результати планових/позапланових, виїзних/невиїзних, камеральних перевірок за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- загальної кількості найманих працівників товариства за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- таблиць даних платника податку, рішення/витяги з рішень (протоколи засідань/витяги з протоколів засідань) комісій контролюючого органу про врахування або неврахування таблиць даних платника з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- доповідних записок, у разі підготовки за результатами розгляду звітності товариства за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- рішень/витягів з рішень (протоколи засідань/витяги з протоколів засідань) комісій контролюючого органу (з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі) із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025, на підставі яких товариства було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку та виключено з такого переліку, згідно Порядку, затвердженого постановою КМУ № 1165 від 11.12.2019;

- реєстру податкових накладних із зазначенням контрагентів, номенклатури товарів/послуг, дат виникнення податкових зобов'язань, кодів згідно з класифікаторами, кількості, цін, в яких продавцями/покупцями (з розшифруванням даних неплатників ПДВ) товарів/послуг виступало товариство, у тому числі копії податкових накладних за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- IP-адрес, з яких здійснювалася реєстрація податкових декларацій в АС «Податковий блок» за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- реєстраційних сум (лімітів) платників ПДВ за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- проведень коригувань податкових зобов'язань/кредиту з ПДВ за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- довідок про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірок, із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- довідок щодо ризиків заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ та/або формування від'ємного значення податку, із додатками за період з 01.01.2023 по 01.10.2025;

- фінансових звітів, поданих вказаним платником податку за період з 01.01.2023 по 01.10.2025.

Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) вказаним прокурорам та слідчим тимчасовий доступ до вищезазначених документів із можливістю вилучити їх копій.

Визначити строк дії ухвали в 2 (два) місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею, тобто до 22.12.2025 року.

Роз'яснити, що особа, яка зазначена в ухвалі суду про тимчасовий доступ до документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі суду. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК з метою відшукування та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає.

Слідча суддя ОСОБА_1