Ухвала від 21.08.2025 по справі 757/40184/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/40184/25-к

пр. 1-кс-34119/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, катувань, інших видів неналежного поводження з особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування,-

ВСТАНОВИВ:

до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, катувань, інших видів неналежного поводження з особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене Заступником Генерального прокурора ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000600 від 18.06.2025, до шести місяців, тобто до 05.12.2025.

В обґрунтування доводів клопотання, слідчий зазначив, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000600 від 18.06.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 263, ст. 368-5 КК України, яке виділене з кримінального провадження №62023000000000667.

Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи згідно наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 26.09.2024 № 1042 звільненим з військової служби у відставку за пунктом «б» ( за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово - лікарської комісії про непридатність до військової служби або тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців) в порушення вимог норм чинного законодавства, у невстановлених слідством місці, спосіб та час, але не пізніше 16.12.2024, незаконно придбав автомат Калашникова моделі «АКС-74у», № НОМЕР_1 , а також 118 патронів 7,62 х 39 мм та 120 патронів 5,45x39мм, які приніс до свого помешкання та усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільні наслідки і бажаючи їх настання, зберігав за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , до 16.12.2024, тобто до їх виявлення та вилучення співробітниками правоохоронних органів, без передбаченого законом дозволу.

Так, на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 22.11.2024, за місцем фактичного проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , 16.12.2024 проведено обшук, під час якого було виявлено та вилучено вогнепальну зброю та бойові припаси, які ОСОБА_5 незаконно придбав та зберігав без передбаченого законом дозволу.

Таким чином, своїми умисними протиправними діями, що полягали у зберіганні, придбанні вогнепальної зброї та бойових припасів, без передбаченого законом дозволу, ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 263 КК України.

Крім того, ОСОБА_5 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави, в період з 2020 по 2024 роки набув активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, тобто, вчинив незаконне збагачення.

Так, з 01.08.1990 по 01.02.2020 та 03.03.2022 по 26.09.2024 ОСОБА_5 перебував на службі у Збройних Силах України на різних посадах, у т.ч. керівних.

У період з 26.08.2022 по 29.03.2024 ОСОБА_5 перебував на посаді начальника Центрального управління забезпечення паливно-мастильними матеріалами Командування сил логістики Збройних Сил України та відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» був особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, полковник ОСОБА_5 перебував на посадах та проходив службу в лавах Збройних Сил України у періоди:

03.2022 - 26.08.2022 старшого офіцера відділу організації забезпечення матеріальними засобами Тилу командування логістики Командування сухопутних військ Збройних Сил України;

26.08.2022 - 29.03.2024 начальника Центрального управління забезпечення пально-мастильними матеріалами Тилу Командування Сил логістики Збройних Сил України;

29.03.2024 - офіцера резерву зводу резерву офіцерського складу роти резерву офіцерського складу НОМЕР_2 батальйону резерву сухопутних військ Збройних Сил України.

Відповідно до посадової інструкції начальника Центрального управління забезпечення пально-мастильними матеріалами Тилу Командування Сил логістики Збройних Сил України, зокрема, має право:

укладати від імені Міністерства оборони України договори (контракти, додаткові угоди) з підприємствами, установами, організаціями:

- на закупівлю товарів, робіт і послуг, у тому числі з ремонту ВТ та ВТМ (інших видів відновлювальних робіт) за відповідною номенклатурою Центрального управління забезпечення ПМ відповідно до бюджетних асигнувань на відповідний рік на підставі довіреності, виданої Міністерством оборони України;

- щодо дослідження технічного стану ОВТ (визначення обсягу робіт, потреби у фінансовому ресурсі для виконання ремонту) за рахунок власних коштів підприємств (установ), а також здійснення інших дій, пов'язаних з їх виконанням.

Таким чином, ОСОБА_5 відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону був особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема суб'єктом декларування в розумінні визначення поняття у ст. 1 Закону, на якого поширюються вимоги, передбачені розділом VII «Фінансовий контроль» Закону.

За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_5 (далі суб'єктом декларування) та його близькими особами набуто таке майно:

09.07.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0168, площею 0,0537 га за ціною 14 700 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 03.10.2024 № 59/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 221 600 грн;

09.07.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0179, площею 0,0537 га за ціною 14 700 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 03.10.2024 № 59/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 221 600 грн;

03.09.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0173, площею 0,0537 га за ціною 14 700 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 03.10.2024 № 59/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 223 800 грн;

18.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0135, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 03.10.2024 № 59/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 221 300 грн;

18.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0088, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 58/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 221 300 грн;

13.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0066, площею 0,0537 га за ціною 10 100 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 58/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 220 200 грн;

05.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0055, площею 0,0537 га за ціною 12 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 57/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 219 400 грн;

26.07.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0192, площею 0,0537 га за ціною 15 400 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 03.10.2024 № 59/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 224 300 грн;

18.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0155, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 58/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 221 300 грн;

13.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0240, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 58/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 220 200 грн;

13.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0158, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 57/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 220 200 грн;

13.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0093, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 57/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 220 200 грн;

18.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:0278, площею 0,0537 га за ціною 10 000 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 58/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 221 300 грн;

05.06.2024 на земельну ділянку, кадастровий номер 3222480600:02:001:5009, площею 0,0537 га за ціною 13 500 грн, втім, відповідно до інформації ПП «Ажіо» від 02.10.2024 № 57/24 (сертифікат оціночної діяльності від 26.02.2024 № 100/2024, виданий Фондом державного майна України) мінімальна ринкова вартість на дату набуття права власності зазначеної земельної ділянки становила 219 400 гривень.

Отже, загальна мінімальна ринкова вартість зазначених земельних ділянок на дату набуття права власності, набутих суб'єктом декларування, становить 3 096 100 гривень.

Близькою особою суб'єкта декларування, а саме його донькою ОСОБА_7 , відповідно до договорів купівлі-продажу набуто право власності:

28.08.2024 на квартиру загальною площею 43,4 кв. м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , за ціною 1 362 926 гривень.

Крім цього, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру транспортних засобів встановлено, що суб'єктом декларування та близькими особами набуто у власність такі транспортні засоби:

05.07.2024 здійснено первинну реєстрацію придбаного транспортного засобу за кордоном (США), а саме автомобіль TOYOTA TUNDRA, 2023 р.в., шасі: НОМЕР_3 , із зазначенням при цьому його вартості 1 440 000 гривень.

Разом з цим відповідно до вантажної митної декларації (електронне декларування) № 24UA101020008859U0 встановлено, що суб'єктом декларування здійснено обов'язкові митні/податкові платежі на суму 477 524,68 гривні, водночас вартість автомобіля становить 1 438 548,78 гривні.

Так, з урахуванням вартості автомобіля відповідно до довідки органів митної служби суб'єктом декларування сплачено обов'язкове державне пенсійне страхування що становить 71 927,44 гривні (5% від вартості автомобіля).

Таким чином, загальна сума здійсненого видатку за придбання зазначеного транспортного засобу з урахуванням обов'язкових платежів (митних, податкових, пенсійних) становить 1 988 000,9 гривні. Однак, згідно висновку експерта Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України від 20.10.2024 № СЕ -19/116-24/19866-АВ середня ринкова вартість на момент купівлі автомобіля становила 3469098, 65 грн.

24.03.2023 дружиною суб'єкта декларування ОСОБА_8 набуто у власність автомобіль SKODA OCTAVIA, 2012 р.в., шасі: НОМЕР_4 , вартістю 360 000 грн, однак, згідно висновку експерта Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України від 20.10.2024 № СЕ -19/116-24/19866-АВ середня ринкова вартість на момент купівлі автомобіля становила 449793,78 грн.

Відповідно до відомостей ДРФОПП доходи ОСОБА_8 - відсутні, водночас відповідно до наявного рахунка, відкритого на ім'я останньої в ПАТ «КБ «Приватбанк» № НОМЕР_5 , встановлено, що у період з дати його відкриття 01.07.2011 по дату набуття зазначеного активу 04.09.2023 надійшло грошових коштів у сумі 1 402 468,08 грн, з яких безповоротно витрачено 1 274 465,58 грн та 121 066,75 грн знято готівкою, 17.01.2023 сином суб'єкта декларування ОСОБА_9 набуто у власність автомобіль HYUNDAI TUCSON, 2021 р.в., шасі: НОМЕР_6 , вартістю 49 000 грн, однак відповідно до висновку експерта Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України від 08.10.2024 № СЕ-19/116-24/20176-АВ ринкова вартість зазначеного транспортного засобу станом на дату набуття його власність становила 1 057 673,62 гривні.

Відповідно до витягу ДРФОПП доходи ОСОБА_9 по дату набуття активу становлять 22 775,57 гривні.

Загальна сума видатків суб'єкта декларування та близьких йому осіб за придбання транспортних засобів починаючи з 26.08.2022 становить 3 405 674,52 гривні.

Крім того, суб'єктом декларування здійснено видатки на набуття цінних паперів (облігації внутрішньої державної позики, емітовані Міністерством фінансів України), а саме:

27.03.2024 - на суму 2 335 742,37 грн;

10.04.2024 - на суму 632 963,80 грн;

08.05.2024 - на суму 354 361,95 грн;

29.05.2024 - на суму 1 297 499,22 гривні.

Загальна сума видатків за придбання цінних паперів суб'єктом декларування становить 4 620 567,34 гривні.

Таким чином, загальна сума здійснених видатків за придбання об'єктів нерухомості, транспортних засобів, цінних паперів суб'єктом декларування та близькими йому особами становить 12 485 267,86 гривні.

Так, відповідно до витягу ДРФОПП у період з 1998 року по липень 2024 року (включно) доходи суб'єкта декларування з урахуванням податків становили 5 339 611,78 гривні.

Згідно з відомостями Пенсійного фонду України у період з 01.02.2020 по 01.08.2024 (включно) дохід ОСОБА_5 у вигляді пенсійного забезпечення становив 1 016 553,75 гривні.

Відповідно до відомостей, отриманих з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, встановлено, що ОСОБА_5 20.03.2021 отримано дохід у сумі 28 000 грн від продажу земельної ділянки з кадастровим номером: 0521981200:03:003:0802.

Крім цього, згідно з відомостями наявними в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, встановлено, що суб'єктом декларування 10.02.2022 отримано дохід від продажу транспортного засобу MERCEDES-BENZ GL 350, 2011 р.в., шасі: НОМЕР_7 у сумі 615 000 гривні.

Таким чином, загальний дохід суб'єкта декларування становив 6 999 165,53 гривні.

Так у 12 розділах «Грошові активи» декларацій наявних в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданих ОСОБА_5 :

за 2018 рік відображено грошові активи в сумі 1 000 000 грн (готівкою);

за 2019 рік відображено грошові активи в сумі 3 000 000 грн (готівкою) та кошти, розміщені на банківських рахунках: АТ КБ «ПриватБанк» - 243 974 грн, АБ «Укргазбанк» - 93 дол. США та 18 євро (станом на 31.12.2019 відповідно до курсу НБУ становить 2 678,4 грн), тобто збільшено суму грошових коштів на 2 246 652,4 гривні.

Відповідно до відомостей ДРФОПП дохід суб'єкта декларування протягом 2019 року становив 374 995,39 гривні.

Разом з цим інші відомості щодо можливості збільшення суб'єктом декларування активів на суму 1 871 657,01 грн у розділах 11 «Доходи, у тому числі подарунки», 13 «Фінансові зобов'язання» та 14 «Видатки та правочини» - відсутні.

Водночас у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості щодо відчуження суб'єктом декларування або близькими особами (зазначеними в декларації) майна на суму збільшених заощаджень.

Таким чином, у суб'єкта декларування відсутня фінансова можливість на збільшення активів на суму 1 871 657,01 грн.

Перед звільненням за період 01.01.2020 - 20.02.2020 відображено грошові активи в сумі 3 000 000 грн (готівкою) та кошти, розміщені на банківських рахунках: АТ КБ «ПриватБанк» - 243 974 грн, АБ «Укргазбанк» - 93 дол. США та 18 євро;

За 2020 рік (після звільнення) відображено грошові активи в сумі 9 700 000 грн та кошти, розміщені на банківських рахунках: АТ КБ «ПриватБанк» - 1 608 478 грн, АБ «Укргазбанк» - 93 дол. США та 18 євро, АТ «Ощадний банк України» - 33 376 грн, тобто протягом звітного періоду ОСОБА_5 збільшено суму грошових коштів на 8 095 201,6 гривні.

Відповідно до відомостей ДРФОПП дохід суб'єкта декларування протягом 2020 року становив 743 512,55 гривні.

Разом з цим, у звітному періоді отримано дохід у вигляді пенсії в розмірі 173 587 грн а також дохід від продажу майна 279 000 гривень.

Водночас у звітному періоді здійснено видаток на придбання транспортного засобу у сумі 300 000 гривень.

Разом з цим відповідно до руху коштів на рахунку НОМЕР_8 , відкритому в АТ «Державний ощадний банк України» (далі - АТ «Ощадбанк»), упродовж 2020 року надійшло грошових коштів у сумі 173 648,44 грн (у тому числі пенсійне забезпечення у сумі 173 587,17 грн), з яких безповоротно здійснено витрат на суму 142 112,70 грн, що пов'язані із придбанням товарів/оплату послуг/переказів тощо (знято готівки в сумі 13 000 грн).

Крім цього, згідно із рухом коштів на рахунку НОМЕР_9 , відкритому в ПАТ КБ «ПриватБанк», у продовж 2020 року надійшло грошових коштів у сумі 1 578 827,14 грн (у тому числі заробітна плата у сумі 733 749,87 грн), з яких безповоротно здійснено витрат на суму 793 538,63 грн, що пов'язані із придбанням товарів/оплату послуг/переказів тощо (знято готівки в сумі 807 416 грн).

Водночас у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості щодо відчуження суб'єктом декларування або близькими особами (зазначеними в декларації) майна на суму збільшених заощаджень.

Будь-які інші відомості щодо можливості збільшення суб'єктом декларування зазначених активів у розділах 11 «Доходи, у тому числі подарунки», 13 «Фінансові зобов'язання», 14 «Видатки та правочини» - відсутні.

Таким чином, щодо грошових коштів у сумі 7 299 438,62 грн (173 587,17 + 1 578 827,14 + 279 000 - 300 000 - 142 112,70 - 793 538,63 - 8 095 201,6) не встановлено законності їх походження та зазначена сума коштів не могла бути витрачена під час набуття активів суб'єктом декларування та близькими його особами через відсутність фінансової можливості їх заощадження.

За 2022 рік відображено грошові активи в сумі 9 691 000 грн та кошти, розміщені на банківських рахунках: АТ КБ «ПриватБанк» - 976 063 грн, АБ «Укргазбанк» - 63 дол. США, АТ «Ощадний банк України» - 33 839 грн, тобто протягом звітного періоду ОСОБА_5 зменшено суму грошових коштів на 641 402 гривні.

За 2023 рік відображено грошові активи в сумі 8 391 000 грн та кошти, розміщені на банківських рахунках: АТ КБ «ПриватБанк» - 1 316 950 грн, АБ «Укргазбанк» - 63 дол. США, АТ «Ощадбанк» - 33 839 грн, тобто протягом звітного періоду ОСОБА_5 зменшено суму грошових коштів на 959 113 гривень;

За 2024 рік відображено грошові активи, розміщені на банківських рахунках: АТ КБ «ПриватБанк» - 998 дол. США (станом на 31.12.2024 відповідно до курсу НБУ становить 41 954,92 грн) та 2 401 євро (станом на 31.12.2024 відповідно до курсу НБУ становить 105 467,76 грн), 1 229 157 грн, АБ «Укргазбанк» - 20 дол. США, тобто протягом звітного періоду ОСОБА_5 зменшено суму грошових коштів на 8 365 209,32 гривні.

Відповідно до руху коштів на рахунках, відкритих в банківських установах на ім'я ОСОБА_5 , встановлено, що у період з моменту відкриття рахунку по дату набуття останнього активу (03.09.2024) надійшло грошових коштів та здійснено видатків, а саме:

на рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_8 , надійшло грошових коштів у сумі 7 536 499,09 грн, з них безповоротно витрачено 7 385 170,93 грн (зазначений рахунок у період 2024 року поповнено на суму 4 404 998 грн, за рахунок яких надалі здійснено придбання цінних паперів/облігацій);

на рахунки, відкриті в ПАТ КБ «Приватбанк» №№:

- НОМЕР_9 надійшло грошових коштів у сумі 6 508 644,60 грн (отриманих відсотків від депозиту 750 166,69 грн), з них безповоротно витрачено 4 953 166,96 грн та 1 463 286 грн знято готівкою;

- НОМЕР_10 надійшло грошових коштів у сумі 850 191,22 грн, з них безповоротно витрачено 849 879,32 грн без зняття готівки;

- НОМЕР_11 надійшло грошових коштів у сумі 91 421,5 грн, з них 91 421,5 грн знято готівкою;

- НОМЕР_12 надійшло грошових коштів у сумі 58 177,77 грн, з них безповоротно витрачено 29 112,47 грн без зняття готівки.

Крім цього, відповідно до інформації, отриманої від ПАТ КБ «ПриватБанк» листом від 09.10.2024 № 20.1.0.0.0/7-241001/13378, встановлено, що ОСОБА_5 відкрив депозитні рахунки:

06.03.2024 № НОМЕР_13, на який цього ж дня зараховано грошові кошти в сумі 650 000 грн, надалі 09.07.2024 з урахуванням отриманих відсотків грошові кошти в сумі 674 758,7 розміщено на депозитному рахунку для продовження на новий термін;

27.07.2023 № НОМЕР_14, на який цього ж дня зараховано грошові кошти в сумі 300 000 грн, надалі 26.10.2023, 03.11.2023, 06.03.2024 вказаний рахунок поповнено на суму 150 000 грн, тобто загальна сума поповнення становить 450 000 гривень.

Отже, загальна сума безповоротних витрат суб'єкта декларування відповідно до наявних у нього банківських рахунків становить 13 308 751,25 гривні.

Ураховуючи викладене вище, різниця між сукупними витратами суб'єкта декларування та його законними доходами становить 12 938 147,5 грн. (6 999 165,53 (доходи) + 3 000 000 (заощадження) - 1 763 861,26 (придбані автомобілі до призначення на посаду) - 4 459 026 (видатки об'єкти нерухомості (земельні ділянки та квартира) - 3 405 674,52 (видатки за придбані автомобілі у період перебування на посаді) - 13 308 751,25 (безповоротні операції по банківських рахунках), що свідчить про відсутність фінансової спроможності на придбання активів.

Згідно з положеннями ст. 3685 КК України визначено, що під набуттям активів слід розуміти набуття їх особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність, а також набуття активів у власність іншою фізичною чи юридичною особою, якщо доведено, що таке набуття було здійснене за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.

Також під активами слід розуміти грошові кошти (у тому числі готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, у тому числі криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов'язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_5 як особа, уповноважена на виконання функцій держави та за його дорученням особи пов'язані з ним, набули необґрунтовані активи, вартість яких більше ніж на шість тисяч п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (12 485 267,86 грн) перевищує його законні доходи.

05.06.2025 ОСОБА_5 здійснено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 3685 та ч. 1 ст. 263 КК України.

Постановою заступника Генерального прокурора від 31.07.2025 продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 05.09.2025.

Строк досудового розслідування закінчується 05.09.2025, однак, досудове розслідування неможливо закінчити у зазначений строк, оскільки для цього потрібно провести ряд процесуальних та слідчих дій.

Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання, посилаючись на викладені у ньому доводи.

Адвокат та підозрюваний в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання.

Строк досудового розслідування, який закінчується 05.09.2025, однак завершити його до цього терміну не представляється можливим, оскільки для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати наступні слідчі та процесуальні дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, а саме: здійснити огляд та аналіз отриманої інформації, яка перебуває у володінні операторів телекомунікації (мобільного зв'язку) щодо деталізації телефонних з'єднань абонентських номерів, якими користувались підозрюваний та інші особи; після отримання інформації, яка перебуває у володінні операторів телекомунікації (мобільного зв'язку), здійснити її огляд та аналіз; отримати висновок судової економічної експертизи; отримати висновок судової будівельної експертизи; отримати відповіді на направлені в порядку ст. 93 КПК України запити до органів державної влади, підприємств, установ щодо отримання інформації, яка характеризує підозрюваних осіб та потерпілих; за результатами отриманих матеріалів провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії, призначити відповідні експертизи, необхідність у проведенні яких виникне в ході проведення досудового розслідування; з урахуванням зібраних доказів вирішити питання щодо перекваліфікації або додаткової кваліфікації кримінальних правопорушень та зміни підозри ОСОБА_5 , виконати вимоги ст. ст. 279, 290 КПК України, скласти обвинувальний акт з реєстром матеріалів досудових розслідувань та направити справу до суду.

Згідно ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно, ч. 3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу; 4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Відповідно ч.2 ст. 294 КПК України, якщо внаслідок складності провадження неможливо закінчити досудове розслідування з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку (дізнання) у строк, зазначений у пунктах 1 і 2 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений прокурором у межах строку, встановленого пунктом 1 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Ч.4 ст.294 КПК України передбачає, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Згідно ст.295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Відповідно ч.1 ст.295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Заслухавши пояснення прокурора, адвоката та підозрюваного, вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя дійшов висновку, що додатковий строк є необхідним для проведення необхідних слідчих і процесуальних дій, які не могли бути завершені раніше з об'єктивних причин та через специфіку вчиненого кримінального правопорушення.

За викладених обставин подане клопотання слід задовольнити.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

клопотання слідчого першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, катувань, інших видів неналежного поводження з особами, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62025000000000600 від 18.06.2025, до шести місяців, тобто до 05.12.2025.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1