Справа № 127/28487/25
Провадження 2/127/6270/25
03 листопада 2025 року
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
з участю секретаря судових засідань Сєдінкіної Ю.В.
розглядаючи цивільну справу № 127/28487/25 за позовом ОСОБА_1 , діючої в інтересах доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_3 , третя особа: Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради про визнання батьківства, стягнення аліментів,
в провадженні суду з 26.09.2025 року знаходиться цивільна справа № 127/28487/25 за позовом ОСОБА_1 , діючої в інтересах доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_3 , третя особа: Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради про визнання батьківства, стягнення аліментів.
Справа розглядається в загальному позовному провадженні з викликом учасників справи.
В підготовчому засіданні 03.11.2025 року позивачка ОСОБА_1 позов підтримала, просила її вимоги до ОСОБА_3 задоволити в повному обсязі. Суду пояснила, що відповідач в даний час мобілізований, є військовослужбовцем ЗСУ. Зауважила, що просить лиш про визнання батьківства та стягнення аліментів, але не про внесення змін в актовий запис про народження доньки ОСОБА_4 , батько якої записаний згідно ст. 135 ч. 1 СК України.
Представник Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради в підготовче засідання не з'явився, надав письмові пояснення по справі, з яких вбачається, що до повноважень Департаменту відноситься забезпечення державної реєстрації у встановленому законом порядку актів цивільного стану (зокрема, державної реєстрації народження, фізичної особи, її походження, шлюбу, смерті) До повноважень Департаменту не належить внесення змін до актових записів цивільного стану.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1-4 розд. І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Органами державної реєстрації актів цивільного стану, які проводять державну реєстрацію, є відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану), виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та інших актів законодавства.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють їх та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 5 ст. 53 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 200 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
Враховуючи наведене, оскільки Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію, зокрема, народження фізичної особи та її походження, вносять зміни до актових записів цивільного стану тощо; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження, суд вважає необхідним залучити Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Вінниці Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) в якості третьої особи у даній справі.
Керуючись ст. 53, 200 ч. 1 ЦПК України,
залучити Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Вінниці Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) в якості третьої особи в цивільній справі № 127/28487/25 за позовом ОСОБА_1 , діючої в інтересах доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_3 , третя особа: Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради про визнання батьківства, стягнення аліментів.
Суддя: