Справа № 710/1612/25
Провадження № 3/710/722/25
04.11.2025 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли 27.10.2025 від Відділку поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий 11.12.2002 Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_2 , інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, за ст.44 КУпАП, суду не відомі,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 475815 від 24.10.2025 складеного ст ДОП СП ВПД №2 Звенигородського РВП ГУНП капітаном поліції Лупан Оленою Валеріївною, ОСОБА_1 06.10.2025 року близько 22:44 год, в м. Шполапо вул. І. Гонти, 3, добровільно видала поліетиленовий пакет із речовиною рослинного походження, зовні схожого на канабіс. Відповідно до висновку експерта №СЕ -19/124-25/14878 - НЗПРАП від 13.10.2025 встановлено, що виявлена речовина є особливо небезпечними засобами - канабісу, маса якого становить 2,10 г.
Дії особи, кваліфіковані працівником поліції, як вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.44 КУпАП.
Розглянувши адміністративні матеріали суддя зазначає наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 №1376, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 01.12.2015 року № 1496/27941, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
У протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАД № 475815 від 24.10.2025 кваліфіковано дії ОСОБА_1 , як порушення ст. 44 КУпАП .
У той же час, ст. 44 КУпАП містить 2 частини.У протоколі про адміністративне правопорушення, не вказана, яку саме частину інкримінують ОСОБА_1 .
Виявлені обставини справи, унеможливлюють подальший розгляд цієї справи.
Відповідно до ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи те, що зазначені недоліки не можуть бути усунуті в ході розгляду справи, суддя уважає, що адміністративний матеріал потрібно повернути для належного оформлення відповідно до вимог чинного законодавства.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст.ст.245, 256, 278, 280 КУпАП, суддя
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ст.44 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до відділку поліцейської діяльності №2 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області для доопрацювання та усунення виявлених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.П. Побережна