Справа № 129/3113/24
Провадження по справі № 2-а/129/33/2025
"14" жовтня 2025 р. Гайсинський районний суд Вінницької області у складі: головуючої судді Бондар О.В.,
без участі сторін та їх представників розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Гайсині в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Катрич Павло Степанович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
установив:
08.10.2025 року позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Катрич П.С. звернувся до Гайсинського районного суду Вінницької області із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, в якому просив визнати постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 №468 від 19.09.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 210 КУпАП протиправною та скасувати, а справу закрити. Крім цього, просив стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань; на обґрунтування позовних вимог зазначив, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 від 15.09.2024 року за справою про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн., відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до ажімнітсративної відповідальності за порушення вимог абз. 3, ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п.п. 2 та п.п. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів, згідно додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №1487 від 30.12.2022року, (надалі - Правила №1487), а саме: згідно розписки про отримання повістки 06.08.2024 ОСОБА_1 отримав повістку №847/0608/в про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10:00 на 10.08.2024 для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову під час мобілізації з підстав визначених ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», проте ОСОБА_1 проігнорував вимоги повістки та не прибув у встановлений у ній термін до ІНФОРМАЦІЯ_3 , крім того, протягом трьох діб від вказаної в повістці дати не повідомив про причини неявки у встановленому законом порядку, а також не прибув на протязі 7-ми днів до ІНФОРМАЦІЯ_3 для надання підтверджуючих документів поважності не прибуття по повістці, що підтверджується відповідними актами, зазначеними в оскаржуваній постанові.
Вважає, що дана постанова є протиправною та такою, що порушує його законні права та інтереси посилаючись на наступне.
Відповідно до п.п. 2), п.1 пункту 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, (надалі - Правила №1487), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.п. 8), п.1 пункту 1 Правил №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч.3 ст. 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до абз.1 ч.2, ст. 23 «Закону про мобілізацію», в редакції чинній станом на 24.04.2024. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про професійну освіту в Україні» професійно-технічна (професійна освіта) - освітня система, яка є складовою системи освіти України. Професійно-технічна освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійно-технічна (професійна) освіта здобувається у професійно-технічних (професійних) навчальних закладах.
Зазначив, що поняття "професійно-технічна освіта" та "професійна освіта" у цьому Законі є тотожними і вживаються в одному і тому ж значенні, тобто, професійна освіта є здобуття кваліфікації за відповідним напрямом підготовки або спеціальністю.
Водночас, відповідно до наказу №9-К від 24.04.2024 позивач був зарахований з 24.04.2024. до Державного навчального закладу «Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці» (надалі - ДНЗ №1), а також відповідно до довідки від 24.04.2024 року, яка видана ДНЗ «Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці», відповідно до якої ОСОБА_1 навчався на денній формі навчання з професії «Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів» в ДНЗ «Центр професійно-технічної освіти №1 м. Вінниці» з 24.04.2024р. по 20.09.2024р. та після закінчення навчання позивач отримав відповідне свідоцтво НОМЕР_1 від 20.09.2024р. з додатком, тобто в період з 24.04.2024 по 20.09.2024 позивач був здобувачем професійної освіти, а від так з 24.04.2024 року відповідно до ст. 23 «Закону про мобілізацію» позивач не підлягав мобілізації.
Крім цього, відповідно до оскаржуваної постанови, відповідачем зазначено, що суттю адміністративного порушення є неповідомлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 на протязі трьох днів про поважність причин неявки 12.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_5 по повістці та в подальшому нез'явлення позивача на протязі семи днів до ІНФОРМАЦІЯ_5 , що є порушенням п.п. 2 та п.п. 8 п.1 Порядку №1487, однак позивач не зміг прибути в встановлений у повістці термін в зв'язку з перебуванням на лікуванні з 12.08.2024. по 16.08.2024., що підтверджується довідкою №428 від 16.08.2024.
Що стосується порушень п.п. 8 п.1 Порядку №1487, то позивачем зазначено, що в даному випадку, зміни в персональних даних позивача не відбувалися, а заяву про відстрочку ним було подано до відповідача у встановленому законом порядку, на що останній повідомленням №8922 від 05.08.2024, повідомив позивача про відмову у надані відстрочки, тому вимоги даного пункту позивачем порушено не було.
Щодо порушення абз. 3, ч.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», позивач вказав, що йому 13.08.2024р. був здійснений телефонний дзвінок з номеру НОМЕР_2 - користувачем якого є посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , які цікавилися, чому він не з'явився 12.08.2024 до відповідача, на що він їм повідомив, що перебуває на лікуванні, на підтвердження цього позивачем надано скріншот із журналу дзвінків, зробленого на його телефоні. Щодо нез'явлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 на протязі семи днів з дня закінчення лікування, позивач зазначив, що не мав можливості в зв'язку із перебуванням на навчанні, що підтверджується відповідною довідкою.
Ухвалою Гайсинського районного суду Вінницької області від 09.10.2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження, визначено відповідачам строк для подання відзивів на позовну заяву.
07.11.2024 року від ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив, поданий представником відповідача Губічем В.О, який у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив, обґрунтовуючи тим, що з пояснень, наданих ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак на нього, як на військовозобов'язаного, поширюють свою дію вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виконання військового обов'язку в запасі, що включає обов'язок з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, уточнення облікових даних, надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації тощо.
06.08.2024 року ОСОБА_1 , відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року та згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції), було особисто вручено повістку №847/0608/в про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10 год. 00 хв. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
12.08.2024 року ОСОБА_1 , будучи повністю обізнаним з необхідністю свого прибуття, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на вказані у повістці час та дату, чим порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що зафіксовано Актами фіксування неприбуття по повістці за вх. №19279 від 12.08.2024 року, за вх. №19605 від 15.08.2024 року та за вх. №20169 від 19.08.2024 року.
Лише 11.09.2024 року ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_3 - працівником ЗСУ ОСОБА_3 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено протокол №468 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №22504 від 11.09.2024 року) відносно ОСОБА_1 , згідно якого: громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., а саме згідно розписки про отримання повістки 06.08.2024р. року отримав повістку №847/0608/в про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10.00 год. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», проте громадянин ОСОБА_1 проігнорував дані вимоги та не прибув за викликом, що зафіксовано Актом фіксування неприбуття по повістці за вх. №19279 від 12.08.2024 р. крім того, протягом трьох діб від визначеної у повістці дати прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення або в будь-який інший спосіб, що зафіксовано Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 3-тю добу за вх. №19605 від 15.08.2024 р. та в подальшому у семиденний термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зафіксовано Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 7-у добу за вх. №20169 від 19.08.2024 р., чим вчинив правопорушення передбачене ст. 210 КУпАП.
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Громадянину ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).
Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 19.09.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу ОСОБА_1 власноручно зазначив: «У визначену в повістці дату не зміг з'явитися до органу ТЦК в зв'язку з перебуванням на лікуванні в період з 12.08 по 16.08.2024 та в інший визначений законом термін, що підтверджується відповідними довідками виданими лікувальними установами про що було повідомлено органи ТЦК в установленому законом порядку».
Громадянин ОСОБА_1 заявив клопотання про розгляд справи без його участі.
Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 11.09.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу.
До протоколу додано: копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 , пояснення ОСОБА_1 , розписка про отримання повістки, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного по повістці за вх.№19279 від 12.08.2024 року, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом станом на 3-тю добу за вх. №19605 від 15.08.2024 року, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом станом на 7-у добу за вх.№20169 від 19.08.2024 року, рапорт майора ОСОБА_4 .
Крім того, до протоколу додано пояснення ОСОБА_1 за вхідним №22503 від 11.09.2024 року, з яких встановлено, що « ОСОБА_1 не прибув по повістці 12.08.2024 тому що був хворий». До пояснень ОСОБА_1 додав довідку №428 про тимчасову непрацездатність, згідно якої період тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 з 12.08.2024 по 16.08.2024 року.
19.09.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
ОСОБА_1 був повідомленим про дату й час розгляду справи, заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 19.09.2024 року на 10 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пп. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
Згідно до пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Тобто, для визнання причини неприбуття до ТЦК та СП, перешкода стихійного характеру, хвороба чи інша обставина, має мати характер такої, які позбавляють можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк.
Згідно пояснювальної записки громадянина, ОСОБА_1 яка надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_3 11.09.2024р. за вх.№22503 та додатків до неї, зокрема, довідки № 428 про тимчасову непрацездатність встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 12.08.2024 року по 16.08.2024 року перебував на лікуванні з діагнозом: Гострий тонзиліт.
Крім того, згідно наданих пояснень, громадянин ОСОБА_1 самостійно визнає, що не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 12.08.2024 року у зв'язку з лікуванням.
Відтак, громадянин ОСОБА_1 надав довідку № 428 про тимчасову непрацездатність від 16.08.2024р., що підтверджує поважність причин неприбуття військовозобов'язаного ОСОБА_1 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 год. 12.08.2024 року, оскільки з 12.08.2024 року по 16.08.2024 року перебував на лікуванні з діагнозом: Гострий тонзиліт.
Згідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, та у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Так з матеріалів справи встановлено, що громадянин ОСОБА_1 шляхом свідомого ігнорування свого обов'язку військовозобов'язаного, в порушення вимог ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у 7-денний строк з дати прибуття визначеної у повістці самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.08.2024 року, що підтверджується Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного станом на 7-му добу від 19.08.2024р. за вх.№20169.
Обов'язок військовозобов'язаного прибувати за викликом до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлений абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Указом Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції).
Зауважив, що повістка є лише засобом оповіщення військовозобов'язаного для його прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування, форма якої визначена Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року. При цьому, обов'язок військовозобов'язаного з'явитись за викликом до відповідного територіального центру комплектування встановлений не повісткою, а Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 300/1263/22 від 08.09.2022 року).
Військовозобов'язаний ОСОБА_1 16.08.2024 року завершивши лікування і маючи задовільний стан здоров'я та маючи встановлений обов'язок прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 у 7-денний строк, проте усвідомлюючи протиправний характер своєї бездіяльності, передбачаючи її шкідливі наслідки та свідомо допускаючи настання цих наслідків в умовах воєнного стану та проведення загальної мобілізації, свідомо проігнорував вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим порушив правила військового обліку.
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, ІНФОРМАЦІЯ_4 з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення останнім правил військового обліку, а саме: вимог абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», частин 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., у зв'язку з неприбуттям військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 на дату й час, вказані у повістці №847/0608/в.
11.11.2024 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу суду через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, поданий представником відповідача Стоколосом С.Л., який у відзиві проти задоволення позовних вимог заперечив, обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак на нього, як на військовозобов'язаного, поширюють свою дію вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виконання військового обов'язку в запасі, що включає обов'язок з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, уточнення облікових даних, надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації тощо.
06.08.2024 року Позивачу, відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року та згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції), було особисто вручено повістку №847/0608/в про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10 год. 00 хв. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
12.08.2024 року Позивач, будучи повністю обізнаним з необхідністю свого прибуття, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на вказані у повістці час та дату, чим порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що зафіксовано Актами фіксування неприбуття по повістці за вх. №19279 від
12.08.2024 року, за вх. №19605 від 15.08.2024 року та за вх. №20169 від 19.08.2024 року.
Лише 11.09.2024 року Позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_3 -працівником ЗСУ ОСОБА_3 , уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №822 від 25.12.2023 року, на підставі статей 235, 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення було складено протокол №468 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №22504 від 11.09.2024 року) відносно ОСОБА_1 , згідно якого: громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., а саме згідно розписки про отримання повістки 06.08.2024р. року отримав повістку №847/0608/в про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10.00 год. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», проте громадянин ОСОБА_1 проігнорував дані вимоги та не прибув за викликом, що зафіксовано Актом фіксування неприбуття по повістці за вх. №19279 від 12.08.2024 р. крім того, протягом трьох діб від визначеної у повістці дати прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення або в будь-який інший спосіб, що зафіксовано Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 3-тю добу за вх. №19605 від 15.08.2024 р. та в подальшому у семиденний термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зафіксовано Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 7-у добу за вх. №20169 від 19.08.2024 р., чим вчинив правопорушення передбачене ст. 210 КУпАП.
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Громадянину ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).
Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 19.09.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу ОСОБА_1 власноручно зазначив: «У визначену в повістці дату не зміг з'явитися до органу ТЦК в зв'язку з перебуванням на лікуванні в період з 12.08 по 16.08.2024 та в інший визначений законом термін, що підтверджується відповідними довідками виданими лікувальними установами про що було повідомлено органи ТЦК в установленому законом порядку».
Громадянин ОСОБА_1 заявив клопотання про розгляд справи без його участі.
Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 11.09.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу.
До протоколу додано: копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 , пояснення ОСОБА_1 , розписка про отримання повістки, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного по повістці за вх.№19279 від 12.08.2024 року, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом станом на 3-тю добу за вх. №19605 від 15.08.2024 року, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом станом на 7-у добу за вх.№20169 від 19.08.2024 року, рапорт майора ОСОБА_4 .
Крім того, до протоколу додано пояснення ОСОБА_1 за вхідним №22503 від 11.09.2024 року, з яких встановлено, що « ОСОБА_1 не прибув по повістці 12.08.2024 тому що був хворий». До пояснень ОСОБА_1 додав довідку №428 про тимчасову непрацездатність, згідно якої період тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 тривав з 12.08.2024 по 16.08.2024 року.
19.09.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
ОСОБА_1 був повідомленим про дату й час розгляду справи, заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 19.09.2024 року на 10 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пп. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
Згідно до пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Тобто, для визнання причини неприбуття до ТЦК та СП, перешкода стихійного характеру, хвороба чи інша обставина, має мати характер такої, які позбавляють можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк.
Згідно пояснювальної записки громадянина, ОСОБА_1 яка надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_3 11.09.2024р. за вх.№22503 та додатків до неї, зокрема, довідки № 428 про тимчасову непрацездатність встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 12.08.2024 року по 16.08.2024 року перебував на лікуванні з діагнозом: Гострий тонзиліт.
Крім того, згідно наданих пояснень, громадянин ОСОБА_1 самостійно визнає, що не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 12.08.2024 року у зв'язку з лікуванням.
Відтак, громадянин ОСОБА_1 надав довідку № 428 про тимчасову непрацездатність від 16.08.2024р., що підтверджує поважність причин неприбуття військовозобов'язаного ОСОБА_1 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 год. 12.08.2024 року, оскільки з 12.08.2024 року по 16.08.2024 року перебував на лікуванні з діагнозом: Гострий тонзиліт.
Згідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, та у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Так з матеріалів справи встановлено, що громадянин ОСОБА_1 шляхом свідомого ігнорування свого обов'язку військовозобов'язаного, в порушення вимог ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у 7-денний строк з дати прибуття визначеної у повістці самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.08.2024 року, що підтверджується Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного станом на 7-му добу від 19.08.2024р. за вх.№20169.
Обов'язок військовозобов'язаного прибувати за викликом до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлений абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Указом Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції).
Крім того, варто зауважити, що повістка являється лише засобом оповіщення військовозобов'язаного для його прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування, форма якої визначена Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року. При цьому, обов'язок військовозобов'язаного з'явитись за викликом до відповідного територіального центру комплектування встановлений не повісткою, а Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 300/1263/22 від 08.09.2022 року).
Відтак, військовозобов'язаний ОСОБА_1 16.08.2024 року завершивши лікування і маючи задовільний стан здоров'я та маючи встановлений обов'язок прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 у 7-денний строк, проте усвідомлюючи протиправний характер своєї бездіяльності, передбачаючи її шкідливі наслідки та свідомо допускаючи настання цих наслідків в умовах воєнного стану та проведення загальної мобілізації, свідомо проігнорував вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим порушив правила військового обліку.
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Положеннями ч.1 ст.283 КУпАП передбачено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
При встановленні розміру штрафу на виконання загальних правил накладення стягнення за адміністративне правопорушення, що передбачені ст.33 КУпАП було встановлено, що особа яка притягується до адміністративної відповідальності офіційно не працевлаштована, на утриманні осіб немає, правопорушення вчинено умисно, оскільки особа яка притягується до адміністративної відповідальності усвідомлювала протиправний характер своєї бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки та свідомо допускала настання цих наслідків.
Обставини, що пом'якшують відповідальність відповідно до ст.34 КУпАП відсутні.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.35 КУпАП обставиною, що обтяжує відповідальність є вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин. Такою надзвичайною обставиною є введений на території України воєнний стан.
На підставі вищевикладеного і керуючись статтями 210, 235, 245, 247, 254, 276-280 та статтею 284 КУпАП 19.09.2024 року Постановою №468 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивача було визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 17 000.00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Копію постанови було направлено Позивачу рекомендованим листом з дотриманням вимоги щодо триденного строку на вручення встановленого ст. 285 КУпАП 19.09.2024 року (згідно квитанції №2370002148942).
Так, диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Відповідно до ч.3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Оцінюючи спірні правовідносини варто врахувати, що закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.
Зазначив, що складений уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 протокол про адміністративне правопорушення від 11.09.2024 року відповідає положенням ст. 235 та 255 КУпАП.
В зазначеному протоколі відображено дату та місце його складання, повну інформацію про особу правопорушника, суть вчиненого правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Громадянину ОСОБА_1 роз'яснено положення ст. 63 Конституції України, його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, що підтверджується підписом Позивача у протоколі.
В протоколі також зазначено дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 вручено другий примірний протоколу, що підтверджується його підписом у відповідній графі протоколу.
Враховуючи вищевикладене, Відповідачем з дотриманням вимог КУпАП було правомірно притягнуто Позивача до адміністративної відповідальності згідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення останнім правил військового обліку, а саме: вимог абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», частин 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., у зв'язку з неприбуттям військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 на дату й час, вказані у повістці №847/0608/в.
Крім цього, зазначив, що ОСОБА_1 в позовній заяві вказав, зокрема, що якщо у Реєстрі є всі актуальні дані про позивача і він у строк визначений Законом про мобілізацію їх оновив і держатель Реєстру мав можливість їх отримати, то Позивача не може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, проте, з такими висновками Позивача погодитись неможливо виходячи з наступного: 18.05.2024 року набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (далі - Порядок №560).
Пунктами 56 - 67 Порядку №560 визначено питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення, передбачено створення спільної комісії у складі керівника районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та представників апарату, структурних підрозділів районної держадміністрації (військової адміністрації).
Також, додатком 5 до Порядку №560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно додатку 5 до Порядку №560 (в редакції від 24.05.2024) документами, що підтверджують право на відстрочку за пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є: довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.
06.08.2024 року ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, проте, в порушення вимог додатку 5 до Порядку №560 не надав довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яка вказувала б на послідовність здобуття Позивачем освіти, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту». У зв'язку з чим та з метою забезпечення Позивачу можливості оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно вимог статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 06.08.2024 року йому було вручено повістку №847/0608/в про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10:00 год. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
При цьому, для отримання довідки про здобувача освіти студентам денної або дуальної форми навчання потрібно звернутись до закладу освіти, де вони навчаються (згідно офіційної інформації відображеної на веб-сайті ЄДЕБО). Відтак у ТЦК та СП, як держателя Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відсутня будь-яка можливість щодо отримання відомостей про навчання та відсутність порушення послідовності здобуття освіти військовозобов'язаним, який претендує на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В свою чергу, лише 11.09.2024 року, тобто через місяць після дати виклику, ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де подав заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (за вх.№22497 від 11.09.2024 року), до якої додав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №234965, сформовану 02.09.2024 року.
Крім того, позивач постановою №468 від 19.09.2024 року притягується до адміністративної відповідальності згідно ч.3 ст.210 КУпАП не за не оновлення власних персональних даних, а саме за неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 за викликом згідно отриманої повістки.
Також Позивач зазначає, що 13.08.2024 року йому був здійснений телефонний дзвінок з номеру НОМЕР_2 , користувачем якого є посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 які цікавилися, чому Позивач не з'явився 12.08.2024 до Відповідача, на що Позивач повідомив їм, що перебуває на лікуванні. Підтвердженням повідомлення Відповідачу про поважність неявки по повістці через хворобу є скріншот із журналу дзвінків, зроблений на телефоні Позивача. А з'явитися до Відповідача на протязі семи днів з дня закінчення лікування Позивач не мав можливості у зв'язку із перебуванням на навчанні.
Проте, згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, та у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
При цьому, поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
-перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
-смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Тобто, для визнання причини неприбуття до ІНФОРМАЦІЯ_5 , перешкода стихійного характеру, хвороба чи інша обставина, має мати характер такої, які позбавляють можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк.
Так з матеріалів справи встановлено, що громадянин ОСОБА_1 шляхом свідомого ігнорування свого обов'язку військовозобов'язаного, в порушення вимог ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у 7-денний строк з дати прибуття визначеної у повістці самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.08.2024 року, що підтверджується Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного станом на 7-му добу від 19.08.2024р. за вх.№20169.
В свою чергу, згідно наданих позивачем пояснень, він не зміг прибути у 7-денний строк з дати виклику за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з навчанням, що не є поважною причиною неприбуття згідно вимог закону.
Крім того, твердження позивача про особисте звернення 13.08.2024 року до Відповідача та його повідомлення про причину неприбуття на 10:00 год. 12.08.2024 року варто сприймати критично, оскільки вони не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами, а також позивач жодним чином не підтвердив, що він в 3-денний термін надав до ІНФОРМАЦІЯ_3 документи відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), що могли б підтвердити наявність у нього поважної причину для неприбуття на дату виклику, оскільки такі докази відсутні.
Позивачем та його представником відповіді на відзив не надано.
В судове засіданні позивач та його представник - адвокат Катрич П.С. не з'явилися, від представника позивача - адвоката Катрича П.С. надійшла письмова заява про розгляд справи без його та позивача участі на підставі наявних в матеріалах справи доказів, вимоги позову підтримав та просив задовільнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с.72).
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явився, по невідомій суду причині.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог з наступних підстав.
Указом Президента України №69/2022«Про загальну мобілізацію» у зв'язку із військовою агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено про загальну мобілізацію.
Період з моменту оголошення рішення про мобілізацію чи з моменту введення воєнного стану в Україні визначається як особливий період (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).
Згідно зі статтями 1,3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «;Про Збройні Сили України», «;Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».
За змістом ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію'громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена статтею 210-1 КУпАП.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджуються даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відтак на нього, як на військовозобов'язаного, поширюють свою дію вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині виконання військового обов'язку в запасі, що включає обов'язок з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, уточнення облікових даних, надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації тощо.
06.08.2024 року Позивачу, відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року та згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції), було особисто вручено повістку №847/0608/в про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10 год. 00 хв. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
12.08.2024 року Позивач, будучи повністю обізнаним з необхідністю свого прибуття, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на вказані у повістці час та дату, чим порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року, ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що зафіксовано Актами фіксування неприбуття по повістці за вх. №19279 від
12.08.2024 року, за вх. №19605 від 15.08.2024 року та за вх. №20169 від 19.08.2024 року.
Лише 11.09.2024 року позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , де інспектором відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_3 -працівником ЗСУ ОСОБА_3 було складено протокол №468 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП (за вхідним №22504 від 11.09.2024 року) відносно ОСОБА_1 , згідно якого: громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги абз. 3 ч. 10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», пп. 2 та пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., а саме згідно розписки про отримання повістки 06.08.2024р. року отримав повістку №847/0608/в про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10.00 год. 12.08.2024 року для надання документів, що підтверджують право на продовження відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», проте громадянин ОСОБА_1 проігнорував дані вимоги та не прибув за викликом, що зафіксовано Актом фіксування неприбуття по повістці за вх. №19279 від 12.08.2024 р. крім того, протягом трьох діб від визначеної у повістці дати прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення або в будь-який інший спосіб, що зафіксовано Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 3-тю добу за вх. №19605 від 15.08.2024 р. та в подальшому у семиденний термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , що зафіксовано Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом, станом на 7-у добу за вх. №20169 від 19.08.2024 р., чим вчинив правопорушення передбачене ст. 210 КУпАП.
За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Громадянину ОСОБА_1 було роз'яснено положення ст. 63 Конституції України про те, що особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом, а також права та обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі).
Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 19.09.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , каб. 6, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
В графі пояснення та зауваження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, щодо суті порушення і змісту протоколу ОСОБА_1 власноручно зазначив: «У визначену в повістці дату не зміг з'явитися до органу ТЦК в зв'язку з перебуванням на лікуванні в період з 12.08 по 16.08.2024 та в інший визначений законом термін, що підтверджується відповідними довідками виданими лікувальними установами про що було повідомлено органи ТЦК в установленому законом порядку». ОСОБА_1 заявив клопотання про розгляд справи без його участі.
Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав 11.09.2024 року, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу.
До протоколу додано: копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 , пояснення ОСОБА_1 , розписка про отримання повістки, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного по повістці за вх.№19279 від 12.08.2024 року, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом станом на 3-тю добу за вх. №19605 від 15.08.2024 року, акт фіксування неприбуття військовозобов'язаного для подання підтверджуючих документів про поважність причин неявки за викликом станом на 7-у добу за вх.№20169 від 19.08.2024 року, рапорт майора ОСОБА_4 .
Крім того, до протоколу додано пояснення ОСОБА_1 за вхідним №22503 від 11.09.2024 року, з яких встановлено, що « ОСОБА_1 не прибув по повістці 12.08.2024 тому що був хворий». До пояснень ОСОБА_1 додав довідку №428 про тимчасову непрацездатність, згідно якої період тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 тривав з 12.08.2024 по 16.08.2024 року.
19.09.2024 року на вказаний у протоколі про адміністративне правопорушення час, будучи належним чином повідомленим про час і дату розгляду, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
ОСОБА_1 був повідомленим про дату й час розгляду справи, заявив клопотання про розгляд справи без його участі та 19.09.2024 року на 10 год. 00 хв. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для розгляду справи про адміністративне правопорушення, тому розгляд справи відбувся без участі громадянина ОСОБА_1 відповідно до статей 276-280 КУпАП.
Згідно пояснювальної записки ОСОБА_1 яка надійшла до ІНФОРМАЦІЯ_3 11.09.2024р. за вх.№22503 та додатків до неї, зокрема, довідки № 428 про тимчасову непрацездатність встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 12.08.2024 року по 16.08.2024 року перебував на лікуванні з діагнозом: Гострий тонзиліт.
Крім того, згідно наданих пояснень, громадянин ОСОБА_1 самостійно визнає, що не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 12.08.2024 року у зв'язку з лікуванням.
ОСОБА_1 надав довідку № 428 про тимчасову непрацездатність від 16.08.2024р., що підтверджує поважність причин неприбуття військовозобов'язаного ОСОБА_1 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 год. 12.08.2024 року, оскільки з 12.08.2024 року по 16.08.2024 року перебував на лікуванні з діагнозом: Гострий тонзиліт.
Згідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, та у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Так з матеріалів справи встановлено, що громадянин ОСОБА_1 шляхом свідомого ігнорування свого обов'язку військовозобов'язаного, в порушення вимог ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у 7-денний строк з дати прибуття визначеної у повістці самостійно не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , 19.08.2024 року, що підтверджується Актом фіксування неприбуття військовозобов'язаного станом на 7-му добу від 19.08.2024р. за вх.№20169.
Обов'язок військовозобов'язаного прибувати за викликом до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлений абз. 3 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Указом Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» (в чинній редакції).
З огляду на вищевикладене, суд не приймає до уваги твердження позивача про поважність причин неприбуття його у строк, що не перевищує сім календарних днів, оскільки ОСОБА_1 16.08.2024 року завершивши лікування і маючи задовільний стан здоров'я та маючи встановлений обов'язок прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 у 7-денний строк, усвідомлюючи протиправний характер своєї бездіяльності, передбачаючи її шкідливі наслідки та свідомо допускаючи настання цих наслідків в умовах воєнного стану та проведення загальної мобілізації, свідомо проігнорував вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим порушив правила військового обліку.
Також суд не приймає до уваги пояснення позивача стосовно неприбуття у 7-денний строк з дати виклику за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з навчанням, що не є поважною причиною неприбуття згідно вимог закону.
Відповідно до пп. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно до пп. 8 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч. 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Обов'язок військовозобов'язаного прибувати за викликом до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлений Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», та Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
Тобто, для визнання причини неприбуття до ТЦК та СП, перешкода стихійного характеру, хвороба чи інша обставина, має мати характер такої, які позбавляють можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк.
Згідно ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, та у разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Таким чином, системний аналіз положень ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» свідчить про те, що перебування на навчанні і оформлення відстрочки на період навчання не може вважатися поважною причиною для неприбуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за викликом.
З врахуванням встановлених обставин та наведених вище положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення № 468 від 19.09.2024 року якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 гривень є законною та такою, що не підлягає скасуванню, а отже у задоволені позовних вимог слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст.2,9,90,139,244- 246,255,286,295 КАС України, суд,
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Катрич Павло Степанович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови № 468 від 19.09.2024 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: