Справа № 569/20476/25
29 жовтня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Головчак М.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП ___________________, за ч.1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП, -
05.09.2025, близько 18:40 год., в м. Рівне, вул. Князя Володимира, 109, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом NISSAN X-TRAIL, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці), в порушення п.2.5 Правил дорожнього руху, від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Alcotest Drager №6810 та проведення такого огляду у медичному закладі відмовився.
Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
05.09.2025, близько 18:40 год., в м. Рівне, вул. Князя Володимира, 109, ОСОБА_1 , керував транспортним засобом NISSAN X-TRAIL, номерний знак НОМЕР_1 , в порушення п. п. 2.3б, 12.1 Правил дорожнього руху, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого здійснив наїзд на перешкоду, а саме бордюрний камінь, внаслідок чого транспортний засіб та бордюрний камінь зазнали механічних пошкоджень.
Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 124 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, є доцільним об'єднати в одне провадження справи №569/20476/25 за ч.1 ст. 130 КУпАП та №569/20480/25 за ст. 124 КУпАП, присвоївши їм №569/20476/25 оскільки протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП складені відносно однієї і тієї ж особи, відносно однієї і тієї ж події.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи 26.09.2024, про що свідчить особистий підпис у протоколах про адміністративні правопорушення, для розгляду справи не з'явився.
09.10.2025 розгляд справи відкладено на 29.10.2025, за клопотанням захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Фесовця В.П.
29.10.2025 в судове засідання ОСОБА_1 та адвокат Фесовець В.П. не з'явились. До суду надішло клопотання адвоката Фесовця В.П. про відкладення розгляду справи на іншу дату, через неможливість ОСОБА_1 взяти участь у судовому засіданні, у зв'язку з вибуттям в зону бойових дій.
Вибуття ОСОБА_1 до Запорізької області, що стверджується долученою до клопотання копією наказу командира, є поважними причинами неприбуття для розгляду справи, проте слід врахувати, що останній скористався правовою допомогою, його інтереси захищає адвокат Фесовець В.П., який для розгляду справи не з'явився, про причини неявки не повідомив.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та його захсиника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП, оскільки присутність особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАп та ст. 124 КУпАП, не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАп та ст. 124 КУпАП.
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) поширює на провадження у справах про адміністративні правопорушення стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, тобто норми кримінального процесуального законодавства.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП, є зокрема керування транспортними засобами особами в стані алкогольного/наркотичного сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Отже, при наявності у особи яка керувала транспортним засобом ознак алкогольного/наркотичного сп'яніння, як і відмова такої особи від проходження медичного огляду на стан сп'яніння є підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів обов'язок пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння.
Відповідно до п. 2 Розділу І «Загальні положення» Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1413/27858, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У п. 3 Розділу І «Загальні положення» Інструкції визначені ознаки алкогольного сп'яніння, які дають підстави поліцейському вважати, що особа перебуває у стані сп'яніння, серед яких визначено: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, які і були виявлені поліцейськими у ОСОБА_1 , а тому були підставою для проведення його огляду на стан сп'яніння.
Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушеннях передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП, підтверджується наступними доказами, які відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення: протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №444714 від 05.09.2025 та серії ЕПР1 №444735 від 05.09.2025; схемою ДТП, відеозаписом з нагрудних камер працівників поліції, які повністю відображають обставини викладені у згаданих протоколах про адміністративне правопорушення, та іншими матеріалами справи.
Об'єктивних причин відмови ОСОБА_1 , який керуючи транспортним засобом перебував з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного заходу за допомогою газоаналізатора та у медичному закладі, не встановлено.
З оглянутого відеозапису також вбачається, що оформлення матеріалів відбувалося за допомогою відеозапису, що відповідає приписам ст. 266 КУпАП.
Таким чином, зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП.
Відповідно до положення ч.2 ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.
Вважаю, що керування особою в стані алкогольного сп'яніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху, така тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням.
Так, водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Приймаючи рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП, суд враховує, характер вчинених правопорушень та його суспільну небезпечність, що ОСОБА_1 перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння, допустив дорожньо - транспортну пригоду, приходить до висновку про застосування стягнення за правилами ст. 36 КУпАП, в межах санкції цієї статті за більш серйозне правопорушення з числа вчинених - ч.1 ст. 130 КУпАП, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.
У відповідності до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя, -
Об'єднати справи №569/20476/25 за ч.1 ст. 130 КУпАП та №569/20480/25 за ст. 124 КУпАП, в одне провадження, присвоївши їм №569/20476/25.
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушеннях передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП та ст. 124 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Реквізити для оплати штрафу: Отримувач: ГУК у Рівненському області/ Рівненська область/21081300. Код отримувача( ЄДПРОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA218999980313020149000017001. Кодкласифікації доходів бюджету: 21081300. Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Кодкласифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Головчак М.М.