провадження № 3/294/2452/25
справа № 294/1487/25
31 жовтня 2025 року м. Чуднів
Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Білера І.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з ВП № 2 Житомирського РУП № 1 ГУНП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 10.08.2025 о 20 год 41 хв в с Красносілка по вул. Центральній, 3Б, керуючи транспортним засобом марки «HYUNDAI», д.н.з. НОМЕР_1 , не врахував безпечної швидкості руху та не впорався із керуванням, здійснив наїзд на автомобіль, який був припаркований на обочині, а саме марки «MERCEDES-BENZ», в результаті чого автомобіль отримав механічні ушкодження, чим порушив п. 12.1 Правил дорожнього руху.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №437705 від 29.08.2025.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Жодних клопотань про відкладення судового засідання не подав.
У судове засідання прибули потерпілі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , повідомили, що претензій до ОСОБА_1 не мають, пошкодження транспортного засобу ОСОБА_3 відшкодовані страховою компанією, а ОСОБА_2 запевних про відсутність таких.
Заслухавши пояснення потерпілих, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У випадку дорожньо-транспортної події за участю декількох водіїв для вирішення питання про наявність чи відсутність в їхніх діях складу правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, необхідно встановити причинний зв'язок між діяннями (порушенням правил безпеки дорожнього руху) кожного з них та наслідками, що настали, дослідити характер та черговість порушень, які вчинив кожен із водіїв, хто з них створив небезпечну дорожню обстановку (аварійну ситуацію), тобто з'ясувати ступінь участі кожного у спричиненні протиправного наслідку.
Відповідно до ст. 124 КУпАП відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
За змістом ст.ст. 254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається у протоколі. При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, чого у матеріалах справи не має.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, наявне пояснення ОСОБА_1 від 11.08.2025 про обставини ДТП, в яких він визнає як керування транспортним засобом, так і вчинення ДТП з його вини.
Разом з тим, в порушення вимог приписів ч.2 ст.254 КУпАП уповноваженою особою органу Національної поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серія серії ЕПР1 №437705 лише 29.08.2025, тобто через 19 днів від дати та часу виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Будь - яких відомостей про причини нескладання протоколу про адміністративне правопорушення протягом 24 годин з моменту відібрання пояснень в ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
Таким чином, складання даного протоколу про адміністративне правопорушення відбулось через значний проміжок з моменту виявлення особи, яка його вчинила, а тому слід вважати дії уповноваженої посадової особи непослідовними, які не відповідають такій складовій принципу правової визначеності як передбачуваність застосування правових норм. Дотримання даного принципу є необхідним для того, щоб виключити будь-які ризики безпідставного притягнення осіб до адміністративної відповідальності та забезпечити дотримання принципу законності.
Згідно вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд повинен повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дати належну оцінку зібраним доказам. Зокрема, суд повинен з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи є винною дана особа в його вчиненні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а тому провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 36, 124, 247, 254, 280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ірина БІЛЕРА