Постанова від 04.11.2025 по справі 156/1264/25

Справа № 156/1264/25

Провадження № 3/156/843/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року сел. Іваничі

Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., розглянувши матеріал, який надійшов з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 245892 від 14.09.2025 слідує, що 14.09.2025 о 15 год. 50 хв. на території Литовезької ОТГ Володимирського району Волинської області на напрямку прикордонного знаку №820 на відстані 6500 метрів до лінії державного кордону ОСОБА_1 здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з території України на територію Республіки Польща, чим порушив вимоги ст.9, 12 Закону України «Про державний кордон України» від 04.12.1991, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, про місце і час розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку.

Будь-яких заяв чи клопотань ОСОБА_1 до суду не подавав. Про причини своєї неявки суд не повідомив. Під час досудової підготовки матеріалів справи будь-яких пояснень не надав.

Враховуючи ці обставини, й те, що відповідно до вимог ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 204-1 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, клопотання про відкладення розгляду справи не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, суд доходить такого висновку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Вимогами ст.7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно з положеннями ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За приписами ст.252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вимоги ст.280 КУпАП визначають, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачена за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений КУпАП.

Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП до протоколу додано лише пояснення інспектора прикордонної служби 3 категорії ОСОБА_2 , де він зазначив, що ним виявлено ОСОБА_1 , діючого військовослужбовця, який знаходиться в СЗЧ, та який мав на меті незаконно перетнути державний кордон України.

При цьому, у протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалах не зазначено, які саме дії вчинив ОСОБА_1 з метою спроби незаконного перетину державного кордону України, та які б охоплювались об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 КУпАП.

Слід зауважити, що ОСОБА_1 було виявлено за 6500 метрів від державного кордону України.

Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, оцінивши надані суду докази, суд дійшов висновку, що матеріали справи не містять об'єктивних доказів того, що ОСОБА_1 вчинив спробу перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України.

Долучені до протоколу матеріали не відповідають критерію переконливості та достатності і, відповідно, не доводять, поза розумним сумнівом, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення та не містять жодних підстав для встановлення його винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, є не доведена, а тому провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП (за відсутністю складу адміністративного правопорушення).

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, щодо ОСОБА_1 за протоколом серії ЗхРУ № 245892 від 14.09.2025, закрити у зв'язку з відсутністю складу вказаного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором до Волинського апеляційного суду через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Н.Н. Комзюк