Справа №601/3112/25
Провадження № 3/601/1327/2025
03 листопада 2025 року
Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Шульгач Н.М., за участю: секретаря судового засідання Радчук І.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Денисюк Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , начальник Кременецької дільниці Шумського УЕГГ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
20.10.2025 на розгляд Кременецького районного суду Тернопільської області від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Кременецької районної ради Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.09.2025 о 10:36 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Кремнецької районної ради Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.09.2025 о 10:43 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Кременецької районної ради Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.09.2025 о 10:46 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 , будучи депутатом Кременецької районної ради Тернопільського району Тернопільської області, та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до статті 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.09.2025 о 10:58 год подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з вимогами ч. 2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Беручи до уваги те, що в провадженні судді знаходиться чотири справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП, вважаю, що відповідно до вимог ст.36 КУпАП вони мають бути об'єднанні в одне провадження та їм слід присвоїти єдиний номер №601/3112/25 (3/601/1327/2025).
Прокурор в судовому засіданні просить визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 гривень.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, щиро розкаявся та пояснив, що не подав декларацію, оскільки забувся.
Проаналізувавши зібрані по справі докази, дослідивши матеріали адміністративної справи та заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), відповідальність за вказаною статтею настає у випадку несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що рішенням Кременецької районної ради Тернопільської області № 1 від 10.12.2020 «Про підсумки виборів, реєстрацію та визнання повноважень депутатів Кременецької районної ради VIII скликання обраних 25 жовтня 2020 року» визнано повноваження ОСОБА_1 як депутата Кременецької районної ради Тернопільської області.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Так, відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону депутати місцевих рад є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до пункту 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди суб'єкти декларування зобов'язані подати не пізніше 31.01.2024.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік до 31.01.2024, за 2024 рік до 31.03.2025.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, лише 03.09.2025 о 10:36 год., за 2022 рік, лише 03.09.2025 о 10:43 год., за 2024 рік, лише 03.09.2025 о 10:46 год., за 2024 рік, лише 03.09.2025 о 10:58 год., тобто несвоєчасно.
ОСОБА_1 , як депутат Кременецької районної ради Тернопільської області, був належним чином ознайомлений з Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Кременецької районної ради від 04.09.2025 № 02-56/03-17 у якій зазначено про те, що усім депутатами під час першої сесії, у тому числі і йому, було вручено Попередження про вимоги та обмеження, встановлені Законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції» та «Про місцеве самоврядування в Україні». Також на сесіях районної ради систематично оголошувалось про необхідність подачі електронних декларацій.
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Крім цього, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами: скріншотами з офіційного сайту НАЗК; копією щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, з якої вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію, за 2021 рік, 03.09.2025 року о 10 год. 36 хв., за 2022 рік, з якої вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію, за 2022 рік, 03.09.2025 року о 10 год. 43 хв., за 2023 рік, з якої вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію, за 2023 рік, 03.09.2025 року о 10 год. 46 хв., за 2024 рік, з якої вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію, за 2024 рік, 03.09.2025 року о 10 год. 58 хв.; рапортом ст.о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСНР НП України від 09.10.2025; рішенням Кременецької районної ради №1 від 10.12.2020 року про підсумки виборів, реєстрацію та визнання повноважень депутатів Кременецької районної ради VІІІ скликання обраних 25.10.2020 року; списком депутатів Кременецької районної ради VІІІ скликання станом на 04.09.2025; попередженням про вимоги та обмеження, встановлені законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції», «Про місцеве самоврядування».
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладені стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнав, у вчиненому щиро розкаявся, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, обставин, що обтяжують покарання, встановлено не було, а тому необхідним та достатнім буде застосування до останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністратив ні правопорушення, ст.ст.23,34,35,36,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за №601/3112/25 (3/601/1327/2025) за ч.1ст.172-6 КУпАП, за №601/1313/25 (3/601/1328/2025) за ч.1 ст.172-6 КУпАП, за №601/1314/25 (3/601/1329/2025) за ч.1 ст.172-6 КУпАП, за №601/1315/25 (3/601/1330/2025) за ч.1 ст.172-6 КУпАП, - об'єднати в одне провадження.
Об'єднаній справі присвоїти №601/3112/25 (3/601/1327/2025).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу Українипро адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Штраф необхідно сплатити за наступними реквізитами: на користь отримувача ГУК у Терн.обл./тг м.Кремен./ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37977599, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA518999980314060542000019775, кодкласифікації доходів бюджету21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в користь держави в розмірі 605 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятоюстатті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області.
Суддя: