03 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/4399/25 пров. № А/857/29944/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Пліша М.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року, прийняте суддею Гулкевич І.З. у місті Львові, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дії та бездіяльності протиправними,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася з позовом до ГУ ПФУ у Львівській області, ГУ ПФУ в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.08.2023 за №20 про складові заробітної плати для призначення пенсії (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03.08.2023 №19, які видані Львівською міською радою, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі №380/2359/24;
- зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 03.08.2023 перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі №380/2359/24 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.08.2023 №20 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03.08.2023 №19, які видані управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради та провести виплату із урахуванням виплачених страхових сум.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 позов задоволено частково: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо проведення перерахунку пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахування при обчисленні розміру пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.08.2023 за №20 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03.08.2023 №19, які видані управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.08.2023 №20 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03.08.2023 №19, які видані управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради (з урахуванням виплачених сум), з 03.08.2023. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд виходив з того, що до заяви від 03 серпня 2023 про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» позивач долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.08.2023 №20 та від 03.08.2023 №19, виготовлені відповідно до Постанови № 1-3 та відповідають затвердженим нею формам.
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Довідки видані на підставі особових рахунків, відомостей про нараховану та виплачену заробітну плату позивача за липень 2023.
Суд відхилив доводи відповідача про невідповідність виплат у довідці №19 системі оплати праці держслужбовця та зазначив, що Примітки до затвердженої форми довідки прямо передбачають, що за період, коли держслужбовець перебував у відпустці чи на лікарняному, відповідні виплати зазначаються в довідці виходячи із середнього розміру заробітної плати. Також форма передбачає включення до графи «Інші виплати» матеріальної допомоги, премій (крім місячної) тощо. У довідці зазначено, що на всі включені види оплати праці було нараховано єдиний внесок. Отже, включення сум відпускних та лікарняних до довідки є правомірним.
Доводи відповідача про невірну суму доплати за ранг у довідці №20 також спростовуються. Позивачці було присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування. Відповідно до додатку 57 до постанови КМУ від 09.03.2006 № 268 (в редакції, чинній на момент видачі довідки), надбавка за 9 ранг становить 500 грн, що і зазначено у довідці.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ПФУ в Запорізькій області подало апеляційну скаргу. Вважає, що вказане судове рішення прийняте із неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що довідки про складові заробітної плати державного службовця видані Управлінням адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради не взято до уваги, оскільки у довідці № 19 від 03.08.2023, у графу «Інші виплати» (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) включені виплати, які не відповідають системі оплати праці державного службовця, а у довідці № 20 від 03.08.2023 неправильно зазначена сума доплати за ранг.
Звертає увагу на те, що оскільки виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 в адміністративній справі № 380/2359/24 призводить до зменшення розміру пенсії, переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» не доцільне.
Таким чином, в апелянта немає законних підстав врахувати при обчисленні пенсії державного службовця довідки від 03.08.2023 № 20 та від 03.08.2023 № 19 про складові заробітної плати для перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням приписів пункту 4 Розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону 1058-IV.
Просить скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
ГУ ПФУ у Львівській області наводить аргументи, подібні мотивації апеляційної скарги ГУ ПФУ в Запорізькій області. Просить скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, приходить до наступного.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд у повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 03.08.2023 позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
За принципом екстериторіальності документи позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яким прийнято рішення від 07.08.2023 № 154/03-16 №134650022727 про відмову в перерахунку пенсії- перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач оскаржила таке рішення до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі № 380/2359/24 позов задоволено частково з виходом за межі позовних вимог.
Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області № 154/03-16 № 134650022727 від 07.08.2023 про відмову позивачу щодо перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» на перехід на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу». В іншій частині у задоволенні позову відмовлено. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області з урахуванням правової оцінки, наданої судом, повторно розглянути заяву позивача щодо переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з дня її звернення із заявою від 03.08.2023 та здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 03.08.2023 № 20 та від 03.08.2023 № 19.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі №380/2359/24 апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Львівській області задоволено частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 в адміністративній справі № 380/2359/24 змінено, а саме, в абзаці четвертому резолютивної частини цього рішення суду формулювання «Зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області» замінено на «Зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області». У решті частини рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 в адміністративній справі №380/2359/24 - залишено без змін.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ в Запорізькій області, позивача з 03.08.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 25.05.2004 по 01.05.2016.
При обчисленні розміру пенсії позивача відповідач не врахував довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця Управління адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради від 03.08.2023 №20 та від 03.08.2023 №19.
При цьому довідки про складові заробітної плати державного службовця видані Управлінням адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради не взято до уваги, оскільки у довідці №19 від 03.08.2023, у графі «Інші виплати» (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) включені виплати, які не відповідають системі оплати праці державного службовця, а у довідці №20 від 03.08.2023 неправильно зазначена сума доплати за ранг.
Листом від 25 вересня 2024 за №1300-5305-8/163447 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило позивача про те, що рішення суду у справі №380/2359/24 ГУ ПФУ у Запорізькій області виконано та з 03.08.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 25.05.2004 по 01.05.2016. При цьому довідки про складові заробітної плати державного службовця видані Управлінням адміністрування послуг Департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради не взято до уваги, оскільки у довідці № 19 від 03.08.2023, у графі «Інші виплати» (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) включені виплати, які не відповідають системі оплати праці державного службовця, а у довідці № 20 від 03.08.2023 неправильно зазначена сума доплати за ранг. Після проведеного перерахунку розмір пенсії становить з 03.08.2023 -2093 грн, з 01.03.2024-2361 грн. Оскільки, виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 в справі №380/2359/24 призводить до зменшення розміру пенсії, просило повідомити свою позицію щодо виконання даного рішення.
Спірні правовідносини у цій справі виникли стосовно неврахування пенсійним органом довідок про складові заробітної плати від 03.08.2023 №20 та від 03.08.2023 №19, видані Управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі як і раніше - Закон №3723-ХІІ) визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби; розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому, для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 за № 180/30048 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі - Постанова № 1-3).
Такими довідками є:
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Тобто, нормами чинного законодавства встановлено вимоги щодо необхідності подання довідок для призначення пенсії державного службовця та визначено їх форми.
Аналізуючи викладене, колегія суддів зауважує, що ні Законом № 889-VIII, ні Законом № 3723-XII, ні Порядком № 622 не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без урахування довідок про заробітну плату.
Судом першої інстанції встановлено, що до заяви від 03 серпня 2023 про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» позивач долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.08.2023 №20 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією) від 03.08.2023 №19, які видані Управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради, що не заперечується відповідачем.
Водночас, відповідач не врахував зазначені вище довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 12 вересня 2023 у справі № 560/8328/22, для призначення пенсії за віком за Законом №3723-ХІІ особі, яка на час звернення за її призначенням не є державним службовцем, проте відповідає критеріям, визначеним у пункті 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, використовується розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не розмір заробітної плати, яку така особа отримувала під час перебування на державній службі.
Отже, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 03.08.2023 відповідно до пункту 4 Порядку № 622 повинно здійснюватися з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 03.08.2023 №20 та від 03.08.2023 №19, видані Управлінням адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради.
Апелянт не надав доказів правомірності дій щодо не взяття до уваги зазначених довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, факт порушення прав позивача знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.380 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відтак, колегія суддів не надає оцінки судовому рішенню в частині відмови у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи наведене вище, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).
Судові витрати розподілу не підлягають з огляду на результат вирішення апеляційної скарги та виходячи з вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року у справі №380/4399/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
М.А. Пліш