22 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/132/24 пров. № А/857/29234/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання: Слободян І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року (суддя Дуляницька С.М., ухвалене в м. Рівне о 17:40, повний текст складено 11.06.2025) у справі № 460/132/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій,-
встановив:
30 грудня 2023 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) поштовими засобами зв'язку звернулась до суду з позовом до Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області (далі - відповідач), в якому просила: визнати незаконним та скасувати рішення Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №602 від 16.02.2022 про затвердження генерального плану з планом зонування території населеного пункту Зарів'я Сарненського району Рівненської області, яким затверджено містобудівну документацію «Генеральний план з планом зонування території населеного пункту Зарів'я Сарненського району Рівненської області, розроблену Приватним підприємством «Землебудпроект»; визнати незаконним та скасувати рішення Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №714 від 29.11.2022 про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, у зв'язку з невідповідністю містобудівної документації; зобов'язати Вирівську сільську раду Сарненського району Рівненської області затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, площею 0,2500 га, що має кадастровий номер 5625488800:03:002:0020 та передати їй у власність.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 позов задоволено частково. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2024 залишено без змін рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 25.06.2024.
Постановою Верховного Суду від 07.02.2025 рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі №460/132/24 скасовано і направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції. При цьому, суд зазначив, що матеріали справи містять аргументи сторін щодо меж земельної ділянки, які прямо пов'язані з її розмірами та межами, тому суди для правильного вирішення спору мали оцінити аргументи сторін щодо наявності суперечності між сусідами щодо розміру і меж земельної ділянки, технічну документацію на яку розробила позивачка, а також надати оцінку тому чи входить земельна ділянка площею 0,008 га (про яку є відомості про самовільне зайняття позивачкою) до земельної ділянки, яка є предметом цього спору.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 .
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 позов задоволено частково. Визнано нечинним рішення Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №602 від 16.02.2022 про затвердження генерального плану з планом зонування території населеного пункту Зарів'я Сарненського району Рівненської області, яким затверджено містобудівну документацію «Генеральний план з планом зонування території населеного пункту Зарів'я Сарненського району Рівненської області, розроблену Приватним підприємством «Землебудпроект», в частині віднесення земельної ділянки, що має кадастровий номер 5625488800:03:002:0020, до земель загального користування житлової та громадської забудови. Визнано протиправним та скасовано рішення Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області №714 від 29.11.2022 про відмову в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, у зв'язку з невідповідністю містобудівної документації. Зобов'язано Вирівську сільську раду Сарненського району Рівненської області прийняти рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, площею 0,2500 га, що має кадастровий номер 5625488800:03:002:0020 та передачі її у власність. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків, викладених в ньому, обставинам справи та з неправильним застосуванням норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги покликаються на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020 сформована з порушенням законодавства. Відповідач при затвердженні генерального плану дійсно не врахував факт державної реєстрації спірної земельної ділянки. Однак, затверджений Рішенням №602 генеральний план був розроблений відповідно до вимог чинного законодавства, в тому числі пройшов процедуру громадських слухань. При цьому будь-яких пропозицій та зауважень щодо проекту генерального плану у встановлений строк від позивачки не надходило (заява позивачки щодо внесення змін до проекту генерального плану с. Зарів'я надійшла вже після завершення процедури громадських слухань). Спірна земельна ділянка не перебувала в користуванні позивача. Відповідно положення частин першої та другої статті 118 ЗК України в даному випадку не могли бути застосовані. Натомість, позивач мала застосувати положення частини шостої названої статті, тобто звернутися до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вважає, що позивач безпідставно намагалася скористатися спрощеним порядком набуття земельної ділянки у власність. Зазначає, що позивачка здійснила самовільне зайняття земельної ділянки. Крім того, Рішення №714 було мотивовано невідповідністю наданої на затвердження технічної документації із землеустрою затвердженій містобудівній документації. Вирішуючи питання щодо передачі спірної земельної ділянки у власність позивачки суд втрутився в дискреційні повноваження відповідача, фактично примушуючи останнього вчинити дії без перевірки наявності підстав для відмови в такій передачі.
Просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Представником позивача подано письмові пояснення по суті апеляційної скарги, згідно яких просить оскаржуване рішення залишити без змін.
ОСОБА_2 подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу задоволити, рішення суду скасувати.
Сторони будучи повідомленими про час та місце розгляду справи, явки представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи по суті.
Представником позивача та представником відповідача подано клопотання про розгляд справи у відсутності.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Рішенням виконкому Чудельської сільської ради Сарненського району Рівненської області від 13.08.1997 надано дозвіл ОСОБА_1 на будівництво індивідуального житлового будинку з господарськими приміщеннями на земельній ділянці площею 0,25 га в АДРЕСА_1 .
25.03.2021 року на підставі технічного паспорта від 01.04.2020, виписки із погосподарської книги Вирівської сільської ради від 11.03.2021 № 790 зареєстровано право приватної власності на одноповерховий житловий будинок площею 95,9 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку із чим видано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.03.2021 № 249858113.
Довідкою Вирівської сільської ради від 09.06.2021 року № 2691 підтверджено, що згідно господарської книги №02-0055-1 житловий будинок №49 та земельна ділянка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га по АДРЕСА_2 рахується за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі вищевказаних документів та відповідно до замовленої позивачкою технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області було зареєстровано у Державному земельному кадастрі земельну ділянку з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020 площею 0,25 га із цільовим призначенням: 02.01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру від 07.09.2021 № НВ-6315925802021.
13.09.2021 позивачкою подано до відповідача заяву від 09.09.2021 про затвердження розробленої за її замовленням на підставі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га в АДРЕСА_1 на території Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020 та передачу даної земельної ділянки у власність.
Рішенням Вирівської сільської ради № 602 від 16.02.2022 затверджено містобудівну документацію «Генеральний план з планом зонування території населеного пункту Зарів'я Сарненського району Рівненської області», розроблену Приватним підприємством «Землебудпроект». Відповідно до затвердженого генерального плану с.Зарів'я земельна ділянка площею 0,0173 в частині проїзної частини є землями загального користування. Водночас, ця ж частина (проїзна частина) є частиною сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020. При цьому, в генеральному плані населеного пункту змінена конфігурація земельної ділянки з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020.
Рішенням Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області від 29.11.2022 року № 714 відмовлено в задоволенні вищевказаної заяви позивачки, з підстав невідповідності містобудівній документації.
Зокрема, відповідач послався на рішення Вирівської сільської ради від 16.02.2022 № 602 «Про затвердження Генерального плану з планом зонування території населеного пункту с. Зарів'я Сарненського району Рівненської області».
Крім того, матеріалами справи підтверджено неодноразові звернення позивача із аналогічними заявами, однак відповідачем за результатом їх розгляду не було прийнято жодних рішень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України визначено, зокрема, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до приписів частини 1 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (частина 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР).
Згідно із частиною 3 статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
У відповідності до частини 1 статті 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За приписами частини 1 статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною першою та другою статті 118 ЗК України визначено, що громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.
У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.
Питання щодо погодження і затвердження документації із землеустрою регламентовано приписами статтею 186 ЗК України.
Згідно вимог пункту 5 частини п'ятої статті 186 Земельного кодексу України (в редакції на дату звернення позивача) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) затверджується у разі передачі на підставі такої документації земельної ділянки у власність та користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування - рішенням таких органів.
Так, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації (частина 8 статті 186 ЗК України).
За правилами частини 10 статті 186 ЗК України висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію.
Погодження і затвердження документації із землеустрою відповідно до статті 30 Закону № 858-IV проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Відповідно до частини першої - четвертої статті 55 Закону № 858-IV встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача. У разі передачі у власність та користування земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування технічна документація розробляється на підставі дозволу, виданого відповідним органом (крім випадків, якщо відповідно до закону розроблення технічної документації здійснюється без надання такого дозволу). Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) матеріали топографо-геодезичних робіт; г) кадастровий план земельної ділянки; ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; д) відомості про встановлені межові знаки.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI).
Абзацом 1 частини першої статті 16 Закону № 3038-IV визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно з частиною першою, четвертою ст. 12 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 № 2780-XII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 780-XII), до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій. До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж населених пунктів відповідно до закону.
Судом встановлено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області розроблена за рішенням землекористувача, оскільки на земельній ділянці розташований належний їй на праві власності житловий будинок з господарськими спорудами.
Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.09.2021 № НВ-6315925802021 підтверджено, що на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) 07.09.2021 у Державному земельному кадастрі зареєстровано сформовану земельну ділянку з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020, площею 0,2500 га за адресою: АДРЕСА_1 із цільовим призначенням: 02.01. Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель: Землі житлової та громадської забудови.
Відповідно до частини першої, четвертої ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор зокрема: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні.
Згідно ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Враховуючи викладене, реєстрація державним кадастровим реєстратором спірної земельної ділянки з присвоєнням їй кадастрового номера на підставі поданої технічної документації із землеустрою відповідно до ст. ст. 9, 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» свідчить про відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації.
Таким чином, вказана ділянка є сформованою та зареєстрованою у відповідності до вимог земельного законодавства.
Колегія суддів зазначає, що ще рішенням виконкому Чудельської сільської ради від 13.08.1997 № 37, ОСОБА_1 дозволено проектування та будівництво індивідуального житлового будинку з господарськими приміщеннями на земельній ділянці площею 0,25 га АДРЕСА_1 з передачею у власність вище зазначеної земельної ділянки.
Щодо рішення відповідача № 714 від 29 листопада 2022 року, яким відмовлено в задоволенні заяви позивачки від 13 вересня 2021, з підстав невідповідності її містобудівній документації та з посиланням на рішенням Вирівської сільської ради від 16.02.2022 № 602 «Про затвердження Генерального плану з планом зонування території населеного пункту с. Зарів'я Сарненського району Рівненської області».
Так, Генеральний план з планом зонування території населеного пункту с. Зарів'я Сарненського району Рівненської області не був затверджений, інших документів, якими б ці землі були віднесені до земель загального користування розроблено та/або затверджено не було, відповідно вказані землі ні фактично, ні юридично не були віднесені до земель загального користування, а тому про будь-яке відгородження земель загального користування мова йти не могла.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що з аналізу містобудівної документації, яка була затверджена вищевказаним рішенням від 16.02.2022 № 602 вбачається, що воно не містить належної мотивації підстав для відмови позивачці у погодженні та затвердженні документації із землеустрою. Жодним чином не обґрунтовано, яким чином земельна ділянка, що знаходилася у законному користуванні позивача і на якій розміщені належні їй на праві приватної власності об'єкти житлової нерухомості, вступають у розбіжність з генеральним планом с. Зарів'я.
Колегія суддів зазначає, що процедури погодження меж із суміжним землекористувачем у випадку розроблення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж на підставі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» не передбачається. Це підтверджується і тим, що Вирівська сільська рада не відмовляла у затвердженні технічної документації з підстав непогодження меж із суміжним землекористувачем.
Як зазначалось вище, повноваження щодо затвердження або відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність регламентовані статтями 118, 186 ЗК України.
Відповідно до статей 118, 121, 122 та 125 Земельного кодексу України, рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (в тому числі для будівництва та обслуговування житлового будинку) є юридичною підставою для оформлення речового права. Отже, прийняття сільською радою рішення про надання земельної ділянки - це правова підстава, яка свідчить, що ділянка вже надана конкретній особі, і не може вважатися «вільною» або «такою, що не надана».
Як вірно вказав суд першої інстанції, неоформлення речового права не змінює того факту, що право на землю вже «зародилося» на підставі рішення ради. Відповідно, така ділянка не може бути повторно віднесена до земель запасу чи розпоряджена як «вільна».
Отже, прийняття відповідачем рішення від 16.02.2022 № 602 «Про затвердження Генерального плану з планом зонування території населеного пункту с. Зарів'я Сарненського району Рівненської області» всупереч офіційним відомостях Державного земельного кадастру та без урахування факту державної реєстрації земельної ділянки площею 0,25 га з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020 на якій розташований об'єкт нерухомого майна, що перебуває у приватній власності позивача в частині віднесення частини даної земельної ділянки до земель загального користування житлової та громадської забудови, є протиправним та таким, що суперечить вимогам законодавства.
Суд першої інстанції, з чим погоджується колегія суддів, дійшов правильного висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача у цьому випадку буде саме зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, площею 0,2500 га, що має кадастровий номер 5625488800:03:002:0020 та передати їй у власність.
Щодо наявності суперечності між сусідами щодо розміру і меж земельної ділянки, на які покликався Верховний Суд та які підлягають дослідженню, то колегія суддів зазначає, що рішення Сарненського районного суду Рівненської області від 05 червня 2024 року у справі № 572/816/23 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , третя особа Вирівська сільська рада Сарненського району Рівненської області про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні належною їй власністю, зобов'язання відповідача демонтувати ворота та хвіртку з металевого профілю, облаштовані на земельній ділянці загального користування (проїзд), не набрало законної сили.
З інформації з ЄДРСР встановлено, що ухвалою Рівненського апеляційного суду від 20 травня 2025 року зупинено апеляційне провадження у справі № 572/816/23, до вирішення по суті Рівненським окружним адміністративним судом справи №460/132/24.
Щодо доводів третьої особи ОСОБА_2 про те, що затвердження відповідачем технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, площею 0,2500 га, що має кадастровий номер 5625488800:03:002:0020 та передачу у власність вказаної земельної ділянки ОСОБА_1 порушить її право на доступ до своєї господарської будівлі з метою належного її обслуговування, то колегія суддів зазначає таке.
Судом встановлено, що відповідно до копії технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2105550282021, сформованого станом на 13 жовтня 2021 року - ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,2500 га, розташованої по АДРЕСА_2 , межі ділянки визначені на місцевості - рішенням Вирівської сільської ради №750 від 03 лютого 2023 року було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 по АДРЕСА_2 .
Сусіднім землекористувачем ОСОБА_2 є ОСОБА_1 .
При цьому, з абрису зйомки земельної ділянки в АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 , видно, що між земельною ділянкою з кадастровим номером 5625488800:03:002:0020 (технічну документацію із землеустрою на яку просить зобов'язати затвердити ОСОБА_1 ) та земельною ділянкою з кадастровим номером 5625488800:03:002:0021 (яка передана у власність ОСОБА_2 ) є проміжок, який мав би забезпечити ОСОБА_2 доступ до своєї господарської будівлі з метою належного її обслуговування. Вказане також підтверджується і інформацією, розміщеною у вільному доступі в мережі Інтернет https://kadastrova-karta.com/.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржені рішення відповідача не відповідають критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при їх прийнятті відповідач діяв не на підставі, що визначний законом, який регулює спірні відносини.
Разом з тим, адміністративний суд з урахуванням фактичних обставин зобов'язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Таким чином, суд першої інстанції підставно зоюов'язав Вирівську сільську раду Сарненського району Рівненської області прийняти рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), АДРЕСА_1 , на території Вирівської сільської територіальної громади Сарненського району Рівненської області, площею 0,2500 га, що має кадастровий номер 5625488800:03:002:0020 та передачі її у власність.
Апеляційний суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява №303-A, п. 29).
Отже, доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до правильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Вирівської сільської ради Сарненського району Рівненської області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі № 460/132/24, без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише у випадках, передбачених ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді О. І. Довга
Т. І. Шинкар
Повне судове рішення складено 03.11.2025