Справа № 240/20093/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Горовенко Анна Василівна
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
03 листопада 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 03.10.2024 №063950007277 про відмову в проведенні перерахунку пенсії по допризначенню відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до трудового стажу періоди роботи, які зазначені у довідці №1, №23/24 від 06.09.2024, а саме: з 01.04.2008 по 25.03.2009; з 29.05.2009 по 15.01.2010; з 24.02.2011 по 31.11.2011; з 15.02.2012 по 01.08.2012; з 17.12.2012 по 31.10.2013; з 18.03.2014 по 12.11.2014, здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії із врахуванням довідки б/н про заробітну плату за період роботи з 2008 по 2014 рік в Товаристві з обмеженою відповідальністю "А.С.Буд" з моменту звернення із заявою з 27.09.2024, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 позов задоволено. задоволено частково, ухвалено: у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таке рішення, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що з 01 січня 2023 року російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року. Пенсії громадянам, які проживали/працювали на території російської федерації, призначаються на умовах, визначених Законом України від 09.07.2003 №1058. При цьому до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території російської федерації по 31.12.1991.
Позивач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 27.08.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж позивача становить 34 роки 2 місяці 6 днів, вказане не оспорюється сторонами.
27 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", надавши додаткові документи, а саме: довідку про заробітну плату за періоди з 2008 по 2014 рік в Товаристві з обмеженою відповідальністю "А.С.Буд".
З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області 03 жовтня 2024 року прийнято рішення №063950007277 про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
В зазначеному рішенні вказано, що зарахувати до стажу роботи період з квітня 2008 року по листопад 2014 року згідно з довідкою про заробітну плату, видану Товариством з обмеженою відповідальністю "А.С.Строй" (росія) неможливо, оскільки з 01 січня 2023 року російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року. Пенсії громадянам, які проживали/працювали на території російської федерації, призначаються на умовах, визначених Законом України від 09.07.2003 №1058. При цьому до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території російської федерації по 31.12.1991.
Позивач не погодився із вказаним рішенням та звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №063950007277 від 03.10.2024 щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи з 01.04.2008 по 25.03.2009; з 29.05.2009 по 15.01.2010; з 24.02.2011 по 30.11.2011; з 15.02.2012 по 01.08.2012; з 17.12.2012 по 31.10.2013; з 18.03.2014 по 12.11.2014, є протиправним.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (Закон №1058-ІV), страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Положеннями абзацу 2 частини 4 статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Згідно з статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (Порядок №637).
Згідно з пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. У разі відсутності в трудовій книжці записів про роботу, такий стаж встановлюється на підставі інших документів, уточнюючих довідок, відомостей та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно зі статтею 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
13 березня 1992 України стала учасником Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від (Угода від 13.03.1992).
29.11.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення", згідно з пунктом 1 якої постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.
Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Таким чином, Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 підлягає врахуванню при зарахуванні спірного стажу роботи позивача в РФ, оскільки вказана Угода була чинною на момент набуття стажу.
Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 закріплено принцип територіальності, згідно з яким пенсійне забезпечення громадян держав-учасників здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають (чинної на момент виникнення спірних правовідносин).
Метою Угоди від 13.03.1992 є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав.
Статтею 5 Угоди від 13.03.1992 встановлено, що вона розповсюджує свою дію на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені чи будуть установлені законодавством держав-учасниць угоди.
Згідно з частинами другою та третьою статті 6 цієї Угоди від 13.03.1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж.
Отже, Угодою визначено стаж, який підлягає врахуванню при призначенні пенсії, а також заробіток за відповідний період, який підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Встановлено, що разом із заявою про перерахунок пенсії позивачем надано відповідачу довідку №1 від 06.09.2024 та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди роботи позивача з 2008 по 2014 рік, які видані Товариством з обмеженою відповідальністю "А.С.Строй" підтверджено період роботи позивача на вказаному товаристві з 01.04.2008 по 25.03.2009; з 29.05.2009 по 15.01.2010; з 24.02.2011 по 30.11.2011; з 15.02.2012 по 01.08.2012; з 17.12.2012 по 31.10.2013; з 18.03.2014 по 12.11.2014. Зазначені довідки надані також з перекладом їх змісту здійсненого центром перекладів "Всесвіт-інфо".
Відповідно до змісту довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за періоди роботи позивача з 2008 по 2014 рік, видану Товариством з обмеженою відповідальністю "А.С.Строй", міститься інформація про нарахування на всі виплати страхових внесків до Пенсійного фонду на страхову частину пенсії у розмірі 22%.
Таким чином, позивачем подано документи для підтвердження стажу його роботи на території іншої держави - російської федерації в період з 01.04.2008 по 25.03.2009; з 29.05.2009 по 15.01.2010; з 24.02.2011 по 30.11.2011; з 15.02.2012 по 01.08.2012; з 17.12.2012 по 31.10.2013; з 18.03.2014 по 12.11.2014, при цьому такий стаж підлягає визнанню на території України відповідно до вищевказаних міжнародних договорів.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» (Постанова №1328), Україна вийшла з вищезазначеної Угоди. Вказана постанова набрала чинності 02.12.2022. Отже, до набрання чинності Постановою №1328, Україна як держава-учасниця Угоди виконує зобов'язання, взяті згідно із Угодою.
Відтак, Угода від 13.03.1992 підлягає застосуванню при зарахуванні спірного стажу роботи позивача в рф, оскільки вказана Угода була чинною на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно із пунктом 2 статті 13 названої Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.
Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської соціальної хартії та ст.46 Конституції України, працівники у старості мають право на пенсію, що є основним джерелом існування, яка має забезпечувати достатній життєвий рівень.
Враховуючи обставини що склалися у зв'язку з повномасштабним вторгненням 24.02.2022 рф на територію України та військовою агресією по відношенню до громадян України, відповідач протиправно відмовив у врахуванні при обчисленні страхового стажу позивача періоду роботи його на території рф до моменту повномасштабного вторгнення.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №063950007277 від 03.10.2024 щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи з 01.04.2008 по 25.03.2009; з 29.05.2009 по 15.01.2010; з 24.02.2011 по 30.11.2011; з 15.02.2012 по 01.08.2012; з 17.12.2012 по 31.10.2013; з 18.03.2014 по 12.11.2014. Для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи з 01.04.2008 по 25.03.2009; з 29.05.2009 по 15.01.2010; з 24.02.2011 по 30.11.2011; з 15.02.2012 по 01.08.2012; з 17.12.2012 по 31.10.2013; з 18.03.2014 по 12.11.2014 та здійснити перерахунок пенсії з 27.09.2024 (з моменту звернення) з урахуванням довідки б/н про заробітну плату позивача в Товаристві з обмеженою відповідальністю "А.С.Строй" за період роботи з квітня 2008 року по листопад 2014 року.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.