Постанова від 03.11.2025 по справі 560/16452/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/16452/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

03 листопада 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Хмельницької обласної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи "Колос" на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом Хмельницької обласної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи "Колос" до Управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної військової адміністрації про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Хмельницька обласна комплексна дитячо-юнацька спортивна школа "Колос" звернулася в суд з позовом до Управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної військової адміністрації, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації щодо припинення фінансової підтримки з 01.01.2025;

- зобов'язати Управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної державної (військової) адміністрації вчинити дії для включення до проекту обласного бюджету на 2025 рік видатків на утримання та навчально-тренувальну роботу.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таке рішення, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" введений мораторій, а саме припинене проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану. Водночас, в порушення зазначеної постанови відповідач здійснив перевірку фінансово-господарської діяльності. Крім того, відповідач повідомив про проведення перевірки фінансово-господарської діяльності, а у наказі та листі від 21.10.2024 № 457/01-25 йдеться про здійснення контролю за витрачанням бюджетних коштів. Тобто, не є зрозумілим характер та мета перевірки, але в будь-якому випадку і проведення перевірки фінансово-господарської діяльності є протиправним, оскільки Управління не наділене повноваженнями щодо здійснення таких перевірок. Також, відповідач свої протиправні дії щодо припинення фінансової підтримки з 01.01.2025 обґрунтовує нічим не підтвердженим висновком про те, що робота ведеться з порушенням чинного законодавства, не зазначаючи, які саме порушення чинного законодавства виявлено, коли саме, який документ складений про виявлені порушення, враховуючи, що Бюджетний кодекс України визначає відповідальність та заходи впливу за вчинені порушення саме бюджетного законодавства, а не будь-якого іншого.

Також зауважив, що управління надало протокол від 04.10.2024 №1 засідання робочої групи, який містить неправдиві відомості, оскільки директор на такому засіданні присутній не був. Крім того, про створення робочої групи по здійсненню контролю за витрачанням бюджетних коштів ХОК ДЮСШ "Колос" та про проведення відповідних заходів позивач не повідомлявся.

Відповідач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, Хмельницька обласна комплексна дитячо-юнацька спортивна школа "Колос" зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 13.05.1999, здійснює іншу діяльність у сфері спорту. Засновник - Хмельницька обласна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Агропромислового комплексу України.

Наказом начальника управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної державної адміністрації від 03.10.2024 № 494-од створена робоча група по здійсненню контролю за витрачанням бюджетних коштів підвідомчими установами та фізкультурно-спортивними товариствами. Пунктом 2 цього наказу вирішено провести нараду з керівниками підвідомчих установ та фізкультурно -спортивних товариств, щодо проєктів розрахунків до бюджетних запитів на 2025 рік.

04.10.2024 на засіданні робочої групи, оформленому протоколом від 04.10.2024 № 1, на якому присутній директор Хмельницької обласної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи "Колос", розглянуті подані підвідомчими установами та фізкультурно-спортивними товариствами проєкти розрахунків до бюджетних запитів на 2025 рік.

На вказаному засіданні робоча група прийняла рішення розробити графік вивчення окремих питань діяльності підвідомчих установ та фізкультурно-спортивних товариств в частині ефективного та цільового використання коштів обласного бюджету.

З результатами засідання робочої групи представнику позивача вручений лист про проведення перевірки з проханням надати необхідну інформацію для ефективного формування пропозицій до проєкту місцевого бюджету на 2025 рік.

На засіданні 09.10.2024, оформленому протоколом №2, робоча група дослідила документи, надані директором ХОК ДЮСШ "Колос" Володимиром Повхом, та у зв'язку з ненаданням повного пакету документів, вирішила повторно надіслати листи до Хмельницької обласної організації ВФСТ "Колос", ХОК ДЮСШ "Колос" та Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" агропромислового комплексу України з проханням посприяти у наданні необхідних документів.

За підсумками засідання робочої групи з метою формування проекту бюджету на 2025 рік відповідач листом від 09.10.2024 № 443/01-25 запропонував голові Хмельницької обласної організації ВФСТ "Колос" та директору ХОК ДЮСШ "Колос" у п'яти денний термін надати копії штатних розписів та тарифікаційних списків тренерів - викладачів із зазначенням прізвища та ініціалів; табелі обліку використання робочого часу за 2024 рік, накази на преміювання за 2024 рік, розклад тренувань тренерів-викладачів на протязі 2024 року, договори оренди приміщень та договорів про співпрацю, наказ на присвоєння категорії обласній комплексній ДЮСШ «Колос» та копію свідоцтва про отримання категорії, копії дипломів та копії наказів про присвоєння категорій тренерам - викладачам з особових справ.

Розглянувши на засіданні, оформленому протоколом № 3 від 16.10.2014, подані позивачем документи, робоча група по здійсненню контролю за витрачанням бюджетних коштів, дійшла висновку про наявність порушень в частині витрачання бюджетних коштів на оплату праці викладацького складу ХОК ДЮСШ "Колос". Зокрема, робоча група встановила, нарахування коефіцієнту підвищення для всього керівного складу за присвоєння школі І категорії, однак термін дії відповідного свідоцтва закінчився 16.12.2013; нарахування заробітної плати особам, які не перебувають у трудових відносинах з позивачем, нарахування доплати за категорію, термін дії рішення щодо присвоєння якої закінчився, тощо.

На зазначеному засіданні робоча група рекомендувала відповідачу звернутись до Західного офісу Держаудит служби в Хмельницькій області для здійснення аудиту діяльності ХОК ДЮСШ "Колос", та з 01.01.2025 припинити її фінансування.

06.11.2024 відповідач звернувся до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області з проханням провести перевірку фінансової діяльності обласної комплексно дитячо - юнацької спортивної школи «Колос» з метою підтвердження достовірності витрачання виділених бюджетних коштів.

Листом від 21.10.2024 відповідач повідомив позивача про припинення фінансової підтримки з 01.01.2025 за рахунок коштів обласного бюджету з підстав неподання відповідних документів до створеної Управлінням молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної військової адміністрації робочої групи по здійсненню контролю за витрачанням бюджетних коштів.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо припинення фінансової підтримки з 01.01.2025, позивач звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надані докази дотримання вимог бюджетного законодавства щодо підтвердження ефективного витрачання коштів обласного бюджету на утримання ХОК ДЮСШ "Колос" у 2024 році та надання відповідачу документів, необхідних для формування бюджетного запиту на 2025 рік, наявність яких є обов'язковою передумовою здійснення відповідних розрахунків потреби позивача в бюджетних коштах. До того ж, кошти обласного бюджету є не єдиним джерелом фінансування ХОК ДЮСШ "Колос".

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування» районні та обласні ради затверджують районні та обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних та культурних програм, контролюють їх виконання.

Згідно із підпунктом а) пункту 6 частини 1 статті 90 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з обласних бюджетів, належать видатки на фізичну культуру і спорт, зокрема, програми з розвитку фізичної культури і спорту (утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл усіх типів обласного значення (крім шкіл, визначених у підпункті "б" цього пункту), шкіл вищої спортивної майстерності, центрів олімпійської підготовки, центрів фізичного здоров'я населення обласного значення, штатних спортивних команд резервного спорту, заходи з фізичної культури і спорту обласного значення, включаючи підготовку збірних команд регіону до участі у спортивних змаганнях державного рівня, фінансова підтримка обласних осередків всеукраїнських громадських об'єднань фізкультурно-спортивної спрямованості і спортивних споруд обласного значення.

Пункт 8 частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України передбачає, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на місцеві програми з розвитку фізичної культури і спорту, включаючи заходи із залучення населення до фізичної активності та занять спортом.

Відповідно до частини 2 статті 77 Бюджетного кодексу України місцеві бюджети затверджуються рішенням відповідної місцевої ради до 25 грудня (включно) року, що передує плановому.

Рішенням Хмельницької обласної ради від 26.02.2022 № 1-9/2022 “Про тимчасове делегування окремих повноважень Хмельницької обласної ради Хмельницькій обласній військовій адміністрації» на період введення воєнного стану Хмельницькій обласній військовій адміністрації делеговані повноваження обласної ради, зокрема, щодо складання та затвердження обласного бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про його виконання; затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів виконання.

Згідно із додатком 7 до наказу Хмельницької обласної військової адміністрації «Про обласний бюджет Хмельницької області на 2024 рік» від 22.12.2023 № 342/2023-н, Управління молоді, фізичної культури і спорту ОДА є головним розпорядником коштів обласного бюджету, які спрямовуються на розвиток фізичної культури і спорту.

Відповідно до наказу Управління молоді, фізичної культури і спорту від 31.01.2024 року №37-од, «Про затвердження паспортів бюджетних програм на 2024 рік», фінансування позивача у 2024 році здійснювалось за рахунок бюджетної програми 1115032 «Фінансова підтримка дитячо-юнацьких спортивних шкіл фізкультурно-спортивних товариств».

Частина 2 статті 19 Бюджетного кодексу України передбачає, що на всіх стадіях бюджетного процесу здійснюються контроль за дотриманням бюджетного законодавства, аудит та оцінка ефективності управління бюджетними коштами відповідно до законодавства.

Згідно із пунктами 7 та 9 частини 5 статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі та здійснює контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.

Відповідно до підпунктів 1, 6, 8, 46 та 62 пункту 6 Положення про управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 28.12.2022 №595/2022-р Управління, зокрема, має право одержувати в установленому законодавством порядку від підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань; створювати при Управлінні консультативно- дорадчі органи; забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів; здійснює у межах своїх повноважень контроль за організацією та проведенням заходів стосовно молоді, національно-патріотичного виховання, фізичної культури і спорту в області, використанням фінансових і матеріальних ресурсів, що виділяються з державного та обласного бюджетів.

Відтак, в межах здійснень повноважень з контролю за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів їх одержувачами, як головний розпорядних коштів обласного бюджету, які спрямовуються на розвиток фізичної культури та спорту, відповідач наділений повноваженнями щодо створення консультативно - дорадчих органів та одержання в установленому законодавством порядку від підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, та їх посадових осіб інформації, документів і матеріалів, необхідних для виконання покладених на нього завдань.

Таким чином, суд першої інстанції правильно відхилив доводи позивача щодо відсутності у відповідача повноважень щодо перевірки ефективності витрачання коштів обласного бюджету, отриманих позивачем протягом 2024 року за рахунок бюджетної програми 1115032 «Фінансова підтримка дитячо-юнацьких спортивних шкіл фізкультурно-спортивних товариств» .

Також судом першої інстанції обґрунтовано не взято до уваги посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану", якою введений мораторій на проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, як на підставу для визнання протиправними дій відповідача щодо перевірки ефективності витрачання позивачем бюджетних коштів.

Так, за визначенням статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 2 цього Закону з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 передбачено, що дія цього Закону не поширюється, зокрема, на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, контролю за дотриманням бюджетного законодавства та використанням державного та комунального майна.

Отже, контроль за дотриманням бюджетного законодавства не належить до заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду та регулюється нормами бюджетного законодавства, яким не передбачені жодні обмеження щодо здійснення розпорядниками бюджетних коштів повноважень, визначених Бюджетним кодексом України.

З урахуванням положень статті 19 Бюджетного кодексу України бюджетний контроль за дотриманням бюджетного законодавства здійснюється на тільки на стадії виконання бюджету, а й на стадії складання проекту відповідного бюджету.

Встановлено, що для підготовки бюджетного запиту до проекту обласного бюджету на 2025 рік відповідач листом від 09.10.2024 № 443/01-25 запропонував голові Хмельницької обласної організації ВФСТ "Колос" та директору ХОК ДЮСШ "Колос" надати документи, які обґрунтовують витрати бюджетних коштів на утримання ХОК ДЮСШ "Колос". У відзиві на позов відповідач вказує, що позивач не надав в повному обсязі документи, зазначені у запиті.

У свою чергу, позивачем не надані докази дотримання вимог бюджетного законодавства щодо підтвердження ефективного витрачання коштів обласного бюджету на утримання ХОК ДЮСШ "Колос" у 2024 році та надання відповідачу документів, необхідних для формування бюджетного запиту на 2025 рік, наявність яких є обов'язковою передумовою здійснення відповідних розрахунків потреби позивача в бюджетних коштах.

Згідно із статтею 47 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" фінансування розвитку фізичної культури і спорту здійснюється відповідно до цього Закону та інших нормативно-правових актів за рахунок коштів відповідно державного та місцевого бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до частини шостої статті 10 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл здійснюється відповідно за рахунок коштів власника (засновника), відповідного бюджету, інших джерел, не заборонених законодавством.

Засновником позивача є Хмельницька обласна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Агропромислового комплексу України.

Тому, кошти обласного бюджету є не єдиним джерелом фінансування ХОК ДЮСШ "Колос".

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Хмельницької обласної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи "Колос" залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.