Справа № 560/14868/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
03 листопада 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо до виплати ОСОБА_1 як особі, яка здійснила поховання пенсіонера ОСОБА_2 , допомоги на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії останнього;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 як особі, яка здійснила поховання пенсіонера ОСОБА_2 , недоотриману з вини співробітників Пенсійного фонду допомогу на поховання у розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 з урахуванням раніше виплаченої суми.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за власний рахунок здійснив поховання свого родича ОСОБА_2 . Після здійснення поховання позивач звернувся до відповідача з вимогою виплатити двомісячну пенсію померлого в якості допомоги на поховання пенсіонера. Однак відповідачем було виплачено не всю суму пенсії, а лише 25%. Таку виплату відповідач мотивував тим, що померлий ОСОБА_2 , перебував в Черченському будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, та з 14.04.2011 року був зарахований на повне державне утримання. Відповідно йому виплачувалось 25% пенсії. Саме з суми отримуваних 25 % пенсії померлого була нарахована та виплачена відповідачем допомога на поховання.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року позов задоволено.
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував ОСОБА_2 , з урахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач за власний рахунок здійснив поховання ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою старости Голозубинецького старостинського округу Дунаєвецької міської ради №516 від 30.05.2024 року.
На звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 21.05.2024 року повідомило, що згідно з довідкою Чернецького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю ОСОБА_2 14.04.2011 зарахований на повне державне утримання. Відповідно з 01.05.2011 йому виплачувалось 25% пенсії. Станом на 01.04.2024 розмір 25 % призначеної пенсії, який належав до виплати, склав 704,25 грн (2817,00 грн * 25%). З врахуванням вищезазначеного, розмір допомоги на поховання складає 2 х 25% призначеної пенсії (704,25 грн х 2 = 1408,50 грн). Відповідно до наданого пакету документів нараховано допомогу на поховання за померлого ОСОБА_2 в сумі 1408,50 грн, яка 09.04.2024 включена в списки на зарахування коштів на банківські рахунки заявників.
Позивач не погоджуючись із сумою нарахованої допомоги на поховання звернувся до суду з цим позовом.
За результатами встановлених обставин, судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Ч. 3 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-ІV передбачає, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону № 1058-ІV під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії.
Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 48 Закону № 1058-ІV).
Згідно зі статтею 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Розділом V "Звернення за допомогою на поховання" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок № 22-1), визначено порядок звернення за допомогою на поховання.
Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку №22-1, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Пунктом 5.2. Порядку №22-1 визначено, що допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством. Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).
Із системного аналізу наведених вище норм суд дійшов висновку, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку.
Факт перерахування за особистою заявою пенсіонера частини пенсії до установи (закладу), де він перебуває на повному державному утриманні - не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.
Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач помилково ототожнює розмір призначеної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії у разі перебування пенсіонера на повному державному утриманні Тому при визначенні розміру допомоги на поховання має враховуватися повний розмір призначеної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Як встановив суд, на час смерті ОСОБА_2 отримував пенсію у розмірі 2817,00 грн, отже двомісячний розмір пенсії становить 5634,00 грн.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 у розмірі 1408,50 грн. (25% від розміру пенсії х 2 розміри), тобто у меншому розмірі ніж двомісячна повна пенсія, яку отримував пенсіонер ОСОБА_2 на момент смерті.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області безпідставно, в порушення ст. 53 Закону №1058-ІV, не виплатило позивачу допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії пенсіонера ОСОБА_2 , який становить 5634,00 грн.
Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Отже, беручи до уваги встановлені у справі обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати в повному обсязі позивачу допомоги на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, та зобов'язання відповідача виплатити позивачу допомогу на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував останній на момент смерті, з урахуванням проведених виплат.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.