Постанова від 29.10.2025 по справі 320/7322/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/7322/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н.П.

Суддів: Беспалова О.О., Кобаля М.І.

За участю секретаря: Мірошниченко С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Газтек» на рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року, суддя Колеснікова І.С., у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Газтек» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ», Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», Антимонопольний комітет України, Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» про визнання протиправними та скасування рішень,-

УСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Газтек» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ», Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», Антимонопольний комітет України, в якому просило:

- визнати протиправними та скасувати підпункти 1, 4 пункту 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.08.2023 року № 1596 «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП» від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» діяльності з розподілу природного газу та п. 8 Додатку до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.12.2022 № 1839 у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.08.2023 № 1596;

- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.08.2023 № 1594 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Київоблгаз»» з урахуванням змін до неї.

Позовні вимоги обґрунтовано відсутністю правових підстав для прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження; призначено у справі підготовче засідання; залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «КИЇВОБЛГАЗ», Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», Антимонопольний комітет України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз».

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що 31.08.2023 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України прийнято постанову № 1594 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Київоблгаз» (далі - Постанова від 31.08.2023 № 1594), пунктами 1 та 2 якої передбачено:

« 1. Зупинити АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КИЇВОБЛГАЗ» (код ЄДРПОУ 20578072) дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 29 червня 2017 року № 855, у зв'язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу іншому суб'єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.

2. Зобов'язати АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КИЇВОБЛГАЗ» до 31 грудня 2023 року передати грошові кошти та майно (рухоме та нерухоме), належне АТ «КИЇВОБЛГАЗ» на праві власності, для забезпечення виконання ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200) невиконаних АТ «КИЇВОБЛГАЗ» зобов'язань за періоди провадження ним господарської діяльності з розподілу природного газу, визначених за результатами здійснених НКРЕКП заходів державного контролю діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ» з розподілу природного газу за попередні роки та які будуть покладені за результатами заходів державного контролю НКРЕКП діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ» у 2022 - 2023 роках, зокрема:

- кошти, що підлягають коригуванню за результатами заходів державного контролю;

- на баланс ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» вузли обліку природного газу, що є на балансі АТ «КИЇВОБЛГАЗ», у тому числі тих, що були встановлені (замінені)».

При цьому, 31.08.2023 НКРЕКП прийнято постанову №1596, «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» діяльності з розподілу природного газу» (далі постанова від 31.08.2023 року №1596), підпункти 1 та 4 пункту 2 якої передбачають:

« 2. Зобов'язати ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 44907200):

1) до 01 листопада 2023 року надати НКРЕКП належним чином оформлені акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з усіма суміжними суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів) у межах території ліцензованої діяльності ЖИТОМИРСЬКОЇ, ЛЬВІВСЬКОЇ та КИЇВСЬКОЇ ФІЛІЙ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»;

4) до 31 грудня 2023 року забезпечити виконання зобов'язань, покладених на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КИЇВОБЛГАЗ» (код ЄДРПОУ 20578072), за результатами здійснених НКРЕКП заходів державного контролю діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ» з розподілу природного газу за попередні роки та які будуть покладені за результатами заходів державного контролю НКРЕКП діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ» за 2022 - 2023 роки, у частині:

- прийняття на баланс КИЇВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з балансу АТ «КИЇВОБЛГАЗ» вузлів обліку природного газу, у тому числі тих, що були встановлені (замінені);

- виконання в повному обсязі заходів Плану розвитку газорозподільної системи на 2020 - 2029 роки газорозподільного підприємства АТ «КИЇВОБЛГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 24 грудня 2019 року № 3069, Плану розвитку газорозподільної системи на 2021 - 2030 роки газорозподільного підприємства АТ «КИЇВОБЛГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 16 грудня 2020 року № 2471 Плану розвитку газорозподільної системи на 2022 - 2031 роки газорозподільного- підприємства АТ «КИЇВОБЛГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 22 грудня 2021 року № 2791, Плану розвитку газорозподільної системи на 2023 - 2032 роки газорозподільного підприємства АТ «КИЇВОБЛГАЗ», затвердженого постановою НКРЕКП від 19 грудня 2022 року № 1701, та передачі створених активів на баланс КИЇВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»;

- виконання інших зобов'язань, покладених НКРЕКП на АТ «КИЇВОБЛГАЗ» за результатами заходів державного контролю ліцензованої діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ».

Згідно додатку до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 (у редакції постанови НКРЕКП від 31.08.2023 № 1596) територія, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»:

8) КИЇВСЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ»: Київська область, у тому числі: селище міського типу Козин Обухівського району, крім: (конфіденційна інформація); село Гатне Фастівського району, крім: (конфіденційна інформація); село Новосілки Фастівського району, крім: (конфіденційна інформація); селище міського типу Чабани Фастівського району, крім: (конфіденційна інформація); село Хотів Обухівського району, крім: (конфіденційна інформація); місто Київ: (конфіденційна інформація); Пуща-Водиця: (конфіденційна інформація); Дарницький район (Осокорки): (конфіденційна інформація); село Горенка (Пуща-Озерна): (конфіденційна інформація); Черкаська область, Лисянський район: село Боярка; село Чаплинка; село Шушківка.

Не погоджуючись з прийнятою відповідачем постановою, вважаючи її протиправною та такою, що прийнята з порушенням норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII).

Відповідно до вимог статті Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор) - є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до вимог статті 2 Закону України №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Згідно положень статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

Пунктом 1 та 3 частини першої статті 17 Закону №1540-VIII визначено, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Регулятор приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції та розробляє і затверджує нормативно-правові акти, зокрема, порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Регулятором, ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції до повноважень НКРЕКП належить ліцензування діяльності з розподілу природного газу.

Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється НКРЕКП, затверджений постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 548 (далі - Порядок), визначає процедуру видачі, переоформлення, зупинення та анулювання ліцензій на провадження видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Регулятором.

Пунктом 2.5 Порядку передбачено, що до заяви про отримання ліцензії додаються:

1) документи, перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами та є вичерпним;

2) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган);

3) опис документів, що подаються для отримання ліцензії, у двох екземплярах (у разі подання документів у паперовій формі). При поданні заяви поштовим відправленням посадовою особою НКРЕКП один екземпляр опису повертається здобувачу ліцензії поштовим відправленням.

Пунктом 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови) передбачено, що ліцензіат повинен, зокрема:

- провадити ліцензовану діяльність лише за допомогою засобів та місць провадження діяльності ліцензіата, зазначених у документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до документів, поданих ліцензіатом до НКРЕКП) (де засіб провадження діяльності - газорозподільна система, що на законних підставах перебуває у власності здобувача ліцензії/ліцензіата (у тому числі на праві господарського відання, користування, експлуатації, управління на підставі договору управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів), якою здійснюється розподіл природного газу, місце провадження господарської діяльності - територія адміністративно-територіальної одиниці (область, район, місто, село тощо), де знаходиться газорозподільна система ліцензіата, до якої підключено не менше 50000 точок приєднання суб'єктів ринку природного газу, щодо якої НКРЕКП прийнято рішення про надання права ліцензіату в її межах здійснювати господарську діяльність з розподілу природного газу);

- мати у власності чи користуванні будівлі та/або приміщення, в яких організовано прийом та обслуговування споживачів;

- мати у власності чи користуванні матеріально-технічну базу (виробничі будівлі та споруди, складські приміщення, майстерні, гаражі та/або стоянки для зберігання транспортних засобів), необхідну для забезпечення оперативно-диспетчерського управління газорозподільною системою та планово-профілактичних і аварійно-відновлюваних робіт на об'єктах газорозподільної системи з урахуванням вимог охорони праці та техніки безпеки;

- мати у власності чи користуванні транспортні засоби, у тому числі спеціалізованого призначення;

- повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (крім документів до заяви щодо встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу), у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін, крім інформації щодо кількості підключених споживачів, кількості об'єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, яка надається протягом 30 днів після закінчення календарного року.

Так, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 17 Закону про НКРЕКП, Регулятор має право, зокрема, вимагати від суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, надання у визначені Регулятором строки, але не менш як протягом 10 робочих днів, завірених в установленому законодавством порядку копій документів, пояснень та іншої інформації, пов'язаної з провадженням такими суб'єктами ліцензованої діяльності, необхідних для виконання покладених функцій.

Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335 «Про врегулювання питання використання газорозподільних систем або їх складових», Кабінет Міністрів України постановив, погодитися з пропозицією Міністерства енергетики щодо укладення відповідно до примірного договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 95 «Про забезпечення ефективного використання газорозподільних систем або їх складових», з товариством з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» договорів експлуатації газорозподільних систем або їх складових та припинення у зв'язку з цим договорів експлуатації газорозподільних систем або їх складових, укладених з операторами газорозподільних систем відповідно до положень зазначеної постанови. Міністерство енергетики має укласти та припинити зазначені договори.

Як убачається із матеріалів справи, ТОВ «Газорозподільні мережі України» повідомило НКРЕКП листом від 01.07.2023 № 1174/101/3-23 про зміни у документах, що подавалися до заяви про отримання ліцензії, надавши, зокрема, копії:

1) укладений з Міністерством енергетики України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335 договір експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 16.08.2023 № 7/7, який набрав чинності з 01 вересня 2023 року, відповідно до якого ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» було надано в експлуатацію газорозподільні системи та їх складові, що знаходяться в державній власності, які раніше були в експлуатації АТ «КИЇВОБЛГАЗ»;

2) договір на господарське відання складовими газорозподільної системи від 28.07.2023 № 95-РД/23, укладений ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» з АТ «КИЇВОБЛГАЗ», який набрав чинності з 01 вересня 2023 року, відповідно до якого АТ «КИЇВОБЛГАЗ» передало ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» на праві господарського відання майно (складові газорозподільної системи), що знаходяться у власності АТ «КИЇВОБЛГАЗ»;

3) договори про заміну сторони в зобов'язанні за договорами на користування складовими газорозподільної системи з власниками газорозподільних систем, що перебувають в комунальній власності або приватній власності, відповідно до яких АТ «КИЇВОБЛГАЗ» відступає ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» свої права та обов'язки по договорам на користування складовими газорозподільної системи, які використовувались АТ «КИЇВОБЛГАЗ» при провадженні господарської діяльності з розподілу природного газу.

Разом з тим, листом від 25.08.2023 № 1568/31.3-23 ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» надало відповідачу акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з усіма суміжними суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів) у межах території ліцензованої діяльності КИЇВСЬКОЇ ФІЛІЙ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», які після отримання товариством ліцензії мали бути належним чином оформлені як з ліцензіатом з розподілу природного газу.

У зв'язку з цим підпунктом 1 пункту 2 постанови НКРЕКП від 31.08.2023 № 1596 ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» було зобов'язане до 01 листопада 2023 року надати НКРЕКП належним чином оформлені акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності з усіма суміжними суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів) у межах території ліцензованої діяльності КИЇВСЬКОЇ ФІЛІЇ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ».

Водночас, договір господарського відання державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі господарського товариства із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від його основного виробництва (із додатковими угодами), який був укладений з АТ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ», відповідає Примірному договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017 № 95 (далі - Примірний договір) відповідно до пункту 32 якого його дія припиняється, зокрема, у разі укладення іншого договору, предметом якого є використання відповідного державного майна.

Щодо посилань апелянта на те, що НКРЕКП неправомірно розширила ліцензовану територію діяльності для ТОВ «Газорозподільні мережі України» з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, то суд першої інстанції вірно вказав про те, що нормами Порядку та Ліцензійних умов не передбачено необхідності подання дозволу Антимонопольного комітету на концентрацію для отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу або його обов'язковості для внесення зміни до даних, які були зазначені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, а тому Регулятор діяв у спосіб та в порядку передбаченим чинним законодавством України.

Таким чином, Постанова № 1596 прийнята на підставі в межах повноважень та в порядку передбаченому чинним законодавством України та стосується зміни місць провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, та не стосується видачі ліцензії.

Також є безпідставними доводи позивача про те, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» не відповідає вимогам, які необхідні для здійснення ліцензованої діяльності.

При цьому, як вірно зазначено суд першої інстанції, ліцензія на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу для ТОВ «Газорозподільні мережі України» була видана постановою НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839, яке не є предметом спору у даній справі, а тому суд не маже надавати оцінку її правомірності.

Окрім того, колегія суддів звертає увагу на те, що постанова НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 та оскаржувана Постанова № 1596 є правовими актами індивідуальної дії, які спрямовані на регулювання діяльності та містять зобов'язальні приписи виключно щодо ТОВ «Газорозподільні мережі України». Вказані документи жодним чином не впливають на діяльність ПрАТ «Газтек», у тому числі і в частині корпоративних прав щодо АТ «КИЇВОБЛГАЗ».

Таким чином, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними та скасувати підпункти 1, 4 пункту 2 Постанови НКРЕКП від 31.08.2023 року № 1596.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови НКРЕКП від 31.08.2023 № 1594 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Київоблгаз»», колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 1.5 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови) передбачено, що до заяви про отримання ліцензії здобувачем надаються документи згідно з переліком, який є вичерпним:

1) відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, до яких додаються географічні карти відповідних територій адміністративно- територіальних одиниць (область, район, місто, село тощо), із нанесеними на них газорозподільними системами ліцензіата та електронні копії документів на електронному носії, що підтверджують перебування на законних підставах у власності чи користуванні здобувача ліцензії газорозподільних систем (крім тих, що занесені до державних паперових чи електронних інформаційних ресурсів, по яких необхідно вказати реквізити пошуку на відповідному ресурсі);

2) відомості про матеріально-технічне оснащення, необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу;

3) відомості про наявний персонал, задіяний у розподілі природного газу;

4) копії актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, укладених здобувачем ліцензії з усіма суміжними суб'єктами ринку природного газу (крім споживачів);

5) заява та документи для встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу у встановленому порядку;

6) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби).

7) інформація про підтвердження відсутності здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України «Про оборону України»;

8) відомості про доступність будівель та приміщень для прийому та обслуговування споживачів для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Також пунктом 2.2 Ліцензійних умов передбачено, що ліцензіат повинен, зокрема повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (крім документів до заяви щодо встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу), у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін, крім інформації щодо кількості підключених споживачів, кількості об'єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, яка надається протягом ЗО днів після закінчення календарного року.

Отже, нормами Порядку та Ліцензійних умов не передбачено необхідності подання дозволу Антимонопольного комітету на концентрацію для отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу або його обов'язковості для внесення зміни до даних, які були зазначені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, а тому суд доходить висновку, що відповідач у межах спірних правовідносин діяв у спосіб та в порядку передбаченим чинним законодавством України.

Відповідно до абзацу 15 пункту 1.3 та пункту 6.4 Порядку, цілісний майновий комплекс - заявлені здобувачем ліцензії (ліцензіатом) засоби та місця провадження господарської діяльності, сукупність яких забезпечує можливість провадження господарської діяльності на ринку, що перебуває у стані природної монополії, або на суміжних з ним ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

Так, пункт 6.4 Порядку передбачає, що НКРЕКП має право прийняти рішення про зупинення дії ліцензії (повністю або частково) у разі настання таких підстав:

1) отримання заяви ліцензіата про зупинення власної ліцензії на строк до шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення дії ліцензії;

2) складення акта про невиконання рішення про усунення порушень ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг за результатами перевірки НКРЕКП до повного виконання ліцензіатом такого рішення, але не більше шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення дії ліцензії;

3) передача ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб'єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію;

4) передача цілісного майнового комплексу ліцензіата в управління іншому суб'єкту господарювання за договором на підставах, у порядку та на умовах, визначених статтями 21 та 21-1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», або повернення цілісного майнового комплексу з управління законному власнику у встановленому законодавством порядку;

5) несплата за видачу ліцензії.

Таким чином, НКРЕКП має право прийняти рішення про зупинення дії ліцензії у разі передачі ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб'єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.

Матеріали справи свідчать, що на виконання підпункту 5 пункту 2.2 Ліцензійних умов АТ «КИЇВОБЛГАЗ» повідомив НКРЕКП про зміну даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії.

На виконання вимог ліцензійних умов АТ «КИЇВОБЛГАЗ» листом від 24.08.2023 № 810-Сл-23370-0823 повідомило НКРЕКП про:

- надходження повідомлення Міністерства енергетики України від 26.07.2023 № 26/1.1- 7.4.1-15080 щодо припинення з 01.09.2023 договірних відносин з експлуатації державного майна відповідно до договору господарського відання державного майна, яке використовується для забезпечення розподілу природного газу, не підлягає приватизації, обліковується на балансі господарського товариства із газопостачання та газифікації і не може бути відокремлене від його основного виробництва, від 22.11.2012 № 31/24 та Додаткової угоди від 24.05.2017 № 1 до нього (якою зазначений договір викладено в новій редакції), та про готовність АТ «КИЇВОБЛГАЗ» повернути зазначене державне майно Міністерству енергетики України, як органу управління таким майном;

- укладення АТ «КИЇВОБЛГАЗ» із ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» договору від 28.07.2023 № 95-РД/23 щодо передачі з 01.09.2023 ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» у користування на праві господарського відання складових газорозподільної системи, що належать АТ «КИЇВОБЛГАЗ» на праві власності;

- укладення АТ «КИЇВОБЛГАЗ» із ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» договору від 28.07.2023 № 16/6 про передачу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» прав та обов'язків щодо виконання невиконаних АТ «КИЇВОБЛГАЗ» зобов'язань при провадженні ліцензованої діяльності з розподілу природного газу, зокрема, за період 2022 - 2023 років, а також надало гарантійний лист щодо виконання зазначеного договору в повному обсязі та належним чином у встановлені строки.

Разом з тим, 29.12.2019 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг».

Відповідно до розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 8 розділу I, який набирає чинності через два місяці з дня опублікування цього Закону.

Так, пунктом 8 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що у Законі України «Про ліцензування видів господарської діяльності» частину другу статті 2 доповнити пунктом 4 такого змісту: « 4. Дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншу діяльність, ліцензування якої здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до закону, та здійснення контролю у цих сферах», та абзац перший частини третьої статті 19 після слів «органи ліцензування» доповнено словами «крім Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка здійснює контроль відповідно до Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Таким чином, з 29.02.2020 дія Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» не поширюється на НКРЕКП, а тому твердження позивача про те, що перелік підстав є вичерпним не відповідає наведеним нормам законодавства.

Отже, під час ліцензування видів господарської діяльності у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншої діяльності Регулятор керується, зокрема, нормами Порядку, який містить норму про зупинення дії ліцензії (повністю або частково) у разі настання такої підстави, як передача ліцензіатом цілісного майнового комплексу іншому суб'єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію.

Враховуючи наведені вище приписи Порядку та обставини того, що АТ «КИЇВОБЛГАЗ» було передано ТОВ «Газорозподільні мережі України» складові газорозподільних систем та матеріально-технічне оснащення (необхідне для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КИЇВОБЛГАЗ» на праві власності, а також з метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності цього суб'єкту господарювання з розподілу природного газу, НКРЕКП прийняло, зокрема, Постанову № 1594, якою зупинило з 01.10.2023 АТ «КИЇВОБЛГАЗ» дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність порушень при прийнятті НКРЕКП постанови від 31.08.2023 №1594.

Також відповідно до статті 17 Закону про НКРЕКП для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції та, зокрема, схвалює/затверджує інвестиційні програми (плани розвитку) суб'єктів, діяльність яких регулюється Регулятором, у випадках, встановлених законом, та вносить зміни до них відповідно до порядку, затвердженого Регулятором.

Крім того, стаття 117 Конституції України передбачає, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2022 № 1335, 13.04.2023 між Міністерством енергетики України та ТОВ «Газорозподільні мережі України» було укладено Договір експлуатації газорозподільних систем або їх складових, який набирає чинності з 01.08.2023, відповідно до якого ТОВ «Газорозподільні мережі України» було надано в експлуатацію газорозподільні системи та їх складові, що знаходяться в державній власності, які раніше було передано в експлуатацію АТ «КИЇВОБЛГАЗ» відповідно до Договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових від 16.08.2023 №7/7.

Як зазначалось вище, АТ «КИЇВОБЛГАЗ» листом від 24.08.2023 № 810-СЛ-23370-0823 повідомило НКРЕКП про укладення із ТОВ «Газорозподільні мережі України» договорів щодо передачі ТОВ «Газорозподільні мережі України» у господарське відання (оренду): складових газорозподільної системи, що належать АТ «КИЇВОБЛГАЗ» на праві власності; рухомого та нерухомого майна (матеріально-технічного оснащення, необхідного для провадження господарської діяльності з розподілу природного газу), що належить АТ «КИЇВОБЛГАЗ» на праві власності.

Згідно з пунктом 13.1 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.06.2017 №428, відповідно до Закону про НКРЕКП, Регулятор застосовує до ліцензіата заходи державного регулювання, зокрема за результатами перевірки або моніторингу має право приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) ліцензіатів, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та вносить зміни до відповідних інвестиційних програм.

У відповідності до положеннь частини 1 статті 37, пункту 2 частини 2 статті 38 Закону оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

Оператор газорозподільної системи зобов'язаний щорічно розробляти, щороку до 31 липня подавати на затвердження Регулятору, розміщувати на своєму веб-сайті та виконувати план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років.

При цьому, вимоги щодо планування та розвитку газорозподільної системи визначені положеннями розділу IV Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс).

Фінансування заходів з проектування та будівництва об'єктів газорозподільної системи здійснюється на підставі плану розвитку газорозподільної системи Оператора ГРМ, схваленого Регулятором, за рахунок коштів, передбачених у Тарифах на послуги розподілу природного газу, плати за потужність, плати за приєднання, поворотної фінансової допомоги замовників, банківських кредитів, коштів, залучених з інших джерел, не заборонених законодавством.

Так, відповідно до пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу Оператор ГРМ зобов'язаний виконувати затверджений Регулятором план розвитку в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.

Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, кошти, передбачені у тарифах на послуги розподілу природного газу та вказані кошти мають цільове спрямування - виключно на ті джерела, які передбачені в Планах розвитку.

Водночас, відповідно до договору від 28.07.2023 № 16/6 ТОВ «Газорозподільні мережі України» приймає майно (рухоме та нерухоме), належне на праві власності АТ «КИЇВОБЛГАЗ», грошові кошти, що знаходяться на усіх без виключення рахунках АТ «КИЇВОБЛГАЗ» на момент підписання даного Договору, в частині не виконаних зобов'язань щодо заходів визначених Інвестиційною програмою (планом розвитку) на 2022 - 2023 роки.

Таким чином, прийняття оскаржуваної постанови спрямоване на забезпечення інтересів державного регулювання в частині повного виконання АТ«КИЇВОБЛГАЗ» своїх зобов'язань за періоди його ліцензованої діяльності, а також з метою запобігання ризику збою та/або переривання газопостачання природного газу споживачам, що знаходяться на території провадження господарської діяльності АТ «КИЇВОБЛГАЗ» з розподілу природного газу.

Щодо порушення прав позивача постановою НКРЕКП від 31.08.2023 №1594, то колегія суддів зазначає наступне.

Так, даний позов подано акціонером, а не юридичною особою, права якої порушено. При цьому, позивачем не доведено його порушене право, яке може бути захищене у даній справі.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що ліцензовану діяльність АТ «КИЇВОБЛГАЗ» не було анульовано, а зупинено, що говорить про тимчасовий захід.

Окрім того, оскаржуваною постановою №1594 могло б бути порушено право виключно АТ «КИЇВОБЛГАЗ», оскільки стосується вказаного товариства, яке однак, про таке порушення не заявляло.

Позивач посилається на те, що можливо АТ «КИЇВОБЛГАЗ» буде ліквідовано, що може спричинити порушення прав позивача як акціонера на отримання дивідендів. Проте, лише можливе порушення прав позивача у майбутньому свідчить про те, що таке звернення ПрАТ «Газтек» є передчасним та спрямоване не на захист наявних порушених прав, а на майбутнє, що не є метою судового захисту у відповідності до ст. 2 КАС.

Так, Верховний Суд у постанові від 29.01.2024 у справі № 826/17478/18 визначив, що незгода акціонера з рішенням суб'єкта владних повноважень, яке стосується діяльності акціонерного товариства, може свідчити про порушення прав та інтересів самого товариства, а не корпоративних прав його учасника, оскільки від імені товариства діє його виконавчий орган, а не учасники.

Також у постанові від 16.07.2020 у справі №826/13664/18 Верховний Суд сформував правову позицію, відповідно до якої відсутність порушених прав та інтересів є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову, адже завданням адміністративного судочинства є саме ефективний захист та відновлення порушених та оспорюваних прав та інтересів особи, чого не можливо досягти без підтвердження (доведення) реальних фактів порушення прав, свобод чи інтересів позивача, або осіб в інтересах яких він звертається з позовом до суду.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що будь-яких доказів порушення корпоративних прав ПрАТ «Газтек» надано не було.

Окрім того, якщо позивач вважає, що були порушені його корпоративні права у АТ «КИЇВОБЛГАЗ», то він вправі оскаржити таке порушення до господарського суду відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відстуність підста для задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Газтек».

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року.

При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Газтек» залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Беспалов О.О.

Кобаль М.І.

Повний текст виготовлено: 03 листопада 2025 року.