Постанова від 03.11.2025 по справі 377/551/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 377/551/25 Суддя (судді) першої інстанції: Бабич Н.С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Епель О.В., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на рішення Славутицького міського суду Київської області від 11 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулась до Славутицького міського суду Київської області з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області в якому просила скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії КХ №001413 від 26 травня 2025 року та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Рішенням Славутицького міського суду Київської області від 11 вересня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Беручи до уваги вищенаведене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що 19 лютого 2024 року комісія у складі посадової особи Вишгородського РУ ГУ ДСНС України у Київській області та інших уповноважених осіб, провела оцінку стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття № НОМЕР_1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що належить територіальній громаді м.Славутич, балансоутримувачем якої є відділ культури, національностей та релігій Славутицької міської ради. За результатами оцінки склала акт від 19 лютого 2024 року, у висновку якого вказала, що станом на 19.02.2024 протирадіаційне укриття НОМЕР_1 оцінюється як обмежено готове до використання за призначенням та вказано рекомендації щодо приведення захисної споруди у готовність до використання за призначенням, а саме: «Приміщення захисної споруди обладнати системою пожежної сигналізації відповідно до Правил пожежної безпеки в України, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417. Провести поточний ремонт ЗС ЦЗ шляхом відновлення санвузлів ( унітази, рукомийники). Встановити стаціонарний зв'язок. Забезпечити утримання та експлуатацію протирадіаційного укриття відповідно до вимог наказу МВС України від 09.07.2018 № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», зареєстрованого в Міністерстві юстиції 30.07.2018 за № 879/3233». З актом ознайомлена керівник балансоутримувача ОСОБА_1. 19.02.2024 (том 1 а.с. 241-244).

Наказом начальника Головного управління ДСНС України у Київській області № НС-177/56 від 20 лютого 2025 року затверджено Перелік об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що підлягають комплексним обстеженням у березні 2025 року, строків проведення та склад комісій (посадових осіб) з їх обстеження, до якого включено протирадіаційне укриття за адресою: АДРЕСА_1 та найпростіше укриття за адресою: АДРЕСА_2 ( том 1 а.с. 157 зв.ст. - 231).

21 березня 2021 року посадова особа Вишгородського РУ ГУ ДСНС України Київської області склала акт обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту № 24, згідно з яким у період з 17 березня 2025 року по 21 березня 2025 року здійснювалось комплексне обстеження протирадіаційного укриття № НОМЕР_1, яке перебуває на балансі відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, та виявлено десять порушення вимог законодавства ( том 1 а.с. 15-18; 78-82; 138-142), а саме:

- входи до захисної споруди цивільного захисту не мають можливості користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення ( порушено пункт 6 розділу ІІ Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09.07.2018);

- на вході до приміщення біля ПК №2 та на другому евакуаційному виході із приміщення захисної споруди |цивільного захисту (ПРУ № НОМЕР_1) допускається виступ (поріг) висотою більше ніж 0,05 м, що не уможливлює вільного користування сховищами особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення ( порушено пункт 6 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року); п. 2.37 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні (затверджених Наказом МВС №1417 від 30.12.2014 року); п. 7.3.8 глави 7.3 розділу 7 ДБН B.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні Вимоги»);

- захисна споруда цивільного захисту (ПРУ № НОМЕР_1) не обладнана системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації та оповіщенням людей про пожежу з виведенням сигналу на пульт пожежного спостерігання) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Зміна №1). (Порушено пункт 5 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року); пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил, пожежної безпеки в Україні (затверджених Наказом MBC №1417 від 30.12.2014 року);

- експлуатація та утримання електрообладнання захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття № НОМЕР_1) не здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок, а саме допускається використання світильників із |незахищеними лампами розжарювання. Усі розетки, установлені в спорудах фонду захисних споруд, не обладнані трафаретними позначеннями: «Радіо», «Телефон», «220 В» (на стіні або у вигляді табличок) (Порушено пункт 9 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року);

- інженерні комунікації захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційного укриття № НОМЕР_1) не пофарбовані залежно від їх призначення (Порушено пункт 13 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року);

- недостатня підготовка формувань (відповідальної особи) з обслуговування захисної споруди цивільного захисту - (Порушено пункти 1, 2 та 3 глави 1 розділу VI Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579);

- неповний обсяг оформлення документації захисної споруди цивільного захисту (Порушено пункт 15 глави 3 розділу VI Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579);

- захисна споруда цивільного захисту не забезпечена необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю (Порушено пункт 6 глави 1 розділу VII Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року №579);

- захисна споруда цивільного захисту не забезпечена необхідними лікарськими засобами та медичними виробами ( Порушено пункт 6 глави 1 розділу VII Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579);

- біля вхідних дверей до захисної споруди цивільного захисту вивішена табличка не встановленого зразка та з не відповідними розмірами 60 х 50 см. На табличці не зазначено її балансоутримувача, особи, відповідальної за утримання та експлуатацію захисної споруди в мирний час, її місцезнаходження (Порушено абзац 1 пункт 4 розділу ІІ Вимоги щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09 липня 2018 року).

За результатами обстеження об'єкта фонду прийнято рішення, що зазначені порушення необхідно усунути до 21 травня 2025 року ( том 1 а.с. 15-18; 78-82;138-142;149-153 ).

Також 21 березня 2025 року посадова особа Вишгородського РУ ГУ ДСНС України Київської області склала акт обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту № 25, згідно з яким у період з 17 березня 2025 року по 21 березня 2025 року здійснювалось комплексне обстеження найпростішого укриття, яке перебуває на балансі відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради, розташоване за адресою: АДРЕСА_2, та виявлено сім порушень вимог законодавства ( том 1 а.с. 19-23), а саме:

- входи до захисної споруди цивільного захисту не мають можливості користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення ( порушено пункт 6 розділу ІІ Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09.07.2018);

- захисна споруда цивільного захисту не обладнана системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації та оповіщенням людей про пожежу з виведенням сигналу на пульт пожежного спостерігання) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Зміна №1). (Порушено пункт 5 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року); пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил, пожежної безпеки в Україні (затверджених Наказом MBC №1417 від 30.12.2014 року);

- експлуатація та утримання електрообладнання захисної споруди цивільного захисту не здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок, а саме допускається використання світильників із |незахищеними лампами розжарювання. (Порушено пункт 9 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року);

- інженерні комунікації захисної споруди цивільного захисту не пофарбовані залежно від їх призначення (Порушено пункт 13 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року);

- недостатня підготовка формувань (відповідальної особи) з обслуговування захисної споруди цивільного захисту - (Порушено пункти 1, 2 та 3 глави 1 розділу VI Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579);

- неповний обсяг оформлення документації захисної споруди цивільного захисту (Порушено пункт 15 глави 3 розділу VI Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579);

- захисна споруда цивільного захисту не забезпечена необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю (Порушено пункт 6 глави 1 розділу VII Вимог щодо утримання та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року №579).

За результатами обстеження об'єкта фонду прийнято рішення, що зазначені порушення необхідно усунути до 21 травня 2025 року (том 1 а.с. 19-23; 83-87).

22 травня 2025 року за вих. № 01-33/92 начальник відділу культури, національностей та релігії Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області ОСОБА_1 направила міському голові Фомічеву Ю.К. лист з проханням виділити додаткові кошти, зокрема, для проведення ремонтних робіт систем пожежної сигналізації протирадіаційного укриття НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 за ТПКВКМБ 1014060 Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних) та для проведення ремонтних робіт систем пожежної сигналізації найпростішого укриття за адресою АДРЕСА_3 за ТПКВКМБ 1011080 Надання спеціальної освіти школами естетичного виховання (музичними, художніми, хореографічними, театральними, хоровими, мистецькими) за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних) та додано листи ЗАТ «Реланж» від 21.05.2025 № 18 та № 19 з ціновими пропозиціями предметів закупівлі ( том 2 а.с.11-14).

23 травня 2025 року посадові особи Вишгородського РУ провели контрольне обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту протирадіаційне укриття НОМЕР_1, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1. За результатами проведеного обстеження складено акт обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту від 23.05.2025 за №105, в якому зафіксовано неусунутими три порушення ( том 2 а.с. 27-31).

23 травня 2025 року посадова особа Вишгородського РУ ГУ ДСНС України в Київській області склала протокол серії КХ № 001526 про те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 185-14 КУпАП, від пояснень та підпису протоколу ОСОБА_1 відмовилась ( том 1 а.с. 136; 147).

26 травня 2025 року заступник начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Вишгородського РУ ГУ ДСНС України у Київській області полковник служби цивільного захисту Гордієнко Т.В. виніс постанову серії КХ № 001526 про накладення адміністративного стягнення, якою притягнув ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 185-14 КУпАП, та наклав стягнення у вигляді штрафу на суму 3 400 гривень. Дата та підпис отримання постанови ОСОБА_1 у постанові відсутні ( том 1 а.с. 11, 74, 137;148).

Зі змісту листа Вишгородського районного управління ГУ ДСНС України в Київській області № 56.17-1122/56.17 від 26.05.2025 вбачається, що постанова про накладення адміністративного стягнення серії КХ № 001314 від 26.05.2025 була направлена ОСОБА_1 за адресою її проживання поштовим відправленням ( том 1 а.с. 154), яке вона отримала відповідно до підпису на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення 12 червня 2025 року ( том 1 а.с. 24, 88).

Вважаючи оскаржувану постанову відповідача протиправною та такою, що порушує її права, позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до Положення про відділ культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області (нова редакція), затвердженого рішенням Славутицької міської ради 18.12.2020 № 13-1-VІІІ, ( далі- Положення) відділ культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області є виконавчим органом Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, утворюється нею, є підзвітним та підконтрольним Славутицькій міській раді та підпорядкований її виконавчому комітету, а з питань здійснення делегованих повноважень відповідним органам влади системи культури ( том 1 а.с. 25-30).

Відповідно до п. 1.3, п. 1.5 Положення відділ культури є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, кутовий штамп. Відділ культури фінансується за рахунок коштів бюджету Славутицької міської територіальної громади та з інших джерел, не заборонених законом.

Пунктом 5.1. Положення передбачено, що відділ культури очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п. 5.2.8 Положення начальник відділу культури є головним розпорядником коштів, які виділяються на утримання галузі культури та мистецтв міста.

Пунктом 5.8 Положення передбачено, що працівники відділу культури є посадовими особами органів місцевого самоврядування. Їх основні права, обов'язки, відповідальність, умови праці і соціально-побутового забезпечення визначаються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законодавчими актами.

Посадова інструкція начальника відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області ( далі-посадова інструкція) затверджена розпорядженням міського голови 02.08.2022 № 102 ( том 1 а.с. 31-33).

Пунктами 11, 19 посадової інструкції передбачено, що начальник відділу розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису доходів і видатків на утримання відділу та його структурних підрозділів. В межах повноважень організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства культури та інформаційної політики, наказів та розпоряджень управління культури Київської обласної державної адміністрації та здійснює контроль за їх реалізацією.

Зі змісту оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення серії КХ № 001413 від 26 травня 2025 року вбачається, що протирадіаційне приміщення обліковий номер НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на балансі відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області. ОСОБА_1., будучи начальником відділу, не виконала законні вимоги посадової особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, зазначені в акті обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 24, а саме: пункти 1,2,3 заходів цивільного захисту повинні були бути виконані до 21.05.2025, дані порушення є триваючими з 21.03.2025. Також приміщення найпростішого укриття за адресою: АДРЕСА_2 , перебуває на балансі відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області. ОСОБА_1., будучи начальником відділу, не виконала законні вимоги посадової особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, зазначені в акті обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту від 21.03.2025 № 25, а саме п. 1, п.2 заходів цивільного захисту повинні були бути виконані до 21.05.2025, дані порушення є триваючими з 21.03.2025. Ураховуючи зазначене, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 185-14 КУпАП.

Відповідно до пунктів 1-2 частини першої статті 32 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) до захисних споруд цивільного захисту належать: 1) сховище - це герметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом виключення або зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, що можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, застосування зброї масового ураження та звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів; 2) протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.

Частиною другою статті 32 КЦЗ України передбачено, що для укриття населення також використовуються споруди подвійного призначення - будівлі, споруди чи їх окремі частини, призначені для використання за основним функціональним призначенням з метою забезпечення суспільних або господарських потреб, а також мають відповідні захисні властивості та спроектовані, побудовані або пристосовані таким чином, щоб забезпечити умови для тимчасового перебування людей у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю під час надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

Найпростіше укриття - це цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій створені умови для тимчасового перебування людей (не менше 48 годин) у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю з метою зменшення непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.

Захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення, первинні (мобільні) та найпростіші укриття складають фонд захисних споруд цивільного захисту, є об'єктами такого фонду, мають стратегічне значення для забезпечення захисту населення і належать до засобів колективного захисту.

В особливий період нарощування фонду захисних споруд цивільного захисту здійснюється шляхом будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту.

Отже, протирадіаційне укриття та найпростіше укриття є складовою фонду захисних споруд цивільного захисту.

Механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди), у тому числі споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, та ведення його обліку визначає Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 (далі - Порядок №138).

Також питання утримання та експлуатації фонду захисних споруд цивільного захисту внормовано Вимогами щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 №579 (далі - Вимоги № 579).

Відповідно до Вимог №579 фонд захисних споруд складається із захисних споруд (сховищ та протирадіаційних укриттів), зокрема, швидкоспоруджуваних, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів (далі - споруди фонду захисних споруд) і є основним засобом колективного захисту населення.

Згідно з частиною другою статті 65 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, крім суб'єктів господарювання, які займаються незалежною професійною діяльністю за місцем проживання та не використовують найману працю, аварійно-рятувальними службами.

Статтею 66 КЦЗ України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, щодо суб'єктів, визначених статтею 65 цього Кодексу, здійснює заходи державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок земельних ділянок, будинків, будівель, споруд, у тому числі тих, що будуються, їх комплексів та/або частин будь-якого призначення та будь-якої форми власності (далі - об'єкти нагляду).

Статтею 17-1 КЦЗ України передбачено повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Пунктом 51 частини другої статті 17-1 КЦЗ встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти.

Статтею 19 КЦЗ України визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту до яких, крім іншого, віднесено: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; взаємодія з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, щодо виконання завдань цивільного захисту; організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.

Відповідно до частини першої статті 20 КЦЗ України до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед іншого, належить забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту.

З огляду на частину третю статті 55 КЦЗ України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Отже, КЦЗ України передбачено функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, яка, за визначенням Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 № 11, є сукупністю органів управління, сил і засобів центральних та місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, виконавчих органів рад, підприємств, установ та організацій, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту.

Відповідно до частини восьмої статті 32 КЦЗ України фінансування заходів щодо проектування та будівництва об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та пристосування інших об'єктів для укриття населення може здійснюватися за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб та інших не заборонених законодавством джерел. Утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.

Пунктами 9, 11 Порядку № 138 передбачено, що утримання об'єктів фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. Балансоутримувач забезпечує утримання об'єктів фонду захисних споруд у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, крім об'єктів, що мають перебувати в постійній готовності. Після приведення в готовність об'єктів фонду захисних споруд вони повинні утримуватися та експлуатуватися в такому стані на весь час дії рішення щодо приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її складових у режим підвищеної готовності, виникнення надзвичайної ситуації, введення правого режиму надзвичайного стану та в особливий період.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 138 балансоутримувачі - власники, користувачі, юридичні особи, на балансі яких перебувають об'єкти фонду захисних споруд (у тому числі ті, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації).

Пунктом 18 Порядку № 138 передбачено, що заходи контролю за станом готовності об'єктів фонду захисних споруд спрямовані на визначення відповідності стану цих об'єктів вимогам законодавства, а також організацію, вжиття балансоутримувачами вичерпних заходів до усунення виявлених недоліків. До основних заходів контролю за станом готовності належать комплексні, контрольні та позапланові обстеження об'єктів фонду захисних споруд відповідно до вимог щодо утримання, облаштування та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд, затверджених МВС. Контроль за станом готовності об'єктів фонду захисних споруд до використання за призначенням шляхом проведення комплексних, контрольних та позапланових обстежень здійснюється ДСНС та її територіальними органами разом з міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування з дотриманням таких вимог.

Відповідно до пункту 1 Розділу І Вимог №579 споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (пункт 6 Розділу VIII Вимог № 579).

Відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2024, ( далі-Правила) будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» ( п. 1.2 глави 1 розділу V).

Відповідно до п. 5 Правил особи, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки на підприємствах та об'єктах, їх права та обов'язки визначаються відповідно до законодавства.

Системний аналіз вищезазначених норм законодавства дає підстави для висновку, що основним критерієм розмежування повноважень та відповідальності у сфері додержання вимог законодавства щодо утримання фонду захисних споруд цивільного захисту між особами, які фактично використовують чи утримують такі споруди, незалежно від правової підстави такого користування, є перебування об'єкта на балансовому рахунку. Отже особою, яка зобов'язана забезпечувати утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд є саме балансоутримувач, тобто власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.

Обов'язок утримання таких об'єктів у стані, який відповідає нормативним вимогам безпосередньо кореспондується з наявністю відповідних фінансових можливостей, що випливає із формулювання у статті 32 КЦЗ України «за рахунок власних коштів».

Як встановлено матеріалами справи, будівлі, які були об'єктами перевірки та мають статус: протирадіаційного укриття за адресою: АДРЕСА_1, та найпростішого укриття за адресою: АДРЕСА_2, перебувають у комунальній власності Славутицької територіальної громади та перебувають на балансі відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області, про що не заперечує позивач.

Дотримання правил пожежної безпеки саме на об'єктах фонду захисних споруд в частині визначення відповідальної за це особи, має окреме правове регулювання, пов'язане з особливим їх призначенням, складністю та специфічними вимогами до обладнання таких об'єктів, які потребують, щоб відповідальний орган або особа мали реальні механізми та можливості забезпечення їх дотримання.

Саме для того, щоб розмежувати обов'язки і відповідальність конкретних органів та посадових осіб з числа вищенаведених, необхідно під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення з'ясовувати обставини, які є складовою об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення, а саме, у кого на балансі перебуває споруда цивільного захисту, хто несе відповідальність за обладнання указаної споруди системами протипожежного захисту, з яких джерел такі роботи фінансуються, ким мають виконуватися, та чи була реальна можливість, фінансові та технічні спроможності у особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, здійснити ефективні заходи щодо виявлення та усунення порушень.

Частиною 1 статті 185-14 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Відповідно до п. 1.5 Положення про відділ культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області відділ культури фінансується за рахунок коштів бюджету Славутицької міської територіальної громади.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначення правових засад утворення та погашення державного і місцевого боргу регулюються нормами Бюджетного кодексу України (далі - БК України).

Частиною 1 статті 3 БК України визначено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 2 БК України бюджетний процес - регламентований бюджетним законодавством процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, а також контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

З аналізу вказаних правових норм можна зробити висновок, що розпорядження коштами, зокрема і територіальних громад, повинно здійснюватися з дотриманням бюджетного процесу, який включає у себе: прийняття органом місцевого самоврядування - розпорядником бюджетних коштів відповідного рішення на виділення коштів місцевого бюджету для їх використання, складення відповідного кошторису, розпису (в тому числі і для усунення зазначених в акті перевірки порушень законодавства ) та контролю за їх цільовим використанням.

Окрім того, приведення споруд цивільного захисту до стану, який би відповідав вимогам законодавства, встановленим для об'єктів фонду цивільного захисту, як то: найпростіше укриття та протирадіаційне укриттю, відповідно до порушень, зазначених за результатами актів обстежень № 24 від 21.03.2025 та № 25 від 21.03.2025, потребувало як придбання обладнання, так і виконання певних робіт і послуг, які необхідно здійснювати з дотриманням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», яким встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, усунення виявлених порушень органом ДСНС, не могли бути усунуті в двомісячний строк та не залежали від волі та фактичних можливостей позивача, а тому мали об'єктивний характер.

Доводи представника відповідача про пасивну поведінку позивачки щодо усунення порушень законодавства, про які їй було відомо тривалий час, суд вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Як вбачається із актів обстеження № 25 від 21 березня 2025 року та №24 від 21 березня 2025 року, ними було виявлено та зафіксовано десять та відповідно сім порушень, а за результатами проведеного повторного обстеження об'єкту фонду захисних споруд цивільного захисту від 23.05.2025 року за №105, зафіксовано неусунутими тільки три порушення, а саме:

- входи до захисної споруди цивільного захисту ПРУ не мають вільного доступу у середину приміщення та можливості користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення (пункт 6 розділу ІІ Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09.07.2018);

- на вході до приміщення біля ПК №2 та на другому евакуаційному виході із приміщення захисної споруди |цивільного захисту (ПРУ № НОМЕР_1) допускається виступ (поріг) висотою більше ніж 0,05 м, що не уможливлює вільного користування сховищами особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення (пункт 6 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС №579 від 09 липня 2018 року); п. 2.37 глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні (затверджених Наказом МВС №1417 від 30.12.2014 року); п. 7.3.8 глави 7.3 розділу 7 ДБН B.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні Вимоги»);

- захисна споруда цивільного захисту (ПРУ НОМЕР_1) не обладнана системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації та оповіщенням людей про пожежу з виведенням сигналу на пульт пожежного спостерігання) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Зміна №1) (пункт 5 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту (затверджених наказом МВС № 579 від 09 липня 2018 року); пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил, пожежної безпеки в Україні (затверджених Наказом MBC №1417 від 30.12.2014 року);

Із листа Славутицького міського голови Фомічева Ю., адресованого позивачці вбачається, що в місті Славутичі реалізується пілотний проект «Рух без бар'єрів» Міністерства розвитку громад та територій України в межах якого Славутицькою міською радою прийнято рішення від 24.07.2025 №1554-43-УІІІ «Про внесення змін до Програми «Славутич-безбар'єрне місто на 2024-2026 роки» та затвердження її в новій редакції», яким передбачено, що будівля Кіноконцертного комплексу за адресою: АДРЕСА_1, в тому числі захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття, буде повністю пристосована і доступна для всіх маломобільних груп населення. Питання облаштування захисних споруд системою протипожежного захисту у закладах культури, де перебуває велика кількість людей на контролі. Воно потребує додаткового фінансування. Це питання буде винесено на розгляд найближчої сесії Славутицької міської ради.

Для вирішення питання про обладнання приміщень системою протипожежного захисту позивачка отримала від ЗАТ «Реланж» листи від 21.05.2025 № 18 та № 19 з ціновими пропозиціями відповідних предметів закупівлі на роботи та послуги і звернулася 22 травня 2025 року листом № 01-33/92 до Славутицького міського голови Фомічева Ю. з проханням виділити додаткові кошти, що також спростовує твердження відповідача про пасивну поведінку позивачки.

Суд звертає увагу, що для покладення на конкретну особу адміністративної відповідальності, недостатньо одного лише факту несвоєчасного виконання обов'язкових дій, а важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Зважаючи на специфіку створення та функціонування захисних споруд, начальник відділу культури, національностей та релігій Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області має обмежені повноваження та не наділений достатніми фінансовими та технічними можливостями для ефективного забезпечення дотримання протипожежних вимог на цих об'єктах, а тому у даному випадку не повинен нести відповідальність за відсутність на об'єкті, який перебуває у власності територіальної громади, певного обладнання, яке передбачене Правилами пожежної безпеки, але встановлення якого потребує капітальних переобладнань та значних фінансових вкладень.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що встановлені судом обставини свідчать про відсутність у діях позивачки суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 185-14 КУпАП, оскільки спростовують наявність в неї умислу на його вчинення.

Беручи до уваги, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено наявність в діях позивачки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 185-14 КУпАП, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для скасування спірної постанови.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області залишити без задоволення, а рішення Славутицького міського суду Київської області від 11 вересня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

cуддя О.В.Епель

суддя В.В.Файдюк