Рішення від 03.11.2025 по справі 600/2227/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2227/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

I. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1 або ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач-2 або ВЧ НОМЕР_1 ), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та звільнити його з військової служби.

1.2. Ухвалою суду від 16.05.2025 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

1.3. Ухвалою суду від 26.05.2025 року відмовлено у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про забезпечення позову.

1.4. 05.06.2025 року до суду надійшов відзив на позов від ІНФОРМАЦІЯ_4 .

1.5. 09.06.2025 року до суду надійшла відповідь на відзив.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН, ЯКІ НАВЕДЕНІ У ЗАЯВАХ ПО СУТІ

Позов

2.1. Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що він будучи студентом Західноукраїнського коледжу «Полісся» денної форми навчання (спеціальність "Фізична культура і спорт"), був мобілізований 27.04.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 та зарахований до складу ВЧ НОМЕР_1 . Вважає мобілізацію незаконною, оскільки на момент призову мав дійсну відстрочку від призову.

2.2. Зокрема, згідно з пунктом 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та постановою КМУ №560 від 16.05.2024 року, призову не підлягають здобувачі вищої освіти денної форми навчання, які здобувають рівень освіти вищий за раніше здобутий. За даними військово-облікового документу "Резерв+", позивач мав відстрочку дійсну до 08.05.2025 року. Дата завершення навчання - 30.06.2026 року.

2.3. Відповідач беззаперечно володів інформацією про наявність відстрочки, оскільки дані автоматично синхронізуються між освітньою системою ЄДЕБО та базою "Оберіг". Всупереч вимогам законодавства, позивача направили на медичний огляд та визнали придатним до військової служби, хоча військовозобов'язані з дійсною відстрочкою на медогляд не направляються. Позивач не подавав жодних заяв про добровільний призов та неодноразово наголошував на своєму статусі студента.

Відзив відповідача-1

2.4. ІНФОРМАЦІЯ_2 не визнає позовних вимог ОСОБА_1 та заперечує проти них. Відповідач-1 стверджує, що мобілізація позивача проведена законно, оскільки він втратив підстави для відстрочки від призову. Наказ про призов №397 від 27.04.2025 року видано відповідно до чинного законодавства України про мобілізацію та воєнний стан.

2.5. Зокрема, 25.04.2025 року до АІТС «Оберіг» внесено дані про скасування відстрочки ОСОБА_1 на підставі листа Головного управління Національної поліції в Рівненській області. Згідно з цим листом, ТзОВ «Західноукраїнський коледж «Полісся», де навчався позивач, наказом Міністерства освіти і науки №28-л від 04.04.2025 припинено дію ліцензії на провадження освітньої діяльності. Державною службою якості освіти встановлено, що студенти цього закладу отримали відстрочки без належних правових підстав.

2.6. У переліку осіб, які були зараховані студентами до ТзОВ «Західноукраїнський коледж «Полісся» та отримали відстрочку від призову без належних підстав, під порядковим номером 72 зазначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Станом на 27.04.2025 року, згідно з АІТС «Оберіг», позивач відстрочкою від призову не користувався, а звернень щодо оформлення відстрочки до першого відділу Дністровського РТЦК не надходило.

2.7. Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024, перевірка підстав для відстрочки здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру через електронну інформаційну взаємодію з іншими державними реєстрами. У разі виявлення відсутності законних підстав комісія при ТЦК скасовує відстрочку протягом семи днів. Відстрочка продовжується автоматично лише за наявності законних підстав, але не більш як до настання обставин, за яких особа їх втрачає.

Відповідь на відзив

2.8. Позивач повністю не погоджується з відзивом Дністровського РТЦК та вказує на численні процесуальні порушення.

2.9. Окрім цього звертає увагу суду, що позивач втратив право на відстрочку через припинення ліцензії Західноукраїнського коледжу «Полісся» наказом МОН №28-л від 04.04.2025. Однак ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року у справі №460/6829/25 дію цього наказу зупинено до набрання законної сили судовим рішенням. МОН офіційно підтвердило, що жодних дій щодо реалізації зупиненого наказу після прийняття ухвали не вчинялося, тобто ліцензія дійсна, заклад функціонує.

2.10. Відповідач базує свою позицію виключно на "інформаційному листі" слідчого органу, який має лише рекомендаційний характер і не є доказом. При цьому відповідач розголошує відомості досудового розслідування без письмового дозволу прокурора. Відповідач помилково стверджує, що Державна служба якості освіти та МОН є органами досудового розслідування, хоча насправді вони є центральними органами виконавчої влади.

2.11. Станом на дату мобілізації (27.04.2025) позивач мав дійсну відстрочку, оскільки наказ про анулювання ліцензії навчального закладу не виконувався через судову ухвалу про зупинення його дії. Крім того, розпочато досудове розслідування щодо протиправних дій МОН (ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 29 травня 2025 року).

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Так, відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , є студентом Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», І курс, спеціальність 017 Фізична культура і спорт, денної форми навчання (наказ №1 від 26.10.2024 року, договір про надання платних освітніх послуг №39, від 29.10.2024 року).

3.2. Згідно скріншоту з мобільного застосунку «Резерв +» (оновлено 12.02.2025 року) ОСОБА_1 мав право на відстрочку до 08.05.2025 року.

3.3. Наказом начальника Дністровського РТЦК №397 від 27.04.2025 року «Про призов на військову службу» позивач призваний з 27.04.2025 року на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_1 , як такий, що перебував на військовому обліку.

3.4. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №122 від 28.04.2025 року (по стройовій частині) солдата ОСОБА_1 призначено на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 1 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки та з 28.04.2025 року зараховано до списків особового складу частини на всі види забезпечення.

3.5. Також, дослідженням матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 надійшов лист від старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Рівненській області, яким інформувалося, що в ході досудового розслідування Державною службою якості освіти та Міністерством освіти і науки України проведено позапланові перевірки суб'єкта освітньої діяльності ТзОВ «Західноукраїнський коледж «Полісся», в результаті чого наказом Міністерства освіти і науки №28-л від 04.04.2025 припинено дію ліцензії на провадження освітньої діяльності вказаного навчального закладу.

Крім цього до листа, додано перелік осіб, які зараховані студентами та прийняті на роботу викладачами до ТзОВ «Західноукраїнський коледж «Полісся» та отримали відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації без належних правових підстав, де під порядковим №72 зазначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_1 .

3.6. Згідно скріншоту з мобільного застосунку «Резерв +» (сформовано 01.05.2025 року) ОСОБА_1 не мав відстрочки від проходження військової служби.

3.7. Також, дослідженням Єдиного державного реєстру судових рішень (відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про доступ до судових рішень» суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру) встановлено, що у провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправним та скасування наказів, зобов'язання вчинення певних дій.

У цій справі ухвалою суду від 25.04.2025 року заяву ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" про забезпечення позову задоволено; вжито заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства освіти і науки України №28-л від 04.04.2025 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №460/6829/25.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2025 року, апеляційну скаргу Міністерства освіти і науки України залишено без задоволення, а ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року у справі № 460/6829/25 - без змін.

Однак, постановою Верховного Суду від 06.10.2025 року, касаційну скаргу Міністерства освіти і науки України задоволено; ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №460/6829/25 скасовано, у зв'язку із порушенням норм процесуального права; у задоволенні заяви ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" про забезпечення позову у справі № 460/6829/25 відмовлено.

Крім цього, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 року, у справі №460/6829/25, яке залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2025 року, у задоволенні позову ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними та скасування наказів - відмовлено.

ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

4.1. Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

4.2. Згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

4.3. У Доповіді Європейської комісії “За демократію через право» «Про верховенство права» від 04.04.2011 року, дослідження №512/2009 наведені консенсуальні безумовні складник верховенства права, серед яких законність, включаючи прозору, з'ясовну (поясненну) та демократичну процедуру надання юридичної сили актам права.

Цей принцип, по-перше, означає, що слід неухильно додержувати приписів права. Ця вимога поширюється не лише на фізичних осіб, а й на органи, що їх наділено повноваженнями, публічні й приватні. Позаяк доконечна умова законності висувається до діяльності посадовців публічної влади, то вона також вимагає, щоб вони мали дозвіл на свої дії та діяли в межах наданих їм повноважень.

4.4. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

4.5. Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

4.6. Згідно із статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин,), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

4.7. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

4.8. Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ), в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:

- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

4.9. Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року, №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

4.10. Статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації та на особливий період.

4.11. Так, згідно пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII (в редакції чинній на момент виникнення оспорюваних правовідносин) призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

4.12 Також, на виконання вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-ІХ Кабінетом Міністрів України постановою №560 від 16.05.2024 року (набрала чинності 18.05.2024 року), затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

4.13. Так, відповідно до пункту 60 Порядку №560 (в редакцій чинній на момент виникнення оспорюваних правовідносин) відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі:

подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);

надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;

отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки.

Відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв'язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

V. ПОЗИЦІЯ СУДУ

5.1. Предметом розгляду у цій справі є наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, похідний від нього наказ командира ВЧ НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 , а також звільнення останнього із військової служби у зв'язку із незаконною, на його думку, мобілізацією.

5.2. Отже, для вирішення цього спору суд має перевірити, чи мав право позивач на відстрочку від призову на військову службу, чи реалізовано ним таке право відповідно до вимог Закону №3543-XII та Постанови №560.

5.3. При цьому суд наголошує, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.

Щодо суті спору

5.4. Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , є студентом Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», І курс, спеціальність 017 Фізична культура і спорт, денної форми навчання (наказ №1 від 26.10.2024 року, договір про надання платних освітніх послуг №39, від 29.10.2024 року).

5.5. Отриманий статус студента, дав можливість позивачу відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII (в редакції чинній на момент виникнення оспорюваних правовідносин) отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що підтверджується скріншотом з мобільного застосунку «Резерв +» (оновлено 12.02.2025 року), згідно якого він мав право на відстрочку до 08.05.2025 року.

5.6. Однак, до ІНФОРМАЦІЯ_6 (місце перебування позивача на військовому обліку) надійшов лист від старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Рівненській області, яким інформувалося, що в ході досудового розслідування Державною службою якості освіти та Міністерством освіти і науки України проведено позапланові перевірки суб'єкта освітньої діяльності ТзОВ «Західноукраїнський коледж «Полісся», в результаті чого наказом Міністерства освіти і науки №28-л від 04.04.2025 припинено дію ліцензії на провадження освітньої діяльності вказаного навчального закладу.

Крім цього до листа, додано перелік осіб, які зараховані студентами та прийняті на роботу викладачами до ТзОВ «Західноукраїнський коледж «Полісся» та отримали відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації без належних правових підстав, де під порядковим №72 зазначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителя АДРЕСА_1 .

5.7. Відповідно до пункту 60 Порядку №560 отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки є підставою для перевірки права у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яку здійснює період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

5.8. У зв'язку з наведеним, позивачу була скасована відстрочка та відповідно внесена з цього приводу інформація до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що підтверджується скріншотом з мобільного застосунку «Резерв +» (сформовано 01.05.2025 року), згідно якого ОСОБА_1 не мав відстрочки від проходження військової служби.

5.9. Внаслідок цього, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №397 від 27.04.2025 року «Про призов на військову службу» позивач призваний з 27.04.2025 року на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_1 , як такий, що перебував на військовому обліку та не мав відстрочки.

5.10. Сутність позиції позивача у цій справі полягала у тому, що він є студентом денної форми навчання Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», І курс, спеціальність 017 Фізична культура і спорт, а отже має право на відстрочку, яку йому неправомірно скасували.

5.11. З цього приводу суд звертає увагу, що Дністровський РТЦК відстрочки позивачу не скасовував, а виключно використовував наявну в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, інформацію, яка надавала право мобілізувати ОСОБА_1 (відстрочка скасовувалась по місцю його перебування на військовому обліку).

5.12. Окрім цього, суд звертає увагу, що наказом Міністерства освіти і науки №28-л від 04.04.2025 припинено дію ліцензії на провадження освітньої діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», а отже надавати освітні послуги наведений заклад на момент мобілізації позивача, не міг.

5.13. Дійсно, ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року у справі №460/6829/25, яка залишена у силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2025 року, заяву ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" про забезпечення позову задоволено; вжито заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства освіти і науки України №28-л від 04.04.2025 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №460/6829/25.

Однак, постановою Верховного Суду від 06.10.2025 року, касаційну скаргу Міністерства освіти і науки України задоволено; ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №460/6829/25 скасовано, у зв'язку із порушенням норм процесуального права; у задоволенні заяви ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" про забезпечення позову у справі № 460/6829/25 відмовлено.

5.14. Тобто, як ухвала Рівненського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 року у справі №460/6829/25, так і постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №460/6829/25 - були незаконними на момент їх прийняття, що свідчить про відсутність законних підстав для зупинення дії наказу Міністерства освіти і науки №28-л від 04.04.2025 про припинення дії ліцензії на провадження освітньої діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся».

5.15. Крім цього, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 року, у справі №460/6829/25, яке залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2025 року, у задоволенні позову ТОВ "Західноукраїнський коледж" "Полісся" до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними та скасування наказів - відмовлено.

5.16. Отже, після видання Міністерством освіти і науки наказу №28-л від 04.04.2025 року про припинення дії ліцензії на провадження освітньої діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», наведений заклад на мав права надавати освітні послуги, а особи які в ньому навчалися, отримувати у зв'язку із таким навчанням, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

5.17. За таких обставин, суд вважає, що наказ начальника Дністровського РТЦК №397 від 27.04.2025 року «Про призов на військову службу» є правомірним, внаслідок чого правомірним є похідний від нього наказ командира ВЧ НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення ОСОБА_1 , а тому підстав для звільнення останнього із військової служби у зв'язку із незаконною, на його думку, мобілізацією, немає.

VІ. ВИСНОВКИ СУДУ

6.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

6.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

6.3. У цій справі судом встановлено, що відповідно до пункту 60 Порядку №560, у зв'язку із отриманням від слідчого органу офіційної інформації (повідомлення) про втрату позивачем законних підстав для відстрочки, йому була скасована відстрочка та відповідно внесена з цього приводу інформація до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що обумовило прийняття начальником Дністровського РТЦК наказу №397 від 27.04.2025 року «Про призов на військову службу».

При цьому суд звертає увагу, що ІНФОРМАЦІЯ_2 відстрочки позивачу не скасовував, а виключно використовував наявну в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, інформацію, яка надавала право мобілізувати ОСОБА_1 (відстрочка скасовувалась по місцю його перебування на військовому обліку).

6.4. Також, наказом Міністерства освіти і науки №28-л від 04.04.2025 припинено дію ліцензії на провадження освітньої діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», а отже надавати освітні послуги наведений заклад на момент мобілізації позивача, не міг, а особи які в ньому навчалися, отримувати у зв'язку із таким навчанням, відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

6.5. Водночас суд звертає увагу на те, що право є інструментом справедливості, яка зобов'язує, балансуючи між приватним та публічним інтересом, враховувати реалії сьогодення, які дають підстави стверджувати, що вступ у 2024 році 36-річного чоловіка на денну форму навчання до Товариства з обмеженою відповідальністю Західноукраїнський коледж «Полісся», І курс, спеціальність 017 Фізична культура і спорт, мав за мету не здобуття освіти, а отримання права на відстрочку від призову на військову службу.

Суд не живе у «вежі із слонової кістки» і розуміє причини вступу до таких навчальних закладів 36-річчних чоловіків.

6.6. За таких обставин, суд вважає, що цей позов не підлягає задоволенню повністю.

VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

7.1. Оскільки у задоволенні цього позову відмовлено повністю, суд не стягує та не присуджує на користь позивача судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач -1 - ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Відповідач - 2 - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

Суддя О.В. Анісімов