про залишення позовної заяви без руху
03 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5214/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали позову Акціонерного товариства "Чернівціобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
Акціонерне товариство "Чернівціобленерго" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.04.2025р. №635 в частині пункту 2 щодо накладення штрафу у розмірі 206 006 (двісті шість тисяч шість) гривень на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130760) за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, та недотримання вимог нормативно правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме: пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:- підпункту 13 у частині виконання умов укладених договорів, які є обов'язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії,- пункту 2.1.11 глави 2.1 розділу ІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно з яким під час оформлення заяви-приєднання, паспорта точки розподілу оператор системи використовує наявну у нього інформацію за об'єктом розподілу, достатню для проведення розрахунків, зокрема про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; щодо однолінійної схеми електропостачання об'єкта; щодо розрахункових засобів вимірювальної техніки обсягу активної та реактивної електричної енергії та рівня потужності (тип, марка, технічні характеристики тощо); щодо дозволеної (договірної) величини електричної потужності;
- Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 60-р в частині пункту 1, згідно якого :-«у строк до 01 липня 2025 року внести зміни до додатка 2 «Паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії об'єкта (об'єктів) споживача» та до додатка 3 «Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії», що є невід'ємними додатками до укладених договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії мережами АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО» у частині уточнення, у тому числі таких граф: «Вид об'єкта», «Вид об'єкта (назва площадки вимірювання)», за адресами Чернівецька область, село Шипинці, вулиця Лугова, 1Д та вулиця Лугова, 3Д, та розглянути питання щодо припинення надання послуг з розподілу електричної енергії на вказані об'єкти споживачів. Про вжиті заходи у строк до 15 липня 2025 року повідомити НКРЕКП, Сектор НКРЕКП у Чернівецькій області, ТОВ «ЧОЕК» та відповідних споживачів з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів»;
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.04.2025р. №635 в частині підпункту 1 пункту 4, яким визначено: Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»: 1) підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проєкт рішення щодо встановлення (перегляду) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання на 2026 та 2027 роки шляхом їх зміни в бік збільшення на суму в розмірі 400 903,14 тис. грн (без ПДВ), врахувавши: суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2024 році в розмірі 406 133,34 тис. грн (без ПДВ); суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов'язаних з наданням послуг із приєднання АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО» за 2024 рік, у розмірі 5 230,20 тис. грн (без ПДВ);
- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, врахувати при перегляді тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання на 2026 рік, шляхом їх зміни в бік збільшення на суму у розмірі 400 903,14 тис. грн. тис. грн (без ПДВ), врахувавши: суму недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності з розподілу електричної енергії у 2024 році в розмірі 406 133,34 тис. грн (без ПДВ); суму профіциту коштів щодо надходжень та витрат, пов'язаних з наданням послуг із приєднання АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО» за 2024 рік, у розмірі 5 230,20 тис. грн (без ПДВ).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 171 КАС України, суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Частиною 2 ст. 160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до ч. 9 ст.18 КАС України суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Згідно п. 113 розділу V "Перехідні положення" Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яке затверджено Рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року №1845/0/15-21, до забезпечення початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи розглядаються (формуються та зберігаються) в паперовій формі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, роздруковуються за наявності такої можливості в суді та приєднуються до матеріалів паперової справи.
Суддя звертає увагу, що внаслідок неналежного фінансування судів, що є загальновідомим, у суду наразі відсутня можливість друку надмірної кількості аркушів документів, що надходять до суду в електронній формі, а тому документи, відповідно, подаються до суду у паперовій формі.
Відповідно до п/п. 15.1, 15.3. пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи такі дії вчиняються в такому порядку: подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі; розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі.
При цьому, суддя наголошує, що згідно з рішенням Ради суддів України від 05.08.2022 року № 26 при подачі значного обсягу документів до суду в електронній формі понад 30 аркушів заявнику (учаснику справи) слід додатково подавати їх суду в паперовій формі.
Суддею встановлено, що позовна заява з додатками надійшла до суду через систему “Електронний Cуд», водночас її граничний обсяг перевищує 30 аркушів.
Відтак, позивачу слід подати позовну заяву до суду із належним чином засвідченими додатками (доказами) у паперовій формі, із відповідною кількістю її примірників для направлення усім учасникам справи.
Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 160 та 161 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суддя вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачеві строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 169, 241 - 243, 248 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву Акціонерного товариства "Чернівціобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом подання позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Анісімов