Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
03 листопада 2025 року №520/33505/24
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "КРАСНОГРАДСЬКЕ" Державної установи Інститут зернових культур Національної академії аграрних наук України", треті особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Регіональне управління Фонду державного майна по Харківській області, Фонд державного майна України про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, що перебуває у податковій заставі,
Позивач - Головне управління ДПС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Дослідне господарство "Красноградське" Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України, в якому просить суд: надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 1293611,76 гривень перед бюджетом України за рахунок майна Державне підприємство "Дослідне господарство "Красноградське" Державної установи інституту зернових культур національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 04717924), що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем обраховується податковий борг на загальну суму станом 1293611,76 гривень. Позивач вживав заходи для погашення податкової заборгованості, у тому числі шляхом звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості та відповідачу надсилалась податкова вимога. З моменту направлення податкової вимоги податковий борг відповідачем не погашений. Податковим керуючим прийнято рішення про опис майна в податкову заставу від 17.02.2022 №270/20-40-13-06-0169 та складено акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави від 23.02.2022 №160/20-40-13-06-16. До банківських установ, що обслуговують відповідача, направляються інкасові доручення, але вони повернулися без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках позивача. Відповідно до вимог статті 95 Податкового кодексу України у податкового органу виникло право звернення до суду для отримання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі надсилалась судом на поштову адресу відповідача, яка отримана уповноваженою особою 20.12.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
В установлений судом строк, відповідач правом надіслати відзив на позовну заяву не скористався, заяву про визнання позову суду також не надсилав.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення фонду державного майна України по Харківській області.
Представник третьої особи - Регіональне відділення фонду державного майна України по Харківській області, надіслав суду письмові пояснення, в яких вказав, що у вирішенні справи по суті покладається на розсуд суду, крім того просив суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд державного майна України.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонду державного майна України.
Представник Фонду державного майна України, в установлений судом строк правом надати письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Відповідач - Державне підприємство "Дослідне господарство "Красноградське" Державної установи інституту зернових культур національної академії аграрних наук України, з 22.07.1996 зареєстровано в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи за №14531450000000466, перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з ідентифікаційним кодом 04717924.
Перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Харківській області, Красноградська ДПІ .
Державне підприємство "Дослідне господарство "Красноградське" Державної установи інституту зернових культур національної академії аграрних наук України має податковий борг у загальній сумі 1293611,76 грн, що виник на підставі несплати податкових зобов'язань з:
1) податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 1153611,76 грн, нарахованого за:
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9422759928 від 20.01.2022, термін сплати 31.01.2022, в сумі 281353,76 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9033258037 від 16.02.2022, термін сплати 02.03.2022, в сумі 56765,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9042719028 від 18.03.2022, термін сплати 30.03.2022, в сумі 111419,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9047609282 від 20.04.2022, термін сплати 02.05.2022, в сумі 127665,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9053367079 від 19.05.2022, термін сплати 30.05.2022, в сумі 422907,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9086518618 від 17.06.2022, термін сплати 30.06.2022, в сумі 5099,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9128046354 від 15.07.2022, термін сплати 01.08.2022, в сумі 2518,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9160292978 від 16.08.2022, термін сплати 30.08.2022, в сумі 1007,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9183115038 від 14.09.2022, термін сплати 30.09.2022, в сумі 8752,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9212684956 від 17.10.2022, термін сплати 31.10.2022, в сумі 649,00 грн;
- податковою декларацією з податку на додану вартість №9243570913 від 15.11.2022, термін сплати 30.11.2022, в сумі 135477,00 грн;
2) по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) в сумі 140000 грн, нарахованого відповідно до:
- розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями №9433016005 від 08.04.2022, термін сплати 08.04.2022, в сумі 140000,00 грн;
- розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями №9141877124 від 28.07.2022, термін сплати 19.08.2022, в сумі 20000,00 грн.
Сума заборгованості обліковується в інтегрованих картках за відповідними платежами.
Податковим органом відповідачу направлено податкову вимогу 08.02.2022 №0002584-1309-2016, яка вручена уповноваженому представнику підприємства під особистий підпис 16.02.2022.
З моменту вручення податкової вимоги контролюючий орган здійснював за платника заходи по примусовому погашенню сум заборгованості перед бюджетом, зокрема, 20.03.2023 до платника було застосовано рішення №20/4-2040 про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу.
Податковим органом з метою погашення податкового боргу за рахунок коштів, що знаходяться на рахунках відповідача до банківських установ неодноразово направлялись інкасові доручення, які повернуті без виконання, у зв'язку з відсутністю коштів на розрахункових рахунках платника.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених Податковим кодексом України, з врахуванням приписів ст.88, 89 ПКУ, податковим керуючим: прийнято рішення про опис майна в податкову заставу від 17.02.2022 №270/20-40-13-06-016 та проведено опис майна ДП "ДГ "Красноградське" ДУ ІЗК НААН в податкову заставу - акт від 23.02.2022 №160/20-40-13-06-16, який зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 23.02.2022.
Позивач, посилаючись на вказані обставини та наявність підстав, встановлених статтею 95 Податкового кодексу України, звернувся до суду із даним позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок коштів, отриманих від продажу майна, що перебуває у податковій заставі.
Надаючи правову оцінку матеріалам, обставинам справи, а також наданим поясненням, суд звертає увагу на наступне.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
За змістом підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг визначено як суму узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За приписами пункту 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. У свою чергу, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, є податковим боргом.
На виконання пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За визначенням пункту 61.1 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 ст.87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених вказаною статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених вказаним Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 88.1 статті 88 ПК України, яка регулює питання змісту податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених вказаним Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно зі статтею 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені вказаним Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень вказаної статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 вказаної статті, відповідно до якої, у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Згідно із пунктом 89.3 статті 89 ПК України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3, 95.10 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1).
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3).
Водночас, у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків/електронних гаманців такого платника у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У разі наявності непогашеного зобов'язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, ця норма застосовується в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов'язання держави. (пункт 95.5).
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу (пункт 95.3).
Зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду.
Обов'язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із даним позовом є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Сукупність вказаних обставин наділяє контролюючий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
В той же час, Податковий кодекс України не покладає на податковий орган обов'язок перевіряти, чи накладено на майно інші обтяження, та не ставить можливість звернення до суду у залежність від наявності (чи відсутності) інших обтяжень (вказана позиція викладена у постанові Верховного суду у справі №809/654/18 від 16.07.2019).
Так, матеріалами справи підтверджено, направлення на податкову адресу відповідача податкової вимоги від 08.02.2022 №0002584-1309-2016, яка отримана уповноваженою особою відповідача 16.02.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Вимога є чинною та не скасованою станом на час розгляду справи, не призвело до погашення податкового боргу відповідачем.
Крім того, у зв'язку з не сплатою відповідачем податкового боргу, відповідачем прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 17.02.2022 №270/20-40-13-06-016, на підставі якого складено акт опису майна від 23.02.2022 №160/20-40-13-06-16.
Позивачем надсилались інкасові доручення на примусове списання (стягнення) коштів, проте, останні були повернені без виконання з підстав відсутності коштів на розрахункових рахунках платника.
На момент розгляду справи доказів погашення спірної заборгованості, відповідачем суду не надано.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач дотримався встановленої ПК України процедури погашення заборгованості платника податків, попередньо скориставшись правом на стягнення заборгованості, закріпленим в п.п.20.1.19 п.20.1ст.20 ПК України, однак, заходи, спрямовані на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення податкового боргу.
При цьому, наявність у відповідача не погашеного узгодженого податкового зобов'язання у розмірі 1293611,76 грн підтверджено витягом з ІКП ДП "Дослідне господарство "Красноградське" ДУУЗК НААН України.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, позивач здійснив заходи щодо стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу, який виник внаслідок несплати відповідачем податкового боргу, тобто належним чином здійснено усі необхідні заходи, що передують зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач не поніс судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Григорія Сковороди, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) до Державного підприємства "Дослідне господарство "КРАСНОГРАДСЬКЕ" Державної установи Інститут зернових культур Національної академії аграрних наук України" (вул.Наукова, сел.Дослідне, Красноградський район, Харківська область, 63308, код ЄДРПОУ 04717924), треті особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Регіональне управління Фонду державного майна по Харківській області (майдан Театральний, буд.1, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 44223324), Фонд державного майна України (вул.Генерала Алмазова, буд.18/9, м.Київ, 01133, код ЄДРПОУ 0003294) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, що перебуває у податковій заставі - задовольнити.
Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 1293611 (один мільйон двісті дев'яносто три тисячі шістсот одинадцять) гривень 76 копійок перед бюджетом України за рахунок майна Державне підприємство "Дослідне господарство "Красноградське" Державної установи інституту зернових культур національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 04717924), що перебуває у податковій заставі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 03 листопада 2025 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО