03 листопада 2025 року Справа № 480/699/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за праилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/699/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державне підприємство «Інфоресурс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач 1), Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка (далі- відповідач 2), в якій просить:
- визнати протиправним дії Міністерства освіти і науки України та Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка щодо відображення в довідці про здобувана освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 565039 від 21.01.2025 інформації про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», щодо ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти зміненої інформації, а саме: про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», щодо здобуття Бакалаврського ступеня/рівня освіти ОСОБА_1 у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка (дата початку здобуття освіти 01.09.2024; дата завершення здобуття освіти 30.06.2028);
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка сформувати і видати ОСОБА_1 нову довідку після внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації, а саме: про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо здобуття в 2024 - 2028 роках бакалаврського ступеня/рівня освіти ОСОБА_1 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач навчається у Сумському державному педагогічного університету імені А.С. Макаренка і з метою отримання освітнього ступеню «Бакалавр». 21.01.2025закладом вищої освіти було сформовано довідку № 565039 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, відповідно до якої позивач порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Позивач не погоджується з отриманою інформацією у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, адже до моменту вступу у 2024 році до Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка останній не здобув ступінь вищої освіти - бакалавр, відповідний документ (диплом) не отримував. Вказує, у 2012 році був зарахований до Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за освітнім ступенем "бакалавр", однак 24.05.2013 був відрахований з контингенту студентів та відповідно втратив статус здобувача вищої освіти. Таким чином, позивач позивача вважає, що ним не здобуто освіту за рівнем бакалавр, а відтак поточне здобуття позивачем освіти не порушує послідовності.
Ухвалою суду від 03.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачам для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідачів, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачам заперечення.
Представником Міністерства освіти і науки України було надано суду через систему "Електронний суд" відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема, зазначивши, що для здобуття освіти, на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу освіти особа, має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої (фахової-передвищої) освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття освіти на тому самому рівні національної рамки кваліфікацій. Повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі - ЄДЕБО) у відповідному поле буде зазначено «Ні, порушує». При цьому згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 01.09.2012 був переведений на курс (дата початку навчання - 01.09.2011) для продовження здобуття освітнього ступеня бакалавра у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» та був відрахований з цього закладу освіти 24.05.2013. У 2022 році здобув освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника (НРК 4) у Державному навчальному закладі «Білопільське вище професійне. училище». У 2024 році був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, що свідчить, враховуючи викладене вище, про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.
Від Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка також надійшов відзив, в якому представник зазначив, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки позивач вже здобував освіту за аналогічним рівнем освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, а тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти сформована та видана правомірно.
Зазначив, що оскільки здобувачем дійсно порушено послідовність здобуття освіти, відсутні правові підстави для зобов'язання Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту".
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (а.с.12) ОСОБА_1 здобув наступні рівні освіти:
- базову загальну середню освіту - 2009 рік, Буринська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Буринської міської ради Сумської області (свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 від 22 червня 2009 року);
- загальну середню освіту - 2022 рік, Буринська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2 ім. Ю.М. Лавошника Буринської міської ради Сумської області (свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти серії НОМЕР_2 від 08 серпня 2022 року);
- професійно-технічну освіту - 2024 рік, ДНЗ "Біопілське вище професійне училище" (диплом кваліфікованого робітника серія К24 № 025686 від 07 червня 2024 року).
При цьому, відповідно до інформації про навчання, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти ОСОБА_1 01.09.2012 був переведений на курс (дата початку навчання - 01.09.2011) для продовження здобуття освітнього ступеня бакалавра у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» та був відрахований з цього закладу освіти 24.05.2013; у 2022 році здобув освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника (НРК 4) у Державному навчальному закладі «Білопільське вище професійне училище»; у 2024 році був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.
21.01.2025 закладом вищої освіти було сформовано довідку № 565039 (а.с.12) про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, відповідно до якої позивач порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
На звернення позивача щодо внесення змін до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", листом від 24.01.2025 року № 3/829-25 (а.с.26) Міністерство освіти і науки України, зокрема, повідомило, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 ОСОБА_1 , 01.09.2012 був переведений на курс (дата початку навчання - 01.09.2011) для продовження здобуття освітнього ступеня бакалавра у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» та був відрахований з цього закладу освіти 24.05.2013. У 2022 році здобув освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника (НК 4) у Державному навчальному закладі «Білопільське вище професійне училище». У 2024 році був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, що свідчить, враховуючи викладене вище, про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку. Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Посилаючись на безпідставність наведених доводів, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 53 Конституції України кожен має право на освіту.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти урегульовані Законом України від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII).
У силу частин першої, третьої статті 3 Закону №2145-VIII кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.
Як визначено у пункті 23 частини першої статті 1 Закону № 2145-VIII, рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
За змістом статті 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Згідно з частинами першою, другою статті 74 Закону №2145-VIII у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною п'ятою згаданої статті визначено, що держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Порядок функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб, визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі - Положення № 620).
Відповідно до пункту 3 розділу І Положення № 620 ЄДЕБО є інтегрованою інформаційно-телекомунікаційною системою, технічні засоби якої перебувають в межах території України, яка складається з комплексу автоматизованих робочих місць, об'єднаних в єдину інформаційну систему захищеними каналами зв'язку з використанням технології віддаленого доступу, має підключення до мереж зв'язку загального користування з розмежуванням прав доступу, забезпечує захист від порушень цілісності інформації, забезпечує різні види доступності (блокування) відкритої інформації та інформації з обмеженим доступом, вимогу щодо захисту якої встановлено законами. Захист інформації в ЄДЕБО забезпечується шляхом створення комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
Пунктом 5 розділу І Положення № 620 визначено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Положення № 620 головним призначенням ЄДЕБО є забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією в галузі освіти.
У силу підпункту 5 пункту 2 розділу ІІ Положення № 620 ЄДЕБО функціонує з метою забезпечення формування, реєстрації та обліку інформації для видачі суб'єктами освітньої діяльності документів у сферах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти (документів про освіту та наукові ступені і вчені звання, студентських (учнівських) квитків державного зразка, а також для видачі суб'єктам освітньої діяльності ліцензій на провадження освітньої діяльності, сертифікатів про акредитацію освітніх програм, спеціальностей, напрямів підготовки, свідоцтв про атестацію суб'єктів освітньої діяльності у встановленому законодавством порядку.
У пункті 1 розділу ІІІ Положення № 620 передбачено, що доступ до ЄДЕБО уповноваженим суб'єктам надається технічним адміністратором ЄДЕБО на договірній основі за заявою уповноваженого суб'єкта, що обов'язково містить відомості про нього або його територіально відокремлений структурний підрозділ (відокремлений підрозділ), дані його працівників, яким забезпечується доступ до ЄДЕБО, визначені підпунктом п'ятим пункту 6 цього розділу.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 розділу ІІІ Положення № 620 в ЄДЕБО вносяться такі дані про фізичних осіб: щодо здобувачів освіти - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); про зарахування, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення за спеціальністю, спеціалізацією, професією; рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, що здобувається, освітня програма; джерело фінансування здобуття освіти; назва факультету (відділення), структурного підрозділу; форма навчання; курс навчання; навчальна група; серія, номер, ким і коли виданий студентський (учнівський) квиток державного зразка особи з інформацією про назву факультету (відділення), структурного підрозділу, номер групи, форму навчання, дату видачі та строк дії квитка, цифрова фотографія (за наявності).
За змістом пункту 1 розділу IV Положення № 620 розпорядник ЄДЕБО: вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО; визначає перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам.
А у пункті 2 розділу IV Положення № 620 передбачено, що технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; можливість доступу у форматі відкритих даних до інформації, що міститься в ЄДЕБО, у порядку, встановленому законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про освіту" та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", визначення послідовності здобуття освіти здійснювати за таким алгоритмом:
якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"" зазначається "Ні, порушує";
в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається "Ні, порушує", а якщо відсутня - "Так, не порушує".
У цій справі спір стосується правомірності відображення у довідці № 565039 про здобувача освіти за даними ЄДЕБО стосовно ОСОБА_1 інформації про те, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття позивачем освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Мотивуючи правомірність відображення у відповідній графі довідки інформації про порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти відповідач 1 зазначив, що до вступу у 2024 році до Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка за освітнім ступенем "бакалавр", позивач у 2012 році був зарахований до Національного аерокосмічного університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» з метою навчання за освітнім ступенем "бакалавр".
Відтак, у 2012 та 2024 році позивач був зарахований до вищого навчального закладу з метою навчання за тим самим освітнім ступенем (бакалавр), що на переконання представника відповідача, порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".
Оцінюючи вказаний довод, суд зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2012 році був зарахований до Національного аерокосмічного університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» з метою навчання за освітнім ступенем "бакалавр", однак 24.05.2013 був відрахований з університету.
Таким чином, позивач не завершив навчання у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» за освітнім ступенем "бакалавр" та не отримав диплом про освіту.
Аналізуючи положення частини другої статті 10 Закону №2145-VIII у їх системному зв'язку з приписами статті 40 названого Закону суд зауважує, що зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а саме - завершеність етапу освіти, що пов'язується з отриманням особою документа про освіту.
Однак, ОСОБА_1 за результатами навчання у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» документ про освіту (диплом бакалавра) не отримував, оскільки не завершив навчання та був відрахований.
Суд критично ставиться до посилання Міністерства освіти і науки України щодо того, що навчання позивача за освітнім рівнем "бакалавр" у Національному аерокосмічному університеті ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» протягом 2012 року свідчить про порушення послідовності здобуття ним освіти, оскільки стаття 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає саме попереднє здобуття освіти, а не навчання менше одного року.
За вищевикладених обставин, суд погоджується з доводами позивача, що його вступ на навчання у 2024 році до Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка з метою здобуття освітнього рівня "бакалавр" не порушує послідовності навчання, визначеної частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII.
Оцінюючи доводи відповідача 1 про те, що Міністерство освіти і науки України та ДП "Інфоресурс" не уповноважені на внесення змін до ЄДЕБО, а довідка про здобувача освіти за даними ЄДЕБО формується закладом освіти, суд враховує, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава; розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - ДП "Інфоресурс", що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Свою чергою, заклад освіти уповноважений на видачу довідки про здобувача освіти, що формується за даними ЄДЕБО в автоматичному порядку; заклад освіти не уповноважений на внесення змін до ЄДЕБО чи коригування інформації в базі.
У дорученні Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 запропонований алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, за яким в разі наявності в ЄДЕБО інформації про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, у відповідному полі довідки зазначається "Ні, порушує".
Таким чином, заповнення поля довідки про послідовність освіти відбувається в автоматичному порядку під час її формування закладом освіти згідно алгоритму, розробленого за дорученням Міністра освіти.
За вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що у спірних відносинах зокрема Міністерство освіти і науки України, як розпорядник ЄДЕБО, реалізувало повноваження щодо формування програмним забезпеченням ЄДЕБО відомостей про порушення послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що Міністерством освіти і науки України допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невнесенні змін до відомостей, що містяться в ЄДЕБО, щодо факту послідовного навчання позивача.
При цьому, суд враховує, що позивачем належним чином доведено факт послідовного навчання (здобуття освіти), а також порушення відповідачем чинного законодавства України в частині невірного відображення відомостей у довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.
А відтак, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства освіти і науки України щодо не внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, позивача; зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття світи не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
При цьому, оскільки не внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльності відповідача в цій частині.
Позовна вимога про зобов'язання Міністерства освіти і науки України сформувати нову довідку з відображенням в довідці інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, так як є передчасною, оскільки інформація про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо ОСОБА_1 ще відповідачем до ЄДЕБО не внесена.
Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги звернені до Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, оскільки заклад освіти уповноважений на видачу довідки про здобувача освіти, що формується за даними ЄДЕБО в автоматичному порядку, а також заклад освіти не уповноважений на внесення змін до ЄДЕБО чи коригування інформації в базі.
Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до вимог частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи звернення позивача з однією позовною вимогою немайнового характеру, сума судового збору, що є належним розміром, який підлягав сплаті до бюджету на час звернення позивача до суду складала 1211,20 грн. Тому з відповідача 1 на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі 605,60 грн., пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Сумського державного педагогічного університету імені А.С.Макаренка, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державне підприємство «Інфоресурс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невнесення змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти.
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (пр-кт Берестейський, буд. 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття світи не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (пр-кт Берестейський, буд. 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) суму судового збору у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко