з питань розгляду звіту про виконання судового рішення
та клопотання про звільнення від сплати штрафу
03 листопада 2025 року Справа № 480/8730/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення суду та клопотання про звільнення від сплати штрафу у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги задоволено частково (а.с.38-43), зокрема:.
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Крім того, цим рішенням стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00коп., а у задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили та 05.01.2022 Сумським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.02.2021 №11/39071/36, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Ухвалою суду від 14.08.2025 змінено спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 із зобов'язального характеру на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 кошти у розмірі 112028грн.11коп. (а.с.186-187).
Поряд з цим, ухвалою суду від 07.06.2024 за заявою позивача встановлено судовий контроль, зокрема, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 в адміністративній справі №480/8730/21 - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду від 07.06.2024 (а.с.86-87).
У подальшому строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 продовжувався та встановлювався ухвалами суду від 19.09.2024 (а.с.101-102), від 20.12.2024 (а.с.115-116), від 10.04.2025 (а.с.140-142) та від 24.07.2025
Зокрема, ухвалою суду від 24.07.2025 було в чергове відмовлено у прийнятті звіту відповідача та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду.
У встановлений ухвалою суду строк від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому представник відповідача вказав, що на виконання рішення у цій справі позивачу у січні 2022 року здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Виплату перерахованого розміру пенсії у сумі 20622,14 грн., розпочато починаючи з лютого 2022 року. Сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 нарахована до виплати та становить 112028,11 грн.
Також зазначено, що кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету України за цією програмою.
Таким чином, нараховані кошти на виконання судового рішення від 12.11.2021 у справі №480/8730/21, будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету.
Окрім того, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 змінено спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 кошти у розмірі 112028грн.11коп.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України від 05.06.2012 № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відтак, вважає, що рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.
Також представник відповідача подав клопотання про звільнення керівника ГУ ПФУ в Сумській області від сплати штрафу за неналежне виконання рішення суду у цій справі, вмотивоване тим, що Головним управлінням до Пенсійного фонду України направлено лист від 22.04.2025 № 1800-0304-5/16756 для виділення коштів нарахованих згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі № 480/8730/21. Листом від 21.05.2025 № 2800-030101-9/33500 Пенсійний фонд України повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Згідно ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Перевіривши матеріали справи, звіту про виконання рішення та клопотання про звільнення від накладення штрафу у порядку письмового провадження, суд вказує наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів»).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
У поданому звіті представник відповідача не заперечує того факту, що на виконання рішення у цій справі Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області січні 2022 року здійснено перерахунок пенсії, сума перерахованих коштів за період з 01.04.2019 по 31.01.2022 нарахована до виплати та становить 112028,11грн. Вказане також підтверджується копією розрахунку на доплату (виплату, утримання) до протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на виконання рішення суду (а.с.98).
Однак, суд відмічає, що проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 є лише передумовою до виплати сум, нарахованих при такому перерахунку, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести перерахунок, але й виплату позивачеві пенсії 01.04.2019. Втім доказів про виплату цієї суми відповідачем суду не надано.
Верховний Суд у постанові від 1 лютого 2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі №200/3958/19-а, від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18, дійшов висновків, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише перерахунку пенсії, та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду. В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Згідно ч.ч.1,2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
З урахуванням зазначеного, рішення суду від 12.11.2021 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої пенсії у розмірі 112028,11грн. проведено не було, суд вважає за необхідне визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт №1800-0802-7/41670 від 22.0102025 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у цій справі у повному обсязі.
Разом з тим, під час розгляду поданого відповідачем звіту, судом враховується наступне.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
У поданому звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в обґрунтування підстав невиплати позивачу нарахованої суми в 112028,11грн. фактично вказує виключно недостатнє фінансування державою виплат за рішеннями судів.
Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у цій справі та є підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду.
Як вказувалось вище, ухвалою суду від 14.08.2025 у цій справі у порядку ч.3 ст.378 КАС України змінено спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі №480/8730/21 із зобов'язального характеру на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 кошти у розмірі 112028грн.11коп. (а.с.186-187).
Таким чином, враховуючи зміну способу виконання рішення суду у цій справі, суд не вбачає підстав для встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення суду від 12.11.2021.
Щодо поданого представником відповідача клопотання про звільнення керівника головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно ч.5 ст.382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Так, судом встановлено, що відповідачем направлено до ПФУ лист від 22.04.2025 №1800-0304-5/16756 для виділення коштів нарахованих згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 у справі № 480/8730/21 (а.с.153-154). Листом від 21.05.2025 №2800-030101-9/33500 Пенсійний фонд України повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету (а.с.150).
Таким чином, відповідачем підтверджено вжиття заходів з метою виконання рішення суду у цій справі.
З огляду на вищевикладене, суд на підставі ч.5 ст.382-3 КАС України вбачає за необхідне клопотання відповідача задовольнити та звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст. 14, 248, 256, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області звіт №1800-0802-7/41670 від 22.0102025 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у цій справі у повному обсязі.
Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 в адміністративній справі №480/8730/21.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко