31 жовтня 2025 року м. Рівне №460/15325/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, за змістом якого просив: визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії від 04.09.2024 №172850023797 на умовах п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язати призначити пенсію за віком як учаснику бойових дій з 26.02.2025 (в межах встановленого законом 6 місячного строку звернення до суду), зарахувавши додатково до загального страхового стажу період строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, досягнувши 55 річного віку, маючи загальний страховий стаж понад 25 років (включаючи кратний стаж, обчислений за участь позивача у бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан) 12.02.2024 звернувся до Рівненського відділення обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою встановленого зразка про призначення йому пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області №172850023797 від 19.02.2024 відмовлено в призначенні пенсії з підстав відсутності загального страхового стажу (страховий стаж позивача, обчислений пенсійного органу склав 22 роки 7 місяців 18 днів). До загального страхового стажу зараховано у календарному обчисленні період строкової військової служби з 05.05.1987 по 02.06.1989, а період участі в бойових діях з 09.11.1987 по 15.08.1988 не зарахований до стажу у пільговому обчисленні «в трикратному розмірі».
Позивач зазначив, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області, ГУ ПФУ в Рівненській області задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.03.2024 №172850023797 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на умовах п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути подану 15.03.2024 заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій, зарахувавши до його загального страхового стажу періоди: участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі; добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.05.2018 по 31.05.2018 в календарному обчисленні.
Також позивач вказав, що про виконання рішення суду позивача не повідомлялось, будь-якого рішення на його адресу не надсилалось у зв'язку з чим 09.05.2025 представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом, за результатом розгляду якого ГУ ПФУ в Рівненській області листом від 15.05.2025 №1700-0202-8/35510 повідомив, що відповідно до рішення про відмову у призначенні пенсії від 04.09.2024 №172850023797 на виконання рішення суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24, до страхового стажу враховано: період участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі; добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.05.2018 по 31.05.2018 в календарному обчисленні. Однак, зі змісту надісланого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 04.09.2024 №172850023797 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу - 25 років відповідно до ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В даному рішенні відповідач зазначив, що за рішенням суду до страхового стажу зараховано всі вказані періоди, а саме періоди: участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі; добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.05.2018 по 31.05.2018 в календарному обчисленні. Однак, при зарахуванні періоду участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі, відповідач протиправно виключив із загального страхового стажу період строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні незважаючи на попереднє його зарахування та наявності усіх підтверджуючих документів.
Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком, звернувся до суду із позовною заявою.
Ухвалою суду від 27.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, за змістом якого позовні вимоги не визнав повністю. В обґрунтування доводів зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області розглянуло подані позивачем документи та винесено рішення про відмову у призначенні пенсії за № 172850023797 від 19.02.2024 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Повідомив, що 15.03.2024 позивач повторно звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком визначеного пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області розглянуло подані позивачем документи та винесено рішення про відмову у призначенні пенсії за № 172850023797 від 22.03.2024 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років. Також відповідач вказав, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24 від 20.06.2024 у справі №460/5075/24 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 04.09.2024 №172850023797.
Відповідач зазначив, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області зараховано до загального страхового стажу: - період добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за травень 2018 року; - період участі в бойових діях з 09.11.1987 по 15.08.1988 в Демократичній республіці Афганістан у пільговому обчисленні - «в трикратному розмірі». Страховий стаж позивача становить - 24 роки 2 місяці 15 днів, чого недостатньо для призначення пенсії.
Відповідач вважає, що вимога позивача про зарахування періоду строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні є безпідставною, оскільки, як вбачається з розрахунку стажу форми РС-право, що долучений самим позивачем, відповідачем зараховано період з 09.11.1987 по 15.08.1988 роки в кратному обчисленні, повторне зарахування вказаного періоду в календарному обчисленні, як військової служби в збройних силах законом не передбачено.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.02.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до п. 4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій.
Рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області №172850023797 від 19.02.2024 відмовлено в призначенні пенсії з підстав відсутності загального страхового стажу (страховий стаж позивача, обчислений пенсійним органом склав 22 роки 7 місяців 18 днів). До загального страхового стажу зараховано у календарному обчисленні період строкової військової служби з 05.05.1987 по 02.06.1989, а період участі в бойових діях з 09.11.1987 по 15.08.1988 не зарахований до стажу у пільговому обчисленні «в трикратному розмірі».
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області, ГУ ПФУ в Рівненській області задоволено:
визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.03.2024 №172850023797 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на умовах п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути подану 15.03.2024 заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій, зарахувавши до його загального страхового стажу періоди: участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі; добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.05.2018 по 31.05.2018 в календарному обчисленні.
Рішення суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24 набрало законної сили 26.08.2024.
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24 відповідач прийняв рішення від 04.09.2024 №172850023797, яким відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком. До страхового стажу Пенсійним органом враховано: період участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі; добровільної участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.05.2018 по 31.05.2018 в календарному обчисленні.
Одночасно, при зарахуванні періоду участі в бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі, відповідач протиправно виключив із загального страхового стажу період строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні незважаючи на попереднє його зарахування та наявності усіх підтверджуючих документів.
Вказане слугувало підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
Вважаючи протиправним спірне рішення відповідача, позивач звернувся до суду із позовом про його скасування.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.
Статтею 6 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною першою статті 4 Закону №1058-IV визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Сумській та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Сумській та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Сумській та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Статтею 57 Закону України №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Статтею 16 Закону №1788-XII передбачено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Судом встановлено, що досягнення 55 річного віку позивачем не є спірним у даній справі, як і участь позивача у бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан.
Єдиною підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії відповідачем є відсутність необхідного страхового стажу - 25 років відповідно до ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" через виключення із розрахунку загального страхового стажу періоду проходження ним строкової військової служби.
Так, суд встановив, що згідно з розрахунком загального страхового стажу, проведеного ГУ ПФУ в Сумській області при прийнятті скасованого судом рішення про відмову у призначенні пенсії від 22.03.2024 № 172850023797, загальний стаж ОСОБА_1 складав 22 роки 7 місяців 18 днів, а період строкової військової служби з 05.05.1987 по 02.06.1989 був зарахований до загального страхового стажу в календарному обчисленні. При цьому, період участі у бойових діях на території Демократичної республіки Афганістан з 09.11.1987 по 15.08.1988 в трикратному розмірі не враховувався.
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі №460/5075/24, відповідач зарахував до загального страхового стажу: період добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за травень 2018 року; період участі в бойових діях з 09.11.1987 по 15.08.1988 в Демократичній республіці Афганістан у пільговому обчисленні - «в трикратному розмірі», одночасно виключивши із загального страхового стажу період строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні.
Оцінюючи вказану поведінку, суд враховує наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 24 Закону №1058-VI страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 ст.24 Закону №1058-VI встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.4 ст.24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Закон України №1058-IV набув чинності з 01.01.2004, відтак, всі періоди трудової діяльності до цієї дати зараховуються відповідно до раніше чинного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби (ч. 3 ст. 56 Закону №1788-ХІІ).
В силу вимог ст.62 Закону №1788-ХІІ, відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці та соцполітики № 259/34/5 від 08.06.2001, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до пункту 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі - Інструкція №58) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
На виконання статті 62 Закону №1788-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Суд встановив, що згідно із записами трудової книжки позивача Серія НОМЕР_1 , Запис №2 в період з 05.05.1987 по 02.06.1989 - служба в рядах радянської армії (в/білет НК №5103039).
Відповідно до п.6 Порядку №637 Для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Підпунктом 6 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: посвідчення учасника бойових дій, документи про проходження військової служби (служби).
Судом встановлено, що позивач до заяви про призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій пенсійному органу надав: оригінал посвідчення учасника бойових дій Серія НОМЕР_2 від 26.01.1998, що видавалось ІНФОРМАЦІЯ_2 ; військовий квиток Серія НОМЕР_3 , дата заповнення 02.05.1987, за змістом якого ОСОБА_1 проходив військову службу в період з 05.05.1987 по 02.06.1989 у лавах збройних сил СРСР (аркуші 2-3 військового квитка).
Законодавство колишнього СРСР і чинне законодавство України передбачають зарахування періоду проходження військової служби до різних видів трудового стажу, а також пільгове (кратне) обчислення цього періоду військовослужбовцям, які за рішенням Уряду СРСР проходили військову службу в державах, де в той час велися бойові дії, для зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення та отримання різних видів пенсій і соціальних виплат.
Зокрема, Законом СРСР "Про загальний військовий обов'язок" №1950-VII від 12.07.1967 і Положенням про пільги для військовослужбовців, військовозобов'язаних, осіб, звільнених з військової служби у відставку, та їх сімей, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.02.1981 №193, було передбачено зарахування часу перебування громадян на дійсній військовій службі у Збройних Силах СРСР до загального трудового стажу, безперервного трудового стажу та стажу роботи за спеціальністю.
Водночас, матеріалами справи підтверджується, що відповідач протиправно виключив із розрахунку загального страхового стажу період проходження позивачем строкової військової служби у лавах Збройних Сил СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1989, що слугувало підставою для відмови в призначенні пенсії.
Враховуючи вищевикладене, загальний страховий стаж позивача склав понад 25 років, виходячи із добровільно зарахованого 24 роки 2 місяці 15 днів та протиправно не зарахованого періоду строкової військової служби 1 рік 9 місяців та 7 днів.
Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його поведінки у спірних правовідносинах.
За наведених обставин, для відновлення порушених прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику бойових дій з 26.02.2025, зарахувавши додатково до загального страхового стажу період строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії від 04.09.2024 №172850023797 на умовах п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як учаснику бойових дій з 26.02.2025, зарахувавши додатково до загального страхового стажу період строкової військової служби в ЗС СРСР з 09.11.1987 по 15.08.1988 в календарному обчисленні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 03 листопада 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Н.В. Друзенко