Рішення від 23.10.2025 по справі 440/6555/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/6555/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гаврильєва С.С.,

представника позивача - Коровяковської Т.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення.

ВСТАНОВИВ:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 року до 03.11.2028 року, видану Товариству з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Головного управління ДПС у Кіровоградській області №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 року припинено дію (анульовано) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 року до 03.11.2028 року, видану ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вулиця Садова 55-А. З вказаним рішенням позивач не погоджується та вказує, що під час перевірки встановлено факт приймання та оприбуткування пального 24.03.2025 року в кількості 3 230,00 літрів бензину автомобільного та 8 560,00 літрів палива дизельного. Актом фактичної перевірки встановлено, що за результатом господарських операцій з постачання пального у вказаній кількості ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" сформовано та зареєстровано акцизні накладні. Крім того, зазначає, що всі резервуари на акцизному складі за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вулиця Садова 55-А обладнані рівнемірами - лічильниками, які зареєстровані у встановленому законодавством порядку в Єдиному реєстрі рівнемірів-лічильників. Згідно довідки розпорядника акцизного складу №1020935, розташовані на ньому резервуари пального, витратоміри та рівнеміри ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарах, в тому числі в резервуарах АГЗП встановлено рівнеміри-лічильники №137371 та №137372.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/6555/25. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 року у справі №440/6555/25 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" про забезпечення позову у справі №440/6555/25 задоволено. Зупинено дію рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 до 03.11.2028, видану ТОВ “ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А до набрання законної сили судовим рішенням по суті в адміністративній справі №440/6555/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення.

30.05.2025 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначає, що з метою здійснення контролю за дотриманням ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" законодавства в частині ліцензування, виробництва, обліку, обігу, придбання, зберігання та транспортування підакцизних товарів на підставі п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI співробітниками Головного управління ДПС у Кіровоградській області з 24.03.2025 року по 31.03.2025 року проведено фактичну перевірку АЗС з магазином ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ", розташованої за адресою: Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Садова, 55а. За результатами перевірки встановлено порушення ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ": - п. 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в частині не ведення в порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів в загальній кількості 14064,79 літрів па загальну вартість 604 962,16 грн.; - п. п. 230.1.2. статті 230 Податкового кодексу України в частині не обладнання рівмемірами - лічильниками в кількості 2 одиниць; - п. 85.2 статті 85 Податкового кодексу України. Під час перевірки встановлено, що відповідно до ІКС "СОД РРО2 24.03.2025 згідно з фіскальними чеками № DI88790 (13 год 53 хв), № DI88791 (13 год 54 хв) та акцизними накладними від 24.03.2025 №2116, №2119 на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, Подільський район, вулиця Садова, 55а оприбутковано пальне: - бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 в кількості 3230,00 л; - паливо дизельне ДП-З-Євро5-ВО в кількості 8560,00 л, що відбулось в той час, коли посадові особи Головного управління ДПС у Кіровоградській області чекали дозволу від ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на допуск до проведення перевірки і фактичного отримання пального не відбувалось. Зазначає, що вказані операції щодо отримання акцизним складом №1020935 (АЗС за адресою: Кіровоградська обл., м. Кропивницький, Подільський р-н, вул. Садова, 55а) пального мають ознаки фіктивності. Згідно з даними АН від 24.03.2025 №2115 з акцизного складу №1020935 (АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, Подільський район, вулиця Садова, 55а) відвантажено на акцизний склад №1021005 (Автозаправочна станція з магазином, Вінницька область, Вінницький район, село Сокиринці, автодорога Стрий- Тернопіль-Кіровоград-Знам'янка,406км+886м) пальне - "Бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини" код УКТЗЕД 2710124512 в кількості 298,45 л за допомогою пересувного акцизного склада з державним номерним знаком АА6018XG; згідно з АН від 24.03.2025 №2122 з акцизного складу №1020935 (АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, Подільський район, вулиця Садова, 55а) відвантажено на АС №1020934 (Автозаправочна станція з магазином, Кіровоградська область, Кропивницький район, село Велика Северинка, вулиця Степова, будинок 19а) пальне - "Гази нафтові та інші вуглеводні в газоподібному стані: скраплені (зріджені)" код УКТЗЕД 2711000000 в кількості 3342,83 л за допомогою пересувного акцизного склада з державним номерним знаком АА6005XG. Крім того, пересувні акцизні склади АА6018XG та АА6005XG згідно даних системи відеоспостереження та відеоаналітики "Інтеграційна платформа" пересування транспортних засобів (прицепів) в межах Кіровоградської області протягом 22.03.2025 - 24.03.2025 року не фіксувалися, що також підтверджує факт відсутності відвантаження пального на/з АЗС (за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, Подільський район, вулиця Садова, 55а) в зазначений проміжок часу. З отриманої інформації з ІКС "Єдине вікно подання податкової звітності" - ЄРАН 2019 пересувний акцизний склад АА6018XG 24.03.2025 здійснив переміщення пального за такими маршрутами: - Кропивницький - Вінниця; - Вінниця - Кропивницький; - Вінниця - Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Сокиринці; - Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, с. Велика Северинка - Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Сокиринці; - Вінниця - Кропивницький; - Вінниця - Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, с. Велика Северинка; - Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, с. Велика Северинка - Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Сокиринці, що фізично не можливо. Вважає, що складені та зареєстровані ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" акцизні накладні від 24.03.2025 №2115, від 24.03.2025 №2116, від 24.03.2025 №2119, від 24.03.2025 №2122 на відвантаження та отримання пального, в сукупності з отриманими в ході проведення перевірки відомостями, не підтверджуються фактом переміщення пального. Що може вказувати на внесення до вказаних акцизних накладних недостовірних відомостей, щодо отримання/відвантаження пального. На думку податкового органу, ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, Подільський район, вулиця Садова, 55а, фактично не отримувало пальне 24.03.2025 року: бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 в кількості 3230,00 л та паливо дизельне ДП-З-Євро5-ВО в кількості 8560,00 л, а оприбуткування здійснене з метою приховування реалізації необлікованого пального. Крім того, фактичною перевіркою встановлено що рівнеміри-лічильники VISY-Stick Advanced зав. №137371, №137372 (виробник: фірма «FAFNIR», Німеччина), які встановлені на резервуарах для скрапленого газу №5/1020935 (зав. №957, по монітору рівнемірів №5), № 7/1020935 (№1096 по монітору рівнемірів №6) виведені з ладу - взагалі відсутні показники та показники рівня пального. Таким чином, ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на акцизному складі №1020935 не обладнано резервуари для скрапленого газу №5/1020935 (зав. №957), № 7/1020935 (№1096) рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарах, а для скрапленого газу не обладнані пристроями для вимірювання відсотка пального у резервуарах, які повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства, чим порушено вимоги п. п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) в частині необладнання рівнемірами-лічильниками на введених в експлуатацію резервуарах, розташованих на акцизному складі у кількості 2 одиниць. Вказані порушення стали підставою для припинення дії ліцензії згідно пунктів 14, 28 частини 2 статті 46 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судових засіданнях представник позивача підтримував позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі, а представник відповідача заперечував задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" зареєстроване як юридична особа (код ЄДРПОУ 44763172), основним видом економічної діяльності є 47.30 Роздрібна торгівля пальним.

Господарська діяльність ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" з роздрібної торгівлі пальним здійснюється, зокрема, на АЗС з магазином за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вулиця Садова 55-А.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області №282-п від 18.03.2025 року проведена фактична перевірка ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за адресою здійснення господарської діяльності: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А.

За результатами фактичної перевірки контролюючим органом складений акт №3788/11-28-09-02/44763172 від 01.04.2025 року, яким встановлені порушення: - п. 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в частині не ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем реалізації пального (АЗС) в загальній кількості 11750,83 літрів на суму 604 962,16 грн.; - п.п. 230.1.2. п. 230.1 статті 230 Податкового кодексу України в частині необладнання рівнемірами-лічильниками на введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі в кількості 2 одиниць; - п. 85.2 статті 85 Податкового кодексу України.

На підставі акта фактичної перевірки №3788/11-28-09-02/44763172 від 01.04.2025 року Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 року до 03.11.2028 року, видану Товариству з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вулиця Садова 55-А.

Позивач не погодився із рішенням Головного управління ДПС у Кіровоградській області №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним та оскаржив його до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Згідно підпунктів 19-1.1.14, 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 ПК України.

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема (1) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, (2) а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

У постановах від 25 січня 2019 року (справа №812/1112/16), від 07 листопада 2019 року (справа №140/391/19), від 10 квітня 2020 року (справа №815/1978/18), від 12 серпня 2021 року (справа №140/14625/20) тощо Верховний Суд вказував, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо, а саме:

- наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Тобто, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства. У даному випадку достатньо самого факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).

В даному випадку фактична перевірка призначена та проведена у зв'язку зі здійсненням функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, а отже, на підставі п.п. 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України.

27.07.2024 набрав чинності Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.

За визначенням пункту 40 частини 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX (далі по тексту - Закон №3817-ІХ, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності.

Як встановлено судом, господарська діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "П.РІТЕЙЛ" з роздрібної торгівлі пальним здійснюється, зокрема, на АЗС з магазином за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А, на підставі отриманої позивачем ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 року до 03.11.2028 року.

В акті фактичної перевірки №3788/11-28-09-02/44763172 від 01.04.2025 року контролюючим органом встановлені порушення: - п. 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в частині не ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем реалізації пального (АЗС) в загальній кількості 11750,83 літрів на суму 604 962,16 грн.; - п.п. 230.1.2. п. 230.1 статті 230 Податкового кодексу України в частині необладнання рівнемірами-лічильниками на введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі в кількості 2 одиниць; - п. 85.2 статті 85 Податкового кодексу України.

Вказані порушення стали підставою для припинення дії ліцензії згідно пунктів 14, 28 частини 2 статті 46 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Згідно з пунктами 14, 28 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є:

факт необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (крім випадків, встановлених абзацом дванадцятим підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, про що у встановленому порядку повідомлено податковий орган), встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки;

факт здійснення ліцензіатом - суб'єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, крім ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, - зберігання та/або реалізації необлікованого пального, встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки або в рішенні суду, яке набрало законної сили, якщо об'єм необлікованого пального перевищує 5 відсотків обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - перевищує 15 відсотків) чи 2 відсотки об'єму відповідного резервуара;

факт здійснення ліцензіатом - суб'єктом господарювання, який отримав ліцензію на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, зберігання необлікованого пального, встановлений контролюючим органом в ході перевірки та зафіксований в акті такої перевірки або у рішенні суду, яке набрало законної сили, якщо об'єм необлікованого пального перевищує 10 відсотків обсягу залишків пального.

Об'єм необлікованого пального визначається в літрах та/або кілограмах.

Методика визначення об'єму необлікованого пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За визначенням п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки.

Станом на час проведення фактичної перевірки та на час складення акту фактичної перевірки Методика визначення об'єму необлікованого пального не була встановлена Кабінетом Міністрів України.

Лише 18.04.2025, тобто вже після закінчення фактичної перевірки набрала чинності Методика визначення об'єму необлікованого пального, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2025 №444.

Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у Рішенні від 9.02.99 №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що у регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Методика визначення об'єму необлікованого пального, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2025 р. № 444, почала діяти лише з 18 квітня 2025 року та у цьому нормативно-правовому акті відсутня пряма вказівка про надання йому зворотної дії.

Відтак, Методика визначення об'єму необлікованого пального, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2025 р. № 444, що набрала чинності 18 квітня 2025 року, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496, затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів (далі по тексту - Інструкція № 281/171/578/155).

Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

Згідно з підпунктом 10.2.1 пункту 10.2 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.

Відповідно до підпункту 10.2.10 пункту 10.2 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).

Виходячи з положень підпунктів 10.3.1-10.3.4 пункту 10.3 Інструкції №281/171/578/155, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою.

Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному, звіті АЗС за формою №17-НП, а відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем, та відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП.

Відповідно до підпункту 10.4.1 пункту 10.4 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС № 17- НП.

Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС (підпункт 10.4.3).

Облік нафтопродуктів на АЗС регламентовано положеннями пункту 16 Інструкції №281/171/578/155. Матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП. який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи (підпункт 16.1).

Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ГІРК, ОРК з попередньої зміни, звіт про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства (підпункт 16.2).

Cпособом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів є співставлення даних обліку звітів АЗС за формою № 16-НП, № 17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів.

Розділ 13 Інструкції №281/171/578/155 регулює порядок проведення інвентаризації нафти та нафтопродуктів на підприємствах.

Відповідно до пункту 13.5 Інструкції №281/171/578/155 для здійснення інвентаризації розпорядчим документом керівника підприємства створюються робочі і постійно діючі інвентаризаційні комісії, до складу яких залучаються особи, що мають досвід здійснення інвентаризації. Забороняється вводити до складу робочої інвентаризаційної комісії головного бухгалтера підприємства та матеріально відповідальних осіб. Забороняється призначати головою робочої інвентаризаційної комісії у тих самих матеріально відповідальних осіб одного й того самого працівника два рази підряд. Розпорядчим документом керівника підприємства установлюються терміни початку та завершення робіт з інвентаризації.

Пунктом 13.13 Інструкції №281/171/578/155 передбачено, що результати вимірювань у резервуарах і технологічних трубопроводах інвентаризаційною комісією заносяться до журналу реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП, а також до акта вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №3-НП (додаток 26). Розрахунки наявності нафти та/або нафтопродуктів у технологічних нафтопродуктопроводах підприємств заносяться до відомості наявності нафтопродуктів (нафти) у технологічних нафтопродуктопроводах за формою №23-НП (додаток 27) та на АЗС до відомості нафтопродуктів у технологічних трубопроводах АЗС за формою №35-НП (додаток 28).

Співставлення даних обліку звітів АЗС за формою N 16-НП та N 17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів, є належним та правомірним способом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів (якщо різниця показників є меншою ніж кількість фактично наявного в резервуарах пального, то має місце реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку).

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені Верховним Судом у постанові від 08.09.2020 у справі №823/990/16.

Підпунктами 4.2.5.4-4.2.5.6 пункту 4.2 Інструкції №281/171/578/155 передбачено, що для дистанційного керування паливно-роздавальними колонками мають використовуватись технічні засоби, що належать до складу спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів, унесених до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем України для сфери застосування на АЗС. Зазначені засоби мають відповідати технічним вимогам до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для сфери застосування на АЗС та забезпечувати реєстрацію грошових коштів і надання розрахункових документів у єдиному технологічному циклі з відпусканням нафтопродуктів.

Місцеве керування паливно-роздавальними колонками має передбачати можливість функціонування з РРО.

Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу. При цьому розбіжність за добу між показами лічильника сумарного обліку і даними звітних документів касового апарата не повинна перевищувати 0,1 % від об'єму відпущених пального або олив.

Наведені законодавчі норми свідчать про те, що після оприбуткування нафтопродуктів, дані лічильника сумарного обліку паливно-роздавальних колонок, система керування паливно-роздавальними колонками та реєстратори розрахункових операцій діють як одне ціле та не повинні мати розбіжностей даних більш ніж на 0,1%.

Отже, реєстратор розрахункових операцій є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.

Суд зауважує, що відомості, зазначені у змінних звітах АЗС за 24.03.2025 щодо залишку нафтопродуктів у резервуарах на початок зміни повністю відповідають відповідним відомостям, що вказані у Х-звіті за 24.03.2025, який є додатком до акту перевірки, та є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.

В акті перевірки податковим органом зазначено, що залишки відповідно до Х-звіту становлять:

резервуар №2 (бензин А-95) - 4851,39 л; фактичні залишки - 4900 л;

резервуар №3 (бензин А-95) - 7003,7 л; фактичні залишки -7029 л;

резервуар №4,5 (дизельне пальне) - 13962,48 л; фактичні залишки - 13946 л;

резервуар №6,7 (газ скраплений) - 703,14 л; фактичні залишки -746,93 л, що підтверджуються актом зняття залишків нафтопродуктів, який є додатком до акту перевірки.

Таким чином, з урахуванням відносної похибки вимірювань встановлено перевищення фактичних залишків пального над залишками пального згідно Х - звіту в резервуарі №2 (бензин А-95) - 9,8 л (ціна реалізації - 52,98 грн.) на суму 519,20 грн., та в резервуарах №6,7 (газ скраплений) - 40,27 л (ціна реалізації - 34,78 грн.) на суму 1400,59 грн.

Вказані обставини спростовують висновки податкового органу про не ведення позивачем в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем реалізації пального (АЗС) в загальній кількості 11750,83 літрів на суму 604 962,16 грн.

Суд відхиляє доводи представника відповідача про фіктивне отримання позивачем пального з метою приховування реалізації необлікованого пального з посиланням на несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних від 24.03.2025 №2116, від 24.03.2025 №2119 з наступних підстав.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні. Цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Частинами першою та другою статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

До перевірки позивачем були надані товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів (нафти) форми 1-ТТН від 24.03.2025 року, які є документами, що підтверджують факт здійснення господарської операції щодо поставки нафтопродуктів на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вулиця Садова 55-А.

Відповідно до ІКС "СОД РРО" 24.03.2025 згідно з фіскальними чеками № DI88790 , №DI88791 та акцизними накладними від 24.03.2025 №2116, №2119 на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, Подільський район, вулиця Садова, 55а оприбутковано пальне: - бензин автомобільний А-95-Євро5-Е0 в кількості 3230,00 л; - паливо дизельне ДП-З-Євро5-ВО в кількості 8560,00 л.

Наявність в базах даних СОД РРО ДПС України інформації про фіскальні чеки №DI88790 та №DI88791, в тому числі з даними кількості оприбуткованого пального та його виду, підтверджує правомірність та правильність здійснення ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" обліку товарних запасів.

Податковим органом не заперечується надання ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" документів, що підтверджують походження, оприбуткування та облік пального у вказаній кількості, зокрема товарно - транспортних накладних, актів приймання нафтопродуктів.

При цьому, з метою складання акцизної накладної датою здійснення операції з реалізації пального вважається дата фізичної передачі (відпуску, відвантаження) такого пального, що засвідчується у первинних документах, незалежно від того, коли відбулась сплата або перехід права власності, отримання його покупцем.

В свою чергу, несвоєчасна реєстрація акцизних накладних не може беззаперечно підтверджувати фіктивне отримання покупцем пального, проте є підставою для притягнення платника до відповідальності за порушення порядку реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних згідно статті 120-2 Податкового кодексу України.

Щодо іншого порушення суд зазначає, що відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами- лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір- лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Як слідує з матеріалів справи згідно довідкою розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри всі резервуари на акцизному складі за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А обладнані рівнемірами- лічильниками, які зареєстровані у встановленому законодавством порядку в Єдиному реєстрі рівнемірів-лічильників.

Вказані обставини не заперечуються відповідачем в акті фактичної перевірки, в якому безпосередньо зазначено, що згідно довідки розпорядника акцизного складу №1020935, розташовані на ньому резервуари пального, витратоміри та рівнеміри ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарах, в тому числі в резервуарах АГЗП встановлено рівнеміри-лічильники №137371 та №137372.

Вказані рівнеміри-лічильники мають позитивні результати повірки та відповідають вимогам законодавства, що підтверджується свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Таким чином, ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" здійснюється використання рівнемірів- лічильників з дотриманням вимог статті 230 ПК України , а саме всі резервуари фактично обладнані рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному реєстрі та мають позитивний результат повірки.

Відтак, суд відхиляє доводи представника відповідача про правомірність спірного рішення з посиланням на порушення позивачем п.п. 230.1.2. п. 230.1 статті 230 Податкового кодексу України в частині необладнання рівнемірами-лічильниками на введених в експлуатацію резервуарах на акцизному складі в кількості 2 одиниць.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

В ході розгляду справи Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області не доведено факту здійснення ліцензіатом - суб'єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036, зберігання та/або реалізації необлікованого пального, об'єм якого перевищує 5 відсотків обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - перевищує 15 відсотків) чи 2 відсотки об'єму відповідного резервуара; факту необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, відповідно до підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 року до 03.11.2028 року, видану Товариству з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А, прийняте відповідачем не на підставі, що визначені Конституцією та законами України, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв'язку із задоволенням позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ", враховуючи задоволення заяви про забезпечення позову у цій справі, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3936 грн. 40 коп.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (вул. Кісельова Володимира Капітана, 29, оф. 9, м. Полтава, 36014; код ЄДРПОУ 44763172) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ 43995486) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №3572/11-28-09-01-01 від 09.05.2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №11230314202300036 терміном дії з 03.11.2023 року до 03.11.2028 року, видану Товариству з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вулиця Садова 55-А.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3936 грн. 40 коп. (три тисячі дев'ятсот тридцять шість гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 03 листопада 2025 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко