Рішення від 03.11.2025 по справі 420/21881/25

Справа № 420/21881/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова В.Ф.,

секретар Кологрива Ю.А.,

за участю:

представниці позивачів Реу К.П.,

представниці відповідача Іщенко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Громадської організації “Рибалки-любителі причалу №121 “Сухий лиман» до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Громадської організації “Рибалки-любителі причалу №121 “Сухий лиман» до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та нечинним Рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського(нині-Одеський) району Одеської області 4-ї сесії VII скликання №31- VII від 08.02.2019 р. “Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік».

Ухвалою від 09 липня 2025 року позовна заява була залишена без руху, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

30 липня 2025 року, строк звернення до суду було поновлено та визначено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представниця позивача зазначила, що ГО «РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 «СУХИЙ ЛИМАН» створена та функціонує з 21.12.1999 та відповідно до Державного акту II-ОД №001643 від 10.07.2001 р. має на праві постійного користування земельну ділянку у розмірі 3,962 га, для зберігання плаваючих засобів та обслуговування будівель рибаків-любителів. Рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №31-VII від 08.02.2019 р. встановлено орендну плату 12% від нормативно грошової оцінки за земельними ділянками, що перебувають в постійному користуванні юридичних осіб. Це рішення є протиправним та таким що підлягає визнанню нечинним, оскільки прийняте з порушенням норм ПКУ, так як таке рішення може бути прийняте не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів, а також підлягає оприлюдненню не пізніше 15 липня поточного року. Просять задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача заперечував проти позову, надали відзив на позовну заяву та зазначили, що Таїровською селищною радою було прийняте Рішення №195-VІІ від 11 липня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на території Таїровcької селищної ради на 2020 рік.» яким Рада вирішила, зокрема, затвердити Положення про податок на майно, в частині плати за землю на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району, згідно додатку №1 до рішення, установити з 01.01.2020 року на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району: - ставки земельного податку згідно з додатком №2. Таким чином, у зв'язку із прийняттям вказаного рішення №195-VІІ від 11 липня 2019 року про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік, оскаржуване рішення 4-ї сесії VII скликання №31-VII від 08.02.2019р. «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік» є нечинним.

Зазначають, що позов не містить обґрунтування порушення прав позивача, громадською організацією не зазначено відомостей про зміну його правового становища або негативних наслідків, які внаслідок дії оскаржуваного рішення селищної ради настали безпосередньо для нього, що свідчить про недоведеність позивачем обставин наявності суб'єктивного порушеного права та невиконання обов'язку доказування наявності порушеного права, який покладено на позивача положеннями Кодексу адміністративного судочинства України. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач подав відповідь на відзив у якому зазначили, що ГО «РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 «СУХИЙ ЛИМАН» є платником земельного податку з 2001 року, тобто є суб'єктом правовідносин з нарахування та сплати земельного податку, що зачіпає права та інтереси позивача. Рішення оскаржується з підстав того, що воно прийняте з порушенням встановленої ПК України процедури, тобто ухвалено після початку бюджетного періоду, що не дало змогу платнику податку врахувати його під час формування податкової декларації.

Крім того, листом вих. №313 від 17.03.2025 р. за підписом голови Таїровської селищної ради Громадську організацію «РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 «СУХИЙ ЛИМАН» було повідомлено про необхідність перерахування податкових зобов'язань на підставі рішень: №31-VII від 08.02.2019 р.; № 195-VІІ від 11 липня 2019 року; № 477-VІІ від 03 липня 2020 року; №177-VIII від 30 червня 2021, №619-VIII від 11 липня 2023, №860-VIII від 26 червня 2024 року, тим самим визнавчивши період, за який наявні зауваження, включивши до нього і оскаржуване рішення. Просять відхили обґрунтування відповідача.

Судом встановлені такі обставини по справі.

ГО «РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 «СУХИЙ ЛИМАН» створена та функціонує з 21.12.1999 р., має статус юридичної особи, є неприбутковою та непідприємницькою, основною метою якої не є одержання прибутку.

На підставі Державного акта II-ОД №001643 від 10.07.2001 р., позивач має а право постійного користування земельною ділянкою у розмірі 3,962 га, яку сформовано та зареєстровано з кадастровим номером 5123755800:01:003:3914 з цільовим призначенням 10.08 - для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, категорія земель - землі водного фонду, вид використання -для зберігання плаваючих засобів та обслуговування будівель рибаків-любителів.

26.02.2021 р. ГО «РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 «СУХИЙ ЛИМАН» було зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою площею 3,9618, кадастровий номер 5123755800:01:003:3914 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського(нині-Одеський) району Одеської області 4-ї сесії VII скликання №31-VII від 08.02.2019 р. «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік» встановлено ставки податку на 2019 рік.

Листом Вих. №313 від 17.03.2025 р. за підписом голови Таїровської селищної ради Громадську організацію «РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 «СУХИЙ ЛИМАН» було повідомлено про необхідність перерахування податкових зобов'язань на підставі рішень: №31-VII від 08.02.2019 р.; № 195-VІІ від 11 липня 2019 року; № 477-VІІ від 03 липня 2020 року; №177-VIII від 30 червня 2021, №619-VIII від 11 липня 2023, №860-VIII від 26 червня 2024 року, тим самим визнавчивши період за який наявні зауваження, включивши до нього і оскаржуване рішення.

04.07.2025 року позивач звернувся до суду з цим позовом і просив його задовольнити з підстав того, що воно прийняте з порушенням встановленої ПК України процедури, тобто ухвалено після початку бюджетного періоду, що не дало змогу платнику податку врахувати його під час формування податкової декларації.

Заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є таким що може бути оскаржене позивачем, оскільки право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності. Позивач є платником податку за землю і тому спірне рішення зачіпає його права та інтереси як суб'єкта правовідносин по використанню земельної ділянки та сплаті податків. Це рішення регулює базу нарахування податку для позивача.

Суд вважає, що позивач достатньо обґрунтував порушення його прав вказаним рішенням та є належним суб'єктом звернення. Виходячи з цього, суд відхиляє всі обґрунтування відповідача, що оскаржуване рішення не впливає на права та інтереси позивача.

Крім того, позиція відповідача, що оскаржуване рішення втратило чинність у зв'язку з прийняттям рішення №195-VІІ від 11 липня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік» не має жодного правового обґрунтування і є хибною в силу невірного тлумачення законодавства, оскільки воно не скасувало раніше прийняте рішення на щодо податку на 2019 р.

Щодо позиції позивача про порушення процедури прийняття та опублікування оскаржуваного рішення, то суд з нею повністю погоджується, оскільки вона ґрунтується на нормах ПКУ, які порушені відповідачем.

За змістом п.10.1.1 ст.10 ПК України податок на майно належить до місцевих податків. Органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території (п.284.1 ст.284 ПК України).

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п.286.1 ст.286 ПК України).

Відповідно до ст.10.3 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Згідно із ст.265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

За змістом пп.12.1.2 п.12.1. ст.12 ПК України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає перелік місцевих податків та зборів, установлення яких належить до компетенції сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Відповідно до п.12.3. ст.12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Установлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.12.3.1. п.12.3 ст.12 ПК України).

Згідно із пп.12.3.3. п.12.3 ст.12 ПК України копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них.

За змістом пп.12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до пп.12.4.3 п.12.4 ст.12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Згідно із п.12.5 ст.12 ПК України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Судом встановлено, що Таїровською селищною радою при прийнятті рішення на 4-ї сесії VII скликання №31-VII від 08.02.2019 р. «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік» порушені всі вищенаведені приписи податкового законодавства, як щодо строків прийняття так і щодо строків його оприлюднення, оскільки законодавець не передбачає прийняття у поточному році ставок податків на цей поточний рік. Відповідач 08.02.2019 року встановив ставки та пільги із сплати земельного податку на цей же 2019, що прямо суперечить вищенаведеним нормам ПКУ.

Щодо опублікування вказаного нормативного акта, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» (в редакції чинній на дату прийняття рішення), Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Відповідно до ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації. Однак, в порушення цієї вимоги, проект рішення не був оприлюднений належним чином на сайті.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що оскаржуване рішення опубліковано на офіційному сайті Таїровської селищної ради, але дата такого опублікування відсутня і невідома.

Зазначене дає підстави суду для визнання факту порушення процедури опублікування цього нормативного акту.

Таким чином, встановлюючи ставки податку на 2019 р. 08.02.2019 року, Таїровською селищною радою було порушено норми Податкового законодавства щодо належної дати прийняття та оприлюднення Рішення про встановлення ставок податків. Порушення процедури прийняття та оприлюднення нормативного акта є підставою для визнання його протиправним та нечинним.

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

В той же час, відповідач не надав суду належні та допустимі докази, не виклав правові обґрунтування правомірності прийнятого рішення, а викладені судом відхилені, що дає підстави для висновку, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

У підсумку, з урахуванням вищезазначеного, у сукупності суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Громадської організації “РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 “СУХИЙ ЛИМАН» задовольнити повністю.

Визнати протиправним, нечинним та скасувати Рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського (нині Одеський) району Одеської області 4-ї сесії VII скликання №31- VII від 08.02.2019 р. “Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік».

Стягнути з ТАЇРОВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ОДЕСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ (ЄДРПОУ 05582159) на користь Громадської організації “РИБАЛКИ-ЛЮБИТЕЛІ ПРИЧАЛУ №121 “СУХИЙ ЛИМАН» (65496, Одеська обл., Одеський район, селище міського типу Таїрове, вул. Рибпортівська, буд.98 “А», ЄДРПОУ 25431824) судовий збір в сумі 2423,00 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

З повним текстом рішення сторони можуть ознайомитись через десять днів.

Суддя Попов В.Ф.