Справа № 420/19843/24
03 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі № 420/19843/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром пенсії з 01.04.2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.12.2021 року щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.12.2021 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром без урахування з 01.03.2022 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, з 01.03.2023 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023, з 01.03.2024 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням з 01.03.2022 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, з 01.03.2023 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023, з 01.03.2024 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 та з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000 (три тисячі) грн 00 коп.
24.10.2025 (документ сформований в системі «Електронний суд» 23.10.2025) ОСОБА_1 (далі - заявник), в інтересах якого діє адвокат Кияшко Олександр Олександрович, звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протягом 10 днів подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування своєї заяви зазначає, що метою встановлення судового контролю є встановлення фактичної суми для подальшого розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання зазначеного рішення суду на підставі вимог ч. 3 ст. 378 КАС України.
Ухвалою суду від 24.10.2025 призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду до розгляду у порядку письмового провадження.
31.10.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшли заперечення. Відповідач зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 по справі № 420/19843/24 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром пенсії з 01.04.2019; здійснено перерахунок з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713; здійснено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням з 01.03.2022 року індексації відповідно до Постанови №118, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №185 виходячи з відсоткового розміру 80% сум грошового забезпечення. Розмір пенсії на виконання рішення суду від 17.03.2025 склав 31188,79 грн. Проте, Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» (далі - Постанова № 1). Постанова № 1, розроблена та затверджена Кабінетом Міністрів України на виконання своїх конституційних повноважень з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат та є обов'язковою для виконання органами Пенсійного фонду України. Постанова №1 набрала чинності з дня опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року та є обов'язковою до застосування. Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 17.03.2025 по справі № 420/19843/24 в межах покладених зобов'язань, однак з урахуванням понижуючих коефіцієнтів передбачених Постановою № 1. Розмір пенсії до виплати становить 26828,04 грн. Питання застосування понижуючих коефіцієнтів передбачених Постановою № 1 не було предметом розгляду у справі № 420/19843/24. Окрім іншого, Головне управління зазначає, що при здійсненні перерахунку з урахуванням індексації застосування коефіцієнтів 1,197 та 1,0796 на виконання Постанов № 168 та № 185, оскільки у вказаних постановах чітко зазначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 зазначених постанов, не може перевищувати 1500 гривень. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 склала 513678,01 грн та обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою за № 811287. Виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд приходить до таких висновків.
Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами України та є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, змінений механізм судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, у тому числі КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1-382-3 та статтю 382 викладено в новій редакції.
Пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 21.11.2024 № 4094-IX установлено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відповідно із статтею 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
У заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
Якщо судове рішення набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.
За письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання.
Перебіг строку для подання звіту починається з дня набрання законної сили рішенням суду.
Заява, передбачена абзацом першим цієї частини, може бути подана не пізніше завершення судових дебатів, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд під час ухвалення рішення суду за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, якщо суд допускає його негайне виконання.
Згідно з приписами ч. 1-4 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень.
Частинами 5-6 статті 382-1 КАС України передбачено, що ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі № 420/19843/24, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.12.2021 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням з 01.03.2022 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, з 01.03.2023 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023, з 01.03.2024 року індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 та з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі № 420/19843/24 набрало законної сили 17.04.2025.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі № 420/19843/24 у квітні 2025 року ГУ ПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019.
Сума доплати за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 з урахуванням виплачених сум складає 513678,01 грн.
При цьому, представник позивача зазначає, що сума доплати за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 повинна становити 807103,69 грн.
З цього приводу, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 у справі №?540/4253/21, що набрало законної сили 09.11.2021, Головним управлінням у листопаді 2021 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Заборгованість у сумі 164442,77 грн за період з 01.01.2018 по 30.11.2021 після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №?540/4253/21 включено до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі №?420/19843/24, що набрало законної сили 17.04.2025, Головним управлінням у квітні 2025 року проведено перерахунок пенсії.
Заборгованість у сумі 513678,01 грн за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №?420/19843/24 включено до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України.
При цьому судом з'ясовано, що ця сума заборгованості визначена відповідачем з урахуванням (виключенням із розрахунку) сум заборгованості, яка, зокрема, утворилась у період з квітня 2019 року по листопад 2021 року (включно) унаслідок вже здійсненого перерахунку пенсії позивачу при виконанні рішення суду у справі №?540/4253/21.
Розмір пенсії на виконання рішення суду від 17.03.2025 у справі №?420/19843/24 склав:
з 01.04.2019 - 22972,62 грн;
з 01.03.2022 - 28188,79 грн;
з 01.03.2023 - 29688,79 грн;
з 01.03.2024 - 31188,79 грн;
з 01.01.2025 - 31188,79 грн, з урахуванням пониження, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 - 26828,04 грн;
з 01.03.2025 - 32688,79 грн, з урахуванням пониження, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 - 26828,04 грн.
Так, 03.01.2025 Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» (далі - Постанова № 1).
Ця постанова набрала чинності з дня опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року.
ГУ ПФУ в Херсонській області здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду від 17.03.2025 у справі № 420/19843/24 з урахуванням понижуючих коефіцієнтів, передбачених Постановою № 1.
Розмір пенсії до виплати з 01.01.2025 становить 26828,04 грн.
Суд зазначає, що питання застосування понижуючих коефіцієнтів передбачених Постановою № 1 не було предметом розгляду у справі № 420/19843/24, а тому не може бути предметом судового контролю у цій справі.
Твердження представника позивача про необхідність нарахування індексації із застосуванням коефіцієнтів 1,197 та 1,0796 на виконання Постанов № 168 та № 185 є помилковим, оскільки постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, сума доплати за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 з урахуванням виплачених сум складає 513678,01 грн, а не 807103,69 грн, як помилково вважає представник позивача.
Представник позивача обґрунтовує необхідність встановлення судового контролю за виконання рішення суду для визначення фактичної суми заборгованості, яка підлягає стягненню в межах заяви про зміну способу виконання рішення суду.
Сума доплати за період з 01.04.2019 по 30.04.2025 з урахуванням виплачених сум цілком правомірно визначена відповідачем у розмірі 513678,01 грн, а відтак суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення у даній справі, а тому відмовляє у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись ст. 245, 248, 256, 293-297, 381-1, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі № 420/19843/24.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А.С. Пекний