Справа № 420/36503/25
03 листопада 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Андрухів В.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73005)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .
- Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо визначення ОСОБА_1 як особи, якій не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, протиправним дії щодо визначення як працюючого пенсіонера, протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку розміру пенсії в порядку передбаченому ст. 27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», протиправною бездіяльність щодо не виплати компенсації втрати частини доходу.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області виключити ОСОБА_1 із складу осіб, яким не здійснюється масовий перерахунок розміру пенсії, перерахувати розмір пенсії в порядку передбаченому ст. 27, 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначити як непрацюючого пенсіонера, з надбавкою як дитині війни, виплатити компенсацію втрати частини доходу з 01 липня 2015 року по дату фактичної виплати боргу на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року по справі № 653/2834/16-а, з 01 лютого 2021 року по жовтень 2025 року (дату виплати боргу без перерахунку), з листопада 2025 року по дату виплати боргу за невиплату пенсії у встановленому Законом розмірі.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач судовий збір не сплатила.
У відповідності з ч.2 ст.132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір».
Згідно п.3 ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено, що з 01 січня 2025 року прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць становить 3028 грн.
З огляду на заявлені позивачем вимоги немайнового характеру, ставка судового збору становить 1211,20 грн.
Оскільки позов подано через систему «Електронний суд», позивачу необхідно сплатити 968,96 грн. (0,8 від 1211,20 грн.).
Крім того, позивач заявляє вимогу про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .
При цьому, у позовній заяві позивач зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року по справі № 420/24813/24, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2025 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 року. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з компенсацією втрати частини доходу та не виплати пенсії на визначений пенсіонером банківський рахунок. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.02.2021 року та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок за заявою, поданою представником відповідно зазначеним банком в заяві реквізитам.
Разом з тим, про припинення пенсії після її поновлення позивач у даній позовній заяві не зазначає.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч.2 ст.169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз'яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом: надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.
Платiжні реквiзити для перерахування судового збору:
22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
Отримувач коштів: ГУК в ОД.обл./Київський р-н/22030101;
Рахунок отримувача: UA468999980313171206084015756;
Код отримувача: 37607526;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
Відомча ознака: “ 84» Окружні адміністративні суди.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 293 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Андрухів