Справа № 420/36569/25
03 листопада 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вікторія ХОМ'ЯКОВА, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання дій протиправними, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 44069166, щодо надсилання податкової вимоги №Ф-10348-54 У від 28.08.2021 року до Доброславського ВДВС в Одеському районі Одеської області ПМУМЮ (м. Одеса), код ЄДРПОУ 35067404, для примусового виконання;
стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 44069166, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , усі понесені нею судові витрати по справі, у тому числі витрати на професійну правничу допомогу та фактичні витрати.
Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. (ч. 1 та ч. 5ст. 5 КАС України).
КАС України встановлено певні обмеження щодо предмету оскарження, зокрема до суду може бути оскаржено лише ті дії суб'єкта владних повноважень, які мають обовязковий характер для позивача, вчиняються суб'єктом владних повноважень для розв'язання питань, що належать до компетенції.
Як вбачається зі змісту позову та доданих до нього матеріалів, предметом розгляду у даній справі є дії ГУ ДПС в Одеській області щодо надсилання податкової вимоги, яка є скасованою вищим органом, до органу ДВС для примусового виконання.
Даний спір не підсудний адміністративному суду, оскільки оспорювані позивачем дії не мають обов'язкового характеру для позивача. Суд вважає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту порушених (на думку позивача) прав, свобод та інтересів, оскільки якщо позивач вважає податкову вимогу нечинною, він має право оскаржити постанову ДВС про відкриття виконавчого провадження або дії державного виконавця.
Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізує владні управлінські функції щодо заявника. Захисту у порядку адміністративного судочинства підлягають порушені права особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізовує владні управлінські функції стосовно заявника.
Суд ще раз звертає увагу на те, що зверненню до адміністративного суду має передувати виникнення саме публічно-правового спору у значенні закріпленому у статті 4 КАС України.
Згідно КАС України (п.1 ч.1 ст.109) суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Тому наявні підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись ст. ст. 170, 171, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання дій протиправними - відмовити.
Копію ухвали направити (надати) особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА