Рішення від 31.10.2025 по справі 400/4712/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 р. № 400/4712/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаЦентральної військово - лікарської комісії, вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133, Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач 1) та Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), в якому просить: Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово - лікарської комісії Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 08356179, вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133) щодо не прийняття, не реєстрації, не розгляду та не прийняття рішення по скарзі позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) від 05.05.2024 року на неправомірні дії військово - лікарської комісій ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 2. Зобов'язати Центральну військову - лікарську комісію Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 08356179, вул. Госпітальна, 16, м. Київ) прийняти, зареєструвати, розглянути та прийняти рішення по скарзі позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) від 05.05.2024 року на неправомірні дії військово- лікарської комісій ІНФОРМАЦІЯ_2 та визнати неправомірними дії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 про проведення медичного огляду відносно позивача з порушенням, скасувати рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.04.2024 року; 3. Визнати протиправною бездіяльність командування військової частини НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) щодо не прийняття, не реєстрації, не розгляду та не прийняття рішення по суті рапортів позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) від 02.05.2024 року про направлення позивача на належне лікування до медичного закладу з подальшим проведенням ВЛК; 4. Зобов'язати командування військової частини НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) прийняти, зареєструвати, розглянути та прийняти рішення по суті рапортів позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) від 02.05.2024 року та направити позивача на належне обстеження та лікування до медичного закладу з подальшим проведенням ВЛК.

Ухвалою від 27.05.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не здійснив розгляд його скарги та не прийняв рішення по ній, відповідач 2 не прийняв рішення по суті

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, цінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

ОСОБА_1 проходив медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивача визнано придатним до військової служби. Позивач посилається на те, що з висновком ВЛК його не ознайомили та не надали.

На звернення адвоката відповіді надано не було, позивач вважає, що медичний огляд було зроблено поверхнево позивача не було оглянуто лікарями спеціалістами. не було звернуто уваги, а саме те, що у позивача ОСОБА_1 наявні діагнози:- 0,4;- - гострота зору (з корекцією) одного ока нижче 0,1, а гострота зору другого ока хронічний фурункульоз (потребує хірургічного втручання); вроджений сколіоз. Позивачу на його думку, незрозуміло яким чином та за якими методиками, діагностиками, результатами досліджень ВЛК визначила його стан здоров'я як придатний до військової служби, а не як обмежено придатний до військової.

На переконання позивача, оскаржуване ним рішення ВЛК не відповідає вимогам законодавства.

05.05.2024 року та 08.05.2024 року супровідним листом № 10-Ф від 05.05.2024 року на електронну та поштову адресу Центральної ВЛК мною в інтересах позивача ОСОБА_1 була направлена скарга позивача ОСОБА_1 від 05.05.2024 року на неправомірні дії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , жодної вмотивованої відповіді не надійшло і не проведено жодної дії по відношенню позивача у проведенні належним чином ВЛК.

08.05.2024 року на адресу військової частини НОМЕР_1 м було направлено рапорти ОСОБА_1 від 02.05.2024 року про направлення на ВЛК та про надання медичної допомоги та направлення на належне лікування до медичного закладу

07.05.2024 року позивач у КНП «Бершадська окружна лікарня інтенсивного лікування Бершадської міської ради» був оглянутий лікарем - офтальмологом і позивачу виписаний рецепт на окуляри (копія консультаційного висновку лікаря офтальмолога та рецепт на окуляри додається) та проведено рентгенографічне дослідження (копія протоколу дослідження додається) і виявлено ознаки бронхіту. Інших лікарів спеціалістів позивач не мав змоги пройти, так як в лікарні були відсутні лікарі інших спеціальностей і направлення на медичне обстеження в іншому медичному закладі позивачу надано не було. Військова частина НОМЕР_1 повністю ігнорує звернення позивача про направлення його на належне обстеження, лікування та повторне проведення медичного огляду відносно позивача ОСОБА_1 , медична частина військової частини НОМЕР_1 направлень не надає на медичне обстеження, медичне лікування не надає навіть при виявленому у позивача бронхіті. Позивач вважає, що проведення огляду ВЛК та прийняття рішення про придатність його до військової служби не відповідають реальному стану його здоров'я, а тому його необхідно направити на проведення повторної військово-лікарняної комісії, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Згідно ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232) щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232).

Частиною 1 ст. 2 Закону № 2232 встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 2 Закону № 2232 проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (ч. 1 ст. 4 Закону № 2232).

Відповідно до абз. 3 ч. 6 ст. 2 Закону № 2232 до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 39 Закону № 2232 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Абзацом 4 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ (далі - Закон № 3543) встановлено, що мобілізація комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (ч. 5, 6 ст. 4 Закону № 3543).

Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 року № 2105-ІХ (далі - Указ № 65/2022), постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Пунктом 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, та Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб та з 21.11.2022 на 90 діб.

Згідно зі п. 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відтак наказ ІНФОРМАЦІЯ_4 (з основної діяльності) від 02.04.2022 року № 48 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час проведення мобілізації» був прийнятий під час проведення загальної мобілізації.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 3543 громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з абз. 1 ч. 5 ст. 22 Закону № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Абзацом 3 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими

формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України Головою Служби безпеки України (ч. 13 ст. 2 Закону № 2232).

Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 22 Закону № 3543 особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Отже, після прийняття Президентом України Указу № 65/2022 громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації. При цьому відповідні громадяни проходять обов'язковий медичний огляд.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Згідно з п. 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (даліВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі ДІВ), компонентами ракетного палива (даліКРП), джерелами електромагнітних полів (даліЕМП), лазерного випромінювання (даліЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (даліВМС Збройних Сил України) (абз. 2 п. 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402).

Відповідно до абз. 1 п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (даліВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасові діючі).

Підпунктом 2.10.4 п. 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 на ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу І цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів.

Таким чином, медичний огляд військовозобов'язаних, які призиваються на військову службу за призовом, проводять ВЛК районного (міського) військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з абзацом п'ятим підпунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Абзацами 2 і 3 п. 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у

колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Отже, постанови ВЛК відповідача, прийняті зокрема у формі довідок ВЛК, є обов'язковими до виконання.

Позивач акцентує увагу на тому, що під час призову позивача на військову службу відповідачем проведено відносно нього військово-лікувальної комісії без урахування його медичних довідок та реального стану його здоров'я.

Порядок медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період визначено главою 3 розділу ІI Положення № 402.

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів (пп. 3.1 п. 1 розділу ІІ Положення № 402).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов (п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402): «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення (п. 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (п. 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402).

Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК) (п. 22.1 глави 22 розділу II Положення № 402).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.

На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.

Згідно із п. 22.2 глави 22 розділу II Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії. Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та в історію хвороби записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.

Стосовно твердження позивача щодо не врахування його діагнозу захворювання під час проведення медичного обстеження під час мобілізації суд зазначає наступне.

Суд бере до уваги пояснення відповідача, що листом ЦВЛК ЗС України від 23.05.2024 № 598/9/11437 представника позивача повідомлено про розгляд його звернення разом зі скаргою позивача на постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Миколаєві про ступінь придатності до військової служби та надано пропозиції із роз'ясненнями.

В свою чергу, слід зазначити, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду, оскільки є

компетенцією медичних працівників та посадових осіб ВЛК і як вказано у п. «в» ст. 64 Розкладу хвороб придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду по справах № 820/5570/16 та № 810/5009/18, яка враховується судом під час прийняття рішення у даній справі.

При цьому позивачем на підставі належних та достовірних доказів не доведено необ'єктивне визначення лікарями-спеціалістами ВЛК стану здоров'я позивача на момент огляду.

Військово-лікарським комісіям надано виключне право визначення потреби у направленні на медичний огляд ВЛК, визначення ступеню придатності до військової служби військовослужбовців, військовозобов'язаних та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК.

Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження.

Крім того, згідно з усталеною судовою практикою, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку визначення потреби у направленні на медичний огляд ВЛК, підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому визначення потреби у направленні на медичний огляд ВЛК, оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття. Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.

У межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням

права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати по справі відсутні

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Центральної військово - лікарської комісії (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, 01133 код ЄДРПОУ 08356179) Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко