31 жовтня 2025 рокусправа № 380/117/25 м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в адміністративній справі № 380/117/25 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» про стягнення заборгованості, -
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» в якому просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» заборгованості з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з липня 2024 року по листопад 2024 року в сумі 176604,25 грн на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до надісланих відповідачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відшкодуванню Пенсійному фонду України підлягає всього 176604,25 грн в тому числі:
- згідно списку №2 з липня 2024 року по листопад 2024 підлягає 176604,25 грн.
Позивач зазначає, що оскільки у строк, визначений пунктом 6.7 Інструкції, вказана сума відповідачем самостійно сплачена не була, заборгованість відповідача перед Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що підлягає стягненню в судовому порядку всього складає 176604,25 грн.
28.01.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що Товариство за липень-листопад 2024 року не спроможне було своєчасно до 25 числа місяця внести до Пенсійного фонду вищевказану суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, з незалежних від відповідача причин.
ТОВ «Енергія - Новий Розділ» з червня 2021 року і по даний час здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення у місті Новий Розділ та забезпечує життєдіяльність міста, задовольняє потреби населення, підприємств, релігійних організацій, закладів культури та охорони здоров'я, дитячих садків та шкіл, інших бюджетних установ та організацій у наданні комунальних послуг з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення.
Основним джерелом доходів ТОВ «Енергія-Новий Розділ» є кошти, сплачені споживачами за надані відповідачем комунальні послуги з водопостачання і водовідведення, а невиконання споживачами своїх обов'язків перед товариством по оплаті тягне відповідно за собою неможливість виконання обов'язків відповідача перед позивачем.
ТОВ «Енергія-Новий Розділ» не спроможне було своєчасно розрахуватися з позивачем з, незалежних від товариства причин, зокрема через:
1) накладення ухвалами слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва у справах № 760/32373/18 від 17.12.2018р та №760/24817/19 від 30.08.2019р. арештів на рахунки товариства. Арешт на грошові кошти ТзОВ «Енергія-Новий Розділ», накладений вказаними ухвалами суду є чинним по даний час і був чинним на момент виникнення у відповідача боргу перед позивачем. Одночасно інформую, що на арештованих рахунках товариства знаходяться грошові кошти, яких є достатньо для погашення відповідачем заборгованості перед позивачем, по сплаті обов'язкових платежів до бюджету та інших вкрай необхідних виробничих потреб.
2) перебування товариства у скрутному фінансовому становищі та відсутність обігових коштів. Вказане має місце через несвоєчасне і неналежне проведення споживачами розрахунку за надані товариством комунальні послуги. Діяльність товариства є збитковою:
- збитки Товариства від господарської діяльності за дев'ять місяців 2024 року становили 4365 тис. грн;
- згідно з балансом непокритий збиток Товариства станом на 30.09.2024 року становив 766907 тис. грн;
- дебіторська заборгованість контрагентів, яка виникла на підставі укладених цивільно-правових і господарських договорів станом на 30.09.2024 року становила 28893 тис. грн
4) не проведення контрагентами розрахунків по укладених з товариством договорах.
5) інші нижче викладені обставини.
Основним споживачем комунальних послуг у місті Новий Розділ є населення.
Відсутність своєчасної оплати за послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення та накладення арештів на рахунки Товариства, інші обставини й причини, вказані у цьому відзиві на позовну заяву, впливають як на господарську діяльність ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» так і на фінансовий стан Товариства, яке працює у надскладних умовах, потребує ресурсів і не може своєчасно виплачувати працівникам Товариства заробітну плату (заборгованість перед працівниками по заробітній платі станом на 08.01.2025 становить 2802800,00 грн), а також Товариство не може сплатити обов'язкові платежі до бюджету і відповідно не може провести розрахунок з Пенсійним фондом України.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 13.01.2025 було відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини:
Позивачем є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Яке має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо зобов'язань відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ», яке зареєстроване як юридична особа - платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до надісланих відповідачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відшкодуванню Пенсійному фонду України підлягає всього 176604,25 грн в тому числі згідно списку №2 з липня 2024 року по листопад 2024 підлягає 176604,25 грн
Оскільки у строк, визначений пунктом 6.7 Інструкції, вказана сума відповідачем самостійно сплачена не була, заборгованість відповідача перед Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що підлягає стягненню в судовому порядку всього складає 176604,25 грн.
Згідно із розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з липня 2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» має заборгованість в сумі 29302,67 грн.
Згідно із розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з серпня 2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» має заборгованість в сумі 47930,75 грн.
Згідно із розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з вересня 2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» має заборгованість в сумі 33541,84 грн.
В матеріалах справи наявні докази скерування відповідача розрахунків з пільгових пенсій та підтвердження їх одержання.
Відповідачем не сплачено заборгованість за липня 2024 по листопад 2024 станом на час розгляду справи заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складає 176604,25 грн згідно списку №2.
Оскільки відповідач не відшкодував понесені позивачем витрати, останній звернувся до суду з цим позовом.
Відтак, спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача виконувати вимоги чинного законодавства щодо відшкодування сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за Списком №2.
Позивачем на адресу відповідача направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, однак, останнім суму заборгованості не сплачено, що зумовило звернення позивача до суду із цим позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Згідно із ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно із ст. 23 цього ж Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Згідно із абзацами 1-5 ч. 2 Розділу XV Прикінцеві положень цього ж Закону, Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
Згідно із п.п. 1-9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади;
7) підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі (крім легкових автомобілів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону;
9) підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно із абз. 4 п. 1 ст. 2 цього ж Закону, об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно із п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України Затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 Зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 за № 64/8663, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.7 цієї ж Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Отже, обов'язок з повного відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених у порядку статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», покладений на підприємства.
Саме така правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №820/3678/15 і врахована судом при розгляді даної справи.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з липня 2024 по листопад 2024 включно здійснено доставку та виплату пенсії, призначеної на пільгових умовах працівникам відповідача.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Сума заборгованості відповідача перед Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області за період з липня 2024 по листопад 2024 з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», складає: 176604,25 грн.
Згідно із ч. 5 ст. 242 КАС України, судом при ухваленні даного рішення врахована правова позиція в подібних правовідносинах, сформована Верховним Судом у постановах від 10.09.2020 у справі №820/6674/15 та від 28.05.2020 у справі №826/7913/17.
Ураховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Згідно із положеннями статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 19-20, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, КАС України, суд, -
Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ» (81652, Львівська обл., м. Новий Розділ, вул. Грушевського, 37) про стягнення заборгованості,- задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія -Новий Розділ» (81652, Львівська обл., м. Новий Розділ, вул. Грушевського, 37, ЄДРПОУ 33525073) на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79013, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) суму заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 176604,25 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено у повному обсязі 31.10.2025 року.
СуддяГавдик Зіновій Володимирович