про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
03 листопада 2025 року м. ДніпроСправа № 360/2098/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Посольства України в Республіці Корея про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 27 жовтня 2025 року надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Посольства України в Республіці Корея (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення та невидачі позивачу як громадянину України паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон через Посольство України в Республіці Корея;
- зобов'язати відповідача оформити та видати позивачу через Посольство України в Республіці Корея як громадянину України паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вирішуючи питання чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, суд виходить з того, що Кодексом передбачено віднесення певних категорій справ до виключної підсудності окремо визначених судів (статті 19, 20, 27, 266, 267, 273-277, 282, 289-1).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною першою статті 27 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про скасування реєстрації політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Як слідує зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує бездіяльність Посольства України в Республіці Корея щодо неоформлення та невидачі позивачу як громадянину України паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Отже, у даній справі відповідачем є дипломатичне представництво України, а тому адміністративна справа відповідно до частини першої статті 27 КАС України підсудна виключно окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до положень абзаців другого - четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
З урахуванням вимог Закону № 2825-IX, окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, є Київський окружний адміністративний суд.
Таким чином судом встановлено, що на даний час вказана адміністративна справа територіально підсудна Київському окружному адміністративному суду.
Слід зазначити, що суд, який розглядає справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно із якою кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Zand проти Австрії» зазначив, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів» (пункти 24-25 рішення у справі «Сокуренко і Стригун проти України»).
Частиною першою статті 318 КАС України визначено, що рішення, прийняте судом першої інстанції з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу, є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Правила передачі справ з одного суду до іншого суду визначають норми статті 29 КАС України.
Пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи недопустимість порушення правил щодо підсудності адміністративних справ, суд дійшов до висновку, що адміністративну справу належить передати за підсудністю на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
Керуючись статтями 27, 29, 171, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Адміністративну справу № 360/2098/25 за позовом ОСОБА_1 до Посольства України в Республіці Корея про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (місцезнаходження: бульвар Лесі України, будинок 26, місто Київ, 01133).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяК.О. Пляшкова