03 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 280/8726/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Нечаєвої Наталії Михайлівни в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (фактичне місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду 03 жовтня 2025 року надійшов адміністративний позов представника позивача Нечаєвої Наталії Михайлівни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з вимогами:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виправлення внесеної недостовірної інформації стосовно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
зобов'язати відповідача здійснити виправлення в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірної інформації стосовно позивача шляхом внесення дійсних даних, а саме: у розділі який визначає статус особи вказати «виключено», у розділі «підстава зняття/виключення» вказати «виключено за пунктом 6.6 статтею 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є особою, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину. Позивач 30 січня 2012 року виключений з військового обліку, про що є відмітка у військовому квитку серії НОМЕР_1 .
Позивач 31 серпня 2025 року виявив, що у Резерв+ відобразилася недостовірна інформація: статус ОСОБА_1 визначено як військовозобов'язаний, який перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представником позивача 11 вересня 2025 року подано до відповідача заяву-вимогу про внесення до військово облікових даних правдивої інформації щодо позивача, в тому числі стосовно статусу виключеного з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Листом відповідача від 18 вересня 2025 року повідомлено, що ОСОБА_1 в ході реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до даних Реєстру позивач є військовозобов'язаним. Та водночас зазначено, що з метою вирішення питання по суті заяви, необхідно ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на військовий облік або зняття з такого. Посилання на конкретні рішення вищого штабу не здійснено. Відповідач своїм листом відмовив у задоволенні заяви від 11 вересня 2025 року.
Представник позивача з такою бездіяльністю відповідача не згоден, оскільки згідно з абзацом другим пункту 80 Порядку особиста присутність особи для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Позивач не є призовником, військовозобовязаним чи резервістом. З часу виключення його з військового обліку не підлягає жодним повторним проходженням ВЛК, не потребує отримання відстрочки, оскільки є поза військовим обліком так само, як особи до 18 та після 60 років.
З посиланням на положення Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, та Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94, представник позивача стверджує, що на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладений обов'язок вносити до Реєстру передбачені законом відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, знищення повторних записів, виправлення внесеної недостовірної інформації.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, представник позивача в інтересах позивача звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 року адміністративну справу передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.
До Луганського окружного адміністративного суду зазначена адміністративна справа надійшла 27 жовтня 2025 року.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду цієї адміністративної справи визначена суддя Пляшкова К.О.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259, 260, 262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представником позивача у позовній заяві зазначено як третю особу Міністерство оборони України, тобто по суті позивачем заявлено клопотання про залучення цієї особи до участі у справі, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Згідно із частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У частині четвертій статті 49 КАС України визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно із частиною п'ятою статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
У позовній заяві представником позивача не наведено будь-яких мотивів, з яких Міністерство оборони України має бути залучене до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, яким чином рішення у даній адміністративній справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки цієї особи.
За таких обставин, суд вважає зазначене клопотання необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.
За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відмовити у залученні Міністерства оборони України, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Запропонувати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити сторонам строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- належним чином засвідчені документи (особову справу, облікову картку) щодо військового обліку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) в ІНФОРМАЦІЯ_3 , у тому числі щодо підстав для поставлення позивача на облік військовозобов'язаних у відповідача;
- рішення, яке прийнято за результатами розгляду заяви представника позивача від 02 вересня 2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) (лист від 18 вересня 2025 року);
- усі документи, які стали підставою та були прийняті відповідачем до уваги при складанні листа від 18 вересня 2025 року;
- інші матеріали в межах предмету спору по даній справі.
Справа розглядатиметься суддею Пляшковою К.О. одноособово.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К.О. Пляшкова