31 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/39563/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Цукоренергомонтаж»
до1) Головного управління Державної податкової служби у Київській області, 2) Державної податкової служби України
провизнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Цукоренергомонтаж» (далі - ТОВ «Цукоренергомонтаж»/позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі - ГУ ДПС у Київській області /відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС/відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 №66824/13706670/2 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 24.07.2023 №8 датою її фактичного надходження;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 №66819/13706670/2 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 25.07.2023 №9 датою її фактичного надходження;
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 №66832/13706670/2 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.07.2023 №12 датою її фактичного надходження;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 №66832/13706670/2 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ» від 31.07.2023 №13 датою її фактичного надходження.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що оскаржувані рішення прийняте відповідачем-2 з порушенням норм чинного законодавства України, оскільки на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкової накладної від 24.07.2023 №8, від 25.07.2023 №9, від 28.07.2023 №12 та від 31.07.2023 №13 платником податків надано всі необхідні пояснення та документи щодо підтвердження реальності здійснених операцій. Однак, останні не були взяті контролюючим органом до уваги, натомість фіскальний орган як на підставу для відмови у реєстрації податкової накладної від 24.07.2023 №8, від 25.07.2023 №9, від 28.07.2023 №12 та від 31.07.2023 №13 вказав на ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Головне управління ДПС у Київській області подало до суду відзив, в якому просило в задоволенні позовних вимог відмовити повністю з мотивів ненадання позивачем всіх документів, які б підтвердили реальність господарської операції відповідно до її специфіки. Вказані факти, на переконання відповідача-1 свідчать про обґрунтованість висновків контролюючого органу, викладених у оскаржуваному рішенні та його правомірність.
Відповідач 2 правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
13.12.2023 відповідачем 1 подано до суду відзив на позовну заяву.
04.01.2023 відповідачем 1 подано до суду додаткові пояснення до відзиву на позовну заяву.
Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Цукоренергомонтаж» (код ЄДРПОУ 13706670, місцезнаходження юридичної особи: 08131, Київська обл., с. Софіївська Борщагівка, вул. Горького, 1-А), зареєстровано як юридичну особу 16.05.2005.
Основним видом діяльності ТОВ «Цукоренергомонтаж» за КВЕД є: 25.30 Виробництво парових котлів, крім котлів центрального опалення. Інші види діяльності за КВЕД є: 33.11 Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом; 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього; 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів; 38.32 Відновлення відсортованих відходів; 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устатковання; 38.12 Збирання небезпечних відходів; 38.11 Збирання безпечних відходів; 25.21 Виробництво радіаторів і котлів центрального опалення; 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.91 Покрівельні роботи; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
05.06.2023 між ТОВ «Цукоренергомонтаж» (Підрядник) та ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» (Замовник) укладено Договір № 11, за умовами якого Підрядник» зобов'язується: Закупити всі необхідні матеріали та виконати роботи по виготовленню водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13 у відповідності до технічного завдання «Замовника» в повному обсязі згідно Локального кошториси на будівельні роботи, який є їв/ємною частиною даного Договору.
За цим Договором «Замовник» зобов'язується: Перерахувати на розрахунковий рахунок «Підрядника» передоплату в розмірі 350 000, 00 грн. необхідну для закупівлі матеріалів для виконання вищеназваних робіт.
Відповідно до п. 2 Договору Розрахунок проводиться на підставі Локального кошториса на будівельні роботи та актів виконаних робіт. При недоплаті актів виконаних робіт згідно п. 3.2. даного Договору «Підрядник» залишає за собою право зняти ремонтний персонал з об'єкту та відновити роботи після повного погашення заборгованості, з автоматичним перенесенням термінів виконання умов Договору.
Загальна договірна кошторисна вартість складає: 600 941 грн. 14 коп. (Шістсот тисяч дев'ятсот сорок одна грн. 14 коп.), в т.ч. ПДВ - 100 156 грн. 86 коп.
Грошові кошти повинні поступити на розрахунковий рахунок «Підрядника» на протязі 3 Календарних днів після підписання виконавчих документів.
Порядок оплати договірної кошторисної вартості:
- перша частина вартості - передоплата в розмірі 350 000 грн. 00 коп. сплачується на протязі 3 календарних днів після підписання Договору.
- друга частина вартості в розмірі 250 941 грн. 14 коп. буде сплачуватися помісячно на протязі 5 календарних днів з дня підписання сторонами виконавчих документів.
На виконання умов вказаного Договору сторонами підписано: договірну ціну на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13; локальний кошторис на будівельні роботи № 04-01-01 на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13, що здійснюється у 2023 році; акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13, що здійснюється у 2023 році за липень 2023 року; довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13, що здійснюється у 2023 році за липень 2023 року.
12.06.2023 ТОВ «Цукоренергомонтаж» виписано ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» рахунок-фактуру № СФ-084 від 12.06.2023 з призначенням платежу попередня оплата за виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13 у розмірі 350 000, 00 грн.
12.06.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму попередньої оплати за виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20/13 у розмірі 350 000, 00 грн.
На виконання вимог пп. «а» п. 187.1 ст. 187 ПК України, у зв'язку з настанням «першої» події - дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню та, відповідно, виникненням податкових зобов'язань з ПДВ позивачем була складена податкова накладна №4 від 12.06.2023 на суму 350 000,00 грн (в т.ч. ПДВ 20% 58 333, 33 грн.).
04.07.2023 позивачем отримано квитанцію, згідно якої за результатами розгляду Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 03.07.2023 № 9108688/13706670 про реєстрацію податкової накладної від 12.06.2023 № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.07.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму у розмірі 250 941, 14 грн. за виконання робіт згідно договору № 11 від 05.06.2023.
На виконання вимог пп. «а» п. 187.1 ст. 187 ПК України, у зв'язку з настанням «першої» події - дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню та, відповідно, виникненням податкових зобов'язань з ПДВ позивачем була складена податкова накладна №8 від 24.07.2023 на суму 250 941, 14 грн (в т.ч. ПДВ 20% 41 823, 52 грн.).
16.08.2023 позивачем отримано квитанцію та повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №8 від 24.07.2023. Зокрема, в квитанції зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації пн/рк в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами). Зазначено про те, що обсяг постачання товару/послуги 33.11, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено:«D»=5.2621 %, «Р»=23570.2. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
16.08.2023 з метою розблокування податкової накладної позивач надіслав контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів що підтверджують реальність операцій щодо податкової накладної від 24.07.2023 №8. Зокрема, надано копії наступних документів: опис господарської діяльності ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність фахівців ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність основних засобів ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 13 грудня 2017 №59-Л переліку видів робіт; Довідку КП «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» про державну реєстрацію прав ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012р; Свідоцтва права власності на нерухоме майне ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012 з описом об'єкта права власності; Державного акту на право власності на земельну ділянку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Договору №11 від 05 червня 2023 року між підрядником ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" та замовником ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС»; Договірну ціну на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році; Локальний кошторис на будівельні роботи №04-01-01 на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році; Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році за липень 2023 року; Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат на виготовлення водяного економайзера та камер водяного економайзера котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році за липень 2023 року; рахунку-фактури №СФ-084 від 12 червня 2023р.; рахунку на оплату по замовленню №915/14 від 17 травня 2023р.; видаткової накладної №945 від 18 травня 2023р.;р-фактури №СФ-175 від 15.05.2023р.; видаткової накладної №РН-158 від 19 травня 2023р.; товарно-транспортної накладної №19052023/1 від 19 травня 2023р.; рахунку на оплату №Кс-ВШ0000147 від 08 травня 2023р.; видаткової накладної №Кс-ВШ0000196 від 08 травня 2023р.; рахунку-фактури №585 від 25 травня 2023р.; видаткової накладної №205 від 26 травня 2023р.; рахунку на оплату №285 від 12 травня 2023р.; видаткової накладної №217 від 15 травня 2023р.; виписки з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 12.06.2023; Виписка з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 24.07.2023; податкової накладної від 12.06.2023 №4 з відміткою «зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних».
29.08.2023 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято Рішення №9427131/13706670 про відмову в реєстрації податкової накладної від 24.07.2023 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірного рішення від 29.08.2023. №9427131/13706670, позивач звернувся до ДПС зі скаргою, в якій надавав документи на підтвердження реальності господарських відносин та просив зареєструвати від 24.07.2023 №8.
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 за № №66824/13706670/2 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
16.05.2023 між Приватним акціонерним товариством «ПРОДОВОЛЬЧА КОМПАНІЯ «ПОДІЛЛЯ» (Замовник) та ТОВ «Цукоренергомонтаж» (Підрядник) укладено Договір на виконання підряду № Р1.1.4.5.00026, за умовами якого у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Підрядник бере на себе зобов'язання своїми силами і засобами, власний ризик виконати роботи (далі за текстом - Роботи) відповідно до завдання Замовника (проектна, або технічна документація, або технічна характеристика об'єкту підряду) та в обумовлений цим Договором термін, Замовник зобов'язується прийняти готовий (закінчений) результат роботи Підрядника і сплатити вартість виконаних робіт.
Склад, вартість (ціна) та обсяги робіт. що є предметом Договору, визначаються на підставі завдання Замовника та вказуються в Кошторисі, складеного Підрядником, який набуває чинності та стає невід'ємною частиною Договору з моменту затвердження його Замовником.
Основні параметри (характеристики, показники) готового (закінченого) результату Роботи вказуються в Кошторисі, що є невід'ємною частиною даного договору.
Виконання робіт за даним договором здійснюється із матеріалів та засобами Підрядника, якщо інше не визначено сторонами в Кошторисі, шо є невід'ємною частиною даного договору, гість виконання Робіт, а також матеріалів і засобів, що використовуються Підрядником піл час виконання Робіт, повинні відповідати чинним нормативним документам ДСТУ та стандартам якості, що існують у звичайній практиці та/або спеціально передбачені законодавством України, а також дотриманням умов, що забезпечують захист інтересів мовника щодо повноцінному. безперешкодного використанні матеріалів та готового (закінченого) результату закінчених робіт.
Відповідно до п. 6.6 Договору Замовник здійснює оплату Робіт наступним чином:
- 50, 0 % від Договірної ціни, визначеної п.п. 6 1 даного Договору, що складає 800 000, 00 грн. протягом семи банківських днів з моменту підписання Договору;
- остаточний розрахунок, що складає 50.0% від Договірної ціни, визначеної п.п. 6 1 даного Договору, що складає 800 000, 00 грн протягом пяти банківських днів після приймання готового (закінченого) результату Роботи Замовником, що підтверджується шляхом підписання акту приймання-передачі виконаних робіт. Замовник має право затримати кінцеві розрахунки за робота» виконані з недоробками і дефектами» виявленими при прийманні готового (закінченого) результату Роботи, до їх усунення.
25.07.2023 на виконання умов п. 6.6 даного Договору Приватне акціонерне товариство «ПРОДОВОЛЬЧА КОМПАНІЯ «ПОДІЛЛЯ» на користь ТОВ «Цукоренергомонтаж» перерахувало суму у розмірі 800 000, 00 грн. з призначенням платежу «послуги по замінні футеровки ВВП № 2, доплата 50% за договором № Р1.1.4.5.00026 від 16.05.2023.
На виконання вимог пп. «а» п. 187.1 ст. 187 ПК України, у зв'язку з настанням «першої» події - дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню та, відповідно, виникненням податкових зобов'язань з ПДВ позивачем була складена податкова накладна №9 від 25.07.2023 на суму 800 000, 00 грн (в т.ч. ПДВ 20% 133 333, 33 грн.).
16.08.2023 позивачем отримано квитанцію квитанцію та повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №9 від 25.07.2023. У квитанції зазначено: «Відповідно п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації пн/рк в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами). Зазначено про те, що обсяг постачання товару/послуги 33.11, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=5.2621 %, «Р»= 19994 84. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
16.08.2023 з метою розблокування податкової накладної позивач надіслав контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів що підтверджують реальність операцій щодо податкової накладної №9 від 25.07.2023. Зокрема, надано копії наступних документів: опис господарської діяльності ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність фахівців ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність основних засобів ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 13 грудня 2017 №59-Л переліку видів робіт; Довідку КП «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» про державну реєстрацію прав ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012р; Свідоцтва права власності на нерухоме майне ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012 з описом об'єкта права власності; Державного акту на право власності на земельну ділянку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Договору на виконання робіт (підряду) №Р1.1.4.5.00026 від 16.05.2023 між замовником ПАТ «ПРОДОВОЛЬЧА КОМПАНІЯ «ПОДІЛЛЯ» та підрядником ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" про виконання робіт відповідно до завдання замовника; Додатку №1 до Договору на виконання робіт (підряду) №Р1.1.4.5.00026 від 16.05.2023 Кошторис №1; Акту №1 приймання виконаних будівельних робіт найменування робіт: заміна футерівки вапняково-випалювальної печі №2 за червень 2023 року; Акту №2 приймання виконаних будівельних робіт найменування робіт:заміна футерівки вапняково-випалювальної печі №2 за липень 2023 року; рахунку-фактури №СФ-067 від 1 червня 2023р.; рахунку-фактури №СФ-104 від 20 липня 2023р.; виписки з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 06.06.2023; Виписки з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 25.07.2023; податкової накладної від 06.06.2023 №3 з відміткою «зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних»; квитанції №1 від 12.06.2023 про прийняття податкової накладної від 06.06.2023 №3.
29.08.2023 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято Рішення № 9427128/13706670 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 25.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірного рішення від 29.08.2023. 9427128/13706670, позивач звернувся до ДПС зі скаргою, в якій надавав документи на підтвердження реальності господарських відносин та просив зареєструвати № 9 від 25.07.2023.
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 за № №66819/13706670/2 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
28.04.2023 між ТОВ «Цукоренергомонтаж» (Підрядник) та Приватним акціонерним товариством «Червонський цукровик» (Замовник) укладено Договір підряду № 8, за умовами кого Підрядник зобов'язується виконати роботи по виготовленню і заміні пароперегрівача та заміну обмурівки і бетонування пароперегрівача котла Е 25/24 ГМ ст. №3 (надалі за текстом - роботи), а «Замовник» зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи.
Згідно п. 2.1 Договору загальна вартість виконання робіт становить 2 207 625 грн. 89 коп. в т.ч. ПДВ 367937 грн.65 коп.
Розрахунки здійснюються наступним шляхом:
- попередня оплата складає 1 103 812 грн. 95 коп., яка в подальшому буде використана на закупівлю необхідних матеріалів для виконання робіт в цінах 2023 і буде перерахована на розрахунковий рахунок Підрядника на протязі трьох банківських днів з моменту підписання договору.
- розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі проміжних актів виконаних робіт.
- остаточний розрахунок здійснюється після підписання кінцевого акту виконаних робіт.
В межах виконання вказаного Договору, 28.07.2023 Приватне акціонерне товариство «Червонський цукровик'на користь ТОВ «Цукоренергомонтаж» перерахувало суму у розмірі 1 103 812, 94 грн. з призначенням платежу «оплата за виконання робіт згідно договору № 8 від 28.04.2023».
На виконання вимог пп. «а» п. 187.1 ст. 187 ПК України, у зв'язку з настанням «першої» події - дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню та, відповідно, виникненням податкових зобов'язань з ПДВ позивачем була складена податкова накладна №12 від 28.07.2023 на суму 1 103 812, 94 грн (в т.ч. ПДВ 20% 183 968, 82 грн.).
16.08.2023 позивачем отримано квитанцію квитанцію та повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №12 від 28.07.2023. У квитанції зазначено: «Відповідно п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації пн/рк в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами). Зазначено про те, що обсяг постачання товару/послуги 33.11, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=5.2621 %, «Р»= 23570.2. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».
16.08.2023 з метою розблокування податкової накладної позивач надіслав контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів що підтверджують реальність операцій щодо податкової накладної №12 від 28.07.2023. Зокрема, надано копії наступних документів: опис господарської діяльності ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність фахівців ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність основних засобів ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 13 грудня 2017 №59-Л переліку видів робіт; Довідку КП «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» про державну реєстрацію прав ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012р; Свідоцтва права власності на нерухоме майне ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012 з описом об'єкта права власності; Державного акту на право власності на земельну ділянку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Договору підряду №8 від 28 квітня 2023р. між підрядником ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" та замовником ПАТ «ЧЕРВОНСЬКИЙ ЦУКРОВИК» про виконання робіт по виготовленню і заміні пароперегрівача та заміні обмурівки і бетонування пароперегрівача котла Е25/24 ГМ ст.№3; Договірної ціни на виготовлення і заміну пароперегрівача та заміну обмурівки і бетонування пароперегрівача котла Е25/24 ГМ ст.№3 що здійснюється в 2023 році; Локального кошторису на будівельні роботи №04-01-01 на виготовлення і заміну пароперегрівача та заміну обмурівки і бетонування пароперегрівача котла Е25/24 ГМ ст.№3 що здійснюється в 2023 році; Акту №1 приймання виконаних робіт на виготовлення і заміну пароперегрівача та заміну обмурівки і бетонування пароперегрівача котла Е25/24 ГМ ст.№3 що здійснюється в 2023 році за липень 2023 року; рахунку-фактури №СФ-081 від 12 травня 2023р.; рахунку-фактури №СФ-139 від 03.04.2023р.; видаткової накладної №РН-146 від 11 травня 2023р.; товарно-транспортної накладної №11052023/2 від 11 травня 2023р.; рахунку-фактури №СФ-167 від 08.05.2023р.; видаткової накладної №РН-159 від 16 травня 2023р.; товарно-транспортної накладної №16052023/2 від 16 травня 2023р.; рахунку-фактури №СФ-178 від 15.05.2023р. видаткової накладної №РН-167 від 19 травня 2023р.; товарно-транспортної накладної №19052023/2 від 19 травня 2023р.; рахунку на оплату №Кс-ОС0000030 від 28 квітня 2023р.; видаткової накладної №КС-ВШ0000195 від 08 травня 2023 р.; рахунку на оплату №Кс-ВШ0000147 від 08 травня 2023р.; видаткової накладної №Кс-ВШ0000196 від 08 травня 2023р.; рахунку-фактури №585 від 25 травня 2023р.; видаткової накладна №205 від 26 травня 2023р.; рахунку на оплату №285 від 12 травня 2023р.; видаткової накладної №217 від 15 травня 2023р.; виписки з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 15.05.2023; виписки з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 28.07.2023; податкової накладної від 15.05.2023 №4 з відміткою про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.08.2023 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято Рішення № 9427127/13706670 про відмову в реєстрації податкової накладної №12 від 28.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірного рішення від 29.08.2023. 9427127/13706670, позивач звернувся до ДПС зі скаргою, в якій надавав документи на підтвердження реальності господарських відносин та просив зареєструвати №12 від 28.07.2023.
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 за № №66832/13706670/2 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
05.05.2023 між ТОВ «Цукоренергомонтаж» (Підрядник) та ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» (Замовник) укладено Договір № 10, за умовами якого Підрядник» зобов'язується: Закупити всі необхідні матеріали та виконати роботи по виготовленню і заміні конвективного пучка котла ДКВР 20/13 у відповідності до технічного завдання «Замовника» в повному обсязі згідно Локального кошториса на будівельні роботи, який є невід'ємною частиною даного Договору. За цим Договором «Замовник» зобов'язується: Забезпечити ремонтний персонал «Підрядника» електроенергією, душовою та перерахувати на розрахунковий рахунок «Підрядника» передоплату в розмірі 1 323 000 грн. 00 коп., необхідну для закупівлі матеріалів для виконання вищеназваних робіт.
Пунктом 2 Договору передбачено, що Розрахунок проводиться на підставі Локального кошториса на будівельні роботи та актів виконаних робіт. При недоплаті актів виконаних робіт згідно п, 3.2. даного Договору «Підрядник» залишає за собою право знятті ремонтний персонал з об'єкту7 та відновити роботи після повного погашення заборгованості, з автоматичним перенесенням термінів виконання умов Договору. Загальна договірна кошторисна вартість складає: 1 927 448 грн. 40 коп. (один мільйон дев'ятсот двадцять сім тисяч чотириста сорок вісім грн. 40 коп.), в т.ч. ПДВ - 321 241 грн. 40коп. Грошові кошти повинні поступити на розрахунковий рахунок «Підрядника» на протязі З календарних днів після підписання виконавчих документів. Порядок оплати договірної кошторисної вартості: перша частина вартості - передоплата в розмірі 1 323 000 грн. 00 коп. сплачується на протязі 3 календарних днів після підписання Договору; друга частина вартості в розмірі 604 448 грн. 40 коп. буде сплачуватися помісячно на протязі 5 календарних днів з дня підписання сторонами виконавчих документів.
На виконання умов вказаного Договору сторонами підписано: довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати на виготовленню і заміні конвективного пучка котла ДКВР 20/13, що здійснюється у 2023 році за липень 2023 року та акт приймання виконаних робіт на виготовленню і заміні конвективного пучка котла ДКВР 20/13, що здійснюється у 2023 році за липень 2023 року. Згідно даної довідки та акту вартість виконаних будівельних робіт та витрат становить 404 776, 80 грн.
25.07.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму у розмірі 50 000, 00 грн. за виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20/13 згідно договору № 10 від 05.05.2023.
26.07.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму у розмірі 50 000, 00 грн. за виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20/13 згідно договору № 10 від 05.05.2023.
27.07.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму у розмірі 50 000, 00 грн. за виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20/13 згідно договору № 10 від 05.05.2023.
28.07.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму у розмірі 50 000, 00 грн. за виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20/13 згідно договору № 10 від 05.05.2023.
31.07.2023 ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС» перерахувало ТОВ «Цукоренергомонтаж» суму у розмірі 50 000, 00 грн. за виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20/13 згідно договору № 10 від 05.05.2023.
На виконання вимог пп. «б» п. 187.1 ст. 187 ПК України, у зв'язку з настанням «першої» події - надання послуг та, відповідно, виникненням податкових зобов'язань з ПДВ позивачем була складена податкова накладна №13 від 31.07.2023 на суму 404 448, 40 грн (в т.ч. ПДВ 20% 67 408, 07 грн.).
16.08.2023 позивачем отримано квитанцію та повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної №13 від 31.07.2023. Зокрема, в квитанції зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації пн/рк в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами). Зазначено про те, що обсяг постачання товару/послуги 33.11, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено:«D»=5.2621 %, «Р»=19570. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
16.08.2023 з метою розблокування податкової накладної позивач надіслав контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів що підтверджують реальність операцій щодо податкової накладної №13 від 31.07.2023. Зокрема, надано копії наступних документів: опис господарської діяльності ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність фахівців ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Довідку про наявність основних засобів ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 13 грудня 2017 №59-Л переліку видів робіт; Довідку КП «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської районної ради Київської області» про державну реєстрацію прав ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012р; Свідоцтва права власності на нерухоме майне ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" від 28.12.2012 з описом об'єкта права власності; Державного акту на право власності на земельну ділянку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ"; Договору №10 від 05 травня 2023 року між підрядником ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" та замовником ТОВ «ЕКОТЕПЛОРЕСУРС»; Договірну ціну на виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році; Локального кошторису на будівельні роботи №04-01-01 на виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році; Акту №1 приймання виконаних будівельних робіт на виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році за травень 2023 року; Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат на виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році за травень 2023 року; Акту №2 приймання виконаних будівельних робіт на виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році за липень 2023 року; Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат на виготовлення та заміну конвективного пучка котла ДКВР 20-13, що здійснюється в 2023 році за липень 2023 року; рахунку-фактури №СФ-068 від 08 травня 2023р.; рахунку на оплату №Кс-ВШ0000259 від 11 травня 2023р.; видаткової накладної №Кс-ВШ0000365 від 15 травня 2023р.; рахунку-фактури №СФ-166 від 08.05.2023р.; видаткової накладної №РН-148 від 11 травня 2023р.; товарно-транспортної накладної №11052023/2 від 11 травня 2023р.; рахунку-фактури №585 від 25 травня 2023р.; видаткової накладної №205 від 26 травня 2023р.; рахунку на оплату №285 від 12 травня 2023р.; видаткової накладної №217 від 15 травня 2023р.; виписки з особового рахунку ТОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" за 08.05.2023р; виписки з особового рахунку ГОВ "ЦУКОРЕНЕРГОМОНТАЖ" з 25.07.2023 до 09.08.2023р.; податкової накладної від 08.05.2023 №3 на загальну суму 1 323 000,00 (в т.ч. ПДВ 220 500,00) зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних; податкової накладної від 31.05.2023 №7 на загальну суму 199 671,60 ( в т. ч. ПДВ 33 278,60) зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.08.2023 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято Рішення №9427129/13706670 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 31.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірного рішення від 29.08.2023. №9427129/13706670, позивач звернувся до ДПС зі скаргою, в якій надавав документи на підтвердження реальності господарських відносин та просив зареєструвати №13 від 31.07.2023.
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 за № №66833/13706670/2 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Вважаючи такі рішення ДПС протиправними позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року (тут - і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час подання податкової накладної контролюючому органу, (далі - ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок №1246) відповідно до пункту 12 якого після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок №1165), пунктом 3 якого закріплені ознаки безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до вимог пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 закріплено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).
Пунктом 11 Порядку №520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку №520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Системний аналіз вказаних законодавчих положень дозволяє суду дійти висновку, що законодавцем визначено два етапи реєстрації податкової накладної: зупинення реєстрації податкової накладної, який є проміжним перед прийняттям рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної, та етап прийняття рішення податковим органом. Рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих платником податку документів.
Порядок оскарження рішень контролюючих органів урегульований статтею 56 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня (пункт 56.2 статті 56 Податкового кодексу України).
Рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, прийняті за розглядом скарги платника податків, є остаточними і не підлягають подальшому адміністративному оскарженню, але можуть бути оскаржені в судовому порядку (пункт 56.10 статті 56 Податкового кодексу України).
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору (абзац 3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України).
За змістом пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
- якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до пункту 17 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, рішення комісії центрального рівня не підлягає адміністративному оскарженню та може бути оскаржено в судовому порядку у строки, визначені статтею 56 Кодексу.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем було подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 24.07.2023 №8, від 25.07.2023 №9, від 28.07.2023 №12 та від 31.07.2023 №13.
Рішеннями Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДПС у Київській області від 29.08.2023 №9427131/13706670, № 9427128/13706670, № 9427127/13706670 та №9427129/13706670 відмовлено позивачу у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних від 24.07.2023 №8, від 25.07.2023 №9, від 28.07.2023 №12 та від 31.07.2023 №13.
Позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргами на рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДПС у Київській області.
Комісією Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 06.09.2023 року №66824/13706670/2, №66819/13706670/2, №66832/13706670/2 та №66833/13706670/2 за результатами розгляду скарги щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким скарги позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Отже, оскаржувані рішення комісії Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.09.2023 року №66824/13706670/2, №66819/13706670/2, №66832/13706670/2 та №66833/13706670/2 прийнято за результатами адміністративного оскарження рішення контролюючого органу.
Суд відзначає, що відповідно до правового висновку Верховного Суду, який викладений у постанові від 13.10.2020 у справі №240/7785/19 саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних призведе до негативних правових наслідків для платника податків.
У той же час, само по собі рішення, прийняте за результатами адміністративного оскарження рішення податкового органу, не створює, не змінює та не припиняє будь-яких прав та обов'язків. Запроваджені Податковим кодексом України способи оскарження рішень податкових органів - адміністративний та судовий повною мірою дають можливість платнику податків захистити порушені права. Доводи позивача отримали оцінку суду під час розгляду цієї справи, а не шляхом оцінки рішення прийнятого податковим органом за результатами адміністративного оскарження спірного рішення, який здійснював, при цьому, свої дискреційні повноваження, внаслідок чого суд не наділений правом оцінювати повноту дослідження контролюючим органом обставин, викладених платником податків у скарзі на спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.08.2020 у справі № 500/449/19, яку суд у силу вимог частини 5 статті 242 КАС України враховує при прийнятті рішення у цій справі.
Одночасно, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень
За приписами пункту 8 частини 1 статті 4 КАС України, що позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас, відповідно до зазначених норм, право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Суд звертає увагу позивача, що в даному випадку, рішенням, що порушує права та інтереси позивача є рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДПС у Київській області від 29.08.2023 №9427131/13706670, № 9427128/13706670, № 9427127/13706670 та №9427129/13706670 відмовлено позивачу у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних від 24.07.2023 №8, від 25.07.2023 №9, від 28.07.2023 №12 та від 31.07.2023 №13
Втім, відповідних вимог позивачем у даній справі не заявлялося.
За таких обставин, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
VI. Судові витрати.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то розподіл судових витрат не здійснюється
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жук Р.В.