03 листопада 2025 року м. Київ справа №320/31104/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Національна горілчана компанія"
до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
про визнання протиправним та зміну податкового повідомлення-рішення,
I. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Національна горілчана компанія" з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 03 червня 2025 року №1141/Ж10/31-00-07-01-02-27 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем Рентна плата за спеціальне використання води на загальну суму 10 667 607,19 грн. (за податковим зобов'язанням 8 534 085,75 грн. за штрафними санкціями 2 133 521,44 грн.).
II. Позиція позивача та заперечення відповідача
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податковий орган під час проведення позапланового заходу, не врахував технічні можливості щодо встановлення вимірювальних приладів (лічильників) для обліку фактично використаної води, яка входить виключно до складу алкогольних напоїв, що також підтверджується висновком від 30.09.2024 вих. № 08-01/252, складеним Державною наукової установою «Український науково - дослідний інститут спирту і біотехнології продовольчих продуктів» за результатами технічно аудиту виробничих потужностей позивача.
Зазначає, що здійснює розрахунок фактичного обсягу води, яка входить виключно до складу напоїв, на підставі щомісячного виробничого звіту цеху приготування горілки та лікеро-горілчаних виробів, де вказується обсяг виробленої готової продукції в звітному періоді, що повністю узгоджується із чинним законодавством України, а саме: п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в якому визначено, що за відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної води визначається водокористувачем за технологічними даними.
Згідно Акту позапланової перевірки порушення при розрахунку та сплаті рентної плати за спеціальне використання всієї води (окрім води, що входить до складу напоїв) не зафіксовані.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.03.2024 зокрема з питань, визначених у рішенні ДПС про результати розгляду скарги від 13.01.2025 №1031/6/99-00-06-01-01-06, у порядку контролю за правильністю висновків акта документальної виїзної перевірки ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» та встановлено ряд порушень норм податкового законодавства.
Так, під час перевірки встановлено, що ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ», в порушення вимог п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПК України, при самостійному обчисленні рентної плати, виходячи з фактичних обсягів використаної води та спирту для виготовлення напоїв, у відсотковому відношенні, за відсутності вимірювальних приладів, можливість встановлення яких існує, не застосовано двократний розмір для розрахунку рентної плати.
В результаті вищевикладеного встановлено, що ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» облік фактично використаної води, яка входить до складу напоїв (горілки та горілчаних виробів) вимірювальними приладами не здійснювало.
Вважає, що відповідно до вимог ПК України, обсяг фактично використаної води в напоях водокористувачем ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» на етапах виробничого процесу, а саме: приготування технологічно - підготовленої води, приготування водно - спиртової суміші, обробка та фільтрація сортування на вугільно-очисній батареї, в тому числі за вирахуванням виправного та невиправного браку, який утворюється на стадіях технологічного процесу і збирається у збірники, зобов'язано було обчислювати на підставі первинного обліку згідно з показниками вимірювальних приладів.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 01.07.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 31.07.2025.
31.07.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, суд на місці ухвалив, клопотання представника відповідача задовольнити, відкласти розгляд справи на 08.09.2025.
08.09.2025 у судове засідання з'явився представник позивача та відповідача. Вислухавши думку учасників справи, суд на місці ухвалив закрити підготовче засідання та призначити розгляд справи по суті на 29.09.2025.
29.09.2025 суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у письмовому провадженні.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Товариство з обмеженою відповідальністю «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ», код ЄДРПОУ 32718127, зареєстроване Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 24.11.2003 за № 1017105 та є платником податку на додану вартість з 01.12.2003 року.
Основний вид діяльності ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» згідно КВЕД: 11.01 дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв.
ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» отримано ліцензії на право провадження діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством у відповідності ст. 2 розділу ІІ Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».
Для здійснення господарської діяльності з виробництва алкогольних напоїв, а саме горілки та лікеро-горілчаних виробів ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» отримано дозволи на користування надрами, а саме: Спеціальний дозвіл на користування надрами реєстраційний номер 6109 дата видачі 24 березня 2016 року, видано Державною службою геології та надр України. Строк дії спеціального дозволу на користування надрами (кількість років) - 20 (двадцять) років.
Для здійснення господарської діяльності отримано дозволи на спеціальне водокористування:
1. Дозвіл на спеціальне водокористування від 17.09.2015 року № Укр544-А/Чрк, виданий Департаментом екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації. Термін дії дозволу: з 01 жовтня 2015 року до 02 жовтня 2020 року;
2. Дозвіл на спеціальне водокористування від 07.10.2020 №218/ЧР/49д-20, виданий Державним агентством водних ресурсів України. Термін дії дозволу: з 07 жовтня 2020 року по 07 жовтня 2025 року.
ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» здійснює діяльність з виробництва та реалізації алкогольних напоїв, а саме горілки та лікеро-горілчаних виробів наступних торгових марок: «Хлібний дар», «Козацька рада», «Перша гільдія», «Воздух», «Рада», «Цельсій», «Вакцина», «Нікіта» та інші.
Продаж вироблених алкогольних напоїв ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» за період з 01.01.2018 по 31.03.2024 здійснювався за кодами Українського класифікатора товарів зовнішньо-економічної діяльності (УКТ ЗЕД), а саме:
- 2208601100 - горілка: з фактичною концентрацією спирту 45,4 об% або менше, у посудинах 2 л або менше (Горілка та горілка особлива);
- 2208906900 - інші напої, що містять спирт (спиртні напої змішані одне з одним, або спиртні напої, змішані з фруктовими або овочевими соками (коктейлі) (Лікеро-горілчані вироби).
Виробництво алкогольної продукції (горілки та лікеро-горілчаних виробів) здійснюється відповідно Технологічних інструкцій з виробництва горілок, горілок особливих, напоїв та джинів, які поширюється на виробництво горілок та горілок особливих, що виготовляються у відповідності з ДСТУ 4256 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови», «Технологічною інструкцією по лікеро-горілчаному виробництву» ТР У 18 4466, «Технологічним регламентом на виробництво горілок і лікеро-горілчаних напоїв» ТР У 18.5084, з дотриманням санітарних норм та правил.
Лікеро - горілчане виробництво - галузь харчової промисловості, що забезпечує випуск алкогольної продукції - горілок та горілок особливих, і є завершеним циклом виробництва від приймання сировини та допоміжних матеріалів до фасування напоїв пляшки, пакування її в транспортну тару, передачі на склад готової продукції та відвантаження покупцеві.
04 червня 2024 року по 04 вересня 2024 року посадовими особами податкового органу була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.03.2024 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.03.2024.
За результатами перевірки було складено Акт від 18.09.2024 року № 2195/25/3100-07-01-02-20/32718137 на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 28 жовтня 2024 року № 2121/ж 10/31-00-07-01-02-25, яким позивачу було збільшено грошове зобов?язання за платежем Рентна плата за спеціальне використання води на загальну суму 11 649 474,20 грн.
Не погоджуючись з даним рішення позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ДПС України, яке рішенням від 28 жовтня 2024 року № 21212к10/31-00-07-01-02-25 скасовано та зобов?язано Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків вжити заходів відповідно до п.п. 78.1.12 п.78 і ст.78 ПК України щодо правомірності нарахування рентної плати за спеціальне використання води відповідно до вимог чинного законодавства.
Так, відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 статті 82, підпункту 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами), згідно наказу Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП від 18.02.2025 року № 89/Ж1, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.03.2024 зокрема з питань, визначених у рішенні ДПС про результати розгляду скарги від 13.01.2025 №1031/6/99-00-06-01-01-06, у порядку контролю за правильністю висновків акта документальної виїзної перевірки ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ».
За результатами проведеної перевірки складено акт від 01.05.2025 № 1167/ж5/31-00-07-01-02-22/32718137, за висновками якого встановлено наступні порушення:
п.п.255.11.2, п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено рентну плату за спеціальне використання води в періоді з 01.01.2018 по 31.03.2024 на загальну суму 9 677 285,36 гривень, у тому числі по періодам: І квартал 2018 року - 347 706,00 грн, ІІ квартал 2018 року - 399 218,00 грн, ІІІ квартал 2018 року - 386 275,61 грн, IV квартал 2018 року - 477 773,80 грн, І квартал 2019 року - 282 221,37 грн, ІІ квартал 2019 року - 36 115,80 грн, ІІІ квартал 2019 року - 329 161,68 грн, IV квартал 2019 року - 439 397,36 грн, І квартал 2020 року - 320 469,03 грн, ІІ квартал 2020 року - 337 017,26 грн, ІІІ квартал 2020 року - 356 076,70 грн, IV квартал 2020 року - 391 619,98 грн, І квартал 2021 року - 292 652,55 грн, ІІ квартал 2021 року - 366 829,83 грн, ІІІ квартал 2021 року - 379 192,71 грн, IV квартал 2021 року - 441 586,62 грн, І квартал 2022 року - 253 188,82 грн, ІІ квартал 2022 року - 336 798,64 грн, ІІІ квартал 2022 року - 462 508,29 грн, IV квартал 2022 року - 531 888,22 грн, І квартал 2023 року - 313 721,15 грн, ІІ квартал 2023 року - 449 753,00 грн, ІІІ квартал 2023 року - 454 766,64 грн, IV квартал 2023 року - 546 855,41 грн, І квартал 2024 року - 434 490,89 гривень.
Не погоджуючись з висновками акта перевірки, ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» подано заперечення від 12.05.2025 № 12/05/25-11 (вх.№6398/6 від 15.05.2025). Комісією Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП прийнято рішення, за результатами розгляду заперечення розділ IV акту перевірки «Висновок» акта документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ» від 01.05.2025 №1167/ж5/31-00-07-01-02-22/3271813 доповнити та викласти в наступній редакції: «Перевіркою встановлено порушення ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА ГОРІЛЧАНА КОМПАНІЯ»: п.п.255.11.2, п.п.255.11.10 п.255.11 ст. 255 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями, в результаті чого занижено рентну плату за спеціальне використання води в періоді з 01.01.2018 по 31.03.2024 на загальну суму 9 667 285,36 гривень, у тому числі по періодам: І квартал 2018 року - 347 706,00 грн, ІІ квартал 2018 року - 399 218,00 грн, ІІІ квартал 2018 року - 386 275,61 грн, IV квартал 2018 року - 477 773,80 грн, І квартал 2019 року - 282 221,37 грн, ІІ квартал 2019 року - 336 115,80 грн, ІІІ квартал 2019 року - 329 161,68 грн, IV квартал 2019 року - 439 397,36 грн, І квартал 2020 року - 320 469,03 грн, ІІ квартал 2020 року - 337 017,26 грн, ІІІ квартал 2020 року - 356 076,70 грн, IV квартал 2020 року - 391 619,98 грн, І квартал 2021 року - 292 652,55 грн, ІІ квартал 2021 року - 366 829,83 грн, ІІІ квартал 2021 року - 379 192,71 грн, IV квартал 2021 року - 441 586,62 грн, І квартал 2022 року - 253 188,82 грн, ІІ квартал 2022 року - 336 798,64 грн, ІІІ квартал 2022 року - 462 508,29 грн, IV квартал 2022 року - 531 888,22 грн, І квартал 2023 року - 313 721,15 грн, ІІ квартал 2023 року - 449 753,00 грн, ІІІ квартал 2023 року - 454 766,64 грн, IV квартал 2023 року - 546 855,41 грн, І квартал 2024 року - 434 490,89 гривень.
За результатами розгляду заперечення надано відповідь від 29.05.2025 №760/Ж12/31-00-07-01-02-29, яку направлено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 29.05.2025 і вручено уповноваженій особі позивача 30.05.2025.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 03 червня 2025 року №1141/Ж10/31-00-07-01-02-27 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем Рентна плата за спеціальне використання води протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п.14.1.217 ст. 14 ПК України рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Підпунктом 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 ПК України визначено обов'язки платника податків, зокрема вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
У відповідності до п. 36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи
Згідно п. 44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Оподаткування рентою платою за спеціальне використання води визначено ст. 255 ПК України.
Рентна плата відповідно до п. 251.1.4 ст. 251 ПК України складається зокрема з рентної плати за спеціальне використання води.
Пунктом 255.1 ст. 255 ПК України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є:
первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів;
суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, у відповідності до вимог п. 255.3 ст. 255 ПК України.
Пунктом 255.11 ст. 255 визначено порядок нарахування податкових зобов'язань з рентної плати за спеціальне використання води.
Водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання (п. 255.11.1 ст. 255 ПК України).
Згідно п.п. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 ПК України, рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об'єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
У відповідності до вимог п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПК України, обсяг фактично використаної води обчислюється водокористувачами самостійно на підставі даних первинного обліку згідно з показаннями вимірювальних приладів.
VI. Оцінка суду
Судом установлено, що позивач здійснює діяльність з виробництва підакцизної продукції (алкогольних напоїв. а саме горілки та лікеро-горілчаних виробів наступних торгівельних марок: «Хлібний лар». «Козацька рада», «Перша гільдія», «Воздух», «Рада», «Цельсій», «Вакцина», «Нікіта» та інті) на підставі відповідних ліцензій на виробництво алкогольних напоїв за своїм місцезнаходженням: Україна, 19632, Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки Смілянське шосе 8-й кілометр, будинок 2.
Позивач розраховував рентну плату за використання води, яка входить до складу напою, так само, як і в період, що охоплювався перевіркою, порушень щодо цього не було встановлено попередніми податковими перевірками.
У періоді, що перевірявся, позивач здійснював на підставі наступних ліцензій, виданих Державною податковою службою України:
ліцензія серія АЕ №297266 від 21.08.2015 року, реєстраційний № 125, на строк з 21.08.2015 по 22.08.2020 року;
ліцензія від 21.08.2020, реєстраційний номер 990108202000065, на строк від 22.08.2020 по 22.08.2025 року.
Для здійснення господарської діяльності позивачем було отримано:
Спеціальний дозвіл на користування надрами ресстраційний номер 6109, дата видачі 24.03.2016 р., виданий Державною службою геології та надр України для видобування питних підземних вод для водно-господарського водопостачання та виробничих потреб за умови здійснення водопідготовки, на 20 років;
Дозвіл на спеціальне водокористування від 17.09.2015 року № Укр544-Чрк. Виданий Департаментом екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації. терміном дії з 01.10.2015 по 02.10.2020 р., поштова адреса водокористувача: 19632, Смілянське шосе, 8-й кілометр,2 с. Степанки, Черкаський район; назва і код водного об?єкта: сім свердловин 60 Чор Дніпро; ціль водокористування: господарсько-побутові та виробничі потреби, вимоги до витратно-вимірювальної апаратури: прилади обліку води на свердловинах утримувати в технічно-справному стані;
- Дозвіл на спеціальне водокористування від 07.10.2020 року № 218/4Р/49д-20, виданий Державним агентством водних ресурсів України; назва і код водного об?єкта: підземний водоносний горизонт 60/ЧЕР/ДНЕПР/Р.Дніпро; фактичне місце здійснення водокористування: Свердловини № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, розташовані в с. Степанки, Черкаський район, Черкаська обл. шосе Смілянське 8-й кілометр, буд 2; мета водокористування: питні і санітарно-гігієнічні потреба, виробничі погреби: у мови водокористування: вести облік фактичного відбору підземних вод, обов'язкова наявність на водозабірних спорудах пристроїв обліку спожитої води, тощо; строк дії дозволу з 17. 10 2020 по 07.10.2025 року.
Тобто, позивач являється платником рентної плати за спеціальне використання води.
Оподаткування рентної плати за спеціальне використання води визначено нормами ст. 255 ПК України.
Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної. поверхневої) водних об?єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіціентів (п. 253.11.2 ст. 255 ПК України).
Підпунктом 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПК України встановлено, що обсяг фактично використаної води обчислюються водокористувачами самостійно на підставі даних первинного обліку згідно з показаннями вимірювальних приладів.
За відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної води визначається водокористувачем за технологічними даними (тривалість роботи агрегатів, обсяг виробленої продукції чи наданих послуг, витрати електроенергії, пропускна спроможність водопровідних труб за одиницю часу тощо). У разі відсутності вимірювальних приладів, якщо можливість іх встановлення існує, рентна плата сплачується у двократному розмірі.
Таким чином, чинні норми ПК України визначають, що для розрахунку рентної плати обсяг фактично використаної води обчислюється згідно з показаннями вимірювальних приладів. У випадках, коли такі прилади відсутні обсяг використаної води визначається за технологічними даними по ставці, яка визначена ПК України, але якщо є можливість встановлення вимірювального приладу, то така ставка повинна бути двократною.
Отже, законодавець допускає ситуацію, коли неможливо встановити вимірювальний прилад для обліку води і в такому випадку платник податків сплачує рентну плату за використання води по ставці, встановленій ПК України, без застосування подвійного розміру.
В свою чергу, позивач здійснює облік обсягу фактично видобутої води на підставі вимірювальних приладів (лічильників), які встановлені на кожній із 7 (семи) свердловин, що розташовані в с. Степанки, Черкаського району, Черкаської області та з яких здійснюється забір води для господарсько-побутових (у тому числі виробничих) потреб підприємства.
В ході перевірки посадовим особам податкового органу були надані журнали обліку видобутої воли за період 01.01.2018 - 31.03.2024 рр. по кожній свердловині, що підтверджується актом позапланової перевірки та свідчить про виконання обов'язку, передбаченого п. 7 ст. 44 Водного кодексу України від 06.06.1995 року № 213/95-ВP (із змінами та доповненнями).
ТОВ «Національна горілчана компанія» при розрахунку рентної плати за спеціальне використання води використовував дві різні ставки:
за всю використану воду (окрім води, що входить до складу напоїв), визначену п.п. 255.5.і п. 255.5 ст. 255 ПК України - у період: 01.01.2018 - 30.09.2022 - 62,9 гривні за 100 куб. метрів, з 01.10.2022 - 72,02 гривні за 100 куб. метрів;
за воду, що входить виключно до складу напоїв ставку, визначену п.п. 255.5.6 п. 255.5 ст. 255 ПК України (без двократного розміру) - у період: 01.01.2018 - 30.09.2022 - 64,39 гривні за 1 куб. метр води, з 01.10.2022 - 73,73 гривні за 1 куб. метр води.
Позивач здійснює розрахунок фактичного обсягу води, яка входить виключно до складу напоїв, на підставі щомісячного виробничого звіту цеху приготування горілки та лікеро-горілчаних виробів, де вказується обсяг виробленої готової продукції в звітному періоді, що повністю узгоджується із чинним законодавством України, а саме: п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПК України, в якому визначено, що за відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної вода визначається водокористувачем за технологічними даними.
Згідно висновків Акту позапланової перевірки порушення при розрахунку та сплаті рентної плати за спеціальне використання всієї води (окрім води, що входить до складу напоїв) не зафіксовані.
Щодо рентної плати за спеціальне використання води, що входить до складу напоїв, то відповідач вбачає порушення п.п. 255.11.10 п. 255.11 ст. 255 ПКУ, яке на його думку полягає в тому. що позивачем не застосовано двократний розмір для розрахунку рентної плати за використання води, яка входить до складу напоїв, який застосовується лише у разі відсутності вимірювальних приладів, якщо можливість їх встановлення існує.
Як вбачається з матеріалів перевірки та відзиву на позовну заяву, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків будує свої заперечення проти позову на відповідях на власні запити, а саме відповіді Державної наукової установи «Український науково-дослідний інститут спирту і біотехнології продовольчих продуктів» від 03.02.2025 року № 08-01/36 (вх. № 1687/6 від 03.02.2025 року), відповіді державної установи НАЦІОНАЛЬНОГО НАУКОВОГО ЦЕНТРУ «ІНСТИТУТ МЕТРОЛОГІЇ» від 18.04.2025 року № 131/32-685 (вх. № 3272/5 від 25.04.2025 року) та відповіді Державного підприємства «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВОВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ, СЕРТИФІКАЦІЇ ТА ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧІВ» (скорочене найменування - ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ») від 24.04.2025 року № 24-39/36 (вх. №2383/5 від 31.03.2025 року).
Однак на думку суду, вказані листи не враховують той факт, що технологічна вода, змішана в процесі виробництва алкогольних напоїв зі спиртом, перестає бути технологічною водою, так як перетворюється на водно-спиртову суміш (сортировку), яка використовується для різних виробничих цілей та потреб, в наслідок чого облік такої води окремо від спирту в складі сортировки за допомогою вимірювальних приладів (в тому числі лічильників) є неможливим.
Через це, вищевказані відповіді на запити податкового органу, в цілях застосування вимог п. 255.11.10 ст.255 ПК України є неконкретними та не відносяться до предмету податкової перевірки, оскільки не підтверджують можливість або не спростовують неможливість встановлення вимірювальних приладів (лічильників) обліку води, яка входить виключно до складу алкогольних напоїв, а тому не можуть братися до уваги.
Таким чином, висновок контролюючого органу про можливість встановлення позивачем вимірювальних приладів (лічильників) для обліку технологічної води, яка входить виключно до складу алкогольних напоїв, що опирається на ці відповіді, фактично ґрунтується на припущеннях та є хибним.
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків при проведені перевірки та прийнятті спірного рішення не бере до уваги, що змішування технологічної (технологічно-підготовленої) води зі спиртом під час виготовлення алкогольних напоїв згідно технологічного процесу приготування алкогольних напоїв здійснюється не в пляшках, а в спеціальних резервуарах.
Суд зауважує, що акт обстеження виробництва від 23.07.2020 № 62/АТ, який складено за участю представника ДП «Черкасистандартметрологія» та головного державного ревізора - інспектора відділу контролю за виробництвом та обігом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального, моніторингу та аналітичного супроводження контрольно - перевірочної роботи управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДПС у Черкарській області не містить висновку про те, що за результатами такого обстеження у позивача є технічна можливість встановлення вимірювальних приладів (лічильників) для обліку фактично використаної води, яка входить виключно до складу алкогольних напоїв. Так само із описової частини цього Акта такий висновок не вбачається. При виробництві алкогольних напоїв позивач керується державними стандартами (ДСТУ 4256:2003. 4256:2021 «Горілки та горілки особливі. Технічні умови»; ДСТУ 4257:2003, 4257:2021 «Напої керо-горілчані. Технічні умови»; ДСТУ 7525:2014 «Вода Питна. Вимоги та методи контролювання якості»), галузевими технологічними документами (Технологічний регламент на виробництво горілок, горілок особливих та лікеро-горілчаних напоїв ТР У 18.5084-96, Технологічна інструкція по лікеро-горілчаному виробництву ТІ У 18 4466-96) та технологічними інструкціями (IНС89.01-22, ІНС 90.01-22, IНС91.01-23, IНС91.02-24), розробленими позивачем на основі галузевих технологічних документів, перелік та опис яких міститься в акті позапланової перевірки, а більш детальна інформація щодо умов технологічних інструкцій з виробництва горілок, горілок особливих, напоїв та джинів за період з 01.01.2018 по 31.03.2024 наведено в додатку 3.1.1.2 до Акту позапланової перевірки.
Наведені документи не містять вимог щодо встановлення вимірювальних приладів (лічильників) для обліку технологічної води, яка використовується для виготовлення алкогольних напоїв та технологічної води, яка входить виключно до складу алкогольного напою.
Згідно технологічного процесу приготування алкогольних напоїв встановлення на обладнанні Товариства вимірювальних приладів обліку води, яка використовується для їх виготовлення і входить виключно до складу даних напоїв, не можливе, оскільки змішування технологічної (технологічно-підготовленої) води зі спиртом під час виготовлення алкогольних напоїв здійснюється не в пляшках, а в спеціальних резервуарах, в результаті чого утворюється водно-спиртова суміш (сортировка), яка направляється не лише для приготування напоїв, але й на інші виробничі потреби. При цьому, частина водно-спиртової суміші (сортировки), що потрапляє до складу алкогольних напоїв, проходить відповідні стадії виробничих процесів після чого розливається в пляшки, у тому числі упродовж інших звітних періодів.
Дані обставини також підтверджується висновком Державної наукової установи «Український науково-дослідний інституту спирту і біотехнології продовольчих продуктів» за результатами технологічно аудиту виробничих потужностей позивача від 30 вересня 2024 року вих. № 08-01/252.
Так, зазначений висновок вказує на те, що ТОВ «Національна горілчана компанія» в своїй виробничій діяльності використовує артезіанську воду. Облік обсягу фактично видобутої води здійснює на підставі вимірювальних приладів (лічильників), які встановлені на кожні із семи свердловин, та з яких здійснюється збір води для господарсько - побутових (у тому числі виробничих) потреб підприємства.
Для приготування напоїв використовується лише частина води, а інша частина мітиться в водно - спиртовій суміші, морсах, настоях, ароматних спиртах, вугільних колонах, тощо, які будуть використовуватися в подальшому виробництві та в невиправному браку. Перехідні залишки незавершеного виробництва підтверджується наданими підприємством результатами інвентаризації, які проводяться щомісяця в цеху приготування горілки та лікеро - горілчаних виробів у присутності представника податкового посту, який знаходиться на підприємстві.
Вищевказаних висновок свідчить про те, що ТОВ «Національна горілчана компанія» не має технічної можливості встановлення вимірювальних приладі (лічильників) для обліку фактично використаної води, яка входить виключно до складу алкогольних напоїв.
Висновки акту перевірки є помилковими, оскільки контролюючим органом не взято до уваги, що змішування технологічної (технологічно-підготовленої) води зі спиртом під час виготовлення алкогольних напоїв згідно технологічного процесу приготування алкогольних напоїв здійснюється не в пляшках, а в спеціальних резервуарах. Тому, встановлення вимірювального приладу (лічильника) для обліку технологічної (технологічно-підготовленої) води перед спеціальним резервуаром, де відбувається змішування води зі спиртом, не дозволить здійснювати облік води, яка входить виключно до складу алкогольних напоїв, згідно з показаннями даного вимірювального приладу (у відповідності до вимог п. 255.11.10 ст.255 ПК України), оскільки водно-спиртова суміш (сортировка), яка утворюється результаті змішування технологічної (технологічно-підготовленої) води зі спиртом в спеціальному резервуарі, направляється не лише для приготування напоїв, але й на інші виробничі потреби, про що детально описано в позовній заяві. Тобто не уся водно-спиртова суміш (сортировка), яка утворилася в результаті змішування технологічної (технологічно-підготовленої) води зі спиртом в спеціальному резервуарі, потрапляє до складу алкогольних напоїв.
Таким чином, податковий орган при прийнятті спірного податкового повідомлення - рішення, не з'ясував всіх обставин та дійшов помилкового висновку щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства.
VІI. Висновок суду
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
VIІI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір у сумі 30 280,00 грн.
Оскільки адміністративний позов підлягає задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 30 280,00 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145, місцезнаходження: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3) від 03 червня 2025 року №1141/Ж10/31-00-07-01-02-27 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем Рентна плата за спеціальне використання води на загальну суму 10 667 607,19 грн. (за податковим зобов'язанням 8 534 085,75 гри. за штрафними санкціями 2 133 521,44 грн.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145, місцезнаходження: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Національна горілчана компанія" (код ЄДРПОУ 32718137, місцезнаходження: 19632, Черкаська область, Черкаський р-н, с. Степанки, Смілянське шосе 8-й кілометр, буд. 2) м. Київ, вул. Паркова-Сирецька, 19) витрати зі сплати судового збору в розмірі 30 280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Леонтович А.М.