Ухвала від 03.11.2025 по справі 320/52974/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

03 листопада 2025 року м. Київ № 320/52974/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДПС у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд:

- стягнути з громадянки ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до бюджету податковий борг в сумі-3 817 152,39 грн.

В обґрунтування заявлених вимог представник податкового органу вказує про наявність у відповідача непогашеного податкового боргу на загальну суму 3 817 152,39 грн., а саме: податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі -3 523 629,90 грн.; військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі - 293 522,49 грн.

При цьому представник зазначає, що зазначена заборгованість утворилась на підставі податкових повідомлень-рішень: №19827/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025 на суму - 3 522 269,90 грн., з них: основного платежу на суму - 3 262 982,00 грн. та штрафних санкцій на суму - 259 287,90 грн.; №19829/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025 штрафних санкцій на суму - 340,00 грн.; №19830/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025 штрафних санкцій на суму - 1 020,00 грн.; №19828/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025 на суму - 293 522,49 грн., з них: основного платежу на суму - 271 915,16 грн. та штрафних санкцій на суму - 21 607,33 грн.

За нормами частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали позовної заяви, доходжу висновку про наявність підстав для її повернення з огляду на наступне.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

За нормами частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.

Верховний Суд у постанові від 12.05.2022 у справі № 420/9673/20 зазначає: "Аналіз положень частини другої статті 122 та пункту 8 частини четвертої статті 169 КАС України дає підстави для висновку про те, що позов з вимогою про стягнення коштів, яка ґрунтується на підставі рішення контролюючого органу, може бути ним поданий до суду у тримісячний строк з дня виникнення підстав, що дають йому повноваження на пред'явлення визначених законом вимог, але не раніше закінчення шестимісячного строку, встановленого для судового оскарження такого рішення.".

Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги про стягнення податкового боргу ґрунтуються на підставі податкових повідомлень-рішень №19827/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025.; №19829/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025; №19830/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025; №19828/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025, які вручені платнику 20.05.2025. При цьому податкова вимога від 08.07.2025 № 0014569-1307-1036 на суму 3 817 152,39 грн направлена платнику та у подальшому 30.07.2025 повернулась до відправника «за закінченням терміну зберігання».

Разом з тим суд зауважує, що Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у справі № 160/11673/20 у постанові від 27.01.2022 сформував правовий висновок, що процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору, визначається частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, позов з вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, суб'єктом владних повноважень може бути подано до суду у тримісячний строк з дня виникнення підстав, що дають йому право на пред'явлення визначених законом вимог, але не раніше закінчення шестимісячного строку для звернення до суду особи, якої стосується таке рішення, про яке йдеться в частині другій статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно, зважаючи на дату винесення податкових-повідомлень рішень - 08.05.2025 та дату вручення таких платнику, а саме 20.05.2025, суд зауважує, що станом на день звернення до суду із цим позовом у суб'єкта владних повноважень право на пред'явлення визначених законом позовних вимог ще не виникло, оскільки не збіг визначений законом шестимісячний строк на оскарження податкових-повідомлень рішень №19827/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025.; №19829/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025; №19830/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025; №19828/10-36-24-05/3689206106 від 08.05.2025, який слід обчислювати з наступного дня після отримання платником такого рішення, в цьому випадку з 21.05.2025.

У постанові Верховного Суду від 21.08.2025 у справі № 120/14874/24 викладені наступні висновки:

"Так, податкові повідомлення-рішення від 21 травня 2024 року № 0184712405, № 0184672405, № 0184652405 були отримані відповідачем 24 травня 2024 року, тоді як позов про стягнення податкового боргу подано до суду 06 листопада 2024 року.

Ураховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що оскільки у цій справі позов поданий до суду до закінчення шестимісячного строку, визначеного частиною другою статті 122 КАС України, у суб'єкта владних повноважень право на пред'явлення визначених законом позовних вимог в цій частині ще не виникло, а тому зазначений позов був правомірно повернутий.".

Даний позов про стягнення податкового боргу подано суб'єктом владних повноважень до Київського окружного адміністративного суду - 29.10.2025.

Отже, позовну заяву з вимогою стягнення податкового боргу, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано Головним управлінням ДПС у Київській області до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства.

З огляду на наведене позовну заяву належить повернути позивачеві на підставі положень пункту 8 частини 4 статті 169 КАС України.

При цьому варто зауважити, що згідно з нормами частини 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись частиною 4 статті 169, статтями 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позабавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Кочанова П.В.