Ухвала від 31.10.2025 по справі 320/18322/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

31 жовтня 2025 року м. Київ № 320/18322/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., здійснюючи розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративної справи

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження пенсії максимальним розміром шляхом застосування з 01 січня 2025 року понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо обмеження з 01.03.2025 пенсії максимальним розміром з урахуванням проведеної індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та застосування обмеження з 01.03.2025 розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209, розміром 1500 грн.

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення передбачених постановою № 1 Кабінету Міністрів України від 03.01.2025р. «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та виплачувати в подальшому пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням щорічної індексації пенсії та щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000 гривень, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року, встановлених законодавством починаючи з 01.01.2025 р.

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити з 01 березня 2025 року перерахунок та виплату пенсії обчисленої в порядку, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1.115, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 гривень та виплачувати перераховану пенсію в подальшому без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації та щомісячної доплати до пенсії, встановлених законодавством.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.04.2025 позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 відкрито провадження у справі, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи.

У подальшому, від представника відповідача надійшло клопотання про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України.

Клопотання обґрунтоване тим, що для всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також для правильного застосування норм матеріального права та дотримання норм процесуального права необхідно залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України, як третю особу, оскільки Мінсоцполітики є головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".

Надаючи оцінку обґрунтованості клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд враховує таке.

За правилами ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно із ч. 4, ч. 5 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Таким чином, підставою для залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору є наявність обставин, які свідчать, що рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи.

Разом з цим, обов'язок доказування щодо впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов'язки третіх осіб покладений на учасника справи, який подає відповідну заяву.

Щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи Міністерства соціальної політики України, суд зауважує, що відповідач не обґрунтував, яким чином рішення у справі вплине на права, обов'язки та інтереси вказаного міністерства. Покликання відповідача на обов'язки Мінсоцполітики, як головного розпорядника бюджетних коштів, які передбачені законом, жодним чином не свідчать про наявність підстав для залучення його до участі у цій справі в якості третьої особи.

Наведені у клопотанні обставини стосуються порядку виконання рішення суду у разі задоволення позову, та не свідчать, що рішення у справі безпосередньо вплине на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання відповідача про залучення Мінсоцполітики до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, відтак, відмовляє в його задоволенні.

Керуючись ст. ст. 77, 80, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві у задоволенні клопотання про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у справі №320/18322/25.

2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала окремо не оскаржується. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Жукова Є.О.