Рішення від 31.10.2025 по справі 320/31887/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/31887/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування з 01.03.2023 року обмеження позивачу розміру збільшення перерахунку пенсії передбаченого п.1 постанови КМУ від 24.02.2023 №168, розміром 1500,00 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.03.2023 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови КМУ від 24.02.-0-3 №168 без обмеження розміру збільшення, передбаченого п.п. 1-7 вказаної постанови КМУ, максимальним розміром 1500,00 грн.

Позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-ХІІ).

У травні 2024 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив проіндексувати його пенсію відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 згідно з коефіцієнтом 1,197 без врахування п. 10 зазначеної постанови.

Відповідач листом від 08.06.2024 року №23768-21555/С-02/8-2600/24 повідомив, що відповідно до п. 10 Постанови КМУ №168 розмір індексації пенсії не може перевищувати 1500,00 грн.

Позивач вважає, що відповідач протиправно не доплачує йому пенсію.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення на електронну адресу копії ухвали про відкриття провадження у цій справі, підписану кваліфікованим електронним підписом головуючого судді, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 22.07.2024.

Відтак останнім днем на подання відзиву на позовну заяву було 06.08.2024.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, як військовий пенсіонер.

Позивачу була призначена пенсія за нормами Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі Закон №2262-ХП).

З 01 березня 2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року було проведено індексацію пенсій, однак фактично під час обрахунку обмежено індексацію на рівні 1500 грн. Вказує, що розмір індексації у 2023 році пенсії позивача має становити 19,7% від основного розміру пенсії.

З розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі позивача вбачається, що з 01.03.2023 р. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» індексація пенсії має проводитись не менше, ніж в наступному розмірі: 16 000,00 гри, х 0,197 = 3 152,00 грн. Однак, виплачується з обмеженням у розмірі 1500 грн. (абз. 2 п. 10 постанови КМ України від 24.02.23 р. №168).

Листом позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку йому пенсії з березня 2023 року без обмеження у розмірі 1500 грн.

На зазначене звернення відповідач листом від 08.06.2024 року №23768-21555/С-02/8-2600/24 повідомив, що відповідно до п. 10 Постанови КМУ №168 розмір індексації пенсії не може перевищувати 1500,00 грн.

Не погоджуючись з відповідними діями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку зазначеному спірному питанню, суд зазначає наступне.

Кабінетом Міністрів України 24.02.2023 року прийнята постанова №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», пунктами 1-3 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

З 1 березня 2023р розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21,36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022р включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 встановлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Згідно з перерахунком пенсії здійсненим з 01.03.2023 позивачу нарахована індексація пенсії у розмірі 1500 грн, що ним не заперечується.

Проте вважаючи протиправним виплату йому індексації у обмеженому розмірі, встановленому п.10 постанови КМУ №168 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Позивачу пенсія призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Розділом VIII Закону №2262-ХІІ регламентовані питання перерахунку пенсій.

Згідно зі ст.63 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону регламентовані питання індексації пенсій.

В редакції до внесення змін Законом від 15.02.2022 року №2040 статтею 64 Закону №2262-ХІІ було визначено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

15.02.2022 року прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким визначена нова редакція ст.64 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується з 01.03.2022 року згідно з Перехідними положеннями Закону від 15.02.2022 року №2040.

Відповідно до нової редакції ст.64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст. 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст.63 цього Закону.

Також Законом від 15.02.2022 року №2040 внесені зміни Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», зокрема частина 5 ст.2 викладена у наступній редакції - Індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 та 3 ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з 2022 року пенсії осіб, яким призначена пенсія за Законом №2262-ХІІ, за іншим механізмом, ніж встановлений самим Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», а саме за механізмом встановленим ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону України від 15.02.2022 року №2040) встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, якій неодноразово продовжувався та на даний час триває.

Закон України Про Державний бюджет України на 2023 рік приймався з урахуванням знаходження України у воєнному стані.

Відповідно до п.3 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік установлено, що у 2023 році, зокрема ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийняті постанови №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в якій відповідно до положень розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на відповідний рік Кабінет Міністрів України визначив порядок, умови та строки нарахування і виплати індексації пенсії з 1 березня 2023 року.

На виконання зазначених постанов КМУ позивачу нарахована індексація у розмірі 1500 грн.

Таким чином, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений законодавством.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем норм Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», оскільки дія вказаного закону з 2023 року зупинена та визначено, що щорічна індексація пенсій здійснюється у спеціальному порядку, передбаченому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем норм Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Позивач вказує, що ст.18 вказаного Закону встановлено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Але при цьому позивач не наводить поняття «державні соціальні гарантії», яке визначено у ст.1 Закону, якою встановлено, що державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, встановлені законами пільги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.

Згідно зі ст.3 Закону визначені принципи формування державних соціальних стандартів і нормативів. Формування державних соціальних стандартів і нормативів здійснюється за такими принципами, зокрема, законодавчого встановлення найважливіших державних соціальних стандартів і нормативів; диференційованого за соціально-демографічними ознаками підходу до визначення нормативів.

Суд вважає, що положення п.10 постанови №168, яка прийнята на виконання п.8 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік, що розмір збільшення індексації в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, Кабінетом Міністрів не порушені державні соціальні стандарти, як такі, що визначають мінімальні розміри виплат, оскільки враховують під час воєнного стану, зокрема, рівень пенсій пенсіонерів та досягнення мети, з якою встановлюються державні соціальні гарантії.

Постанови КМУ №168 загалом та пункт 10 зокрема, є діючими нормативними актами, а закон на виконання якого вони прийняті неконституційним не визнавався.

Крім того, суд не приймає до уваги твердження позивача на те, що в результаті виплати йому індексації у розмірі 1500 грн, розмір пенсії його обмежується, що є неправомірним з посиланням на практику Верховного Суду. У даному випадку позивач наводить такі обґрунтування помилково, оскільки предметом позову є неправомірне нарахування йому індексації пенсії у розмірі 1500,00 грн, тобто обмеження саме індексації пенсії, а посилається на практику Верховного суду щодо обмеження розміру самої пенсії, що не є тотожним.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 31.10.2025.

Суддя Панченко Н.Д.