03 листопада 2025 року Справа № 280/7482/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (Україна, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72 а, ЄДРПОУ 43877338) до Запорізької міської ради (69105, місто Запоріжжя, пр. Соборний, 206, ЄДРПОУ 04053915) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
26 серпня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду засобами системи «Електронний суд» надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (далі - позивач) до Запорізької міської ради (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, відповідно до якої позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Придніпровський», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка»;
зобов'язати Запорізьку міську раду вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Придніпровський», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка»;
стягнути з Запорізької міської ради (69105, місто Запоріжжя, пр-т Соборний, 206, код ЄДРПОУ 04053915) на користь на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (код ЄДРПОУ 43877338, вул. Незалежної України, буд. 72-А, м. Запоріжжя, 69035) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. за наступними реквізитами: рахунок: IBAN UA 89820172 0343190003000104314, код ЄДРПОУ 43877338, Казначейство України (ел. адм. подат.) та видати наказ.
Позовну заяву мотивовано тим, що відповідачем не виконано вимоги Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) № 2685/03/1-03/06/2-34 від 04.07.2024 в частині розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Придніпровський», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка». Запорізька міська рада всупереч вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, охорони природно-заповідного фонду, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади не виконала вимогу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) щодо усунення виявлених порушень з наданням строків виконання, що і стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом. Позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
15 вересня 2025 року на адресу суду надійшов відзив Запорізької міської ради на позовну заяву. Вимоги, викладені у позовній заяві, відповідачем не визнаються. На думку відповідача у вимозі №2685/03/1-03/06/2-34 від 04.07.2024 позивачем не зазначено, які саме рішення Запорізької міської ради не відповідають чинному законодавству і підлягають приведенню у відповідність з ним. Таким чином вимога №2685/03/1- 03/06/2-34 від 04.07.2024 не є належним актом реагування зобов'язального характеру для Запорізької міської ради. Позивач порушив п.8 Положення про свою діяльність і прийняв незаконне рішення у вигляді вимоги №2685/03/1-03/06/2-34 від 04.07.2024, яке не відповідає за змістом вимогам, передбаченими Положенням. Виходячи з вищенаведеного, зобов'язання Запорізької міської ради в судовому порядку вчиняти дії через невиконання незаконної вимоги є безпідставним. Посилання Держекоінспекції в позові на відсутність проєкту утримання та реконструкції парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк «Придніпровський» є повністю безпідставним, оскільки за наявною інформацією в Управлінні з питань екологічної безпеки «Проект утримання та реконструкції парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вул. Кремлівській», який розташовано по вул. Сергія Синенка у м. Запоріжжі» розроблено, затверджено департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради та погоджено Департаментом захисту довкілля Запорізької облдержадміністрації 28.04.2021. Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації, начальника Запорізької обласної військової адміністрації від 18.11.2024 № 995 «Про перейменування об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення» даний Парк перейменовано в «Придніпровський». Запорізькою міською радою проводиться комплексна системна робота в частині визначення меж об'єктів та територій природно-заповідного фонду, зазначених у позові, та закріплення їх в натурі, а також розробці проектів утримання та реконструкції парків пам'яток садово-паркового мистецтва. Враховуючи відсутність у ст. 38 та ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд» чітких термінів з даного приводу, ствердження Держекоінспекції щодо бездіяльності Запорізької міської ради в даній частині є безпідставним. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач скористався своїм правом та 19.09.2025 надав до суду відповідь на відзив. Позивач вказує на те, що перевірки Запорізької міської ради щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, виявила порушення, які тривалий час не усуваються. Не дивлячись на доводи відповідача щодо вчинення ним дій, направлених на проведення розробки проектів утримання та реконструкції парків пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка», «Парк Придніпровський», «Парк Енергетиків», станом на час проведення працівниками позивача повторної перевірки, документація з організації та проведення розробки проектів утримання та реконструкції парків по жодному з вищевказаних об'єктів природо-заповідного фонду не виготовлена, відтак вимога не була виконана, а виявленні порушення не були усунуті.
Ухвалами Запорізького окружного адміністративного суду від 26.09.2025 відмовлено у задоволенні клопотань Запорізької міської ради про об'єднання справ в одне провадження, про залишення позовної заяви без розгляду та про розгляд в порядку загального позовного провадження.
29 вересня 2025 року відповідачем надано до суду додаткові пояснення у справі, які за своїм змістом повторюють доводи відзиву.
Позивачем 03.10.2025 надано до суду заперечення на додаткові пояснення відповідача. На думку позивача, відповідач намагається заплутати суд, оскільки зміст наведених пунктів Положення про Державну екологічну інспекцію Південного округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 31 та Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 вказаних позивачем у відповіді на відзив і вище наведені є однаковим. Також, відповідач вириваючи з загального контексту вказує лише частину наведених пунктів інтерпретуючи їх на свою користь, чим намагається ввести суд в оману. Позивач вважає недоцільним та недоречним посилання відповідачем на не встановлення нормами законодавства конкретних строків для встановлення проведення розробки проектів утримання та реконструкції парків пам'яток садово-паркового мистецтва. Ця норма закону є і вона повинна виконуватись. Позивач наполягає на задоволенні позову.
Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 1 ст. 262 КАС України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) у період з 13.05.2024 по 28.06.2024 проведено планову перевірку додержання Запорізькою міською радою, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Наказами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області): від 17.05.2024 № 426, від 24.05.2024 № 455, від 29.05.2024 № 464, від 06.06.2024 № 491, від 14.06.2024 № 526, від 21.06.2024 № 553 продовжено термін вказаної перевірки.
За результатами перевірки складено Акт № 17-06/1-11/24 від 28.06.2024 (далі - Акт) складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п 55 Акту встановлені території чи об'єкти природно-заповідного фонду, що перебувають під охороною органів місцевого самоврядування, щодо яких не розроблено проекти утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення, а саме:
…4. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк енергетиків», пл. 10,6 га. Положення відсутнє (не розроблене). Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;
5. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській», пл. 6,5га. Положення затверджене наказом Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області від 04.09.2012 № 65. Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;…
…7. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Алея слави», пл. 5,1 га. Положення відсутнє (не розроблене). Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;
8. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», пл. 3,5 га. Положення затверджене наказом Департаменту захисту довкілля ЗОДА від 28.10.2021 № 148-0. Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;
9. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Шевченка», пл. 5,2 га. Положення затверджене наказом Департаменту захисту довкілля ЗОДА від 28.10.2021 № 147-0. Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений.
04 липня 2024 року Держаною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) відповідачеві видано вимогу № 2685/03/1-03/06/2-34, в якою на відповідача покладено зобов'язання, зокрема, що розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення: «Парк енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка» (п. 16). На виконання вимоги відповідачу надано термін до 28.12.2024.
Вимога № 2685/03/1-03/06/2-34 Запорізькою міською радою не оскаржувалася.
Листом Запорізької міської ради від 09.01.2025 № 20493/033-19/05 було надано позивачу, оформлені Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, положення та охоронні зобов'язання: КП «Титан» на парки пам'ятки садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській» та ботанічну пам'ятку природи «Дубовий гай - старі дуби»; районній адміністрації міської ради по Комунарському району - ботанічний заказник «Балка Виноградна»; КРБП «Зеленбуд» - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк Алея Слави»; районній адміністрації міської ради по Шевченківському району - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк ім. Шевченка»; районній адміністрації міської ради по Олександрівському району - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Парк залізничної станції Запоріжжя-2»; районній адміністрації міської ради по Вознесенівському району - ботанічну пам'ятку природи «Стара груша дичка»; департаменту освіти і науки міської ради та ДЗПО «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад» - парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва «Запорізький дитячий ботанічний сад»; департаменту культури і туризму міської ради та Запорізькому міському центру народної творчості та культурно-освітньої роботи «Народний дім» - ботанічну пам'ятку природи «Запорізький 700-річний дуб» для забезпечення додержання вимог встановленого режиму охорони та використання заповідних територій та об'єктів.
Листом Запорізької міської ради від 19.03.2025 № 03051/033- 33/05 на адресу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) надано аналогічну інформацію, що і листом від 02.08.2024 №07/03.3-33/02196 (оформлені Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, положення та охоронні зобов'язання).
Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) у період з 19.05.2025 по 18.07.2025 проведено планову перевірку додержання Запорізькою міською радою та Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, в частині здійснення делегованих їй повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатом якої складено Акт № 010/337/03.1/2025 від 17.07.2025.
Перевіркою встановлено неналежне виконання Запорізькою міською радою делегованих їй повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Так, згідно п. 39 Акту № 010/337/03.1/2025 від 17.07.2025 перевіркою встановлено, що:…
…4. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк енергетиків». Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;
5. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській». Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений; …
…7. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк «Алея слави». Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;
8. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2». Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений;
9. парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Шевченка». Проект утримання та реконструкція парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва, не розроблений…
Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Олександрівському району 15.08.2025 укладено з КП «Градпроект» договір на надання послуг № 72 з розробки проєкту землеустрою щодо організації і становлення меж території природно-заповідного фонду парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк залізничної станції Запоріжжя-2».
У зв'язку із невиконанням Запорізькою міською радою делегованих їй повноважень органів виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) звернулася з даним позовом до суду.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відтак суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно положень ст. ст. 20-2, 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII) до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.
Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 1 ст. 62 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" від 16.06.1992 №2456-XII (далі - Закон №2456-XII) державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.
Згідно з п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів.
Відповідно до пп. 2 п. 3, підпункту "б" пп. 2, пп. 5 п. 4, п. 7 вищезазначеного Положення основними завданнями Держекоінспекції є, окрім іншого, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про охорону земель, надр, зокрема щодо: додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні;
- звертається до суду із позовом, зокрема, щодо: визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 № 802 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції» вирішено утворити як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Державної екологічної інспекції - Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) та ліквідувати як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної екологічної інспекції - Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області.
Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 31, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області), (далі - Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, Запорізької та Херсонської областей, міста Севастополя, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідної території.
Відповідно до п. 3 розділу II цього Положення Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування)
Пункт 6 розділу II цього Положення передбачає, що Інспекція звертається до суду із позовом про визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб; про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Пунктом 6 розділу II цього Положення Інспекція наділена повноваженнями вносити у встановленому порядку територіальним органам центральних органів виконавчої влади, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань, що належать до компетенції Інспекції.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 № 3166-VI міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з абз. 6 ст. 1 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 №858-IV (далі - Закон № 858-IV) землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил
Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 2 Закону №858-IV землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст (п. "а" ч. 1 ст.19 Закону №858-IV).
Згідно зі ст. 21 Закону №858-IV організацію і планування землеустрою на загальнодержавному і місцевому рівнях здійснюють Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Верховний Суд у свої практиці послідовно наголошував на тому, що діяльність органу місцевого самоврядування щодо планування території природно-заповідного фонду є об'єктом контролю у сфері захисту довкілля та природних ресурсів і такий контроль уповноважені здійснювати відповідні органи Державної екологічної інспекції України (постанови Верховного Суду від 08.12.2020 у справі № 809/807/17, від 27.02.2024 у справі №620/6905/22, від 27.11.2024 у справі №550/576/22 тощо).
Відтак, судом встановлено наявність у позивача повноважень на звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Правовий статус об'єктів природно-заповідного фонду визначаються Земельним, Лісовим та Водним кодексами України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про охорону культурної спадщини», іншими відповідними актами законодавства України та затвердженими, у встановленому діючим законодавством положеннями.
Згідно ст. 44 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
Статтею 45 ЗК України визначено, що землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Відповідно до ст. 3 Закону № 2456-XII, до природно-заповідного фонду України належать, зокрема штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Заказники, пам'ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Статтею 53 Закону № 2456-XII передбачено, що рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а також про встановлення, скасування та зміну охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого та загальнодержавного значення приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (ч. ч. 1, 3 ст. 140 Конституції України).
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) та Конституція України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Пунктами 34, 37 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР до повноважень сільських, селищних та міських рад віднесено вирішення питань щодо регулювання земельних відносин, прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні, внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону №2456-ХІІ до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об'єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам'ятки природи, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва.
Статтею 4 вказаного Закону визначено, що території природних заповідників, заповідні зони біосферних заповідників, землі та інші природні ресурси, надані національним природним паркам, є власністю Українського народу.
Статтею 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV) передбачено, що до об'єктів благоустрою населених пунктів, серед іншого, належать парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики.
Організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом (частина 1 статті 20 Закону №2807-IV).
Відповідно до статті 14 Закону №2807-IV об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Відповідно до статті 37 Закону №2456-XII парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва оголошуються найбільш визначні та цінні зразки паркового будівництва з метою охорони їх і використання в естетичних, виховних, наукових, природоохоронних та оздоровчих цілях.
Основні вимоги щодо режиму парків-пам'яток садово-паркового мистецтва визначені ст. 38 Закону №2456-ХІІ.
Так, утримання та реконструкція парків-пам'яток садово-паркового мистецтва провадиться за проектами, що розробляються спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджуються органами, у підпорядкуванні яких перебувають ці парки, за погодженням з: центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення; обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо парків-пам'яток садово-паркового мистецтва місцевого значення.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що «Парк енергетиків», «Парк по вулиці Кремлівській» («Парк «Придніпровський), «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка» є парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва місцевого значення, а отже, відповідач у відповідності до приписів статті 38 Закону №2456-XII зобов'язаний розробити проєкти утримання та реконструкції вказаних парків-пам'яток.
Відповідно до матеріалів справи в 2021 році ФОП ОСОБА_1 було розроблено та затверджено Департаментом інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради проєкт утримання та реконструкції парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк по вулиці Кремлівській», який розташований по вул. Сергія Синенка у м. Запоріжжі».
Водночас, матеріалами справи не підтверджено, а відповідачем не доведено, що ним вжито всіх залежних від нього заходів щодо виконання вимог закону в частині розробки проєктів утримання та реконструкції парків-пам'яток «Парк енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».
При вирішенні спору враховує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Аналогічний правовий підхід застосовано в постановах Верховного Суду від 21.12.2018 у справі 3813/4640/17, від 17.04.2019 у справі №342/158/17, від 18.02.2021 у справі №160/6885/19.
Відповідач посилається на те, що рішенням міської ради від 28.08.2019 № 22 затверджено Програму комплексного озеленення міста Запоріжжя на 2019-2029 роки «Зелене місто» (далі - Програма). Термін дії даної Програми триває. Зміни до даної Програми не вносились. Одним із заходів даної Програми, затвердженим пунктом 1 Додатку до Програми «Заходи з виконання Програми комплексного озеленення міста Запоріжжя на 2019 - 2029 роки «Зелене місто», є заходи щодо затвердження документації проєктів землеустрою щодо організації та встановлення меж територій парків і скверів по районах міста з присвоєнням відповідного статусу (відповідальні виконавці: районні адміністрації міської ради, управління з питань земельних відносин міської ради). Організаційне забезпечення реалізації Програми і контроль за виконанням заходів було покладено на Департамент інфраструктури та благоустрою міської ради. Інформацію про стан виконання Програми департамент інфраструктури та благоустрою міської ради мав надавати постійним комісіям міської ради з питань життєзабезпечення міста та з питань екології.
Однак, умови Програми не свідчить про те, що в межах її реалізації передбачається розробка проєктів утримання та реконструкції відповідних парків-пам'яток.
Доводи відповідача щодо відсутності встановлених Законом строків виконання вимог ч. 4 ст. 38 Закону №2456-XII, на переконання суду, не заслуговують на увагу та не може бути підставою для не виконання відповідачем прямої вимоги закону.
На сьогодні Україна взяла на себе низку міжнародних зобов'язань, які, зокрема передбачають створення та забезпечення функціонування національних парків. До таких міжнародних договорів, серед іншого, слід віднести Конвенцією про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (дата та місце укладання: 16.11.1972, м. Париж, Франція; дата ратифікації Україною: Указ Президії Верховної Ради Української РСР «Про ратифікацію Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини» від 04.10.1988 № 6673-XI), Конвенцією про охорону біологічного різноманіття (дата та місце укладання: 05.05.1992, м. Ріо-де-Жанейро, Бразилія; дата ратифікації Україною: Закон України «Про ратифікацію Конвенції про охорону біологічного різноманіття» від 29.11.1994 р. № 257/94-ВР); Конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) (дата та місце укладання: 19.09.1979, м. Берн, Швейцарія; дата ратифікації Україною Закон України «Про приєднання України до Конвенції 1979 р. про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі» від 29.10.1996 № 436/96-ВР), а також Європейською ландшафтною конвенцією (дата та місце укладання: 20.10.2000, м. Флоренція, Італія; дата ратифікації Україною: Закон України «Про ратифікацію Європейської ландшафтної конвенції» від 07.09.2005 № 2831-ІV).
Решта доводів сторін не спростовують висновків суду по суті спору.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих сторонами доказів в їх сукупності та системного аналізу положень законодавства України, враховуючи, що на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів дотримання вимог ч. 4 статті 38 Закону №2456-XII в частині розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка», суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в частині зобов'язання Запорізьку міську раду вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,
Позовну заяву Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (Україна, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72 а, ЄДРПОУ 43877338) до Запорізької міської ради (69105, місто Запоріжжя, пр. Соборний, 206, ЄДРПОУ 04053915) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».
Зобов'язати Запорізьку міську раду вжити заходи із проведення робіт з розробки проектів утримання та реконструкції парків-пам'яток садово-паркового мистецтва «Парк Енергетиків», «Парк «Алея слави», «Парк залізничної станції Запоріжжя-2», «Парк ім. Шевченка».
Розподіл судових витрат не проводиться.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 03 листопада 2025 року.
Суддя О.О. Артоуз